Nenechte si ujít "Taped", další z řady filmů o tom, jak nesmyslně stále nakupujeme balenou vodu. Možná Vás právě tento film přesvědčí pro ekologičtější a ekonomičtější variantu - kohoutkovou vodu.
„Tapped“ je dokumentárním filmovým debutem americké režisérky Stefanie Soechtig.
Když se vysloví zdravý způsob života, každý si většinou představí zdravé jídlo a vodu. Na tom velmi slušně parazitují firmy propagující balenou vodu ve svých reklamách. To, že voda balená v plastu je zdravá, je ale pouhý mýtus...Ve filmu se dozvíte, že balená voda je tatáž, co vám teče doma z kouhoutku, jen uvězněná v plastové lahvi (díky čemuž dává možnost bujení různých mikroorganismů) a také to, že tento přírodní produkt, který by se správně neměl stát zbžím.
Dokument sleduje cestu balené vody až do oceánu, kde bohužel často plastové lahve končí.
Na webu k filmu najdete také malý žertík. Pomocí formuláře můžete také poslat mail herečce Jenifer Aniston, která ve své kampani propaguje pití balené vody Smart water.
http://www.tappedthemovie.com/
20.4.
Přečtěte si, jak důležitá je voda pro náš organismus, kolik jí potřebujeme vypít denně, co znamená mít žízeň nebo jak má vypadat skutečný pitný režim a mnoho dalších užitečných informací o účincích této životně důležité tekutiny.
7.5.
Technologická agentura ČR (TAČR) podpořila projekt, který pomůže identifikovat motivy a bariéry konzumace kohoutkové vody v ČR a zjistit, jak tyto bariéry překonat. Projekt zahrnuje analýzu poptávky po balené vodě a preferencí a postojů spotřebitelů.
6.6.
Už dlouho nevydal Státní zdravotní ústav tak ostré stavovisko jako k dokumetu Akademie věd ČR (Pitná voda – je a bude?). Národní referenční centrum v rámci SZÚ podrobně komentuje jeho obsah a doporučuje Akademii věd jeho stažení.
21.10.
Technická konference Drinking Water, se naposledy konala v roce 2010. Nyní po pěti letech se zástupci vodárenských společností opět sejdou aby zjistili především technické novinky v oblasti vodárenství. Konference se koná 18. listopadu v Londýně.
17.4.
Kroměříž má od dnešního odpoledne další turistické lákadlo, a to někdejší zámeckou vodárnu. Zařízení, které kdysi napájelo centrum města i kašny na náměstí či v zahradách, už sice není funkční. Návštěvníci si však v objektu nynější Galerie Orlovna mohou prohlédnout takřka kompletní a dosud ukrytou techniku z přelomu 19. a 20. století.
5.4.
Proč bychom si měli vážit, že nám z kohoutku teče dobrá voda a že ji můžeme bez problémů pít? Přečtěte si, jaké máme u nás výhody oproti nelichotivým statistikám ze zemí třetího světa.
29.3.
Výstava vybraná z výtvarné dětské soutěže na téma nezbytnosti vody v našem životě byla včera zahájena v nové budově Národního muzea v Praze. Soutěž vyhlásila humanitární organizace ADRA a zúčastnilo se jí 270 základních škol. Porota pak vybírala z 3769 obrázků sto nejlepších, které jsou do prvního května na výstavě k vidění.
19.3.
Hnutí Česko pije z vodovodu uveřejnilo anketu na téma jak moc se pije kohoutková voda v zahraničí. Výsledky jsou jednoznačné, v zahraničí se všude, kde to jen lze, dává více přednost pití vody kohoutkové než balené.
10.1.
Dánsko se ujalo předsednictví Evropské unie a přináší řadu inspirujícíh novinek vedoucí ke snižování nákladů. V této severské zemi musí delegáti zapomenout např. na minerálky na stolech, místo nich budou připraveny karafy s kohoutkovou vodou.Informovala o tom agentura DPA.
15.5.
Řada z nás stále zapomíná dostatečně pít. Teorií o množství tekutin, které bychom za den měli vypít, je mnoho. Komu věřit? Jistě ne reklamním sdělením... Odborníkem z nejpovolanějších je MUDr. František Kožíšek, CSc. ze Státního zdravotního ústavu. S jeho souhlasem přinášíme ve dvou částích článek o pitném režimu.
29.4.
Znáte je, jsou velmi časté na úřadech, v nemocnicích či kancelářích. Majitelé mají zřejmě dobrý pocit, jak hezky se starají o nás občany či zaměstnance. Realita je bohužel složitější. Pokud není o stojany dobře postaráno, načepujete si z nich vodu kontaminovanou řadou bakterií.
11.3.
Vodu z kohoutku považují Češi za kvalitní a chutnou, ale v restauraci si ji neobjednají – jednak proto, že většinou není v nabídce, jednak kvůli studu či reakci obsluhy. Poptávka po vodě z kohoutku v restauracích přesto existuje, jak vyplývá z reprezentativního průzkumu společnosti Synovate Česká republika.
28.9.
Ministerstvo zemědělství požaduje tuto částku v souvislosti s odstraněním srpnových povodňových škod. Návrh na navýšení rozpočtu ministerstva ve středu projedná vláda.
25.3.
Jedním z ukazatelů, které obvykle charakterizují kvalitu vody, je tzv. „tvrdost vody“. Přestože se jedná o nejednoznačný termín, jehož význam není zcela přesně definován a moderní hydrochemie se mu snaží vyhýbat, je mezi laickou veřejností i v řadě odvětví stále hojně využíván.
16.12.
Voda z kohoutků by měla v příštích letech být kvalitnější a všeobecně dostupná například v restauracích či ve veřejných budovách. Poslanci Evropského parlamentu dnes odsouhlasili návrh směrnice, která mimo jiné zpřísňuje normy pro povolený obsah některých znečišťujících látek ve vodě.
11.12.
Meziroční inflace v listopadu klesla na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Šlo o čtvrtý pokles za sebou. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků tak data potvrdila dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících.
9.12.
V obcích sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se s novým rokem zvýší cena pitné vody se stočným proti letošku o pět procent. Za metr krychlový budou obyvatelé těchto obcí od ledna celkem včetně daně platit 99,97 koruny. Podle tiskové zprávy rozhodlo o nové ceně vedení svazku na dnešní valné hromadě.
22.10.
ARGtech je název projektu, na kterém spolupracují Pražské vodovody a kanalizace a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Jeho cílem je najít nové technologie, které z čistírenských kalů odstraní bakterie rezistentní na antibiotika.
24.9.
Z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti vyplývá, že z cílů udržitelného rozvoje Češi nejlépe hodnotí oblast pitné vody a kanalizace.
7.8.
Přírodní koupaliště v Česku si většinou zachovávají čistou vodu. Lidé se nemusí obávat vyrazit za koupáním k vodním plochám sledovaným hygieniky. Části nádrží by se ale lidé měli podle krajských hygienických stanic raději vyhnout. Důvodem jsou hlavně zdraví nebezpečné bakterie sinice, jimž se za nynějšího teplého počasí daří.
17.7.
Pražské venkovní bazény a koupaliště mají letos problémy s nízkou návštěvností, danou pozdějším začátkem sezony kvůli epidemii nového koronaviru a nepřízní počasí. ČTK to řekli oslovení provozovatelé.
12.6.
Naprostá většina přírodních koupališť v Česku má nyní čistou vodu, ale počasí nebude ani o víkendu koupání přát. Vyplývá to z informací hygieniků a Českého hydrometeorologického ústavu. V příštích dnech se sice podle meteorologů oteplí - v sobotu dokonce zřejmě až na tropickou třicítku, ale opět se objeví silné bouřky.
28.2.
Vedoucí Národního referenčního centra (NRC) pro pitnou vodu MUDr. František Kožíšek, CSc., vydal dnes stanovisko k otázce možného přenosu nového koronaviru (SARS-CoV-2) pitnou vodou. Stanovisko přinášíme v plném znění.
9.9.
Voda ve většině přírodních koupališť v Praze byla podle zjištění hygieniků celou koupací sezonu v pořádku. Poslední letošní kontroly, které se uskutečnily 21. a 26. srpna, prokázaly ve Džbánu sinice. S problémy se potýkala hostivařská přehrada, kde byl na konci července dočasně vyhlášen zákaz koupání.
2.9.
Jakost podzemních vod se loni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů.
14.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je zatím většinou výborná. Jen výjimečně hygienici při hodnocení vody sáhli k horšímu než prvnímu stupni z pěti, který znamená nejvyšší kvalitu bez zakalení a škodlivých látek. Vyplývá to z aktuálních informací regionálních hygienických stanic.
24.4.
Jednou z hlavních hvězd Garden Food festivalu v Praze byl i kuchař Honza Punčochář. U Veolia vodního baru zabudovaného do stylového vozu Citroën jsme si povídali o kohoutkové, o tom, co mají rády jeho děti, o receptech na limonády i jeho nové restauraci.
4.12.
Konec roku se ve vodárenství vždy točí kolem nových cen vody. Jak je tomu letos? Jak poroste cena vody v lokalitách, kde působí soukromý či veřejný provozovatel? Novou cenu vody už oznámila Praha, Pardubice, Olomouc či Plzeň.
5.9.
Letošní koupací sezonu ve středních Čechách hodnotí hygienici jako dobrou, ale s výkyvy. Dvakrát museli vyhlásit zákaz koupání, loni ani jeden. Extrémní teploty mohou v některých případech za zhoršení kvality vody. Poslední vzorky hygienici hodnotili k 31. srpnu, uvedla pro ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
14.8.
Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.
10.8.
S postupujícím létem se voda v některých přírodních koupalištích v Česku opět zhoršila. Zákaz koupání kvůli výskytu sinic platí na desítce míst, nově ho hygienici vyhlásili v rybnících Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Černý na Jihlavsku, přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.
20.7.
Zákazů koupání v přírodních koupalištích v ČR přibývá. Nově ho hygienici vyhlásili na Brněnské přehradě a v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Kvůli sinicím platí zákaz koupání například také v rybnících Sykovec na Žďársku, Černý na Jihlavsku, Rosnička na Svitavsku a dočasně i v tábořišti Podolsko u orlické nádrže.
16.7.
Pražská hygienická stanice kvůli sinicím zakázala koupání v koupališti Šeberák. Oproti poslednímu měření se kvalita vody v rybníce zhoršila ze stupně tři na stupeň pět, což je nejhorší možný stav. Zhoršená kvalita vody je také v Hostivařské přehradě. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na svých webových stránkách.
2.7.
Ve třech pražských přírodních koupalištích je zhoršená kvalita vody. Na stupnici od jedné do pěti hodnotí hygienici stupněm tři vodu v koupališti Šeberák a v hostivařské přehradě a po koupání v nich se u citlivých lidí může objevit vyrážka. Druhým stupněm vodu ohodnotili v koupališti Džbán, kde je zakalená voda.
25.6.
Kvalita surové vody v Česku rychle klesá, voda se dostává na hranici upravitelnosti, uvedl v pátek na semináři o pitné vodě ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR Martin Pivokonský. Největší problémy způsobují produkty ze sinic a také pesticidy, kterých je stále více. Jejich odstraňování je na hranici možností, problém se podle Pivokonského dostatečně neřeší.
30.5.
Téměř všechny lokality určené ke koupání v Evropě, které loni sledovala Evropská agentura pro životní prostředí (EEA), dostály požadavkům na kvalitu vody. Podle výroční zprávy zveřejněné dnes EEA splňovalo v roce 2017 minimální evropské standardy 96 procent monitorovaných míst v členských zemích EU a také ve Švýcarsku a Albánii.
5.3.
Internetová televize Stream.cz dnes zveřejnila nový díl pořadu A DOST! Tentorát se věnovala kvalitě kouhoutkové vody. Pojďme se podívat, k jakým závěrům Jan Tuna a jeho tým dospěl.
7.2.
Největší vodní plochu v Královéhradeckém kraji - přehradní nádrž Rozkoš u České Skalice na Náchodsku - v příštích letech čeká ozdravná kůra. Kraj má projekt, který by měl vést ke zlepšení kvality vody. V rekreační nádrži je zejména v letních měsících zvýšený výskyt sinic a zelených řas. Náprava by měla spočívat v tom, že odpadní vody z okolních obcí již nepotečou do nádrže.
23.1.
Na základě údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR) bude průměrná výše plateb za vodné a stočné v roce 2018 v České republice na úrovni 86–88 Kč za m3. Tento meziroční nárůst je nižší, než predikovaná inflace 2,9 % a to i přes významný tlak na mzdové náklady, který se ani oboru vodárenství nevyhýbá.
5.12.
Minulý týden si moderátorka Tereza Šnajdr Stýblovová pozvala do Poradny Českého rozhlasu Dvojka Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Mimo jiné se diskuze stočila také na srovnání kohutkové a balené vody a obsah přírodních minerálních látek. Pojďme se podívat, co v průběhu pořadu zaznělo.
2.11.
Téměř dvě třetiny krkonošských penzionů a restaurací, které kontrolovala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), porušily vodní zákon. Nejčastějším pochybením bylo nepovolené vypouštění odpadních vod a nepovolené odběry vody. V ojedinělých případech provozovatelé také nesprávně nakládali se závadnými látkami. Inspekce o tom včera informovala na tiskové konferenci.
8.9.
Mezi roky 2012 a 2016 se snížil obsah cukru v 25 nejprodávanějších ochucených minerálních vodách, což představuje polovinu trhu, o 10,76 procenta. V roce 2016 se ho v těchto nápojích použilo 9329,1 tuny, za sledované období tak jeho potřeba klesla o 1124,6 tuny. Včera to na tiskové konferenci řekla předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková.
25.1.
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložili pokutu 250 tisíc korun pardubické společnosti za to, že českým ani evropským úřadům neposkytla informace o nebezpečných chemických směsích, které uváděla na trh v České republice. Jednalo se o několik čistících prostředků ze Švýcarska, určených například pro hotely nebo nemocnice.
25.11.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém dnešním jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2017 budou zákazníci platit za vodné a stočné 92, 92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
26.10.
Vodné a stočné v Česku by v příštím roce mělo zdražit nejvýše o jedno až dvě procenta. Případné větší zdražení by se mohlo týkat společností, které investovaly za pomoci evropských dotací a nastavený finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Průměrná cena vodného a stočného v ČR nyní činí 83 korun s DPH za metr krychlový vody.
9.9.
Letošní sezona byla pro většinu provozovatelů venkovních koupališť ve srovnání s loňským extrémně teplým létem výrazně horší. Několik areálů proto využívá současného pěkného počasí k prodloužení sezony. Kvalita vody je ve většině přírodních koupalištích stále vhodná ke koupání, i když míst se zákazem koupání s koncem sezony přibylo.
19.8.
I zhruba dva týdny před koncem prázdnin se lidé mohou bez obav koupat v přírodních koupalištích. V některých nádržích se sice přemnožily zdraví škodlivé sinice, ale ochlazení v předchozích dnech místy kvalitu vody vylepšilo. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic.
27.6.
Zhruba padesát restaurací, hotelů, kaváren i penzionů loni v létě získalo nálepku Kohoutkového inspektora SmVaK Podáváme kohoutkovou vodu za svou vstřícnost k zákazníkům v podávání pitné vody z veřejné vodovodní sítě.
19.4.
Nejméně jednou za rok by měla projít kontrolou voda ze soukromých studní. „Voda z těchto zdrojů nepodléhá žádné pravidelné kontrole. Je však velmi vhodné nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři, aby majitelé studní měli informaci o vhodnosti používané vody a případně mohli provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality,“
15.4.
Jak nakládat s odpadními vody v souladu se zákonem? Co zákon dovoluje, co naopak může být sankcionováno? Na Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava se obracejí obyvatelé měst a obcí, kde společnost vyvíjí své aktivity, s dotazy týkajícími se zneškodňování a likvidace odpadních vod.
3.2.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku vybuduje Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve městě novou úpravu vody. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Dodavatel už převzal staveniště, práce na výstavbě úpravny ale začnou až začátkem března.
1.2.
Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).
28.1.
Potrubí v okolí domu v Příborské ulici v Letňanech, kde hygienici zjistili bakterii legionella, bude Pražská teplárenská v příštích dnech dezinfikovat. Firma, která rozvody teplé vody spravuje, o tom informovala dnes v tiskové zprávě. Lidé z postižené oblasti by si neměli sprchovat hlavu teplou vodou. Studenou vodu mohou používat bez omezení.
27.1.
Ve vodovodním potrubí v pražských Letňanech odhalili hygienici větší množství bakterie legionella. Zhruba desetinásobek doporučené hodnoty byl naměřen v Příborské ulici, problém se ale může týkat i potrubí v ulicích Bukovecká, Dobratická, Chlebovická a v části ulice Tupolevova. Zítra proto hygienici odeberou vzorky teplé vody v okolních domech. Na svém webu o tom informoval Český rozhlas (ČRo).
7.1.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku, dostane město letos novou úpravnu vody. Vedle vodojemu ji asi ještě na jaře postaví Severočeská vodárenská společnost. Už teď byly ale u vodojemu U Huti, který město pitnou vodou zásobuje, instalovány mechanické filtry.
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Podle výsledků studie International Food Policy Research Institute (IFPRI) a společnosti Veolia se kvalita vody v mnoha zemích světa rychle zhoršuje. Unikátní studie se zaměřuje na globální vývoj kvality vody s výhledem do roku 2050. Pomůže negativní trend vyřešit recyklace vody?
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
7.12.
Až dvacetinásobek průměrných hodnot polychlorovaných bifenylů (PCB) zjistilo měření ekologické organizace Arnika v usazeninách řeky Labe v Ústí nad Labem a okolí. Novinářům to dnes řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Na zvýšený výskyt PCB upozornilo na jaře Povodí Labe, potvrdily je Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
23.11.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
20.11.
Problémy s pitnou vodou v Lysé nad Labem, která obsahuje zvýšené množství dusičnanů, by měly skončit do konce roku. Město nainstaluje na úpravnu vody speciální filtry, které mají regulovat množství dusičnanů ve vodě. ČTK to dnes řekl starosta města Jiří Havelka (ODS).
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
16.11.
Státní fond životního prostředí půjčí obcím a městům, které se svými projekty uspěly se žádostí o evropské dotace, půl miliardy na spolufinancování projektů. Peníze poputují na zlepšení stavu podzemních nebo povrchových vod, či na zlepšení kvality pitné vody pro obyvatele, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí.
3.11.
Voda v prachatické nemocnici je opět nezávadná. Potvrdily to rozbory. Zdravotnické zařízení se týden po havárii, kdy splašky z kanalizace znečistily pitnou vodu, vrací do běžného provozu. Znamená to mimo jiné, že nemocnice opět začíná operovat, provádět dialýzy a přijímá nové pacienty. Novinářům to dnes sdělil její ředitel Michal Čarvaš.
29.10.
Na více než polovině toků v povodí řek Moravy a Dyje naměřili letos vodohospodáři nadlimitní množství fosforu. Ten se do vody dostává především vypouštěním nečistot. Situace se rok od roku mírně zhoršuje, řekl dnes ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj je nutné zaměřit se na modernizaci čistíren odpadních vod a budování nových, hlavně v problematických místech.
26.10.
V regionu Amhara v severní Etiopii musejí ženy a děti často cestovat desítky mil od svých horských obydlí, aby se dostali k často nebezpečnému zdroji vody. Problém s přístupem k vodě vyřešila rychle a efektivně tzv. vodní věž Warka.
22.10.
Dnes vám představujeme poutavou knihu The Water Book, jejímž autorem je americký novinář Alok Jha. Autor vidí sklenici vody jako jednotlivé molekuly vzácné látky stojící za našim zrozením, formující naši planetu a provázející nás celým životem. Tento příběh vody vás zavede až na samotný počátek vesmíru.
20.10.
Členové evropské organizace EurEau se 5-7. října sešli v Miláně, aby diskutovali a předložili své programy a plány pro příští dva roky. EurEau je zastřešující organizací pro evropský vodárenský průmysl, která zahrnuje 28 členů z celé Evropy.
16.10.
Také se Vaše děti ptají na všechno? Znáte to: proč a proč? Dnes jsme si pro ně v podobě zábavného animovaného videa připravili odpověď na otázku "Proč mám pít vodu?". Povídáním děti provede Albert a jeho kamarád Junior, který zná odpověď na všechny zvídavé dětské otázky. Video je skvělé také pro procvičení angličtiny.
14.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou ve dnech 12. - 16. října 2015 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Firma nabízí v letáku řešení zhoršené kvality vody mimo jiné z vodovodního potrubí.
5.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) poslaly pojišťovně k vyřízení 5799 žádostí o odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6. Pojišťovna již vyplatila téměř 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
16.9.
Dezinfekce rozvodů vody kvůli výskytu bakterie Legionella se dotkne několika stovek bytů v Praze 9. Spustí se nejpozději v pátek 18. září, nejprve je nutné zařízení instalovat a o dezinfekci informovat obyvatele. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
15.9.
V rozvodu teplé vody v části pražského Proseku se dnes objevilo vyšší množství bakterie Legionella, která může způsobit akutní infekci s horečkami. Bezprostřední nebezpečí nehrozí, oznámila na webu radnice Prahy 9. Lidé mají do pátku, kdy začne dezinfekce rozvodů, vodu při přípravě jídel převářet a neumývat si obličej teplou vodou.
27.8.
Voda v Novém Boru a Okrouhlé je po pěti dnech opět pitná. Hygienici ji dnes povolili opět používat, laboratorní testy potvrdily její nezávadnost. Vodu je ale třeba důkladně odtočit, ještě 24 hodin doporučují hygienici vodu pro pití raději převářet. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová.
2.7.
Dnes přinášíme rozhovor s Doc. RNDr. Janou Říhovou Ambrožovou, Ph.D z Vysoké školy chemicko technologické, konkrétně fakulty technologie ochrany přírody. Povídali jsme si o tom, jak vodárenské společnosti testují kvalitu pitné vody a zda je možné s dostupnou technikou mikrobiologické testy urychlit.
19.6.
Za loňský únik pesticidu do vody v řece Doubravce na Havlíčkobrodsku dostala půlmilionovou pokutu společnost ZS Vilémov. V řece pak uhynulo 8500 říčních raků. Zemědělskému podniku za to podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) hrozí ještě jedna pokuta.
19.6.
V Trnové u Prahy platí dál zákaz používat vodu z vodovodu. Zvýšený výskyt bakterií prokázaly i předběžné výsledky nových rozborů z tohoto týdne. ČTK to dnes řekla Libuše Polanská z krajské hygienické stanice.
18.6.
Hygienici udělali nové odběry pitné vody v Trnové u Prahy a zjišťují, zda je stále závadná. ČTK to dnes řekla Libuše Polanská z krajské hygienické stanice. Kvůli zvýšenému výskytu bakterií se v obci se zhruba 350 obyvateli nesmí od pátku voda používat k pití, vaření ani umývání.
17.6.
Rybáři a ekologové z nevládní organizace Arnika budou zjišťovat, jak velká je v řekách a u ryb kontaminace toxickými látkami. Vzorky sedimentů odeberou v létě a na podzim a poté budou zkoumat například množství polybromovaných bifenylů nebo triclosanu, který patří k nejčastěji prokazovaným znečišťujícím látkám ve vzorcích vod.
15.6.
Hygienici zakázali lidem ve středočeské obci Trnová používat pitnou vodu. Hrozí, že by mohli mít střevní potíže. Ukázaly to předběžné rozbory vody, informoval dnes v poledne Radiožurnál. Lidé vodu nesmí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat.
12.6.
Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku mají po týdnu znovu pitnou vodu, potvrdily rozbory vzorků, které dnes ráno odebrala Krajská hygienická stanice v Brně. ČTK to sdělil její zástupce Miroslav Staněk. Technické sítě, které spravují vodovod, udělaly během týdne několik opatření, aby z vody odstranily komáří larvy.
10.6.
Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku musí počítat s tím, že se vody z kohoutku napijí nejdříve v sobotu. Do té doby musí chodit pro vodu do přistavených cisteren. Rou příčinu. "Věřím však, že se to podaří," poznamenal.
9.6.
Poplatek za odběr minerální vody z přírodního zdroje se od 1. července pro výrobce balených vod zvýší na dvojnásobek. Příslušné nařízení dnes schválila vláda. Kvůli navýšení poplatku podle vládního materiálu zřejmě stoupnou ceny balených vod, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k tomu ale nevidí důvod.
8.6.
Poplatek za odběr minerální vody z přírodního zdroje by měl od 1. července pro výrobce balených vod ze současných tří korun stoupnut na šest Kč za metr krychlový, tedy na dvojnásobek. Návrh připravilo ministerstvo zdravotnictví pro pondělní jednání vlády.
8.6.
Obyvatelé třítisícových Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku stále nemohou pít vodu z kohoutku. Pracovníci Technických sítí, které jsou správcem vodovodů, v nich našli v týdnu komáří larvy a rozbory odebraných vzorků dnes ukázaly přítomnost biologických nálezů i živých organismů.
29.5.
Opoziční zastupitelé z ODS a TOP 09 včera na jednání zastupitelstva kritizovali vedení Prahy kvůli řešení situace kolem kontaminované vody v Dejvicích. Podle nich vedení hlavního města selhalo, když nesvolalo krizový štáb a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se ke kauze vyjádřila poprvé až ve středu.
28.5.
Bakterie se do vody v Dejvicích a Bubenči nejspíš dostaly z kanalizace porušené při stavbě, ČTK to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Na pozemku poblíž nalezeného slepého ramene vodovodu vzniká komplex bytových domů Triangle.
26.5.
Pražské vodovody a kanalizaci žádají všechny obyvatele a majitele objektů v Dejvicích a Bubenči, kteří byli zasaženi hygienickou závadou, aby odtáčením vody z kohoutků (místním proplachem) pomohli dopravit vodu s vyšším obsahem chlóru do celého distribučního systému.
26.5.
Vodohospodáři dnes ráno začali s kamerovým průzkumem potrubí v Dejvicích. Hledání slepého ramene, kterým se nejspíš do vody dostaly bakterie, zabere dva dny. Novinářům to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Výsledky hledání nebudou mít vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku.
21.5.
Před blížící se sezonou vodárny upozorňují majitele soukromých bazénů, aby vodu do nich napouštěli buď z přivezené cisterny, nebo pomalu, postupně a mimo špičku. Prudkým nárazovým otevřením kohoutků se může zhoršit kvalita pitné vody u toho, kdo ji napouští, i u jeho sousedů. Mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek to uvedl na webu společnosti.
26.1.
Celkem 70 % internetové populace uvádí, že konzumuje právě kohoutkovou vodu (ať už ochucenou, nebo čistou) několikrát denně (častěji jde o ženy a lidi s VŠ vzděláním), zatímco pouze 15 % deklaruje, že kohoutkovou vodu pije maximálně jednou týdně nebo méně často. To jsou aktuální výsledky prosincového šetření Českého národního panelu (ČNP).
8.1.
Cena vody v devítitisícovém Červeném Kostelci na Náchodsku od začátku letošního roku klesla o dvě koruny na 60 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Důvodem nižší ceny byla úprava finančních parametrů státní dotace na stavbu kanalizace v místních částech Bohdašín a Olešnice, která snížila cenu stočného.
30.12.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou 50.000 lidí, zdraží od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 1,4 procenta na 81 korun za metr krychlový vody. V uplynulém účetním roce končícím 30. září firma vytvořila zisk 11,6 milionu korun, z nějž hodlá na dividendách vyplatit devět milionů korun.
22.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
22.12.
Vodné a stočné v Praze zdraží příští rok o 2,4 procenta na 77,66 Kč za kubík. Nově zaplatí lidé na vodném 44,72 koruny za metr krychlový a na stočném 32,94 Kč za metr krychlový. Nyní Pražané platí na vodném a stočném 75,84 koruny za kubík.
18.12.
Ceny vodného a stočného se zvýší nejvíce na Kroměřížsku, které přesto zůstává nejlevnější částí kraje. V některých oblastech si lidé připlatí také za teplo a v Uherském Hradišti za MHD. Zdražovat nebude ani nájemné v městských bytech a poplatky za svoz komunálního odpadu, zjistila ČTK.
17.12.
Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.
12.12.
Cena vody v Česku v příštím roce vzroste v průměru o dvě až tři procenta, podobně jako letos. ČTK to řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. Většina vodohospodářských společností již vyhlásila ceny pro příští rok.
9.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2015 v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je zvýšený nákup vody z řeky Orlice po letošním spuštění zrekonstruované úpravny vody.
9.12.
Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,5 procenta z letošních 80,26 koruny za metr krychlový na 82,28 koruny (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o 4,8 procenta z 78,09 koruny na 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
9.12.
Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.
9.12.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku příští rok nepodraží. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé stejně jako letos platit 68,32 koruny. ČTK to řekl ředitel havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Jan Kadlec. Více bude v kraji od ledna stát voda na Žďársku a Třebíčsku. Nejdražší na Vysočině bude okres Žďár nad Sázavou, kde odběratelé za metr krychlový pitné vody se stočným dají 89,90 Kč.
25.11.
Domácnosti na většině Semilska zaplatí v příštím roce za metr krychlový vody skoro o dvě koruny více než letos. Vodné a stočné pro města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení Turnov zdraží celkem o 1,95 procenta na 97,85 Kč. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
19.8.
I když chladné počasí v Libereckém kraji na koupaliště příliš neláká, kvalitu vody hygienici stále sledují. Dnes odebírali vzorky na přehradě Harcov v Liberci, výsledky bude mít laboratoř do tří dnů, a pak je hygienici musí vyhodnotit. Liberecká přehrada a také ta v Jablonci nemají provozovatele, a na kvalitu vody tam proto dohlížejí přímo hygienici.
25.6.
Evropská komise (EK) oznámila svůj záměr zahájit celoevropskou veřejnou konzultaci ohledně směrnice o pitné vodě. Cílem je zmapovat spektrum názorů občanů i expertů. Výsledky konzultace budou zohledněny při rozhodování, zda a jakým způsobem je třeba revidovat směrnici 98/83/ES o jakosti vody určené k lidské spotřebě.
29.4.
Vodohospodářská společnost Veolia Voda Česká republika, a.s., a Nadační fond Veolia spolu s neziskovou organizací Sladkovodní giganti, o. s., známého rybáře a ochranáře Jakuba Vágnera pořádají v rámci projektu Cesta pstruha další vysazení lososovitých druhů ryb do řeky Labe ve Špindlerově Mlýně.
21.1.
Nadace Člověk v tísni působí v Etiopii již několik let. S její pomocí a také ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia se zde podařilo uvést do provozu již několik vrtů a pomoci řadě místních obyvatel. Život mnoha lidí se tak významně změnil...
20.1.
Voda v Česku od ledna podražila v průměru o necelá tři procenta, vyplývá z předběžných údajů, které ČTK poskytlo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Průměrná cena vodného a stočného dosahuje letos necelých 76 korun za metr krychlový, zhruba o čtyři koruny více než před rokem.
3.12.
V polovině příštího roku by mělo být k dispozici první vyhodnocení užívání nelegálních drog, k němuž experti využívají rozbory odpadních vod z místních kanalizací. V ČR takto v rámci projektu Dragon monitorují deset měst. Zaměřují se přitom především na metamfetamin, amfetamin, kokain, heroin, morfin, LSD a extáze.
2.12.
V trutnovské prodejně Albert v Žižkově ulici našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce balenou vodu kontaminovanou zeleným zákalem a zelenou sedlinou, tedy řasou. Okamžitě nařídila danou šarži stáhnout z prodeje.
11.11.
Rada Písku navrhuje zdražit pro příští rok vodné a stočné. Obyvatelé města by měli od 1. ledna 2014 nově zaplatit za kubický metr vody 34,89 Kč a za stočné 38,79 Kč. V obou případech se v porovnání s letošním rokem jedná o zdražení, které nepřesahuje jednu korunu. ČTK to řekl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich.
23.10.
Vodné a stočné by u většiny vodárenských firem v ČR mohlo v roce 2014 zdražit přibližně do pěti procent. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) František Barák. Pokud by vodárny zdražovaly pouze o inflaci, nárůst by se podle něj měl pohybovat mezi dvěma až třemi procenty.
9.10.
Někteří výrobci domácích čistíren odpadních vod působící v Česku nadhodnocovali účinnost čištění nebo v rozporu se skutečností uváděli, že z jejich čistíren mohou být odpadní vody vypouštěny do podzemních vod. Některé firmy také vedly dvojí dokumentaci, jednu pro stavební úřady a druhou pro Českou obchodní inspekci (ČOI).
4.10.
Obyvatelé Frýdlantu na Liberecku se už v prosinci dočkají kvalitnější pitné vody s nižším obsahem dusičnanů. ČTK o tom tento týden informoval ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar.
3.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) opakovaně apelují na zákazníky, aby nepodléhali nátlaku firem, které jim nutí kontrolu kvality pitné vody u nich v domácnostech a podávají lživé a zavádějící informace. PVK odebírá vzorky vody podle programu kontroly kvality vody, který je schválen orgánem ochrany veřejného zdraví.
30.9.
Po 23 letech trvalého propadu stagnuje letos v Plzni, čtvrtém největším městě Česku, spotřeba pitné vody. Za poslední řadu let přitom klesala spotřeba lidí o dvě až tři procenta ročně, loni meziročně už jen o tři desetiny procenta.
12.8.
Dnes zveřejňujeme další ze série krátkých rozhovorů na téma zkušenosti českých restauratérů či hoteliérů zapojených do projektu Kohoutkova.cz Tentokrát jsme se ptali Martina Jambora, Operations Managera v hotelech Maximilian Hotel & Hotel Josef.
7.8.
I dnes pokračujeme v sérii rozhovorů na téma Kohoutkova.cz v českých restauracích a hotelech přinášíme rozhovor s Alešem Pikalem – F&B manažerem čtyřhvězdičkového hotelu Park Inn v Praze. Po roce jsme se ptali na dnešní zkušenosti a spokojenost.
2.8.
Aktuální kauza kolem pití pitné vody z vodovodu vyvolává řadu reakcí. Absurdnost argumentů Potravinářské komory jakoby neznala mezí. PET lahev jako výhoda pro životní prostředí, vodu z vodovodu prý nemáme pít ani doma a hlavně pozor ani v restauracích (tam se na balené přece vydělává nejvíce), voda v karafě nění na rozdíl od PET lahve estetická, atd...
1.8.
První ze série rozhovorů s provozovateli restaurací či hotelů o zkušenostech se zapojením do projektu Kohoutkova.cz Tentokrát jsme se zeptali Jaroslava Tučka z direct trade kavárny Můj šálek kávy v pražském Karlíně a součastně majetele pražírny Doubleshot.
29.7.
České restaurace mohou bez obav servírovat svým zákazníků kohoutkovou vodu, kvalita pitné vody je v ČR velmi dobrá. ČTK o tom informoval hlavní hygienik Vladimír Valenta.
22.7.
Více než 500 restaurací v Praze se zapojilo do projektu "Čerstvá kohoutková? Stačí říct" a nabízí svým zákazníkům vodu z kohoutku. Projekt zahájily společnosti Veolia a Pražské vodovody a kanalizacemi před čtyřmi roky s cílem zlepšit pohled veřejnosti na vodu z kohoutku. Celkem se v Česku zapojilo do projektu přes 800 restaurací.
18.7.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni navzdory nižší výrobě vody zvýšila obrat meziročně o 74 milionů na 1,34 miliardy korun. ČTK včera informaci získala z výroční zprávy Moravské vodárenská, která výsledek loňského hospodaření nezveřejnila.
15.7.
Minerálku a nebo vodu z kohoutku? Takovou otázku od obsluhy mohou slyšet návštěvníci již třinácti restaurací a kaváren na Příbramsku, Sedlčansku a Říčansku. Těm ji dodává vodohospodářská společnost 1.SčV, a.s.
12.7.
Pokud odběratel používá vodu i na zalévání zahrady či na plnění bazénu, má možnost využít nabídky Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Množství vody, které prokazatelně nebylo odvedeno do kanalizace, lze zohlednit při vyúčtování stočného.
1.7.
Zhruba 90 procent vzorků vod ze soukromých studní neodpovídá minimálně v jednom parametru požadavkům na pitnou vodu. Vyplývá to z rozborů vody, které si objednali v loňském roce majitelé studní u společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
12.6.
Rozhovor s ředitelem odboru Cenová politika Ministerstva financí Ing. Pavlem Maštálkou o zkušenostech s novou metodikou stanovení přiměřeného zisku i aktuálních statistikách Ministerstva zemědělství, z nichž vyplývá vyšší efektivita soukromých provozovatelů vodárenské infrastruktury.
7.6.
V rámci ohlédnutí za tradiční výstavou Vodovody-Kanalizace 2013 přinášíme video reportáž z expozice společnosti Veolia Voda. Tentokrát se provozovatel vodárenské infrastruktury zaměřil na prezentaci projektu Kohoutkova.cz a systému pro monitorování spotřeby energií a vody, který byl nedávno implementován např. v Praze 11.
27.5.
Víkendový Prague Food Festival přinesl novinku v podobě degustace klasické vody z vodovodu s různými příchutěmi. Po mnoha letech spolupráce se společností Karlovarské minerální vody se organizátoři festivalu rozhodli následovat trend a nabídnout ke gastronomickým specialitám a vínu kohoutkovou.
7.5.
Požádat v restauraci o vodu z kohoutku, kterou podnik nemá v nabídce, se nebojí 60 procent hostů. Další třetina hostů se sice zeptá, ale stydí se, nebo jim to je nepříjemné. Vyplývá to z průzkumu gastronomického průvodce Scuk.cz a společnosti Veolia Voda, která provozuje projekt Kohoutkova.cz.
4.2.
Kohoutková v českých a moravských restauracích není žádnou novinkou. Letos poprvé se do podpory vody z kouhoutku zapojil i známý gurmán Pavel Maurer. V jeho aktuálním průvodci jsou restaurace, které nabízí kohoutkovou vodu, označeny specifickou ikonkou. Jedná se o téměř polovinu všech hodnocených gastronomických podniků.
18.1.
V závěru roku vyšla mimořádná kniha německého autora Theodora Swenka, jejíž původní vydání spadá do roku 1962. I po 50 letech je však kniha stále aktuální a inspirativní. Citlivý chaos Theodora Schwenka je kniha, která Vám pomůže dívat se na tolik známou tekutinu tak trochu jinak. Doporučujeme...
10.1.
Pokud by byly v novele zákona č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích přijaty návrhy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK), měl by z nich prospěch zejména koncový spotřebitel – uživatel vody. Uvedl to dnes na setkání s novináři v Praze předseda SOVAK František Barák.
10.1.
Jedním z mýtů týkající se výše cen vodného a stočného je teze, podle které vydělávají na růstu cen vodohospodářské společnosti. Ve skutečnosti ale plyne zhruba třetina finančních prostředků vybraných na vodném a stočném přímo či nepřímo do státního rozpočtu.
9.1.
Zatímco restauratérům a výrobcům nealkoholických nápojů se záměr ministerstva zdravotnictví, aby v jejich nabídce byl vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkohol, vůbec nelíbí, vodárenské firmy naopak návrh vítají.
3.1.
V přesném znění publikujeme Otevřený dopis MUDr. Františka Kožíška, CSc. ze Státního zdravotního ústavu jako reakci na zavádějící článek v deníku AHA (uveřejněn 23.11.2012). Přiložen je i text zmiňovaného článku.
3.1.
Ceny vody na další kalendářní rok se vyhlašují každoročně v prosinci. Předtím jsou na pořadu jednání zastupitelstev – ať již městských či obecních, protože vlastníky vodárenské infrastruktury jsou především města a obce - a na jejich rozhodnutí záleží, kolik za vodné a stočné zákazníci zaplatí...
13.12.
Hledáte přehled o schválených cenách vodného a stočného pro příští rok? Doporučujeme internetový portál Cenavody.cz Najdete zde nejen aktuální informace, ale také meziroční srovnání a infromace k cenotvorbě.
6.12.
Uveřejňujeme aktuální upozornění Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu ohledně poslední výzvy dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na odstranění olověných rozvodů pitné vody v nemovitostech.
16.11.
Cena vody v Česku by v příštím roce podle odhadu vodárenských firem měla vzrůst v průměru o šest až 7,5 procenta. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Barák. Voda by podle sdružení měla bez růstu DPH průměrně podražit asi o pět procent.
8.11.
Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní daňový balíček. Tím současně vyslovila důvěru koaliční vládě Petra Nečase. Balíček počítá zejména se zvýšením sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Aby platil, musí ho ještě projednat Senát a podepsat prezident.
17.10.
Pravicový volič v pravicové Praze je po víkendu v šoku. Komunista se v Praze 8 dostal do druhého kola senátních voleb. Řeknete si, že díky pánu bohu nebydlíte v Praze 8 a tentokrát jste volit nemuseli... Ale schválně: koho jste minule volili? Pokud TOP 09 s tím, že volíte pravici, možná budete překvapeni.
31.7.
Češi v posledních letech kupují stále méně nealkoholických nápojů. Loni jejich spotřeba meziročně klesla o dvě procenta, od roku 2004 pak o celých deset procentech. Vyplývá to z čísel, která poskytl Svazu výrobců nealkoholických nápojů.
24.7.
V rámci rozhovoru s MUDr. Františkem Kožíškem, CSc., ze SZÚ jsme se zeptali také na jeho nedávnou studii o problematice mineralizace pitné vody a případných zdravotních rizicích. Možná vás překvapí, že oba extrémy, tedy vysoká i velmi nízká mineralizace pitné vody mohou být při dlouhodobé konzumaci škodlivé.
20.7.
Nikdo z nás si moc neuvědomuje, kolik vody denně spotřebuje. Nejen každá potravina, ale i každý výrobek za sebou nechává silnou stopu vodní spotřeby. Pojďme se podívat na to, jakými možnými způsoby můžeme vodu ušetřit.
19.7.
Přinášíme vám aktuální přehled již schválených cen vodného a stočného v České republice. Přehled budeme průběžně aktualizovat.
17.7.
Tentokrát vám v seriálu o kvalitě vody v zemích Evropské unie přinášíme přehled zpracovaný za léta 2005-2007 z Řecka. Pokud se tam chystáte na dovolenou, podívejte se, jak si pitná voda obecně stojí právě tam.
16.7.
Čtvrtá část rozhovoru s MUDr. Františkem Kožíškem, CSc., ze Státního zdravotního ústavu o recyklaci vody, o tom, zda je možné získat pitnou vodu z moče... Ale také o možném výskytu léčiv v pitné vodě či holandském systému sledování pitné vody.
10.7.
Koloradská vodárenská společnost Denver water přišla s důmyslnou kampaní "Use only what you need" v rámci které velmi vtipným a neotřelým způsobem vybízí spotřebitele k tomu, aby neplýtvali pitnou vodou. Nenechte si ujít...
2.7.
Rozhovor s Antonínem Raizlem, manažerem Ernst & Young, o přiměřeném zisku, stávající i dodatečné regulaci českého vodárenství. Poradenská společnost Ernst & Young byla spoluorganizátorem školení SOVAK ČR k novému Cenovému výměru Ministerstva financí.
25.6.
Třetí část rozhovoru s MUDr. Františkem Kožíškem, CSc. – odborníkem na kvalitu pitné vody ze Státního zdravotního ústavu. Zajímalo nás, jak kvalitní vodu máme ve srovnání s Evropou, proč se v USA tolik chloruje a jaké jsou obecné trendy v úpravě vody.
25.6.
Před časem Veolia voda vyhlásila soutěž pro středoškoláky –" I love kohoutková". Cílem bylo natočit krátké video s vyjádřením vztahu ke kohoutkové vodě. Ta už má nyní své vítěze. Z padesáti týmů se stal vítězem kolektiv z Uherského Hradiště.
22.6.
Voda se v lidském těle nachází v každé jednotlivé buňce a mezibuněčném prostoru a je základní látkou vnitřního prostředí lidského organismu. Je transportním prostředkem, rozpouštědlem, místem pro děje mnoha biochemických pochodů. Voda je také základní složkou krve. Dá se říci, že lidé jsou bytosti tvořené vodou. Co to pro nás znamená?
22.6.
Evropská komise přišla s novou kampaní v rámci projektu "Generation awake" a spustila komické virální video s neurotickým kyblíkem u psychologa. Kampaň má za cíl zaměřit téma nadměrného zneužívání pitné vody a jiných životně důležitých zdrojů.
20.6.
V Paříži se společnost Eau de Paris může pochlubit krásnými karafami na vodu v různém provedení, které navrhl a nechal vyrobit designér Pierre Charpin. Že opravdu stojí za to z těchto nádob kohoutkovou vodu pít, si můžete ověřit v následujícím článku s obrázky.
15.6.
Po provedených školeních MF a bližším seznámením s Cenovým výměrem je SOVAK ČR přesvědčen, že způsob regulace a především upřesnění pravidel pro regulaci přiměřeného zisku jsou krokem správným směrem a vedou ke zvýšení míry ochrany spotřebitele a transparentnosti a k větší srozumitelnosti zákonných norem při cenotvorbě.
11.6.
8.6.
Nenechte si ujít rozhovor s MUDr. Františkem Kožíškem, CSc., největší kapacitou na kvalitu vody v České republice. Povídali jsme si nejen o jeho práci ve Státním zdravotním ústavu. Zajímavý rozhovor přinášíme rozdělený do více částí.
7.6.
Podívejte se, jak v Holandsku umí vodohospodářské společnosti oslovit mladé lidi, aby pili vodu z kohoutku. Stylová kampaň v duchu hip-hopových klipů je vtipná, současná a přitom sklidila své ovoce...
23.5.
Na blogu Scuk byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejhloupější výmluvu v restauraci, proč na požádání nemůžete dostat kohoutkovou vodu. Uvedené příběhy pobaví i zamrazí zároveň. Vítězové, kteří zaslali svůj příběh s nejhloupější výmluvou, vyhrávají krásné sklěněné karafy na vodu od Daniela Piršče, které do soutěže věnovala Kohoutkova.cz.
14.5.
Dnes mě velmi zaujal video-blog Tomáše Hajzlera. V aktuálním příspěvku o kohoutkové vodě popisuje reakci personálu v oblíbené restauraci v Kolovratech. V závěru se Tomáš zamýšlí nad tím, zda by se situace zlepšiila, pokud bychom začali bojkotovat restaurace, kde kohoutková není k dispozici. Velmi doporučuji..
7.5.
V dalším ze série rozhovorů s restauratéry a hoteliéry zapojených do projektu Kohoutkova.cz vám přinášíme zajímavé povídání s panem Jaroslavem Tučkem – majitelem a provozovatelem karlínské kavárny Můj šálek kávy a pražírny kávy doubleshot.
27.4.
Jako další v sérii rozhovorů na téma Kohoutkova.cz v českých restauracích a hotelech přinášíme rozhovor s Alešem Pikalem – F&B manažerem čtyřhvězdičkového hotelu Park Inn v Praze.
26.4.
Zajímají Vás zkušenosti restauratérů zapojených do projektu Kohoutkova.cz? Pak si přečtěte první ze série rozhovorů tentokrát s Martinem Jamborem, Operations Managerem v hotelech Maximilian Hotel & Hotel Josef.
18.4.
Rychlost a postup případného znečištění poprvé na Vltavě měří odborníci z ČR a Německa za použití stopovací látky. Rozpuštěný Sulforhodamin G aplikovali do vody přehrady ve Vraném nad Vltavou. Osm kontrolních stanic po toku nyní měří její koncentraci, řekl dnes ČTK Marek Liška z Povodí Vltavy.
16.4.
V rámci Hospitality & Tourism Summitu minulý týden proběhla také zajímavá výměna zkušeností provovozovatelů restaurací a kaváren, kteří se zapojili do projektu Kohoutkova.cz. Pojďme se v krátkosti podívat na postřehy a zkušenosti kavárny Můj šálek kávy, hotelů Maxmilian a Josef a hotelu Park Inn.
2.4.
První Kanadská universita se připojila k sabotování pití balené vody už v roce 2009. Seznam dalších škol podporujících pití vody z kohoutku se od té doby významně rozrostl....
29.3.
Ekologická, čistá a zároveň velmi levná – to vše je voda z kohoutku, která nyní čím dál více získává na přitažlivosti. A přitom to není nedostatkové zboží. Najdeme ji všude. Například na francouzských stolech...
26.3.
Společnosti skupiny Veolia voda připravily při příležitosti Světového dne vody novou soutěž pro středoškoláky s názvem „I love kohoutková“. Středoškoláci ve věku 15 – 18 let mohou vytvořit originální video o svém pozitivním vztahu k vodě z vodovodu a mohou tak vyhrát i dvacet tisíc korun.
19.3.
V mnoha zemích je nejdůležitější věc k přežití - voda - velmi nedostatkové "zboží". U nás je voda stále velmi laciným artriklem, jak je tomu ale ve zbývajících státech naší planety? Pojďme si na ně posvítit.
14.3.
Spotřební koš je makroekonomický pojem, který nám stejně jako obsah nákupního košíku v supermarketu ukazuje, co za věci v jakém poměru lidé nakupují. Jak si v něm stojí voda?
13.3.
Na otázku "Co si dáte k pití"? můžeme dnes už čím dál častěji slyšet "Vodu z kohoutku!" Vyžadují ji lidé v celé zemi a restaurace se této poptávce začínají přizpůsobovat i nabídkou.
20.1.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí, zdražila od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšení nájemného z vodárenských sítí, zvýšení DPH z 10 na 14 procent a růst cen energií.
18.1.
Aktuální příspěvek předních českých odborníků na kvalitu vody ze Státního zdravotního ústavu shrnující výsledky grantového projektu „Výskyt a zdravotní rizika zbytků humánních léčiv v pitných vodách“.
17.1.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku od 1. února podraží o 1,7 procenta. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé platit 64,99 koruny. Včetně lednového růstu DPH se letošní platby za vodu domácnostem v tomto regionu zvýší o 5,7 procenta.
13.1.
Netolickým se podařilo vyjednat lepší podmínky s ČEVAKem. Ten ve městě provozuje vodovody a kanalizace. Původní dvouletou výpovědní lhůtu se podařilo zkrátit na jednoroční, navíc se ve smlouvě snížila i marže za nájemné a to o jedno procento.
13.1.
Ceny vodného a stočného pro letošní rok, byly již dojednány. Oproti původnímu návrhu, který měl být 81 korun, byla konečná cena poněkud snížena. Města a obce se smířily s menším růstem nájmu za svá zařízení, výsledkem je tedy částka 39,50 Kč za vodné a 40,40 Kč za stočné jednoho kubíku vody.
11.1.
Zajištění kvalitní pitné vody pro obyvatele Vimperku by v příštích letech měla zajistit rekonstrukce existující úpravny vody v Brloze. To ale pouze s předpokladem investovat necelých čtyřiceti milionů korun včetně daně z přidané hodnoty.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
9.1.
Společnost SmVaK Ostrava je v Třinci vlastníkem a provozovatelem většiny vodovodů a kanalizací. Za dodání pitné vody firma letos účtuje 34,90 koruny za metr krychlový, za odvádění odpadních vod pak 31,52 koruny.
4.1.
Obyvatelé Dvora králové stále nevědí, komu mají hradit vodné a stočné. Odběratelé, kteří mají podepsanou smlouvu s městem jako s majitelem vodovodní a kanalizační sítě zaplatí nově za stočné 26,95 Kč, za stočné pak 45,20 Kč za kubík. Celkem tedy 72,15 korun.
3.1.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku by pro letošní rok mohla stoupnout o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Domácnostem by to zvýšilo roční výdaje za vodu o stovky korun.
28.12.
Zhruba o dvě stě čtyřicet korun více zaplatí za vodu v příštím roce spotřebitelé Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech. Cenový nárůst předepisují podmínky pro čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí.
23.12.
V Jeseníku bude příští rok dražší vodné a stočné, cena za metr krychlový se meziročně zvedne o 2,77 koruny na 63,05 Kč. Se zdražením vodného a stočného musejí počítat i domácnosti z dalších velkých měst Olomouckého kraje. Navýšení cen už vodohospodáři oznámili v Olomouci, Přerově, Prostějově či Šumperku.
22.12.
Domácnostem v okrese Šumperk vzroste příští rok v únoru cena za vodné a stočné. Za metr krychlový celkem zaplatí 74,12 koruny, tedy o 5,36 Kč více než nyní. Zdražení vodohospodáři oznámili v těchto dnech. Už dříve o něm rozhodli jejich kolegové v Olomouci, Přerově či Prostějově, kde se ceny vodného a stočného zvýší od začátku roku.
21.12.
V Praze se od ledna zdraží vodné a stočné o 9,88 procenta na 66,35 koruny za metr krychlový. Rozhodli o tom dnes radní města. ČTK to řekl radní Radek Lohynský (ODS). Nyní Pražané platí 60,39 korun za metr krychlový.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o rekordních 14 procent, domácnosti tak budou za krychlový metr platit 84,30 Kč, což je o 10,50 Kč víc, než letos. Důvodem rekordního zdražení vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) jsou chystané investice, čtyři procenta přidalo ale zvýšení sazby DPH.
21.12.
Nová australská kampaň nabádá restaurace, kavárny a bary, aby nabízeli zákazníkům vodu z kohoutku - bezplatně či za drobný poplatek. Oplátkou dostanou podniky zdarma karafy, informační nálepky a cedule.
20.12.
Zvýšení o 7,3 % od ledna 2012 v 27 městech a obcích na Sokolovsku odhlasovali radní. Kubík vody bude stát 79,55 Kč. K tomu je třeba připočítat ještě pevnou složku ceny, která také zdraží. Za nejmenší vodoměr lidé zaplatí 1460 Kč ročně.
20.12.
Vodovody a kanalizace Hodonín zvýšily ceny vodného a stočného pro rok 2012. Voda v regionu ale zůstává levnější než v jiných okresech. Konečná cena vodného se zvýší na 24,6 Kč, stočné na 31,85 Kč.
15.12.
S novou cenou pitné vody musí počítat od počátku příštího roku zákazníci vodohospodářské společnosti VaK Bruntál. Příčinou je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na čtrnáct procent.
15.12.
Po několika letech musely Krnovské vodovody a kanalizace (KvaK) ohlásit zdražení vody. V Krnově cena podraží nejen kvůli zvýšené sazbě DPH. Přesto se její cena bude pohybovat hluboko pod celostátním průměrem.
15.12.
Voda na Břeclavsku podraží v příštím roce nejvíc na jižní Moravě, bude druhá nejdražší. Více zaplatí lidé za vodu pouze na Blanensku. Za kubík vody si budou Vodovody a kanalizace Břeclav v příštím roce účtovat téměř sedmasedmdesát korun.
14.12.
Vodné a stočné na Trutnovsku od ledna zdraží jen o šest procent místo původně oznámených 8,9 procenta. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Trutnov odsunula původně plánovanou nákladnou investici do úpravny vody v Temném dole a peníze ze zvýšeného vodného a stočného tak nebude potřebovat.
13.12.
O 15 % více zaplatí lidé od Nového roku v Prachaticích za kubík pitné vody. Každý zaplatí približne o deset korun za kubík více než letos. Cenu ve výši 62,90 koruny bez DPH schválili nedávno prachatičtí radní.
13.12.
Vyšší daň z přidané hodnoty a rostoucí náklady na výrobu zvýší cenu vody. Ve Strakonicích od ledna zdraží pitná voda pravděpodobně o 4,22 Kč/m3. Takový je návrh radních, o kterém budou zítra rozhodovat zastupitelé.
12.12.
Dva a půl roku trvající rekonstrukce kanalizace v Táboře, Sezimově Ústí a v Plané nad Lužnicí ovlivní i cenu vody. Obyvatelé by měli očekávat zdražení behem dvou let o 24 %. Stavební práce stály 991 miliónů korun bez DPH.
9.12.
Zvýšení DPH, ale i zdražení cen vodného a stočného musejí lidé očekávat už příští měsíc. Obyvatelé Znojemska se připravují na zdražení cen vody o 9 %. Na nárůstu cen se podílí několik faktorů, mezi které patří i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent.
9.12.
Cena vodného a stočného se v Berouně od ledna příštího roku zvýší. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty na 14 %. Na nárustu ceny se podílí také zvýšení investičního rozpočtu společnosti o více jak deset miliónů korun, sdělila mluvčí verounské radnice Pavla Švédová.
8.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) zdraží od ledna 2012 vodné a stočné v průměru o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšené ceny elektřiny a materiálu na opravy a zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.
8.12.
Cena pitné vody se stočným na Jihlavsku se v novém roce zvýší o 8,15 koruny na 76,05 Kč za metr krychlový. Proti letošku stoupnou odběratelům platby o 12 procent.
5.12.
V Karlovarském kraji vodárenské firmy od roku 2012 patrně zvednou cenu za vodu až o devět procent.
5.12.
Ve všech městech Pardubického kraje bude od příštího roku vodné a stočné vyšší než letos. Kromě vyšší sazby DPH, 14 namísto dosavadních deseti procent, se na tom podílí také zdražení ze strany vodárenských společností. Ne všechny se však k němu uchýlily, zjistila ČTK.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 8,9 procenta na celkových 59,57 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody.
1.12.
Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se od ledna zvýší o 5,37 Kč. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 66,42 Kč, což je o 8,8 procenta více než letos.
1.12.
Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí od ledna 2012 stoupne o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.
1.12.
Voda v Ostravě bude od ledna o 4,72 Kč dražší. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 67,09 Kč, což je o 7,6 procenta více než letos.
1.12.
O rekordních třináct procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje cenu o devět procent.
30.11.
Vodovody a kanalizace Třebíč budou od ledna vodu z kohoutku zdražovat o 10 %. Průměrná čtyřčlenná domácnost se spotřebou 65 litrů na osobu a den ročně zaplatí víc asi o 680 Kč.
30.11.
Vlachovo Březí se rozhodlo provozovat vlastní vodovod a kanalizaci. Pro ČEVAK, který vodovody a kanalizace v této obalasti provozuje, to znamená, že mu nebude prodloužena smlouva.
30.11.
Svazek vodovodů a kanalizací okresu Blansko tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé zaplatí za vodu minimálně o 7% více. Vodné i stočné podraží nejméně o 2,50 Kč. K tomu se pravděpodobně přidají ještě 4 % z navýšené DPH.
29.11.
Zvýšení cen vody se nevyhne ani Olomouckému kraji. Ke zdražení přistoupila i společnost Moravská vodárenská, která je největším dodavatelem pitné vody v regionu.
28.11.
Obyvatelé Přerova si připlatí příští rok za vodné a stočné. Cena za metr krychlový se zvýší o 4,5 koruny na 67 korun. Informace o nárústu cen v dalších místech Olomouckého kraje vodohospodáři zveřejní v následujících dnech a v řadě z nich se čeká rovněž zdražení.
28.11.
Třeboň má již nějaký čas novou čistírnu odpadních vod. I kvůli její výstavbě dojde ke zvýšení vodného a stočného.
23.11.
Veolia Voda Česká republika a Nadační fond Veolia i v letošním roce pokračují v projektu Voda pro Afriku spolu se společností Člověk v tísni. Vybrané finanční prostředky budou použity na opravu vodního vrtu v lokalitě Lower Lenda v Etiopii.
16.11.
Setkání s Thibaultem Lamarquem je v současném nepříznivém ekonomickém prostředí povzbuzující a příjemné.
9.11.
Vodné a stočné na Vsetínsku od ledna příštího roku výrazně podraží. Společnost Vodovody a kanalizace Vsetín (VaK) zvýší domácnostem sazbu o téměř deset procent ze současných 65,78 korun na 72,28 korun za metr krychlový. Plátcům DPH se cena za metr krychlový zvýší z letošních 59,80 korun na 63,40 Kč, tedy o šest procent.
7.11.
Šest dnů jednání o klíčových reformách je u konce. Samotné hlasování o balíku vládních reforem trvalo půl hodiny a skončilo ještě před nedělní půlnocí. Součástí je i plán na zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta.
25.10.
Lidí, kteří dluží za vodu, je stále víc. Velkou část tvoří tzv. trvalí neplatiči. Podívejme se, jak se s tímto problémem vypořádávají v jednotlivých městech a obcích.
17.10.
Citelné zdražení vodného a stočného způsobí nejen zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent, ale i snaha získat peníze na obnovu infrastruktury. Domácnostem se proto zvýší roční účty za vodu o stovky korun, informuje v neděli server TYDEN.CZ.
26.9.
Kde můžete v centru města doplnit vodu do láhve, abyste si nemuseli kupovat balenou? Tapwater.org šíří zdarma aplikaci pro iPhone, ve které najdete nejbližší místa, kde je voda z kohoutku dostupná!
6.9.
V Česku je kvalita řek v posledních 20 letech výrazně stoupla. Pravidelný monitoring provádí i letos ekologické organizace Greenpeace. První vzorky vody a usazenin dnes zástupci organizace odebrali od čistírny odpadních vod v pražské Bubenči.
5.9.
Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Bude to znamenat mimo jiné zdražení potravin, knih, vody i tepla. Zákon putuje do Senátu.
2.9.
Od 6.dubna loňského roku musí všechny britské restaurace, kluby a bary na vyžádání podat zdarma kohoutkovou vodu. Jaká cesta k tomuto kroku vedla a proč se povinnost servírovat vodu z kohoutku váže právě k alkoholu a ne například k jídlu, jako ve Francii?
18.8.
Pokud vám kohoutkovou vodu nenaservírují ihned po příchodu, nestyďte se a požádejte o ni. K dispozici je ve většině případů zdarma. Stále více lidí totiž preferuje tuto ekonomičtější a ekologičtější variantu a restauratéři vychází svým zákazníkům vstříc.
15.8.
Musím se přiznat, že minulý týden mě pobavil rozhovor Alessandra Pasquale, ředitele Karlovarských minerálních vod pro Hospodářské noviny...
11.8.
Víte, v jakých zemích je samozřejmostí dostat k jídlu karafu s vodou, a kde vám kohoutkovou vodu nenalejí ani na vyžádání? Přinášíme první díl seriálu o ochotě nabídnout vodu z kohoutku v zahraničních restauracích... Máte vlastní zkušenost? Napište nám, prosím!
10.8.
A to nejen v České republice, ale také v zahraničí! Americká televizní stanice ABC News uspořádala "slepé vodní testy" ve své ranní show Good Morning America.
10.8.
Ekologický institut Veronica z Brna natočil video spot na podporu kohutkové vody. Na projektu se finančně podílel SFŽP, MŽP a Jihomoravský kraj. Podívejte se!
8.8.
Aktuální údaje uvedla společnost Moravská vodárenská, člen skupiny Veolia Voda, která dodává pitnou vodu v regionu Zlín - Olomouc - Prostějov.
25.7.
Rozsáhlé kampaně iniciativy Tappening.com už téměř 5 let upozorňují na nadměrně velké náklady spojené s transportem balené vody a zbytečný odpad z plastových lahví, který znečišťuje zemi. Jedná se o další zahraniční projekt, který se věnuje popularizaci pití vody z kohoutku.
20.7.
Téměř každá země se snaží vypořádat s populární ale neekologickou balenou vodou po svém. Starosta italských Benátek se rozhodl v rámci kampaně podporující pití vody z kohoutku rozdávat v domácnostech zdarma designové karafy.
27.6.
Iniciativa London On Tap představuje letos novinku ve své kampani - perlivou kohoutkovou vodu, která bude až do poloviny července zdarma servírována v restauraci proslulého šéfkuchaře Alda Zilliho. V případě zájmu hostů bude perlivá kohoutková voda podávána i ve všech ostatních restauracích, které se do projektu zapojí...
21.6.
Máte doma bazén a děti už se dožadují koupání? Domovní bazény lze napouštět dvěma způsoby, a to pomocí autocisteren nebo vodovodních přípojek. Rozhodně se vyplatí zvážit obě varianry. Pomocí cisterny neohrozíte dodávku vody v okolí a ušetříte za stočné, navíc zaplatíte dopravu a manipulaci.
17.5.
I když nejzdravějším nápojem je čistá voda, člověk si může bez obav dopřávat pestřejší skladbu nápojů. Je však nutné preferovat vhodné nápoje a omezovat spotřebu nevhodných a zacházet opatrně s těmi nápoji, které mohou být podmíněně vhodné či nevhodné podle toho, kolik a jak často je pijeme.
4.5.
Spotřeba vody v Česku loni pokračovala v dalším poklesu, lidé však za její odběr z důvodu růstu ceny vodného zaplatili více peněz než o rok dříve. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
27.4.
Více než 1 600 lidí se zapojilo do projektu Forty Days of Water. Během 40 dní vynechali ránní kávu a odpustili si i večerní sklenku vína. Místo toho pili vodu z kohoutku. Peníze, které ušetřili se rozhodli věnovat na pomoc Ugandě.
21.4.
Majitelé studní často nemyslí na pravidelnou kontrolu kvality vody. Situace se často zhorší po zimě, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami nebo naopak nadměrným suchem. To může velmi ovlivnit kvalitu vody ve studních.
21.4.
Slavné osobnosti jako Rihanna nebo Robin Williams se zapojili do kampaně “Celebrity Tap”. Přispějte do fondu UNICEF a získejte luxusní lahve s vodou přímo od celebrit.
7.4.
Friends of Glass je celoevropský projekt, který podporuje a prosazuje právo spotřebitelů na možnost volby potravin a nápojů ve skleněných obalech. Do projektu se zapojila také česká sklárna Vetropack Moravia Glass.
25.2.
Ministerstvo zemědělství dnes ve své tiskové zprávě shrnulo klíčové projekty protipovodňové ochrany minulého a letošního roku. V loňském roce se na našem území podařilo dokončit 54 protipovodňových staveb za 1,45 miliardy korun. Letos má být dokončeno dalších 56 staveb za celkových 1,5 miliardy korun.
17.2.
Kanadská designérka Racquel Youtzy navrhla jednoduchou skleněnou láhev. Jak naznačuje velký nápis na nádobě, je určená na vodu z kohoutku...
10.2.
V rámci světového týdne vody, který letos připadá na 20. - 26. března, budou restaurace v USA prodávat kohoutkovou vodu za $1. Výtěžek z UNICEF Tap Project 2011 pomůže zlepšit přístup k pitné vodě dětem z rozvojových zemí.
7.2.
V Kolíně bude letos vodné stát 34,17 korun, stočné pak 36,26 korun, celkem tedy lidé za vodu zaplatí 70,43 Kč včetně DPH. Po dlouhých jednání nakonec tyto ceny odhlasovalo zastupitelstvo. Nové ceny platí od února.
19.1.
Obyvatelé okresu Vancouver si mohou kdykoli a kdekoli vyhledat nejbližší zdroj pitné vody a to díky volně šiřitelné iPhone aplikaci!
5.1.
V závěru roku již tradičně vodárenské společnosti oznamují nové ceny vodného a stočného pro další rok. Jak jsme na tom ve srovnání s Evropou?
4.1.
Přinášíme aktuální přehled cen vody v jednotlivých regionech. Údaje budou průběžně doplňovány.
22.12.
Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Cena se zvýši o inflaci - potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
15.12.
Navýšení ceny vody ve Vimperku bude činit 2,8 procent. Zastupitelé nakonec rozhodli, že v příštím roce zůstanou u jednosložkové ceny vody.
15.12.
Návrh kalkulace pro vodné a stočné na příští rok předložila tento týden Vodárenská společnost Představenstvu svazku obcí Vodovody a kanalizace.
14.12.
Na základě kalkulace Čevak schválila městská rada navýšení cen vodného a stočného pro příští rok o 1,6%. Ceny jsou dvousložkové.
13.12.
Průměrná sušická domácnost zaplatí za vodné a stočné zhruba o 200 korun více než letos. Na svém prvním pracovním zasedání nové ceny schválili sušičtí zastupitelé.
13.12.
Zvýšení vodného a stočného o 2% - tedy 1,30 Kč schválilo místní zastupitelstvo.
13.12.
Odběratelé společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM) zaplatí o 0,3 haléře za litr vody více než v letošním roce, což znamená, že vodné a stočné stoupne o 3, 85 procenta.
10.12.
V Petrovicích konečně poteče kvalitní pitná voda. Obyvatelé si ale za ní připlatí. V listopadu byla totiž dokončena kompletní rekonstrukce úpravny vody v Týnčanech za 2,33 milionů korun.
10.12.
Vodné a stočné se navýší o 6,38%. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání klatovští zastupitelé.
8.12.
Kolínskou kalkulaci vodného a stočného schvaluje každoročně místní zastupitelstvo. Tentokrát ale s návrhem nesouhlasilo všech 27 zastupitelů. Většinu získala po říjnových volbách koalice sdružení "Změna pro Kolin", "Kolíňáci" a TOP 09.
7.12.
Dodavatelská společnost Vodovody a kanalizace Náchod zvýší cenu vody o 5,4 procenta.
7.12.
Rozhodlo o tom včera představenstvo Svazku vodovodů a kanalizací okresu Blansko. Do roku 2018 však cena vody stoupne na více než devadesát korun.
6.12.
Navýšení cen za vodné a stočné je v karlovarském regionu šestiprocentní. (aktualizováno)
2.12.
Vodovody a kanalizace Kroměříž oznámili dvouprocentní zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Meziroční nárůst nákladů a rekonstrukce čistíren odpadních vod. To jsou hlavní důvody, jimiž břeclavská vodárenská společnost vysvětluje čtyřprocentní nárůst cen vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Cena vody v Hradci Králové a okolí podraží v příštím roce o 5,34%.
2.12.
Zvýšení cen vodného a stočného nemine domácnosti, jejichž dodavatelem je Svaz vodovodů a kanalizací (SVaK) Žďársko.
2.12.
Na severu Moravy se cena vody zvyšuje o více než 5% - lidé zaplatí za kubík 61 korun. Svazek měst a obcí okresu Karviná s navýšením cen ale nesouhlasí.
2.12.
Americká firma Boxed Water Is Better zavedla na trh nový produkt - nabízí kohoutkovou vodu v tetrapakových krabicích jako lepší a ekologičtější alternativu k plastovým obalům. Nebyla by ale ta nejlepší alternativa si vodu natočit přímo z kohoutku, než ji kupovat v tetrapaku?
1.12.
Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zvyšují cenu vody o 5%. Důvody jsou stejně jako loni v rostoucích cenách nakupované vody a elektrické energie.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
1.12.
Od nového roku se v Olomouci zvýší cena vody o 5,61% na výsledných 70,56 korun za vodné a stočné. V Prostějově zaplatí za vodu 65,32 korun. Na Štembersku cenu navyšovali letos v červenci - pro příští rok zůstává zachována na 61,60 korunách.
1.12.
V Pardubicích zaplatí lidé za vodné a stočné příští rok 71 Kč, v Chrudimy 67,9 Kč a ve Vysokém Mýtě 59 korun.
1.12.
Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst o 9,3 procenta na 61,76 korun. Výsledná cena by tak i v roce 2011 zůstala pod českým průměrem. Konečné rozhodnutí padne do konce prosince.
26.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury v Chrudimy schválil nové ceny pro příští rok. Cena bude opět dvousložková.
23.11.
V Trutnově zvyšují ceny vody na 54,69Kč za m3. Důvod je obdobný jako v dalších městech - obří investice do projektu Čistá horní Úpa vyžadovala dofinancování.
23.11.
Vodné a stočné v Plzni zdraží o 34%. Podobně na tom zřejmě budou i další města, která investovala do infrastruktury s využitím evropských dotací.
22.11.
Ceny vodného a stočného pro příští rok se v Brně zvýší o 5,2%. Důvodem je financování vodárenské infrastruktury a zejména projektu „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně" z evropských dotací.
16.11.
Trend stoupající obliby pití vody z vodovodu je zřejmý. Jen za první polovinu tohoto roku se spotřeba nealko nápojů snížila o neuvěřitelných 10%. Na některých městských úřadech jdou příkladem v podpoře a komunikaci kohoutkové.
10.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury - VHS Turnov – měl při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech. Nabídkové ceny pro rok 2011 byly součástí koncesního řízení pro výběr provozovatele vodárenské infrastruktury na příštích 10 let.
26.10.
V přesném znění přinášíme rozhovor předsedy předstvanestva SOVAK ČR Ing. Františka Baráka pro Parlamentní listy, ve kterém vysvětluje, proč by cenu vody měli určovat vlastníci vodárenské infrastruktury.
15.10.
Výrazné snížení spotřeby u sycených nápojů - limonád zaznamenala v našich domácnostech agentura GfK. Naopak spotřaba roste u sirupů a práškových nápojů. Výzkum napovídá, že konzumenti dávají přednost kohoutkové vodě před balenými nápoji.
16.8.
Český statistický úřad vydal podrobnou zprávu o vývoji vodárenství v České republice. Dotazováno bylo celkem 1.237 respondentů.
19.5.
Voda jako vyčerpatelná surovina, jejímž nedostatkem trpí podle OSN po celém světě miliarda lidí, by měla mít vyšší tržní cenu. Prohlásila to Světová banka a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) po svých jednáních.
17.5.
Další díl seriálu o kvalitě vody - tentokrát o zdravotních důsledcích jednotlivých fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů.
5.5.
Spotřeba vody v Česku loni opět klesla, avšak platby za její odběr se zvýšily. Zatímco objem fakturované pitné vody se v roce 2009 snížil meziročně o 2,3 procenta na 504,6 milionu metrů krychlových, tak hodnota fakturovaného vodného se díky růstu jeho ceny zvýšila o pět procent na 14,19 miliardy korun.
2.4.
Televizní reklamy na změkčovače vody se nás již dlouhá léta snaží přesvědčit, že je na většině území ČR tvrdá voda, která významně ohrožuje především naše pračky. Přestože je toto tvrzení značně sporné, může v některých českých domácnostech usazování vodního kamene představovat nepříjemný problém.
10.3.
Celkem sedm restaurací ze Zlínského kraje se již zapojilo do projektu s názvem Kohoutková společnosti Veolia Voda.
23.2.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku letos nepodraží. Obyvatelé zaplatí jen o procento víc kvůli změně DPH. Cena za vodné a stočné činí 59,69 korun.
22.2.
Podle Vodárenské akciové stojí za vysokou cenou vody nízká spotřeba, hospodářská krize a charakter regionu.
26.1.
19.1.
18.1.
Cena jednoho metru krychlového vody se zvýší o něco málo přes korunu. Cena vodného a stočného pro přímé odběratele bude tak v Praze patřit k nejnižším v ČR.
6.12.
V poslední době se stala mediálně oblíbeným tématem hrozba výskytu zbytků farmaceutik v pitné vodě a s tím spojená zdravotní rizika. Nakolik opodstatněné jsou však tyto varovné signály?
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE