Vodné a stočné v Plzni zdraží o 34%. Podobně na tom zřejmě budou i další města, která investovala do infrastruktury s využitím evropských dotací.
Městská rada v Plzni schválila navýšení cen vodného a stočného z letošní 51 Kč na 68,46 korun za metr krychlový včetně DPH. Dosud nejvyšší meziroční nárůst je zapříčiněn zejména investicemi do vodohospodářských sítí v posledních letech, které byly kofinancovány z Operačního programu Životní prostředí
Plzeň využila evropské dotace pro projekt Čistá Plzeň a Čistá Berounka. Dotace ale pokrývají jen část nákladů. Zbytek bude hrazen z plzeňského rozpočtu, což se promítlo do výrazného zvýšení nájemného z vodárenské infrastruktury a následně nárůstu cen vodného a stočného pro zákazníky.
Ceny vodného a stočného v Plzni pro rok 2011
- vodné 37,18 Kč/m3 bez DPH
- stočné 25,06 Kč/m3 bez DPH
- celkem 62,24 Kč/m3 bez DPH
- celkem včetně DPH 68,46 Kč/m3
"Pro čtyřčlennou rodinu činí zvýšení nákladů o 203,50 Kč za měsíc při předpokládané spotřebě 35 metrů krychlových (35.000 litrů) na osobu a rok," dodala pro ČTK radní Matoušková. Podle ní se do zvýšení cen promítly zejména investice do vodárenské infrastruktury z posledních let.
Radnice zvýšila Vodárně Plzeň nájemné z vodohospodářské infrastruktury o 29 procent na 317 milionů korun ročně. "Nárůst nájemného vychází z modelů, které aplikovala EU prostřednictvím ministerstva životního prostředí na způsob financování obnovy vodohospodářské infrastruktury," řekl zástupce ředitele Vodárny Jan Kretek.
Město muselo splnit podmínky přijatých evropských dotací u projektů Čistá Plzeň a Čistá Berounka. Dalšími důvody pro zvýšené cen byly zvýšení ceny surové vody o 7,14 procenta, zdražením elektřiny o 5,5 procenta a platba osmi milionů korun za znečištění v odpadních vodách, které souvisí s rekonstrukcí čistírny.
"Aby se Plzeň dostala na samofinancovatelnost, zvolila si nárůsty cen v rychlém sledu," dodal Kretek.
Dalším faktorem zvyšující cenu vody se její dlouhodobě klesající spotřeba. Letos plzeňské domácnosti odčerpaly 100litrů vody na osobu/den. "Předpokládáme, že lidé budou s vodou opět více šetřit," uvedl Kretek. V zahraničí je spotřeba vody výrazně vyšší - ve Velké Británii 343 litrů, ve Španělsku 265 litrů na osobu/den.
Foto: Wikipedia, Adam Hauner
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
21.1.
Plzeňský kraj zpracuje do jednoho až 1,5 roku Regionální strategii adaptačních opatření (ReSAO). Má zevrubně zmapovat celý region a říci, co by bylo nejlepší v budoucích desetiletích v krajině změnit a napravit, aby to přineslo největší přínos pro zadržování vody v krajině a pro lepší zabraňování povodním.
15.12.
Plzeň dokončila dvouletou stavbu kanalizace v městské části Lhota za více než 160 milionů Kč. Jde o 9,5 kilometru nové splaškové kanalizační sítě včetně tří nových čerpacích stanic odpadních vod.
11.12.
Meziroční inflace v listopadu klesla na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Šlo o čtvrtý pokles za sebou. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků tak data potvrdila dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících.
9.12.
V obcích sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se s novým rokem zvýší cena pitné vody se stočným proti letošku o pět procent. Za metr krychlový budou obyvatelé těchto obcí od ledna celkem včetně daně platit 99,97 koruny. Podle tiskové zprávy rozhodlo o nové ceně vedení svazku na dnešní valné hromadě.
24.11.
Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné o 4,56 procenta. Vodné bude 60,59 koruny za metr krychlový, stočné 38,23 Kč/m3. Plzeňané tak zaplatí včetně desetiprocentní DPH celkem 98,82 Kč za metr krychlový.
10.11.
Do nejmenšího a nejvýše položeného šumavského ledovcového jezera Laka se po 50 letech vrátili pstruzi. Potvrdili to vědci českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
28.8.
Povodí Vltavy upustí kvůli opravám silničního mostu nádrž České údolí na jižním okraji Plzně. Se snižováním hladiny nádrže na řece Radbuze až téměř o tři metry pod běžnou provozní úroveň začnou vodohospodáři 1. září. Na běžnou úroveň by se měla přehrada opět vrátit během listopadu. Bude to ale záležet na hydrologické situaci v povodí.
29.5.
Západočeské muzeum v Plzni (ZČM) dokončilo téměř po třech letech opravy a restaurování strojního vybavení Vodního hamru Dobřív u Rokycan. V Dobřívi se železo vyrábělo od počátku 14. do poloviny 20. století. Na revitalizaci národní kulturní památky za více než 15,5 milionu korun dala peníze EU, Plzeňský kraj a ZČM.
30.4.
Stavy vody na řekách v Plzeňském kraji jsou hodně podprůměrné v porovnání s dlouhodobými průtoky ve srovnatelném období roku. Aktuální průtoky se pohybují pouze okolo 15 až 25 procent dlouhodobého dubnové průměru, řekl ČTK Karel Zelenka, dispečer závodu Berounka státního podniku Povodí Vltavy. Největší přehradní nádrže v regionu jsou naplněné dostatečně.
28.4.
Plzeň snižuje od 1. května cenu vodného a stočného o více než čtyři koruny za metr krychlový. Reaguje na pokles DPH z 15 na deset procent. Cena vodného včetně daně klesne ze současných 60 Kč/m3 na 57,39 Kč/m3 a stočné se zlevní z 38,81 Kč na 37,13 Kč/m3. Vodárna Plzeň tak plní už dříve avizované snížení ceny, řekl ČTK generální ředitel městské firmy Jiří Kozohorský.
8.4.
Letošní zima nebyla v Plzni dostatečně bohatá na srážky, aby se doplnila voda v oblíbených rekreačních rybnících Bolevecké soustavy. Po dvou velmi suchých letech všechnu vodu ze srážek v zalesněné části absorbovalo vysušené povodí. Na sídlištích, která stojí na čtvrtině povodí Boleveckého rybníka, zase všechna dešťová voda místo do rybníka odtekla do kanalizace.
25.3.
Vodárna Plzeň má připravený i krizový scénář pro výrobu pitné vody. Může vyrábět kvalitní a bezpečnou vodu i v případě, kdy by nastala nejhorší varianta kontaminace celého okolí, řekl ČTK generální ředitel Jiří Kozohorský. Epidemie koronaviru ale pitnou vodu v Plzni podle mluvčí vodáren Dany Veselé neohrožuje.
11.3.
Vydatnější déšť a tání sněhu zvednou hladiny řek pramenících na Šumavě. Na Vydře a Křemelné se dnes odpoledne a večer očekává překročení druhého povodňového stupně, tedy povodňová pohotovost, kulminovat by měly kolem půlnoci. Stoupnout by měla i hladina Otavy, Teplé a Studené Vltavy, voda by se ale neměla vylévat z břehů.
17.2.
Plzeňský kraj dá letos malým obcím 85 milionů korun na vodohospodářskou infrastrukturu. Peníze mohou jít na kanalizace, čistírny odpadních vod a na zásobování obyvatel pitnou vodou. Kraj by rád případně ještě letos posílil dotace až na 100 milionů korun. Záleží na tom, jak se budou plnit příjmy rozpočtu kraje a fond, kam jdou pokuty od znečišťovatelů. ČTK to řekla krajská radní Radka Trylčová (ODS).
8.1.
Kašperské Hory na Klatovsku obnovily a vylepšily zhruba za 16 milionů korun prameniště, které dlouhodobě zajistí dostatek pitné vody pro šumavské rekreační město s téměř 1500 obyvateli. Opravily také čistírnu odpadních vod asi za 20 milionů Kč. ČTK to řekla starostka Bohuslava Bernardová (SNK Nové Kašperské Hory).
3.1.
Připravované vodní dílo Amerika v Brdech, které mělo zajistit ochranu obcí na toku Klabavy proti záplavám, už není aktuální. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Povodí Vltavy na posledním jednání na krajském úřadě, řekl ČTK starosta Strašic na Rokycansku Jiří Hahner (ODS).
10.12.
Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné téměř o 12 procent. Cena včetně 15procentního DPH se zvýší na 98,81 Kč/m3. Dosavadní cena vodného a stočného je 88,38 Kč/m3. Metr krychlový pitné vody bude stát občany 60 Kč/m3 a odpadní voda přijde na 38,81 Kč.
9.12.
Příhraniční Přimda na Tachovsku buduje vodovody ve všech osmi přidružených obcích. Ve studnách tam lidem ubývá voda. V létě musejí do některých z nich zajíždět cisterny. ČTK to řekl Jiří Kadera (BEZPP, Přimda a její obce), místostarosta města s téměř 1600 obyvateli. Všechny stavby za více než 20 milionů korun by mohly být hotové do čtyř let, ale záleží na penězích.
4.12.
Plzeň rozšiřuje síť internetu věcí (IoT), kterou před dvěma lety jako první město v ČR vybudovala. Vodárna Plzeň už instalovala 2000 speciálních čidel, chytrých vodoměrů, které samy odesílají údaje o stavech. V příštích letech jimi plánuje osadit 15.000 domácností. Senzorickou síť LoRa využívá také první základní škola, která měřením oxidu uhličitého zjistí, kdy musí třídy vyvětrat.
25.11.
Kamenný Újezd na Rokycansku je z devíti měst a obcí podél řeky Klabavy nejdále v přípravě protipovodňových opatření za více než 100 milionů korun. Obec dokončuje územní projektovou dokumentaci za 1,5 milionu korun, poté ji s územním rozhodnutím předá Povodí Vltavy. ČTK to řekla starostka Jarmila Vaňourková (SNK pro Kamenný Újezd).
31.10.
Poslanecký návrh, který má kvůli dopadům na životní prostředí zabránit případnému splavnění čtyř desítek kilometrů dolního toku Berounky, dostal od vlády neutrální stanovisko. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Skupina 70 poslanců z většiny klubů chce novelou vyřadit úsek řeky ze seznamu významných vodních cest využitelných k dopravě.
30.10.
Vyšší průtok v řekách, který Povodí Vltavy zajistilo vodou z přehrad, snížil dopad úniku chemikálií z výrobní firmy v Klatovech na přírodu. Nyní už je znečištění na dolní Vltavě na hranici zjistitelnosti, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
15.10.
Chemická látka na impregnaci dřeva unikla zřejmě v noci na 8. října z výrobního areálu v Klatovech do Drnového potoka. Je to jeden z přítoků Úhlavy, jež zásobuje Plzeň pitnou vodou. Z Úhlavy se látka dostala i do Berounky. Zásobování pitnou vodou pro Plzeňany není ohroženo. Lidé se nemusí obávat ani kontaminace vodovodních řadů.
8.10.
Klatovští rybáři zahájili podzimní výlovy rybníků v Plzeňském kraji. Kvalita ryb je dobrá, přírůstky budou vinou velkého sucha menší než v běžných letech. Rybáři budou lovit každý den až do 25. listopadu. Čtyři firemní střediska by měla ve dvou stovkách rybníků odlovit 600 tun ryb, z toho asi 500 tun kaprů, řekl ČTK ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček.
1.10.
Plzeňský kraj chce využít kvalitní vodu z nýrské přehrady k zásobování obcí na Klatovsku, jihu Plzeňska i části krajského města. Reaguje tak na pět let trvající sucho, jehož vinou ubývá spodní voda v plzeňské aglomeraci a nevyhne se tomu v blízké době ani sever Plzeňska a Rokycansko.
18.9.
Rokycany budou samy řešit protipovodňová opatření na řece Klabavě za stovky milionů korun. Ve čtrnáctitisícovém městě se o nich hovoří už zhruba 15 let, ale dosud je připravovalo Povodí Vltavy. Stavby budou nákladnější, protože zahrnou větší území a veřejný prostor kolem řeky. Do konce roku zadá město studii, která bude přesně definovat rozsah území, řekl ČTK místostarosta Jan Šašek (ODS).
14.8.
Domažlice dokončí tento měsíc kompletní rekonstrukci a rozšíření krytého plaveckého bazénu s atrakcemi za 282 milionů korun. Během září zahájí zkušební provoz. Veřejnost bude zřejmě moci areál včetně wellnessu a ostatních zařízení využívat od října, řekl ČTK starosta Zdeněk Novák (Sdružení pro město Domažlice).
12.6.
Rokycany po včerejším rozhodnutí rady města budou samy řešit protipovodňová opatření na řece Klabavě za stovky milionů korun. Ve čtrnáctitisícovém městě se o nich hovoří už zhruba 15 let, ale dosud je připravovalo je Povodí Vltavy. ČTK to řekl místostarosta Jan Šašek (ODS). Definitivní slovo budou mít zastupitelé.
10.4.
Manětín na severu Plzeňska začíná stavět čistírnu odpadních vod a kanalizaci za zhruba 110 milionů korun bez DPH. Dosud tam žádná čistírna ani splašková kanalizace nebyla. Manětín s více než 1120 obyvateli získal od Státního fondu životního prostředí dotaci ve výši zhruba 62 milionů korun, vzal si půjčku a o dotaci požádá také Plzeňský kraj. ČTK to řekl starosta Josef Gilbert Matuška.
26.3.
Plzeňští radní schválili městské zásady pro hospodaření s dešťovou vodou. Navrhují, jak vodu udržet v místě spadu a místo svedení do kanalizace ji chtějí nechat vsakovat. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Eva Barborková. Koncepční materiál zpracovala městská organizace Útvar koncepce a rozvoje města Plzně a hledá přírodě blízké způsoby hospodaření s dešťovou vodou ve veřejném prostoru.
15.3.
Nejméně 67 milionů korun rozdělí letos Plzeňský kraj obcím na vodovody a kanalizace a další vodohospodářskou infrastrukturu. V případě vyšší poptávky kraj objem podpory, kterou vydává už poosmé v řádu desítek milionů, zvýší. Loni kraj rozdělil dosud nejvíce peněz, a to 85 milionů.
6.3.
Do konce června má být v Plzni hotová úprava nové náplavky na levém břehu řeky Radbuzy v centru města od Anglického nábřeží po areál ve Štruncových sadech. Ačkoliv Plzní protékají čtyři řeky, žádná náplavka se zatím nevyužívá.
7.1.
Rekreanti přijíždějící v létě do příhraniční Železné Rudy budou mít brzy možnost vykoupat se v přírodním bazénu v sousedním městě. Bavorská Železná Ruda, která kvůli vysokým provozním nákladům zlikvidovala krytý bazén, zahájila stavbu biotopu hned za česko-německou hranicí. ČTK to řekl Filip Smola (ČSSD), starosta české Železné Rudy, kterou její partnerské město o projektu informuje.
5.12.
Mikuláš se svou družinou navštěvuje české domácnosti sice až 5. prosince, na českobudějovickou Vodárenskou věž ale dorazil o tři dny dříve. V neděli se téměř tři sta let stará památka a přilehlý vodojem proměnily na místo plné nadpřirozených bytostí, za nimiž si našly cestu desítky, zejména dětských návštěvníků.
4.12.
Konec roku se ve vodárenství vždy točí kolem nových cen vody. Jak je tomu letos? Jak poroste cena vody v lokalitách, kde působí soukromý či veřejný provozovatel? Novou cenu vody už oznámila Praha, Pardubice, Olomouc či Plzeň.
4.12.
Plzeňský kraj má studii ke zlepšení kvality vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy velmi brzy v létě znečišťují přemnožené sinice a zelené řasy, což omezuje koupání. Studii vyčištění největší vodní plochy v regionu s 390 hektary zpracovaly firmy VRV a DHI. Navrhly 173 opatření v povodí za více než jednu miliardu korun, která potrvají pět až deset let.
30.11.
K lepšímu hospodaření s dešťovou vodou a k vyčištění malých vodních toků má v Plzni pomoci koncepce odtokových poměrů, kterou si nechává město zpracovat. Komplexní dokument se zaměří na malé vodní toky na území města o celkové délce zhruba 110 kilometrů. Materiál má také definovat rizika při suchu i záplavách a navrhnout možnosti vsakování velkého úhrnu dešťových srážek v konkrétních místech.
31.10.
Klatovské rybářství lovili včera a dnes svůj největší, 106hektarový, rybník Kovčín na Klatovsku. Výlov tam dělá vždy jednou za dva roky. Přes velké letošní sucho, jehož vinou chybí v rybnících firmy asi čtvrtina vody proti normálu, je kvalita ryb velmi dobrá. Bude jich ale o něco méně, řekl ČTK ředitel podniku Václav Voráček.
18.10.
Klatovští rybáři zahájili podzimní výlovy rybníků v Plzeňském kraji. Kvalita ryb je dobrá, přírůstky budou vinou velkého sucha menší než v běžných letech. Rybáři budou lovit každý den až do 25. listopadu. Čtyři firemní střediska by měla ve 200 rybnících odlovit o něco méně než loni, kdy to bylo 600 tun ryb, z toho asi 500 tun by mělo být kaprů, řekl ČTK ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček.
9.10.
V povodí řeky Mže v Českém lese na Tachovsku je pravděpodobně račí mor. V chráněné krajinné oblasti v minulých letech zmizely tisíce původních českých raků říčních. Letos v létě našli ochránci přírody zbytky krunýře a klepet severoamerického raka signálního. Je přenašečem račího moru, který je pro původní české druhy raků smrtelný. ČTK to řekla Zuzana Blažková ze správy CHKO Český les.
1.10.
Chotěšov na Plzeňsku dokončil rekonstrukci a rozšíření úpravny vody za zhruba 13 milionů korun. Za poslední roky šlo o největší letošní investici obce s 2800 obyvateli. ČTK to řekl starosta Luděk Rosenberger.
9.7.
Hrádek na Rokycansku dá dva miliony korun do modernizace varovného protipovodňového systému. Ve třítisícovém městě se při velkých deštích zvedá voda nejrychleji z celého Plzeňského kraje. Hrádek vybuduje nový bezdrátový rozhlas, pro varování občanů bude nadále sloužit SMS infokanál, jímž starosta informuje občany o stav řeky Klabavy, kterou přitéká velká voda z Brd.
4.7.
Domažlice zahájily dlouho připravovanou kompletní rekonstrukci a přístavbu svého plaveckého bazénu za 292 milionů korun. Modernizace potrvá do konce srpna příštího roku. Areál bude uzavřený. Letos chce jedenáctitisícové město proinvestovat téměř 67 milionů, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Bublová.
3.7.
Vodárna Plzeň, největší dodavatel pitné vody na západě Čech, připravuje čtyři velké investice za více než 900 milionů korun. Největší bude sušárna kalů z čistírny odpadních vod, které už kvůli zpřísnění legislativy nebude moci firma předávat zemědělcům. Dále jsou to výstavba splaškové kanalizace v městské části Lhota, retenční nádrž Vinice a oprava roudenského kanalizačního sběrače.
22.6.
V Plzni se poslední tři roky mírně zvyšuje spotřeba pitné vody. Nárůst táhne vyšší odběr domácností. Ekonomice se daří a voda tak není rozhodujícím výdajem. V některých letech podporují vyšší spotřebu horka. Růst je také dán tři roky stabilní cenou, předloni se dokonce o více než čtyři procenta zlevňovalo.
19.6.
Plzeň, která zatím bere vodu do úpravny vody jen z řeky Úhlavy, postaví havarijní zdroj pitné vody zhruba za 420 milionů Kč. Pro město se 180.000 obyvateli se náhradním zdrojem pitné vody stane řeka Radbuza pod přehradou České údolí v Liticích. Z nádrže přivede město vodu potrubím do úpravny vody Plzeň, modernizované nedávno za 1,1 miliardy korun. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL).
15.6.
Úpravy hráze a opatření proti bobrům v přírodní památce Kolowratův rybník u Přimdy na Tachovsku pomohly uchránit jednu z největších lokalit chráněné masožravé rostliny rosnatky prostřední v Česku. Rybník v CHKO Český les, který je od roku 2011 přírodní památkou, obsadila rodina bobrů.
11.4.
Atmosféra prázdninového cestování a vůně moře ovládne v letošní sezoně Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a. s. v českobudějovické Mánesově ulici. Tradiční komentované prohlídky doprovodí fotografická výstava Na vodě a na kole.
27.3.
Voda, která je stále na horách ve sněhu, nepomůže výrazněji doplnit vodní deficit z minulých suchých let. Přestože letos napadlo sněhu dost a dlouho se drží, při tání se ho značná část odpaří a do vodních toků se ho dostane menšina, řekl ČTK v Plzni generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
12.3.
Nové zásahové vozidlo dostali dnes profesionální hasiči ze stanice Střed v centru Plzně. Cisternová stříkačka je doplněna o speciální zařízení Cobra, které umožňuje současné hašení a řezání materiálů úzkým proudem vody, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. V Plzni je to už druhá Cobra, v kraji čtvrtá. Plzeňský kraj dal hasičům na novou cisternu s Cobrou 5,8 milionu korun, město 2,8 milionu.
9.2.
Plzeň plánuje s Plzeňským krajem postavit na okraji města centrum vodní zábavy za stovky milionů korun. Akvapark s odpočinkovým areálem v regionu zatím není. Kraj i město vědí, že dotace EU na tyto projekty už nebudou. Připravují memorandum o společném postupu, jehož prvním krokem bude studie německé firmy.
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
23.1.
Na základě údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR) bude průměrná výše plateb za vodné a stočné v roce 2018 v České republice na úrovni 86–88 Kč za m3. Tento meziroční nárůst je nižší, než predikovaná inflace 2,9 % a to i přes významný tlak na mzdové náklady, který se ani oboru vodárenství nevyhýbá.
16.1.
Plzeň uzavřela proces nákupu a transformace klíčového podniku Vodárna Plzeň a.s. Město převzalo od své stoprocentně vlastněné firmy hromadnou akcii v hodnotě 4,77 miliardy korun. Akcie, kterou uložilo do svého trezoru, dokládá, že město vlastní veškerý vodohospodářský majetek.
3.1.
Zejména menší obce Plzeňského kraje by potřebovaly na investice do vodohospodářské infrastruktury zhruba deset miliard korun. Peníze by šly hlavně na kanalizace, ale také vodovody. Kraj proto posiluje dotace do této nedostatečně financované oblasti, kam má letos podle schváleného rozpočtu směřovat 70 milionů korun, o 43 procent více než byl loňský plán.
14.12.
Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy velmi brzy o prázdninách znečišťují sinice a je tam omezeno koupání. Povodí Vltavy dokončí v březnu podrobný roční monitoring povrchových vod a analýzu, z jakých přítoků Mže se do největšího rekreačního vodního díla v kraji dostávají nežádoucí fosfor a dusík.
24.11.
Plzeň pro příští rok zachová současnou cenu vodného i stočného na celkových 74,90 koruny za metr krychlový bez DPH. Cena vodného mírně stoupne na 45,72 Kč/m3, ale meziročně o 66 haléřů zlevní stočné na 29,18 Kč/m3. Po schválení radou města to ČTK řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).
25.9.
Lidé dokáží do kanalizace spláchnout kdeco. Úsměv a možná i trochu závist budí čerstvý případ ze švýcarské Ženevy, kde se ucpaným potrubím v jedné z místních bank a v sousedních restauracích zabývají nejen vodohospodáři, ale i policisté. Důvod?
7.8.
Nýrsko letos zmodernizovalo venkovní koupaliště za 25 milionů Kč, výhradně z rozpočtu tohoto pětitisícového města. Areál u autokempu doplnilo atrakcemi pro děti. Oba obnovené bazény mají slanou vodu. V okolí podobné koupaliště není, řekl ČTK starosta Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko).
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
29.6.
Plzeň dokončila stavbu druhé etapy Úslavského kanalizačního sběrače za 47 milionů Kč s DPH. První etapa, dokončená v roce 2014, přišla na 160 milionů Kč. Strategická ekologická investice zajistí odkanalizování a rozvoj okrajových částí Božkov, Koterov, starých Lobez, Bručné a největší komerční zóny - obchodního centra Olympia.
15.5.
Speciální zařízení zvané klamač bude chránit hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku před bobry. U rybníka se bobří rodina usadila před několika lety. Chráněná zvířata ale hloubila v hrázi úkryty a ucpávala výpusť, takže nebylo v případě potřeby možné s hladinou rybníka manipulovat.
26.4.
Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy již velmi brzy o prázdninách napadají sinice. Na největším rekreačním vodním díle v regionu si nechá od Povodí Vltavy provést podrobný monitoring povrchových a odpadních vod na části řeky Mže, která má přímý vliv na kvalitu vody v hracholuské přehradě.
1.2.
Obec Blížejov na Domažlicku postaví ze 80 milionů korun vodovody pro všech sedm spádových částí. Do konce roku by měla mít projekt a stavební povolení a požádá o dotaci na vodovody. Zatím se ale rozmýšlí, zda o peníze požádá Státní fond životního prostředí nebo ministerstvo zemědělství. Našetřeno má 18 milionů Kč. ČTK to řekl Jiří Červenka, starosta obce s 1500 obyvateli.
5.1.
Zásadní opravy a vylepšení zázemí pro návštěvníky se dočká vodní hamr v Dobřívi u Rokycan, který je národní kulturní památkou. Plzeňský kraj, který unikátní technickou památku spravuje prostřednictvím Západočeského muzea, uspěl se žádostí o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu a získal zhruba deset milionů korun.
4.1.
Městečko Měčín na Klatovsku s 1170 obyvateli staví čistírnu, kanalizaci a sběrné nádrže pro okolní osady. Je to největší novodobá investice radnice za 50 milionů korun. Získala 24milionovou dotaci z ministerstva zemědělství, čtyři miliony dá krajský úřad a zbytek bude z vlastních prostředků.
27.12.
V Plzni se po více než 20 letech zvýšila spotřeba pitné vody, meziročně o 1,5 procenta. Už loni evidovala Vodárna nárůst prodeje o jedno procento, hlavně kvůli horku. To letos nebylo, a přesto se růst udržel, takže je vidět trend, řekl ČTK Jan Kretek, provozní ředitel Vodárny Plzeň, od ledna stoprocentní městské firmy. Nárůst táhne vyšší spotřeba domácností.
25.11.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém dnešním jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2017 budou zákazníci platit za vodné a stočné 92, 92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
22.11.
Plzeň chce být připravena na případné nouzové zásobování pitnou vodou. Uspořádá velké cvičení, vznikne také pracovní skupina, která přichystá varianty postupu, jak na eventuální ohrožení dodávek reagovat. ČTK to řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
15.11.
Toluenové výpary z opravované kanalizace se minulý týden dostaly přes kanalizační přípojky do několika rodinných domů v Kolovči na Domažlicku. Hasiči zjistili ve třech domech hodnoty nevhodné k dlouhodobému pobytu. Obec nabídla lidem náhradní bydlení, ti to ale odmítli.
26.10.
Vodné a stočné v Česku by v příštím roce mělo zdražit nejvýše o jedno až dvě procenta. Případné větší zdražení by se mohlo týkat společností, které investovaly za pomoci evropských dotací a nastavený finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Průměrná cena vodného a stočného v ČR nyní činí 83 korun s DPH za metr krychlový vody.
15.9.
Nezvěstice na jižním Plzeňsku dokončily stavbu nové kanalizace a čistírny odpadních vod, která přišla včetně přípojek na zhruba 75 milionů korun. V obci se 1450 obyvateli, vzdálené necelých 20 kilometrů od Plzně, vzrostl za posledních deset let počet obyvatel o stovku. Láká je stále lepší vybavenost, zázemí i rychlé spojení s Plzní.
8.9.
Ekologické projekty škol, školek, spolků či neziskových organizací zaměřených na využívání dešťové vody, začne v Plzni nově podporovat městský Nadační fond Zelený poklad. Za 20 let existence fond podpořil 252 projektů a rozdal na ně 18 milionů korun, řekla včera novinářům předsedkyně jeho správní rady Lucie Davídková.
24.8.
Plzeňský kraj letos rozdělí mezi obce 61,5 milionu korun na výstavbu vodohospodářské infrastruktury, tedy obecních vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Příspěvek je nejvyšší za poslední čtyři roky. Od roku 2013 kraj podpořil obecní vodohospodářskou strukturu 140 miliony korun.
2.8.
Plánice na Klatovsku zahájí letos dvouletou stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod s projektovanou cenou 75 milionů korun. Dotace z EU a Státního fondu životního prostředí pokryjí až 85 procent nákladů. Město s více než 1600 obyvateli už o kanalizaci usiluje třináctým rokem.
14.7.
Domažlice včera zahájily mnoho let připravovanou a odkládanou kompletní rekonstrukci městského krytého plaveckého bazénu. Stavba ze 70. let minulého století je na konci životnosti. Za zhruba 180 milionů korun, které zaplatí město ze svého rozpočtu, se kompletně opraví objekt, vnitřní bazény, přistaví se další části pro wellness, sport a odpočinek.
7.7.
Stavby protipovodňových zdí podél Klabavy v Rokycanech se výrazně zpozdí, připravují se už několik let. Důvodem jsou odvolání ekologických aktivistů a nový fakt, že město bude zřejmě čekat na to, jaká opatření proti velké vodě vzniknou v Brdech, tedy v nové CHKO v místech zrušeného vojenském prostoru. ČTK to řekl starosta Václav Kočí (Pro naše Rokycany).
24.6.
Přestože by se cena plzeňské vody dala označit za lehce nadprůměrnou, lze konstatovat, že se pro Plzeňany nakonec jedná o velmi příjemnou zprávu. Je to zejména v kontextu stávajících a v blízké budoucnosti připravovaných legislativních požadavků, které významně zpřísňují povinnosti vlastníků a provozovatelů vodárenské infrastruktury.
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
30.5.
Plzeň chce za pomoci dotací vyměnit v následujících letech staré olověné rozvody vody ve všech městských bytových domech. Letos v dubnu dokončila za 1,1 miliardy korun modernizaci úpravny vody, a plzeňská pitná voda tak patří mezi nejlepší v republice.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
25.5.
Správa Národního parku Šumava chce v příštích pěti letech obnovit více než tisíc hektarů mokřadů a rašelinišť. Náklady budou několik desítek milionů korun. Pokud správa uspěje s žádostí o dotaci, začne se s pracemi už v příštím roce. ČTK to sdělil mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
24.5.
Plzeň, která zatím bere vodu do úpravny jen z řeky Úhlavy, chystá zhruba za 100 milionů korun náhradní zdroj pitné vody. Natáhne rouru z 2,5 kilometru vzdálené přehrady České údolí v Liticích. V této městské části připravuje stavbu nového vodojemu a dovede tam výtlak z úpravny, modernizované za 1,1 miliardy Kč.
26.1.
Nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru pomáhali zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK za necelý první měsíc nového roku řešit už čtyřem desítkám zákazníků z jihu a západu Čech. Postarat se o vodoměr, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti.
6.1.
Po téměř 20 letech poklesu se loni v Plzni mírně zvýšila spotřeba pitné vody. Vodárna zásobující Plzeň a nejbližší okolí vyrobila meziročně o tři procenta vody více, celkem přes 14 milionů metrů krychlových. Hlavním důvodem bylo enormně suché léto, řekl ČTK provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek. Kvůli dlouhodobým úsporám podniků i domácností ale neočekává pokračování trendu v příštích letech.
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
2.12.
Heřmanova Huť na severním Plzeňsku, kde lidem často tekla z kohoutků kalná pitná voda, dokončila stavbu nového vodovodu. Více než 4,3 kilometru dlouhý přivaděč z Ostrova u Stříbra přišel na 14 milionů korun bez DPH. Polovinu hradila dotace ministerstva zemědělství, kraj dal dva miliony a na zbytek si obec vzala úvěr.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
29.10.
Horská Kvilda modernizovala čistírnu odpadních vod za sumu, která převyšuje roční rozpočet obce se 70 obyvateli. Do úpravy technologie a propojení čistíren východ a střed dala jeden milion korun. ČTK to řekla starostka Simona Hnátková. Za poslední desetiletí to byla největší investice šumavské vesničky, kam jezdí v zimě i v létě desetitisíce turistů.
9.10.
Plzeň převezme od ledna 2016 akciovou společnost Vodárna Plzeň, která nyní patří z 98,3 procenta francouzské skupině Veolia. Zastupitelé dnes schválili kupní smlouvu, kde je stanovena cena akcií 700,5 milionu Kč. Tuto sumu dá nyní město do úschovy u Komerční banky, kde mají oba subjekty účty.
5.10.
Plzeň, která do letoška vyčerpala z EU na vodohospodářskou infrastrukturu zhruba pět miliard korun, připravuje v této oblasti další tři velké projekty. Chce je opět zaplatit hlavně z evropských peněz a měly by být hotové do konce funkčního období současného vedení radnice, tedy do tří let, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
30.9.
Plzeň dokončila rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci úpravny vody, která přišla na 1,09 miliardy korun včetně DPH. Stavbu podpořila evropská dotace 623 milionů korun a 37 miliony Kč Státní fond životního prostředí. Zajistí občanům kvalitní pitnou vodu zbavenou pesticidů a léčiv. ného a stočného," potvrdil dnes primátor.
8.9.
Plzeňanům zůstane další čtyři roky stejná cena vodného i stočného. Může se zvýšit maximálně o inflaci. Současné vedení města to chápe jak svoji prioritu a vyplývá to i z nových pravidel tvorby cen, kterou k 1. lednu 2015 schválilo ministerstvo financí. Plzeň už ale podle těchto pravidel jede, takže se tu nic nezmění, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).
31.8.
Vesnička Modrava v srdci Šumavy dokončila dvouletou stavbu čistírny odpadních vod a úpravny vody, vodojemu a nových řadů. S náklady 32 milionů Kč jde o jednu z největších novodobých investic obce s 82 obyvateli. Ta se na akci podílela pěti miliony korun, řekl ČTK starosta Antonín Schubert.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
1.6.
Plzeň už 14 let snižuje spotřebu energií a vody ve svých objektech i v budovách příspěvkových organizací. Pokles vykazuje většina ze 135 objektů, a to i přesto, že řadu z nich město přistavovalo a přibyly tam spotřebiče.
24.3.
Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku, který se stará o 30 lidí převážně s autismem, odvrátil hrozící problémy a do konce roku postaví novou studnu. Umožní mu to více než 700.000 korun, které se podařilo za rok shromáždit ve speciální kampani H2Óda na Radost.
16.3.
Holýšov musí letos vyřešit vyšší dodávky elektřiny a rekonstrukci čistírny odpadních vod v bývalých kasárnách v lese za městem. Tato čtyřicetihektarová plocha, kterou převzal před devíti lety zdarma od státu, slouží jako úspěšná druhá průmyslová zóna. Z 98 procent je zaplněná firmami, převážně místními podnikateli, kteří dávají práci téměř 300 lidem.
2.2.
Plzeňské zastupitelstvo schválilo úvěr ve výši až 710 milionů korun na nákup 98,3 procenta akcií Vodárny Plzeň. Město podnik plně ovládne od ledna 2016. Plzeň ale zřejmě půjčku nevyužije, protože má na nákup podílu od firmy Veolia naspořené peníze ve dvou fondech.
8.1.
Cena vody v devítitisícovém Červeném Kostelci na Náchodsku od začátku letošního roku klesla o dvě koruny na 60 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Důvodem nižší ceny byla úprava finančních parametrů státní dotace na stavbu kanalizace v místních částech Bohdašín a Olešnice, která snížila cenu stočného.
30.12.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou 50.000 lidí, zdraží od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 1,4 procenta na 81 korun za metr krychlový vody. V uplynulém účetním roce končícím 30. září firma vytvořila zisk 11,6 milionu korun, z nějž hodlá na dividendách vyplatit devět milionů korun.
22.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
22.12.
Vodné a stočné v Praze zdraží příští rok o 2,4 procenta na 77,66 Kč za kubík. Nově zaplatí lidé na vodném 44,72 koruny za metr krychlový a na stočném 32,94 Kč za metr krychlový. Nyní Pražané platí na vodném a stočném 75,84 koruny za kubík.
18.12.
Ceny vodného a stočného se zvýší nejvíce na Kroměřížsku, které přesto zůstává nejlevnější částí kraje. V některých oblastech si lidé připlatí také za teplo a v Uherském Hradišti za MHD. Zdražovat nebude ani nájemné v městských bytech a poplatky za svoz komunálního odpadu, zjistila ČTK.
17.12.
Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.
12.12.
Cena vody v Česku v příštím roce vzroste v průměru o dvě až tři procenta, podobně jako letos. ČTK to řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. Většina vodohospodářských společností již vyhlásila ceny pro příští rok.
9.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2015 v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je zvýšený nákup vody z řeky Orlice po letošním spuštění zrekonstruované úpravny vody.
9.12.
Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,5 procenta z letošních 80,26 koruny za metr krychlový na 82,28 koruny (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o 4,8 procenta z 78,09 koruny na 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
9.12.
Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.
9.12.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku příští rok nepodraží. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé stejně jako letos platit 68,32 koruny. ČTK to řekl ředitel havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Jan Kadlec. Více bude v kraji od ledna stát voda na Žďársku a Třebíčsku. Nejdražší na Vysočině bude okres Žďár nad Sázavou, kde odběratelé za metr krychlový pitné vody se stočným dají 89,90 Kč.
1.12.
Cena vody se příští rok v Plzni téměř nezmění. Za metr krychlový lidé zaplatí o tři haléře méně než letos, tedy 77,74 koruny (89,4 Kč včetně DPH), řekl ČTK primátorův náměstek Pavel Šindelář (ODS).
25.11.
Domácnosti na většině Semilska zaplatí v příštím roce za metr krychlový vody skoro o dvě koruny více než letos. Vodné a stočné pro města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení Turnov zdraží celkem o 1,95 procenta na 97,85 Kč. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
6.10.
Starý Plzenec, město poblíž Plzně, dokončilo dvouletou výstavbu kanalizací, vodovodů a rozšíření čistírny odpadních vod. Stavba stála 228 milionů korun bez DPH. Je to zatím největší investice pětitisícového města. Díky ní se může rozšířit o stovky obyvatel. Výrazně se také zlepšil komfort občanů částí Malá Strana a Sedlec, řekla ČTK v pátek starostka Vlasta Doláková.
30.7.
Vodohospodáři zahájili včera v Plzni generální opravu jezu na řece Mži u fotbalového stadionu ve Štruncových sadech. Pohyblivý jez slouží především ke vzdouvání vody, když je potřeba například kvůli odběrům města či stadionu na zavlažování zvednout hladinu.
29.7.
V pětitisícové Plané na Tachovsku vznikne ještě letos naučná stezka po místních zdrojích vody. Novinka nazvaná Voda pro život v Plané provede městem, seznámí s téměř sto let starým vodojemem Braun i celým systémem, jehož část dosud tvoří dřevěné potrubí, dále s místními kašnami i dalšími zdroji vody.
25.7.
Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, Povodí Vltavy, kraj a obce začaly připravovat investiční studii protipovodňových opatření na řece Klabavě, která je při přívalových deštích nejrychleji stoupající řekou v kraji. Devět nejpostiženějších obcí zpřesní své potřeby do konce července.
11.6.
Radnice na Rokycansku budují čistírnu odpadních vod a přivaděče. Jde o první část dosud největší investiční akce města s 1800 obyvateli. Současně připravuje spuštění druhé etapy, jež zahrne výstavbu kanalizačních řadů a přípojek. Městu síť na odvádění odpadů citelně chyběla, až dosud v Radnicích fungovala jen jakási kombinovaná stoka.
26.5.
Pro rok 2014 souhlasí krajští radní s poskytnutím dotací ve výši 17 milionů korun. Z 45 žádostí, s celkovou požadovanou částkou 86 730 356 korun, hodnotící komise vyhověla 13 žadatelům. Dotace z Dotačního programu vodohospodářské infrastruktury musí ještě schválit zastupitelstvo.
3.4.
Výrobce vodohospodářského materiálu skupina MEA přesunul z Nizozemí do Plzně výrobu betonových žlabů. Díky tomu v plzeňském závodu vzniklo až 40 nových pracovních míst, uvedli zástupci společnosti na dnešní tiskové konferenci. Další zaměstnance by společnost mohla nabrat v budoucnu.
5.2.
Získat peníze na nový zdroj pitné vody pro Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku potřebuje Diakonie Západ. Loňské červnové povodně totiž trvale znehodnotily jeden z vrtů, které domov využívá, zajistit požadovanou kvalitu vody je proto od té doby náročné. Zařízení přitom patří v ČR mezi unikátní, věnuje se lidem s těžkou poruchou autistického spektra. Pomoci by mohla veřejná sbírka.
28.1.
Obyvatele Rokycanska navštěvují stále častěji falešní kontroloři kvality pitné vody. Vydávají se za pracovníky vodárenské společnosti. Při návštěvách pak po podvodném "laboratorním pokusu" konstatují nevyhovující kvalitu pitné vody a lidem nabízejí filtry na úpravu vody, uvedla dnes rokycanská radnice a Vodohospodářská společnost Sokolov (VOSS) v tiskové zprávě.
20.1.
Voda v Česku od ledna podražila v průměru o necelá tři procenta, vyplývá z předběžných údajů, které ČTK poskytlo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Průměrná cena vodného a stočného dosahuje letos necelých 76 korun za metr krychlový, zhruba o čtyři koruny více než před rokem.
21.11.
Do dosud největší investiční akce se pustily Radnice na Rokycansku. Město se zhruba 1800 obyvateli vybuduje do roku 2015 čistírnu odpadních vod a kanalizaci, na kterou chce připojit všechny domácnosti. Na dva roky se tak Radnice stanou staveništěm. Akce vyjde na přibližně 120 milionů korun, město si kvůli ní bude brát úvěr. ČTK to řekl starosta Jan Altman.
11.11.
Rada Písku navrhuje zdražit pro příští rok vodné a stočné. Obyvatelé města by měli od 1. ledna 2014 nově zaplatit za kubický metr vody 34,89 Kč a za stočné 38,79 Kč. V obou případech se v porovnání s letošním rokem jedná o zdražení, které nepřesahuje jednu korunu. ČTK to řekl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich.
23.10.
Vodné a stočné by u většiny vodárenských firem v ČR mohlo v roce 2014 zdražit přibližně do pěti procent. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) František Barák. Pokud by vodárny zdražovaly pouze o inflaci, nárůst by se podle něj měl pohybovat mezi dvěma až třemi procenty.
30.9.
Po 23 letech trvalého propadu stagnuje letos v Plzni, čtvrtém největším městě Česku, spotřeba pitné vody. Za poslední řadu let přitom klesala spotřeba lidí o dvě až tři procenta ročně, loni meziročně už jen o tři desetiny procenta.
30.9.
Plzeň má projekt a územní rozhodnutí na záložní zdroj pitné vody pro krajské město. Územní rozhodnutí bude platné pět let, stavba by měla stát zhruba 200 milionů korun. Voda by se brala z řeky Radbuzy, z místa těsně pod nádrží České údolí v Plzni-Liticích. Bude záležet na prioritách města a jeho finančních možnostech, řekl ČTK provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek.
27.9.
V Plzni tento týden začala modernizace úpravny vody na Homolce. Stavba za 1,1 miliardy korun má zajistit kvalitu pitné vody v platných parametrech a posílit výkon současného zařízení. Na rekonstrukci získala Plzeň z Fondu soudržnosti Evropské unie 674 milionů korun, dalších 40 milionů dostane ze Státního fondu životního prostředí. Modernizace má skončit 31. března 2016.
18.9.
Plzeň chce příští rok udržet ceny vodného a stočného. Zvýší je maximálně o inflaci, tedy o jedno až tři procenta. Jejich konkrétní výše bude známá do deseti dnů. Vychází ze schváleného nájemného, které za svoji vodárenskou infrastrukturu účtuje radnice provozní firmě Vodárna Plzeň.
18.7.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni navzdory nižší výrobě vody zvýšila obrat meziročně o 74 milionů na 1,34 miliardy korun. ČTK včera informaci získala z výroční zprávy Moravské vodárenská, která výsledek loňského hospodaření nezveřejnila.
15.7.
Čistírna odpadních vod (ČOV) v Plzni je na špici energetické soběstačnosti vodárenských provozů v ČR. V současné době díky několikafázové optimalizaci dosahuje 85–90 %, v prosinci 2012 pak dokonce vyrobila více elektrické energie, než sama spotřebovala. Plzeň je tak ukázkovým příkladem využití elektrické energie u vodohospodářských procesů.
12.7.
Pokud odběratel používá vodu i na zalévání zahrady či na plnění bazénu, má možnost využít nabídky Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Množství vody, které prokazatelně nebylo odvedeno do kanalizace, lze zohlednit při vyúčtování stočného.
9.7.
Kořenovou vegetační čističku odpadních vod postaví za necelých sedm milionů korun Skašov na Plzeňsku. Obec už má stavební povolení a připravené výběrové řízení na dodavatele. Čeká na dotaci, o níž by měl v nejbližších dnech rozhodnout Státní fond životního prostředí (SFŽP). Vypadá to nadějně, řekl ČTK Karel Šrámek, starosta vesničky s 240 obyvateli.
12.6.
Rozhovor s ředitelem odboru Cenová politika Ministerstva financí Ing. Pavlem Maštálkou o zkušenostech s novou metodikou stanovení přiměřeného zisku i aktuálních statistikách Ministerstva zemědělství, z nichž vyplývá vyšší efektivita soukromých provozovatelů vodárenské infrastruktury.
9.5.
Díky nově navržené technologii stavby obřího kanalizačního řadu ušetří Plzeň více než polovinu plánovaných nákladů druhé etapy úslavského kanalizačního sběrače, jejíž dvouletá stavba měla původně stát 150 milionů Kč. Plzeň, která se zavázala EU připojit na sběrač daný počet obyvatel, financuje akci ze svého a začala předělávat její projekt.
25.3.
Nepomuk posiluje čtyřmilionovou investicí vrty a úpravnu pitné vody, které zásobují celé město. To odolalo snahám francouzských a britských firem, které chtěly ovládnout provozovatelskou společnost Kanalizace a vodovody Starý Plzenec, v níž mají rozhodující podíl města a obce.
25.2.
Plzeň dostala stavební povolení na modernizaci téměř 20 let staré úpravny vody zhruba za miliardu korun. Díky investici, kterou podpoří EU, se ve městě od roku 2015 zlepší kvalita pitné vody podle nejpřísnějších norem EU.
29.1.
Památkově chráněný objekt bývalé úpravny vod na plzeňské Homolce, jehož úpravu navrhl architekt Hanuš Zápal, bude sloužit od března jako odchovna sivenů, pstruhů a candátů.
11.1.
Rozsáhlým monitorováním projde letos tok řeky Úhlavy, která je jediným zdrojem pitné vody pro Plzeň. Průzkum se uskuteční v průběhu několika měsíců na celkem 26 profilech po toku řeky.
10.1.
Pokud by byly v novele zákona č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích přijaty návrhy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK), měl by z nich prospěch zejména koncový spotřebitel – uživatel vody. Uvedl to dnes na setkání s novináři v Praze předseda SOVAK František Barák.
10.1.
Jedním z mýtů týkající se výše cen vodného a stočného je teze, podle které vydělávají na růstu cen vodohospodářské společnosti. Ve skutečnosti ale plyne zhruba třetina finančních prostředků vybraných na vodném a stočném přímo či nepřímo do státního rozpočtu.
3.1.
Ceny vody na další kalendářní rok se vyhlašují každoročně v prosinci. Předtím jsou na pořadu jednání zastupitelstev – ať již městských či obecních, protože vlastníky vodárenské infrastruktury jsou především města a obce - a na jejich rozhodnutí záleží, kolik za vodné a stočné zákazníci zaplatí...
13.12.
Hledáte přehled o schválených cenách vodného a stočného pro příští rok? Doporučujeme internetový portál Cenavody.cz Najdete zde nejen aktuální informace, ale také meziroční srovnání a infromace k cenotvorbě.
3.12.
Domažlice dokončily díky dotaci EU historicky největší investici za 585 milionů korun. Dva a půl roku trvající stavba kanalizace a vodovodů umožní hlavně napojení nových firem a řady přilehlých obcí; první budou Bořice. Napojeny už jsou také všechny okrajové domy okresního města.
16.11.
Cena vody v Česku by v příštím roce podle odhadu vodárenských firem měla vzrůst v průměru o šest až 7,5 procenta. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Barák. Voda by podle sdružení měla bez růstu DPH průměrně podražit asi o pět procent.
8.11.
Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní daňový balíček. Tím současně vyslovila důvěru koaliční vládě Petra Nečase. Balíček počítá zejména se zvýšením sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Aby platil, musí ho ještě projednat Senát a podepsat prezident.
17.10.
Pravicový volič v pravicové Praze je po víkendu v šoku. Komunista se v Praze 8 dostal do druhého kola senátních voleb. Řeknete si, že díky pánu bohu nebydlíte v Praze 8 a tentokrát jste volit nemuseli... Ale schválně: koho jste minule volili? Pokud TOP 09 s tím, že volíte pravici, možná budete překvapeni.
27.9.
Letos proběhlo vysazování vzrostlých exemplářů pstruha obecného – potočního již třikrát. Více než 1,5 tuny ryb bylo vysazeno do řeky Střely u jezu na Velké louce v městečku Plasy na Plzeňsku. Dnes se uskutečnilo vysazení další zhruba tuny pstruhů.
19.7.
Přinášíme vám aktuální přehled již schválených cen vodného a stočného v České republice. Přehled budeme průběžně aktualizovat.
2.7.
Rozhovor s Antonínem Raizlem, manažerem Ernst & Young, o přiměřeném zisku, stávající i dodatečné regulaci českého vodárenství. Poradenská společnost Ernst & Young byla spoluorganizátorem školení SOVAK ČR k novému Cenovému výměru Ministerstva financí.
26.6.
Na konferenci Voda Fórum Praha 2012 vystoupili doc.Ing. Vladimír Kočí s Ing. Martinou Klimtovou s přednáškou na téma uhlíkové stopy jakožto parametru popisujícím možné enviromentální dopady technologií na životní prostředí. Přečtěte si ve zjednodušené verzi, jaký je jejich výstup na toto téma.
15.6.
Po provedených školeních MF a bližším seznámením s Cenovým výměrem je SOVAK ČR přesvědčen, že způsob regulace a především upřesnění pravidel pro regulaci přiměřeného zisku jsou krokem správným směrem a vedou ke zvýšení míry ochrany spotřebitele a transparentnosti a k větší srozumitelnosti zákonných norem při cenotvorbě.
3.5.
Do budování kanalizace, vodovodu a rozšíření kapacity čistírny odpadních vod se chce na začátku června pustit Starý Plzenec na Plzeňsku. Projekt za zhruba čtvrt miliardy korun má přinést chybějící infrastrukturu do městských částí Malá Strana a Sedlec, řekl ČTK místostarosta Václav Vajshajtl.
28.3.
Také v Plzni slavila Vodárna Plzeň Světový den vody. Jako každý rok připravila nejen program v podobě exkurze pro dospělé návštěvníky, ale hlavně zábavně-poučné dopoledne pro děti.
27.3.
Nenechte si ujít "Taped", další z řady filmů o tom, jak nesmyslně stále nakupujeme balenou vodu. Možná Vás právě tento film přesvědčí pro ekologičtější a ekonomičtější variantu - kohoutkovou vodu.
19.3.
V mnoha zemích je nejdůležitější věc k přežití - voda - velmi nedostatkové "zboží". U nás je voda stále velmi laciným artriklem, jak je tomu ale ve zbývajících státech naší planety? Pojďme si na ně posvítit.
14.3.
Spotřební koš je makroekonomický pojem, který nám stejně jako obsah nákupního košíku v supermarketu ukazuje, co za věci v jakém poměru lidé nakupují. Jak si v něm stojí voda?
1.3.
Již pět let usilují obce na Plzeňksu o evropské peníze na modernizace čističek odpadních vod nebo dobudování kanalizace. Po letech ujišťování, že jejich projekty splňují všechny podmínky pro udělení dotací, ale přišllo nečekané překvapení.
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
20.1.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí, zdražila od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšení nájemného z vodárenských sítí, zvýšení DPH z 10 na 14 procent a růst cen energií.
17.1.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku od 1. února podraží o 1,7 procenta. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé platit 64,99 koruny. Včetně lednového růstu DPH se letošní platby za vodu domácnostem v tomto regionu zvýší o 5,7 procenta.
13.1.
Netolickým se podařilo vyjednat lepší podmínky s ČEVAKem. Ten ve městě provozuje vodovody a kanalizace. Původní dvouletou výpovědní lhůtu se podařilo zkrátit na jednoroční, navíc se ve smlouvě snížila i marže za nájemné a to o jedno procento.
13.1.
Ceny vodného a stočného pro letošní rok, byly již dojednány. Oproti původnímu návrhu, který měl být 81 korun, byla konečná cena poněkud snížena. Města a obce se smířily s menším růstem nájmu za svá zařízení, výsledkem je tedy částka 39,50 Kč za vodné a 40,40 Kč za stočné jednoho kubíku vody.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
9.1.
Společnost SmVaK Ostrava je v Třinci vlastníkem a provozovatelem většiny vodovodů a kanalizací. Za dodání pitné vody firma letos účtuje 34,90 koruny za metr krychlový, za odvádění odpadních vod pak 31,52 koruny.
4.1.
Obyvatelé Dvora králové stále nevědí, komu mají hradit vodné a stočné. Odběratelé, kteří mají podepsanou smlouvu s městem jako s majitelem vodovodní a kanalizační sítě zaplatí nově za stočné 26,95 Kč, za stočné pak 45,20 Kč za kubík. Celkem tedy 72,15 korun.
3.1.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku by pro letošní rok mohla stoupnout o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Domácnostem by to zvýšilo roční výdaje za vodu o stovky korun.
28.12.
Zhruba o dvě stě čtyřicet korun více zaplatí za vodu v příštím roce spotřebitelé Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech. Cenový nárůst předepisují podmínky pro čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí.
23.12.
V Jeseníku bude příští rok dražší vodné a stočné, cena za metr krychlový se meziročně zvedne o 2,77 koruny na 63,05 Kč. Se zdražením vodného a stočného musejí počítat i domácnosti z dalších velkých měst Olomouckého kraje. Navýšení cen už vodohospodáři oznámili v Olomouci, Přerově, Prostějově či Šumperku.
22.12.
Domácnostem v okrese Šumperk vzroste příští rok v únoru cena za vodné a stočné. Za metr krychlový celkem zaplatí 74,12 koruny, tedy o 5,36 Kč více než nyní. Zdražení vodohospodáři oznámili v těchto dnech. Už dříve o něm rozhodli jejich kolegové v Olomouci, Přerově či Prostějově, kde se ceny vodného a stočného zvýší od začátku roku.
21.12.
V Praze se od ledna zdraží vodné a stočné o 9,88 procenta na 66,35 koruny za metr krychlový. Rozhodli o tom dnes radní města. ČTK to řekl radní Radek Lohynský (ODS). Nyní Pražané platí 60,39 korun za metr krychlový.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o rekordních 14 procent, domácnosti tak budou za krychlový metr platit 84,30 Kč, což je o 10,50 Kč víc, než letos. Důvodem rekordního zdražení vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) jsou chystané investice, čtyři procenta přidalo ale zvýšení sazby DPH.
20.12.
Zvýšení o 7,3 % od ledna 2012 v 27 městech a obcích na Sokolovsku odhlasovali radní. Kubík vody bude stát 79,55 Kč. K tomu je třeba připočítat ještě pevnou složku ceny, která také zdraží. Za nejmenší vodoměr lidé zaplatí 1460 Kč ročně.
20.12.
Vodovody a kanalizace Hodonín zvýšily ceny vodného a stočného pro rok 2012. Voda v regionu ale zůstává levnější než v jiných okresech. Konečná cena vodného se zvýší na 24,6 Kč, stočné na 31,85 Kč.
20.12.
Největší investice jedenáctitisícových Domažlic za 600 milionů korun umožní zejména napojení nových výrobních kapacit a přilehlých obcí. Kapacita modernizované čistírny odpadních vod se téměř zdvojnásobí. Na novou kanalizaci a rozvody vody se mohou napojit všichni obyvatelé města.
15.12.
S novou cenou pitné vody musí počítat od počátku příštího roku zákazníci vodohospodářské společnosti VaK Bruntál. Příčinou je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na čtrnáct procent.
15.12.
Po několika letech musely Krnovské vodovody a kanalizace (KvaK) ohlásit zdražení vody. V Krnově cena podraží nejen kvůli zvýšené sazbě DPH. Přesto se její cena bude pohybovat hluboko pod celostátním průměrem.
15.12.
Voda na Břeclavsku podraží v příštím roce nejvíc na jižní Moravě, bude druhá nejdražší. Více zaplatí lidé za vodu pouze na Blanensku. Za kubík vody si budou Vodovody a kanalizace Břeclav v příštím roce účtovat téměř sedmasedmdesát korun.
14.12.
Vodné a stočné na Trutnovsku od ledna zdraží jen o šest procent místo původně oznámených 8,9 procenta. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Trutnov odsunula původně plánovanou nákladnou investici do úpravny vody v Temném dole a peníze ze zvýšeného vodného a stočného tak nebude potřebovat.
13.12.
O 15 % více zaplatí lidé od Nového roku v Prachaticích za kubík pitné vody. Každý zaplatí približne o deset korun za kubík více než letos. Cenu ve výši 62,90 koruny bez DPH schválili nedávno prachatičtí radní.
13.12.
Vyšší daň z přidané hodnoty a rostoucí náklady na výrobu zvýší cenu vody. Ve Strakonicích od ledna zdraží pitná voda pravděpodobně o 4,22 Kč/m3. Takový je návrh radních, o kterém budou zítra rozhodovat zastupitelé.
12.12.
Dva a půl roku trvající rekonstrukce kanalizace v Táboře, Sezimově Ústí a v Plané nad Lužnicí ovlivní i cenu vody. Obyvatelé by měli očekávat zdražení behem dvou let o 24 %. Stavební práce stály 991 miliónů korun bez DPH.
12.12.
Rozvoji jednoho z největších a nejstarších satelitů Plzně, obci Zruč-Senec, brání nedostatek vody. Nová výstavba se tam zatím nepovoluje, obec spolu s dalšími v okolí už připravuje výstavbu vodojemu mezi Třemošnou a Zručí.
9.12.
Zvýšení DPH, ale i zdražení cen vodného a stočného musejí lidé očekávat už příští měsíc. Obyvatelé Znojemska se připravují na zdražení cen vody o 9 %. Na nárůstu cen se podílí několik faktorů, mezi které patří i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent.
9.12.
Cena vodného a stočného se v Berouně od ledna příštího roku zvýší. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty na 14 %. Na nárustu ceny se podílí také zvýšení investičního rozpočtu společnosti o více jak deset miliónů korun, sdělila mluvčí verounské radnice Pavla Švédová.
8.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) zdraží od ledna 2012 vodné a stočné v průměru o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšené ceny elektřiny a materiálu na opravy a zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.
8.12.
Cena pitné vody se stočným na Jihlavsku se v novém roce zvýší o 8,15 koruny na 76,05 Kč za metr krychlový. Proti letošku stoupnou odběratelům platby o 12 procent.
7.12.
Velký projekt šesti vodohospodářských staveb za 554 milionů korun začal včera na Plzeňsku. Částku 410 milionů korun poskytne EU.
7.12.
Výrazný rozvoj Blovic se 4250 obyvateli a přípravu nové pětihektarové zóny pro průmysl umožní městu na jihu Plzeňska nová kanalizace a rozšíření čistírny odpadních vod.
5.12.
V Karlovarském kraji vodárenské firmy od roku 2012 patrně zvednou cenu za vodu až o devět procent.
5.12.
Ve všech městech Pardubického kraje bude od příštího roku vodné a stočné vyšší než letos. Kromě vyšší sazby DPH, 14 namísto dosavadních deseti procent, se na tom podílí také zdražení ze strany vodárenských společností. Ne všechny se však k němu uchýlily, zjistila ČTK.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 8,9 procenta na celkových 59,57 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody.
1.12.
Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se od ledna zvýší o 5,37 Kč. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 66,42 Kč, což je o 8,8 procenta více než letos.
1.12.
Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí od ledna 2012 stoupne o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.
1.12.
Voda v Ostravě bude od ledna o 4,72 Kč dražší. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 67,09 Kč, což je o 7,6 procenta více než letos.
1.12.
O rekordních třináct procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje cenu o devět procent.
30.11.
Vodovody a kanalizace Třebíč budou od ledna vodu z kohoutku zdražovat o 10 %. Průměrná čtyřčlenná domácnost se spotřebou 65 litrů na osobu a den ročně zaplatí víc asi o 680 Kč.
30.11.
Vlachovo Březí se rozhodlo provozovat vlastní vodovod a kanalizaci. Pro ČEVAK, který vodovody a kanalizace v této obalasti provozuje, to znamená, že mu nebude prodloužena smlouva.
30.11.
Svazek vodovodů a kanalizací okresu Blansko tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé zaplatí za vodu minimálně o 7% více. Vodné i stočné podraží nejméně o 2,50 Kč. K tomu se pravděpodobně přidají ještě 4 % z navýšené DPH.
29.11.
Zvýšení cen vody se nevyhne ani Olomouckému kraji. Ke zdražení přistoupila i společnost Moravská vodárenská, která je největším dodavatelem pitné vody v regionu.
28.11.
Obyvatelé Přerova si připlatí příští rok za vodné a stočné. Cena za metr krychlový se zvýší o 4,5 koruny na 67 korun. Informace o nárústu cen v dalších místech Olomouckého kraje vodohospodáři zveřejní v následujících dnech a v řadě z nich se čeká rovněž zdražení.
28.11.
Třeboň má již nějaký čas novou čistírnu odpadních vod. I kvůli její výstavbě dojde ke zvýšení vodného a stočného.
25.11.
Na další výraznější zdražování vodného a stočného se musejí od příštího roku připravit Plzeňané. Radní dnes rozhodli o tom, že ceny zvýší zhruba o pětinu. Za metr krychlový vody tak lidé zaplatí 73,20 koruny bez DPH, letos je to 62,24 koruny.
14.11.
Plzeň začíná s přípravou na rekonstrukci a modernizaci úpravny vody za 1,2 miliardy korun. Bude usilovat o evropskou dotaci 70 až 72 procent nákladů; operační program na úpravny a snižování rizika povodní má být otevřen počátkem roku 2012.
9.11.
Vodné a stočné na Vsetínsku od ledna příštího roku výrazně podraží. Společnost Vodovody a kanalizace Vsetín (VaK) zvýší domácnostem sazbu o téměř deset procent ze současných 65,78 korun na 72,28 korun za metr krychlový. Plátcům DPH se cena za metr krychlový zvýší z letošních 59,80 korun na 63,40 Kč, tedy o šest procent.
7.11.
Šest dnů jednání o klíčových reformách je u konce. Samotné hlasování o balíku vládních reforem trvalo půl hodiny a skončilo ještě před nedělní půlnocí. Součástí je i plán na zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta.
25.10.
Lidí, kteří dluží za vodu, je stále víc. Velkou část tvoří tzv. trvalí neplatiči. Podívejme se, jak se s tímto problémem vypořádávají v jednotlivých městech a obcích.
17.10.
Citelné zdražení vodného a stočného způsobí nejen zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent, ale i snaha získat peníze na obnovu infrastruktury. Domácnostem se proto zvýší roční účty za vodu o stovky korun, informuje v neděli server TYDEN.CZ.
5.9.
Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Bude to znamenat mimo jiné zdražení potravin, knih, vody i tepla. Zákon putuje do Senátu.
22.8.
Čeští potápěči mají novou raritu - 11 metrů vysokou a přes 30 tun vážící výcvikovou a kontrolní kabinu. Takzvanou pozorovatelnu dnes kolaudovali v Plzni-Koterově, současně ji také připravili na odvoz do lomu ve Starém Klíčově u Domažlic.
21.6.
Máte doma bazén a děti už se dožadují koupání? Domovní bazény lze napouštět dvěma způsoby, a to pomocí autocisteren nebo vodovodních přípojek. Rozhodně se vyplatí zvážit obě varianry. Pomocí cisterny neohrozíte dodávku vody v okolí a ušetříte za stočné, navíc zaplatíte dopravu a manipulaci.
19.5.
150 milionů korun už město investovalo z vlastních zdrojů do stavebních prací v rámci akce Čistá Berounka. Státní fond životního prostředí však stále oddaluje zaslání peněz. Pozdní proplácení evropských dotací je jedním z problémů, na které si starostové stěžují nejvíce. Obce se dostávají do nezáviděníhodných situací.
4.5.
Spotřeba vody v Česku loni pokračovala v dalším poklesu, lidé však za její odběr z důvodu růstu ceny vodného zaplatili více peněz než o rok dříve. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5.4.
Od 1. 4. platí v Mirošově na Rokycansku nové ceny vodného a stočného.
25.2.
Ministerstvo zemědělství dnes ve své tiskové zprávě shrnulo klíčové projekty protipovodňové ochrany minulého a letošního roku. V loňském roce se na našem území podařilo dokončit 54 protipovodňových staveb za 1,45 miliardy korun. Letos má být dokončeno dalších 56 staveb za celkových 1,5 miliardy korun.
7.2.
V Kolíně bude letos vodné stát 34,17 korun, stočné pak 36,26 korun, celkem tedy lidé za vodu zaplatí 70,43 Kč včetně DPH. Po dlouhých jednání nakonec tyto ceny odhlasovalo zastupitelstvo. Nové ceny platí od února.
4.2.
Domažlice pokračují v dosud největší investiční akci v historii města - projektu Čistá Berounka s náklady přes 557 milionů korun. Projekt začal loni a dokončený by měl být v roce 2012.
28.1.
Cílem investic Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech je další zlepšení odvádění a čištění odpadních vod v tomto regionu.
24.1.
Domažlice dokončují kanalizaci v městské části Havlovice. Hlavní práce na projektu za zhruba 60 milionů korun, na který získalo město státní dotaci, jsou hotové, začínají se připojovat první domy. Kromě toho Domažlicím běží také projekt Čistá Berounka za 550 milionů korun.
5.1.
V závěru roku již tradičně vodárenské společnosti oznamují nové ceny vodného a stočného pro další rok. Jak jsme na tom ve srovnání s Evropou?
4.1.
Přinášíme aktuální přehled cen vody v jednotlivých regionech. Údaje budou průběžně doplňovány.
22.12.
Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Cena se zvýši o inflaci - potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
15.12.
Navýšení ceny vody ve Vimperku bude činit 2,8 procent. Zastupitelé nakonec rozhodli, že v příštím roce zůstanou u jednosložkové ceny vody.
15.12.
Návrh kalkulace pro vodné a stočné na příští rok předložila tento týden Vodárenská společnost Představenstvu svazku obcí Vodovody a kanalizace.
14.12.
Na základě kalkulace Čevak schválila městská rada navýšení cen vodného a stočného pro příští rok o 1,6%. Ceny jsou dvousložkové.
13.12.
Průměrná sušická domácnost zaplatí za vodné a stočné zhruba o 200 korun více než letos. Na svém prvním pracovním zasedání nové ceny schválili sušičtí zastupitelé.
13.12.
Zvýšení vodného a stočného o 2% - tedy 1,30 Kč schválilo místní zastupitelstvo.
13.12.
Odběratelé společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM) zaplatí o 0,3 haléře za litr vody více než v letošním roce, což znamená, že vodné a stočné stoupne o 3, 85 procenta.
10.12.
V Petrovicích konečně poteče kvalitní pitná voda. Obyvatelé si ale za ní připlatí. V listopadu byla totiž dokončena kompletní rekonstrukce úpravny vody v Týnčanech za 2,33 milionů korun.
10.12.
Vodné a stočné se navýší o 6,38%. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání klatovští zastupitelé.
8.12.
Kolínskou kalkulaci vodného a stočného schvaluje každoročně místní zastupitelstvo. Tentokrát ale s návrhem nesouhlasilo všech 27 zastupitelů. Většinu získala po říjnových volbách koalice sdružení "Změna pro Kolin", "Kolíňáci" a TOP 09.
7.12.
Dodavatelská společnost Vodovody a kanalizace Náchod zvýší cenu vody o 5,4 procenta.
7.12.
Rozhodlo o tom včera představenstvo Svazku vodovodů a kanalizací okresu Blansko. Do roku 2018 však cena vody stoupne na více než devadesát korun.
6.12.
Navýšení cen za vodné a stočné je v karlovarském regionu šestiprocentní. (aktualizováno)
2.12.
Vodovody a kanalizace Kroměříž oznámili dvouprocentní zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Meziroční nárůst nákladů a rekonstrukce čistíren odpadních vod. To jsou hlavní důvody, jimiž břeclavská vodárenská společnost vysvětluje čtyřprocentní nárůst cen vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Cena vody v Hradci Králové a okolí podraží v příštím roce o 5,34%.
2.12.
Zvýšení cen vodného a stočného nemine domácnosti, jejichž dodavatelem je Svaz vodovodů a kanalizací (SVaK) Žďársko.
2.12.
Na severu Moravy se cena vody zvyšuje o více než 5% - lidé zaplatí za kubík 61 korun. Svazek měst a obcí okresu Karviná s navýšením cen ale nesouhlasí.
1.12.
Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zvyšují cenu vody o 5%. Důvody jsou stejně jako loni v rostoucích cenách nakupované vody a elektrické energie.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
1.12.
Od nového roku se v Olomouci zvýší cena vody o 5,61% na výsledných 70,56 korun za vodné a stočné. V Prostějově zaplatí za vodu 65,32 korun. Na Štembersku cenu navyšovali letos v červenci - pro příští rok zůstává zachována na 61,60 korunách.
1.12.
V Pardubicích zaplatí lidé za vodné a stočné příští rok 71 Kč, v Chrudimy 67,9 Kč a ve Vysokém Mýtě 59 korun.
1.12.
Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst o 9,3 procenta na 61,76 korun. Výsledná cena by tak i v roce 2011 zůstala pod českým průměrem. Konečné rozhodnutí padne do konce prosince.
26.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury v Chrudimy schválil nové ceny pro příští rok. Cena bude opět dvousložková.
23.11.
V Trutnově zvyšují ceny vody na 54,69Kč za m3. Důvod je obdobný jako v dalších městech - obří investice do projektu Čistá horní Úpa vyžadovala dofinancování.
22.11.
Ceny vodného a stočného pro příští rok se v Brně zvýší o 5,2%. Důvodem je financování vodárenské infrastruktury a zejména projektu „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně" z evropských dotací.
10.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury - VHS Turnov – měl při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech. Nabídkové ceny pro rok 2011 byly součástí koncesního řízení pro výběr provozovatele vodárenské infrastruktury na příštích 10 let.
26.10.
V přesném znění přinášíme rozhovor předsedy předstvanestva SOVAK ČR Ing. Františka Baráka pro Parlamentní listy, ve kterém vysvětluje, proč by cenu vody měli určovat vlastníci vodárenské infrastruktury.
16.8.
Český statistický úřad vydal podrobnou zprávu o vývoji vodárenství v České republice. Dotazováno bylo celkem 1.237 respondentů.
3.8.
Vodohospodářské sdružení měst a obcí ze západních Čech (VSOZČ) chce letos na podzim odstartovat modernizační projekty za téměř 190 miliónu korun. Financovat je bude také za podpory ministerstva zemědělství a krajů.
19.5.
Voda jako vyčerpatelná surovina, jejímž nedostatkem trpí podle OSN po celém světě miliarda lidí, by měla mít vyšší tržní cenu. Prohlásila to Světová banka a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) po svých jednáních.
5.5.
Spotřeba vody v Česku loni opět klesla, avšak platby za její odběr se zvýšily. Zatímco objem fakturované pitné vody se v roce 2009 snížil meziročně o 2,3 procenta na 504,6 milionu metrů krychlových, tak hodnota fakturovaného vodného se díky růstu jeho ceny zvýšila o pět procent na 14,19 miliardy korun.
2.5.
Plzeň dnes podepsala s firmou Veolia Voda ČR novou smlouvu o pronájmu městských vodovodů a kanalizací. Radnice díky ní může získat evropskou dotaci 1,5 miliardy korun na úpravnu vody.
23.2.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku letos nepodraží. Obyvatelé zaplatí jen o procento víc kvůli změně DPH. Cena za vodné a stočné činí 59,69 korun.
22.2.
Podle Vodárenské akciové stojí za vysokou cenou vody nízká spotřeba, hospodářská krize a charakter regionu.
25.1.
19.1.
18.1.
Cena jednoho metru krychlového vody se zvýší o něco málo přes korunu. Cena vodného a stočného pro přímé odběratele bude tak v Praze patřit k nejnižším v ČR.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE