Domácnostem v okrese Šumperk vzroste příští rok v únoru cena za vodné a stočné. Za metr krychlový celkem zaplatí 74,12 koruny, tedy o 5,36 Kč více než nyní. Zdražení vodohospodáři oznámili v těchto dnech. Už dříve o něm rozhodli jejich kolegové v Olomouci, Přerově či Prostějově, kde se ceny vodného a stočného zvýší od začátku roku.
Obyvatelé Šumperku dosud platí vodné 34,12 koruny za metr krychlový, od 1. února to bude 36,78 Kč. Cena stočného jim vzroste z 34,64 koruny na 37,34 Kč. "Do nárůstu cen se promítlo navýšení sazby daně z přidané hodnoty či očekávané propady v odběrech. Vlastník infrastruktury také potřebuje peníze na investice," řekl ČTK ředitel Šumperské provozní vodohospodářské společnosti Radim Jirout.
Podobně vysvětlují navýšení cen vodného a stočného vodohospodáři z dalších měst. Například domácnostem z Olomoucka, které zásobuje společnost Moravská vodárenská, se od příštího roku zvýší platby o 5,12 Kč na 75,7 koruny za metr krychlový.
Na Prostějovsku cena vodného a stočného stoupne o 7,8 Kč na 73,12 Kč za metr krychlový. Lidem z Přerovska se cena vodného a stočného zvedne o 4,5 Kč na 67 Kč.
Foto: Wikipedia, Lukáš Bocan, licence GNU
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
9.12.
Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,5 procenta z letošních 80,26 koruny za metr krychlový na 82,28 koruny (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o 4,8 procenta z 78,09 koruny na 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
23.12.
V Jeseníku bude příští rok dražší vodné a stočné, cena za metr krychlový se meziročně zvedne o 2,77 koruny na 63,05 Kč. Se zdražením vodného a stočného musejí počítat i domácnosti z dalších velkých měst Olomouckého kraje. Navýšení cen už vodohospodáři oznámili v Olomouci, Přerově, Prostějově či Šumperku.
29.11.
Zvýšení cen vody se nevyhne ani Olomouckému kraji. Ke zdražení přistoupila i společnost Moravská vodárenská, která je největším dodavatelem pitné vody v regionu.
23.5.
Lepší ochranu obcí před povodněmi zajistila dokončená úprava více než tříkilometrového úseku koryta řeky Bečvy u obcí Černotín, Ústí a Skalička na Přerovsku, která stála zhruba 320 milionů korun. Projekt zároveň pomohl oživit místní krajinu a vrátil do řeky chybějící biotopy. Na dokončenou část naváže zahájená stavba koryta u obce Ústí, které při zvýšeném průtoku odvede část vody z řeky Bečvy.
20.5.
Lidé se mohou na jezerech Poděbrady u Olomouce i na Plumlovské přehradě zchladit bez obav. Voda je tam podle hygieniků čistá a lidem žádné zdravotní problémy při koupání nehrozí. ČTK to řekla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Odběry vody provedli na sledovaných místech hygienici poprvé tento týden, výsledky dostali dnes.
6.5.
Ochranu před povodní i prostor pro zadržení vody v krajině poskytuje opravená vodní nádrž u obce Niva na Prostějovsku, do jejíž obnovy Lesy České republiky s pomocí státní dotace investovaly 8,5 milionu korun. Bezpečnostní objekty vodní nádrže, tedy přeliv a spodní výpusť, už byly v havarijním stavu, sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
4.5.
Obnovit kdysi oblíbené koupaliště plánují společnými silami v údolí řeky Bystřice obce Hlubočky, Velká Bystřice a Mrsklesy, aby se jejich obyvatelé v létě už nemuseli jezdit osvěžovat do bazénů například do Penčic, Bělkovic nebo Olomouce. Samosprávy chystají podklady pro územní a stavební řízení, do budování koupacího biotopu
25.4.
Řeku Moravu v Olomouci začaly od druhé poloviny tohoto týdne opět brázdit výletní lodě. Na poznávací i soukromé jízdy budou lodě Kordulka i Marie Terezie vyvážet turisty pravidelně v úseku na jihu města, do původní trasy se vrátit nemohou kvůli budování protipovodňových opatření.
4.4.
Povodí Moravy získalo od magistrátu povolení pro stavbu protipovodňových opatření u řeky Moravy na Nových Sadech, která zvýší ochranu této části Olomouce před velkou vodou z řeky Moravy. Stavba má být dokončena do závěru roku 2027, zjistila ČTK na úřední desce radnice.
2.3.
Povodí Moravy se pouští do další etapy protipovodňových opatření v Přerově. Zdi, které mají obyvatele města ochránit před velkou vodou, vyrostou v úseku nad železničním mostem a u tenisových kurtů. Součástí stavby bude také zhotovení hradidlových komor na kanalizační síti a dodávka mobilního hrazení.
22.2.
Přerovská radnice se rozhodla opravit vanu padesátimetrového plaveckého bazénu. Dostane nové keramické obklady, součástí zakázky má být i výměna vstupních madel a odbourání nynějších startovacích bloků, které mají nahradit moderní nerezové bloky. Oprava přijde asi na 11,5 milionu korun a začít by měla ještě letos.
7.2.
Až pět desítek morčáků velkých, což jsou kachnovití ptáci, kteří se v České republice vyskytují většinou pouze přes zimu, zaznamenali během letošní zimy ornitologové na řece Bečvě v Přerově. Podle nich jde o nezvyklý počet, svědčí to o tom, že v řece, která byla před půldruhým rokem postižena ekologickou havárií, je dostatek ryb.
24.1.
Možnosti vzniku malých vodních nádrží v Olomouckém kraji zmapovala nová územní studie, kterou si dalo zpracovat hejtmanství. Některé vodní nádrže, které pomáhají zadržet vodu v krajině, bude možné v budoucnu postavit s pomocí dotací. ČTK to sdělil hejtmanův náměstek Jan Šafařík (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj).
5.1.
Povodí Moravy dokončilo v závěru loňského roku po 22 měsících rozsáhlou rekonstrukci jezu v Hranicích na Přerovsku, která stála 236 milionů korun. Její součástí bylo i vybudování rybího přechodu. Ihned po dokončení prací začali vodohospodáři jez napouštět, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
31.12.
Na východě Libereckého a severu Olomouckého kraje hrozí do sobotního poledne vzestup hladin některých řek a potoků. Na Jilemnicku mohou místy dosáhnout i druhého stupně, kdy už se voda vylévá z břehů. Důvodem je tání sněhu spolu s očekávaným deštěm, vyplývá z aktualizovaného varování, které dnes ráno zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
9.12.
Moravská vodárenská od 1. ledna příštího roku zvýší na Prostějovsku cenu vodného a stočného včetně desetiprocentní DPH o 1,73 koruny na 97,67 z letošních 95,94 koruny. ČTK to dnes sdělila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
11.11.
Ochranu před záplavami zvýšily obcím Rapotín, Vikýřovice a Petrov nad Desnou na Šumpersku letos dokončená protipovodňová opatření za 375 milionů korun. Protipovodňová ochrana těchto obcí je založena na odlehčovacích revitalizovaných ramenech s biotopy, ochranných hrázích a zídkách i rozšíření terasovité části koryta řeky Desné.
8.10.
Na jaře příštího roku bude slavnostně zprovozněn obnovený vodopád na skalisku u hradeb v Bezručových sadech v centru Olomouce, který v těchto místech fungoval do 80. let minulého století. Stavba nového vodopádu začala na přelomu května a června a dnes byl předán městu. Technici při té příležitosti zástupcům radnice a Výstaviště Flora vodopád zkušebně pustili.
6.9.
Odpadní kaly z Přerova, Hranic a nedalekého Lipníku nad Bečvou a Kojetína bude likvidovat nová sušárna vodárenských kalů za 190 milionů, jejíž stavba byla v srpnu dokončena poblíž přerovské městské části Henčlov.
2.8.
Průměrná cena metru krychlového pitné vody loni v Olomouckém kraji vzrostla o 1,7 koruny na 35,8 koruny, přesto však byla ve srovnání s ostatními kraji nejnižší. V celém Česku průměrná cena metru krychlového pitné vody v roce 2020 činila 41,4 koruny.
30.7.
První provozní zkouška čeká příští týden obnovený vodopád na skalisku u hradeb v Bezručových sadech v centru Olomouce, který v těchto místech fungoval do 80. let minulého století. Stavba nového vodopádu byla zahájena na přelomu května a června, dokončena má být v polovině srpna. ČTK to sdělil primátorův náměstek Martin Major (ODS).
29.7.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájila řízení o nápravných opatřeních na řece Bečvě, kterou loni postihla ekologická havárie. Inspekce tak učinila po červnové žádosti spolků, aby postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě, uvedla nezisková organizace Arnika v tiskové zprávě. Informaci o zahájení řízení ČTK potvrdila i ČIŽP.
23.7.
Vodohospodáři se dnes chystají postupně vypustit vodu nad jezem v Přerově. Důvodem je jeho každoroční údržba. Vypuštění vody umožní také rozhrnout naplavený štěrk v korytě Bečvy, což pomáhá hlavně při jarním pohybu ledových ker. Přerovský jez plní důležitou funkci při povodních. Pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v červenci.
9.6.
Více než třicet milionů korun poskytne Olomoucký kraj městům a obcím na výstavbu čistíren odpadních vod i vodovodů. O peníze, které hejtmanství uvolní z Fondu na podporu vodohospodářské infrastruktury, měly samosprávy velký zájem. ČTK to sdělil krajský radní Martin Šmída (Piráti a STAN).
4.5.
Olomoučtí vědci vyvinuli speciální šumivé tablety, které dokážou v rekordním čase vyčistit kontaminovanou vodu. Přípravek na bázi nanočástic železa je určený zejména pro likvidaci ekologických havárií; z vodného prostředí velmi rychle dokáže odstranit například šestimocný chrom, arzen, herbicidy, pesticidy i další znečištění.
3.5.
Vodovody a kanalizace Jesenicka letos plánují investovat více než 72 milionů korun, přičemž 49 milionů korun bude směřovat do obnovy vodohospodářské infrastruktury. ČTK to sdělil technický ředitel VaK Jesenicka Robert Černý. Společnost VaK Jesenicka se v tomto horském okrese stará o provoz 180 kilometrů vodovodů a přibližně 130 kilometrů kanalizace.
22.4.
Povodí Moravy využije nynější snížení hladiny vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, které souvisí s modernizací přelivu hráze, k odtěžení sedimentů a úpravám mokřadu na straně přítoku do vodního díla. Díky tomu se zlepší filtrační schopnost mokřadu. Vytěžené sedimenty budou využity k obnově vegetace na březích této vodní nádrže.
21.4.
S finanční pomocí NF Veolia proběhla obnova biotopu této silně ohrožené rostliny na jedné z jejích tří středomoravských lokalit – ve štěrkopískovně Náklo na Olomoucku. Je to již druhá lokalita této pozoruhodné rostliny, které se za poslední rok dostalo díky spolupráci ČSOP a NF Veolia pomoci.
22.3.
Dnešním dnem si připomínáme Světový den vody a jak jinak si tento pro nás vodaře významný den připomenout, než pozitivní bilancí vody. Šetřit vodou je úkol i pro VAK Jesenicka, dokonce aspirujeme na lídrovství změn náhledu společnosti na vodu jako surovinu. Proto máme web Jesenickavoda.cz, proto se každý rok snažíme i u sebe hledat prostor ke zlepšení.
2.3.
Povodí Moravy se chystá v březnu zahájit stavbu nových protipovodňových opatření kolem řeky Bečvy v Hranicích na Přerovsku. Ochránit mají obyvatele až proti padesátileté vodě. Stavět se budou v okolí Kropáčovy ulice, jejíž jedinečný ráz bude díky spolupráci s památkáři zachován.
23.2.
Povodí Moravy v březnu zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, která zajistí bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace přelivu a opevnění břehu bude stát 31 milionů korun a zabere 1,5 roku. Práce výrazně nenaruší rekreační sezonu na vodní nádrži. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
8.2.
Co to je sociálně únosná cena vody a kdo ji stanoví? Jsou letošní ceny vody sociálně únosné? Pojďme s vysvětlit základní pojmy a srovnat aktuální ceny se sociálně únosnou cenou vody.
20.1.
Zhruba půl milionu korun už vynaložili rybáři na zarybnění řeky Bečvy, kterou loni na konci září postihla ekologická havárie. Do řeky vysadili roční parmy, mníky, podoustve či ostroretky. Na vysazení násadových ryb použili peníze z transparentního účtu, na který dosud poslali lidé, ale i instituce z celé republiky přes milion korun.
22.12.
Zastupitelstvo Olomouckého kraje včera vyslovilo nesouhlas s projektem stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož značná část by měla vést přes území tohoto kraje. Zastupitelé zároveň schválili znění dopisu adresovaného ministerstvu dopravy a ministerstvu pro místní rozvoj, ve kterém je vyjádřen nesouhlas krajské samosprávy se stavbou kanálu. Usnesení o zahájení přípravy na tuto rozsáhlou stavbu přijala 5. října vláda.
21.12.
Díky technologickému pokroku přibývá společnosti VAK Jesenicka, a. s. (VAK) zákazníků, kteří nemusí na přelomu každého roku čekat na pracovníka VAKu, aby si u nich opsal stav vodoměru. Tito odběratelé buď již mají instalován chytrý vodoměr anebo svoji spotřebu hlásí VAKu elektronicky.
11.12.
Meziroční inflace v listopadu klesla na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Šlo o čtvrtý pokles za sebou. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků tak data potvrdila dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících.
9.12.
V obcích sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se s novým rokem zvýší cena pitné vody se stočným proti letošku o pět procent. Za metr krychlový budou obyvatelé těchto obcí od ledna celkem včetně daně platit 99,97 koruny. Podle tiskové zprávy rozhodlo o nové ceně vedení svazku na dnešní valné hromadě.
6.11.
Nejvýznamnější vodohospodářská společnost v regionu, Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s. se stará o zdroje vody. Naposledy to byl rozsáhlý průzkum v okolí Studničního vrchu, kde se na základě výsledků chystají technická opatření vedoucí ke zpomalení odtoku vody.
27.10.
Přerovu se podařilo zbavit místní Lagunu letitých nánosů bahna pomocí speciální bakteriální směsi. Díky aplikaci ze dna zmizelo 1800 krychlových metrů bahna. Podle zástupců města se dá toto číslo přirovnat k 220 plně naloženým nákladním autům. Nánosy bahna v Laguně už řadu let odrazují obyvatele od koupání v této kdysi oblíbené nádrži v rekreační zóně města.
20.10.
Životu v řece Bečvě, která byla na konci září otrávená kyanidem, pomohly podle rybářů vydatné deště z uplynulých dnů. Zvýšené průtoky Bečvu naředily i pročistily. Kromě potravy do postižené oblasti Přerovska přinesly z horního toku také další ryby, které si teď podle odborníků užívají "prostorového komfortu".
22.9.
Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, uhynuly tuny ryb. Hasiči včera zasahovali u Ústí a u Lipníku nad Bečvou, podle mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radky Nastoupilové se znečištěná voda nyní blíží k Přerovu.
1.9.
Moravská vodárenská od úterý kvůli pandemii nového typu koronaviru omezí provoz svých zákaznických center v Olomouci, Prostějov a Zlíně. "Otevřena budou výhradně pro předem zaregistrované zákazníky," řekla ČTK mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
19.8.
Povodí Moravy příští rok zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov u Prostějova, která zajistí spolehlivý provoz tohoto vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace vodní nádrže Plumlov bude stát bezmála 31 milionů korun a zabere 1,5 roku.
10.7.
Vodovody a kanalizace Přerov (VaK) kvůli chystanému zpřísnění předpisů investují 180 milionů korun do stavby sušárny kalů. Nízkoteplotní sušárna bude předepsaným způsobem likvidovat odpadní kaly z Přerova i nedalekých Hranic, Lipníku nad Bečvou a Kojetína. Čtvrtinu nákladů na stavbu pokryje dotace z evropského operačního programu zaměřeného na životní prostředí.
2.7.
Neziskové organizace vybraly 2,8 milionu korun na pomoc lidem v obcích Uničovska a Šumperska, které na počátku června zasáhly povodně. Prioritou v nadcházejících dnech bude pomoc při čištění studní.
19.6.
Málo se to ví, ale vodohospodářská společnost Vak – Vodovody a kanalizace Jese- nicka, a. s. (dále jen VAK) není jen firmou, která odečítá vodoměry, opravuje havárie vodovodu či kanalizace a provozuje úpravnu vody a čistírnu odpadních vod. VAK toho má na starosti mnohem více, pokud jde o vodu.
21.5.
Povodí Moravy dokončuje loni zahájenou obnovu vodní nádrže Hrabišín na Šumpersku, z jejíhož dna byly vytěženy sedimenty a nádrž byla poté rekonstruována. Obnova nádrže stála zhruba 14 milionů korun. "Práce vedly k obnovení všech funkcí nádrže a vytvořily v krajině hodnotný biologický i estetický prvek," sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
12.5.
Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka chystají rekonstrukci klíčové infrastruktury na výrobu pitné vody pro více než 15 000 obyvatel okresu, Úpravnu vody Adolfovice, která bude stát 74 milionů korun (polovinu pokryje dotace). Vak si tak zajistí spolehlivější řízení kvality vody, Jesenicko dostane lepší pitnou vodu.
5.5.
V několika obcích v Olomouckém kraji kvůli suchu platí zákaz používat pitnou vodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů či umývání automobilů. Kvůli nedostatku srážek totiž dál klesly hladiny podzemních vod, z nichž se zásobují obecní vodojemy. Nadměrné odběry z veřejného vodovodu by mohly způsobit problémy se zásobováním obyvatelstva pitnou vodou.
29.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 379,5 milionu korun. Zisk byl o 86,7 milionu korun (29,6 procenta) vyšší než v roce 2018. Tržby související s vodným a stočným firmě meziročně vzrostly o 93,9 milionu korun (3,9 procenta) na 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.
27.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že na základě novelizace zákona o DPH zákonem č. 256/2019 Sb. má být s účinností od 1. 5. 2020 přeřazena úprava a rozvod vody a také odvádění a čištění odpadní vody včetně souvisejících služeb ze sazby 15 % nově na 10 %.
13.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje všem zákazníkům, že v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 preventivně uzavírá až do odvolání všechna svá ZÁKAZNICKÁ CENTRA pro osobní kontakt se zákazníky. Všechny své služby společnost poskytuje i nadále, ale pouze v bezkontaktním režimu.
13.3.
Povodí Moravy se pustí do rozsáhlé rekonstrukce jezu v Hranicích na Přerovsku. Stavba, která má především jez rozšířit, a tím zvýšit protipovodňovou ochranu Hranic na řece Bečvě, přijde na zhruba 230 milionů korun. Jez vodohospodáři rozšíří o 50 procent, rozšíří také koryto nad i pod jezem, součástí rekonstrukce bude i vybudování tzv. rybího přechodu.
6.3.
Státní podnik Povodí Odry zrušil letošní den otevřených dveří na přehradách, který se měl uskutečnit v sobotu 21. března. Jde o preventivní opatření související s šířením onemocnění způsobeného novým koronavirem. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
28.2.
Povodí Moravy se pustilo do rozsáhlé úpravy tříkilometrového koryta řeky Bečvy u obcí Černotín, Ústí a Skalička na Přerovsku. Projekt v hodnotě 318 milionů korun má především snížit ohrožení obcí povodněmi, revitalizovat krajinu a vrátit do řeky chybějící biotopy. Stavba by měla podle mluvčího povodí Petra Chmelaře podobu koryta zcela proměnit.
18.2.
Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) loni snížila podíl ztrát pitné vody ve vodovodní síti z předloňských 12 procent na zatím nejnižší dosaženou hodnotu 11,3 procenta. Firma, která pitnou vodou zásobuje obyvatele několika měst a obcí na Šumpersku, ztráty vody postupně snižuje od roku 2003. ČTK to sdělil obchodní ředitel ŠPVS Jan Havlíček.
10.2.
Přes pět milionů korun bude stát úprava koryta Dolanského potoka v Dolanech na Olomoucku, která zlepší průtok vody i podmínky pro život vodních živočichů. Stavební ruch v korytě potoka začal loni v listopadu a utichne v květnu. ČTK to dnes sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Práce navazují na první etapu úpravy koryta Dolanského potoka, která byla provedena předloni na jaře.
7.1.
Zhruba 3,5 milionu korun bude stát chystaný projekt zaměřený na využití dešťové vody zachycené na plochách sportovního centra v Prostějově. Radnice chce projekt uvést v život letos na podzim. Záměr už schválila městská rada. Většinu nákladů by měla pokrýt dotace z evropských fondů. ČTK to sdělil primátor František Jura (ANO).
20.12.
Tuny sedimentů odtěžili dosud pracovníci Povodí Moravy ze dna vypuštěné nádrže v Tršicích na Olomoucku. Vodní nádrž, která byla postavená v roce 1983, prochází rozsáhlou očistou poprvé, co je v péči povodí. Akce skončí v únoru příštího roku, poté se bude přehrada o ploše 12 hektarů opět napouštět, řekl ČTK mluvčí povodí Petr Chmelař.
17.12.
Koncesní řízení na pětileté provozování části vodovodní a kanalizační sítě na Olomoucku vyhrála společnost Moravská vodárenská ze skupiny Veolia. Tendr letos na jaře vyhlásila Vodohospodářská společnost Olomouc, protože její dosavadní smlouva s Moravskou vodárenskou skončí příští rok v březnu.
5.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2020 uplatňovat cenu vodného ve výši 40,75 Kč/m3 (bez DPH) a stočného ve výši 40,62 Kč/m3 (bez DPH). Celkem za vodné a stočné bez DPH 81,37 Kč/m3.
5.12.
Novou nanofiltrační čisticí jednotku instalovala společnost Moravská vodárenská v úpravně vody v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku. Zhruba 1800 obyvatel Domašova nad Bystřicí, Jívové, Hraničních Petrovic a Horních Loděnic tak už nebude při zhoršení kvality vody v řece Bystřici odkázáno na zásobování cisternami.
29.10.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., v rámci zkvalitňování svých služeb, zprovozní od 1. listopadu 2019 novinku v zobrazování v mapách havárií a výluk na svých webových stránkách www.smv.cz
15.10.
Až 65 tun ryb očekávají o víkendu ve svých sítích rybáři při výlovu Hradeckého rybníku v Tovačově na Přerovsku. Dominovat by mezi nimi měl kapr, ale i tolstolobik, amur či candát. Část ryb se chystají rybáři prodat na místě, část půjde na prodejní pulty až před Vánocemi. Podle hospodářů by měla letos zůstat cena kaprů stejná jako loni.
14.10.
Radnice ve Šternberku na Olomoucku na začátku října po více než dvou měsících opět povolila ve městě a okolních obcích odebírat vodu ze všech vodních toků a ploch například na zalévání zahrad, napájení dobytka či kropení sportovišť. Vodní bilanci s příchodem podzimu zlepšily deště provázené poklesem teplot. Městský úřad to v pátek uvedl na svých internetových stránkách.
10.10.
Nový vodovodní přivaděč do průmyslové zóny nechá příští rok za zhruba 36 milionů korun vybudovat prostějovská radnice. Chce tak uspokojit rostoucí spotřebu vody v několika tamních podnicích. Firem v průmyslové zóně totiž přibývá a staré potrubí už do zóny nestačí dopravit potřebné množství vody. Novinářům to řekl primátorův náměstek Jiří Rozehnal (ANO).
4.10.
Jesenické Priessnitzovy léčebné lázně zrekonstruovaly zaniklý Sophiin pramen na Ripperově promenádě. Stalo se tak při příležitosti 220. výročí narození zakladatele lázní, Vincenze Priessnitze.
19.9.
Povodí Moravy dokončilo několikaměsíční obnovu vodní nádrže v Drahotuších na Přerovsku, která díky tomu nyní lépe zadrží vodu a zpomalí její odtok z okolní krajiny. Vodní nádrž byla už značně zanesena sedimenty a její vyčištění přišlo na 13 milionů korun. Zhruba 60 procent nákladů pokryla dotace ministerstva zemědělství. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
6.9.
Několik let plánovaná stavba vodohospodářské infrastruktury za desítky milionů korun ve Svébohově a Václavově u Zábřehu na Šumpersku se začala komplikovat. Představenstvo společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk), která má projekt včetně dotací na starost, chystanou investici neschválilo.
15.8.
Zhruba dva tisíce obyvatel Čekyně, Dolního Újezdu a Lhotky na Přerovsku bude moci být napojeno na novou kanalizaci, jejíž stavba včera začala a která má trvat 12 až 18 měsíců. Součástí projektu za 162 milionů korun je i čistírna odpadních vod v Čekyni. Vodovody a kanalizace Přerov (VaK Přerov) na stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod získaly dotaci 91 milionů korun z evropských fondů.
10.7.
Několik desítek stromů rostoucích v Přerově, jeho parku Michalov i v místní části Předmostí budou chránit před suchem speciální zavlažovací vaky. Radnice se jich rozhodla zakoupit 50, dřeviny budou chránit především v suchých a horkých letních dnech, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. K podobnému kroku již loni přistoupil například Uničov na Olomoucku.
29.5.
Obyvatelé zhruba dvou desítek obcí nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku musí převařovat pitnou vodu ze skupinového vodovodu Záhoří. Po nedávných vydatných deštích totiž může být v okolí řeky Bečvy znečištěn zdroj vody. Hygienici proto lidem doporučili nechat vodu před použitím projít varem. Na svých internetových stránkách to uvedla společnost Vodovody a kanalizace Přerov.
20.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 25. března 2019 v odpoledních hodinách.
13.3.
Ve dnech 14. až 15. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2019, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
20.2.
Novou protipovodňovou úpravu vybudovali dělníci na bezmála dvoukilometrovém úseku koryta Ondřejovického potoka u Zlatých Hor na Jesenicku, které před pěti lety poškodila přívalová povodeň. Oprava koryta potoka stála 13 milionů korun. ČTK to sdělil Miroslav Kahánek ze státního podniku Lesy ČR.
12.2.
Zadržet vodu v krajině má pomoci nová nádrž U Kamenného mostu v Javorníku na Jesenicku, kterou tam loni vybudoval státní podnik Lesy ČR. Stavba nádrže stála 1,8 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
8.2.
Nový zdroj pitné vody pro Zábřeh na Šumpersku hledají v prameništi Lesnická odborníci ze společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. Tamní letité vrty jsou už pro zásobování obyvatelstva nepoužitelné. První průzkumná sonda loni sice odhalila zásobárnu podzemní vody, avšak kvůli vysokému obsahu železa by byla nutná její nákladná úprava. Vodohospodáři proto budou v hledání pokračovat.
4.12.
Konec roku se ve vodárenství vždy točí kolem nových cen vody. Jak je tomu letos? Jak poroste cena vody v lokalitách, kde působí soukromý či veřejný provozovatel? Novou cenu vody už oznámila Praha, Pardubice, Olomouc či Plzeň.
30.11.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. bude od 1.ledna 2019 ve všech provozovaných oblastech na Olomoucku uplatňovat cenu za vodné a stočné bez DPH 73,92 Kč/m3 a ve všech provozovaných oblastech na Prostějovsku cenu za vodné a stočné bez DPH 77,99 Kč/m3.
21.11.
Nádrž zhruba za 6,5 milionu korun dostavěl letos lyžařský areál Přemyslov na Šumpersku. Důvodem rozsáhlé investice byla obava ze sucha, areál vodu nutně potřebuje na zasněžování. Na vlastní nádrž spoléhá také například níže položené středisko nedaleko Olomouce v Hlubočkách.
20.11.
Povodí Moravy zadá kvůli stavbě dlouho plánovaného vodního díla Skalička u Hranic na Přerovsku podrobnou hydrogeologickou studii. Měla by objasnit, zda může mít stavba vliv na podzemní a minerální vody a nedalekou krasovou oblast. Na problémy upozorňují odborníci, podle kterých by mohlo zvolení varianty trvalého zatopení území zničit celý systém.
13.8.
Na několika dalších místech v Olomouckém kraji platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod například k zalévání zahrádek či napouštění bazénů. Zákaz vydaly šternberské radnice i olomoucký magistrát. Povrchovou vodu nesmí lidé odebírat ani na Přerovsku, vyplývá z ankety ČTK.
25.7.
Na čističky odpadních vod a vodárny na Přerovsku se zaměřil dvaatřicetiletý muž, který tam podle policie kradl kabely a záložní zdroje. Policisté ho zadrželi přímo při činu. Muž se podle nich vloupal do objektů u Hustopečí nad Bečvou, v Jezernici a v Bílovci. Před vloupáním zakryl bezpečnostní kamery.
19.7.
Společnost Moravská vodárenská uvedla do zkušebního provozu zrekonstruovanou úpravnu vody v Tlumačově. Nově využité technologie aktivního uhlí a ozonu zajistily to nejefektivnější odstraňování cizorodých látek včetně zbytků pesticidů. Ty se nyní ve vodě z Tlumačova v laboratorně měřitelné míře nevyskytují.
10.7.
Přerovská radnice plánuje přebudovat suchý poldr v místní části Újezdec na vodní plochu, o což delší dobu usilovali místní. Bylo vypsáno výběrové řízení na firmu, která se popasuje s úkolem vytvořit z poldru mokřad, řekl ČTK Miroslav Kašpárek z přerovského magistrátu.
7.6.
I letos si mohou odběratelé společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., usnadnit život pokud využijí služby společnosti UNITED ASSISTANCE, a.s. Pro hlášení nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem a poradenstvím s únikem vody můžete společnost UNITED ASSISTANCE, a.s. kontaktovat na bezplatné lince 800 44 22 33.
29.5.
Povodí Moravy ještě do konce roku vypíše výběrová řízení na zakázky za více než miliardu korun. Například na výstavbu protipovodňových opatření v Kunovicích či na rekonstrukci jezu v Hranicích. Celkem půjde o několik desítek zakázek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
11.5.
Provizorní lávku pro chodce staví dělníci v sousedství mostu přes řeku Moravu v Komenského ulici v Olomouci, který kvůli nedávno zahájené stavbě protipovodňových opatření čeká demolice. Na jeho místě pak bude postaven nový most. Lávka pro pěší bude zprůchodněna 1. července. Do té doby mohou pěší využívat most v Komenského ulici, řekl ČTK mluvčí radnice Michal Folta.
16.4.
Pokutu 522.000 korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) radnici v Moravském Berouně na Olomoucku za nelegální odběr podzemních vod. Město zhruba měsíc bez povolení odebíralo podzemní vody a používalo ji k zásobování občanů pitnou vodou, čímž porušilo vodní zákon, řekl ČTK ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Radek Pallós.
6.4.
V řece Bečvě je na začátku jara opět málo vody, jelikož zásoby vody ve sněhu nebyly letos velké a srážkové úhrny zaostávaly za průměrem. Vodní toky v povodí Bečvy jsou nyní jen na 20 až 35 procentech dlouhodobého normálu, sdělil ČTK generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Málo vody bylo v Bečvě kvůli suchu i v předešlých letech.
15.3.
Výrazně méně peněz, než se původně předpokládalo, zaplatí obyvatelé Města Libavá na Olomoucku za pitnou vodu, kterou do obecního vodovodu dodává armáda. Zatímco původní odhady hovořily až o 130 korunách za metr krychlový vody, tak nyní se díky dohodě s armádou podařilo cenu vodného a stočného snížit na 83,2 koruny za metr krychlový, což už je obvyklá úroveň.
14.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku Vás u příležitosti oslav Světového dne vody srdečně zve na Den otevřených dveří, který se bude konat v pondělí 19. března 2018 v odpoledních hodinách.
13.3.
Ve dnech 15. až 16. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně další ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2018, kterou pořádá společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s.
6.3.
Rozhodčí soud rozhodl o platnosti smluv, na jejichž základě Moravská vodárenská (MOVO) provozuje vodárenství na Zlínsku. Firma tak nemusí do rukou Vodovodů a kanalizací (VaK) Zlín vracet majetek, který od nich v roce 2004 odkoupila. Nález rozhodčího soudu by měl mít vliv i na další soudní řízení, které se vodárenství na Zlínsku týkají. ČTK to dnes za MOVO sdělil Ondřej Pechar.
28.2.
Informační telefonní linku zaměřenou na stavbu rozsáhlé protipovodňové ochrany na řece Moravě nedaleko historického centra Olomouce budou mít zhruba od poloviny března k dispozici obyvatelé města. ČTK to řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
19.2.
Dopravní omezení při chystané stavbě rozsáhlých protipovodňových opatření na řece Moravě nedaleko centra Olomouce budou menší, než stavebníci plánovali. Olomoucká radnice se dohodla s Povodím Moravy na úpravě organizace dopravy v okolí stavby, která má být zahájena v dubnu.
14.2.
Olomoucký kraj letos vyčlenil 30 milionů korun na dotace, s jejichž pomocí můžou obce stavět vodovody a kanalizace. Kromě realizací nových projektů podpoří i žadatele, kterým budou chybět peníze na řešení havarijních situací vodohospodářské infrastruktury. ČTK to řekl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Podpora je zaměřena na obce do 2000 obyvatel.
23.1.
Na základě údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR) bude průměrná výše plateb za vodné a stočné v roce 2018 v České republice na úrovni 86–88 Kč za m3. Tento meziroční nárůst je nižší, než predikovaná inflace 2,9 % a to i přes významný tlak na mzdové náklady, který se ani oboru vodárenství nevyhýbá.
28.12.
Do Přerova se na Silvestra chystají desítky otužilců z celé Moravy. V kostýmech a s parukami na hlavách se při plavbě v řece Bečvě rozloučí s letošním rokem. I letos bude mít jejich show nádech recese - kostýmy i tance si borci i jejich partnerky připravují týdny dopředu. Jejich kreace každoročně sleduje z břehů Bečvy až 2000 Přerovanů. Silvestrovský program bude poté ve městě pokračovat na náměstí.
21.12.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje svým odběratelům, že bude ve všech provozovaných oblastech od 1. ledna 2018 uplatňovat cenu vodného a stočného ve výši:
27.11.
Nižší spotřebu elektrické energie i vyšší účinnost mají tři nová dmychadla instalovaná v čistírně odpadních vod v Olomouci. Nová technologie, která pomáhá zbavovat odpadní vodu nečistot, si vyžádala investici bezmála 20 milionů korun a nahradí 22 let stará dmychadla. Díky této rekonstrukci se sníží provozní náklady, řekl novinářům primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD).
15.11.
Čistírna odpadních vod v Luhačovicích prochází modernizací, která výrazně zvýší její efektivitu. Úplně nový bude řídicí systém čistírny. Společný projekt společností VaK Zlín a Moravská vodárenská v hodnotě 45 milionů korun je plně financován Moravskou vodárenskou. Investice se nijak nepromítne do ceny vodného a stočného v regionu.
6.11.
Krvavě červená voda vytékající z místní kanalizace vyděsila v pátek krátce před polednem obyvatele malé vesnice Jednov na Prostějovsku. Na místo byli povoláni hasiči i policisté a nakonec se zjistilo, že výrazně červené zabarvení vody má na svědomí neopatrný muž, který čistil sud od mořidla na obilí a vodu z něj vylil do kanálu.
26.10.
Dobré hospodaření společnosti Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka umožňuje jejím vlastníkům, tedy obcím, směřovat stále více financí do obnovy, aby se snížila historická zanedbanost vodohospo- dářské infrastruktury.
25.10.
Pokutu bezmála 1,8 milionu korun za nelegální odběr podzemní vody dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) obec Tršice na Olomoucku. Obec podle inspekce více než rok bez povolení odebírala podzemní vody a používala je k zásobování občanů pitnou vodou.
23.10.
Celkem 240 dětí se podařilo ošetřit v polovině října v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníkům olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Prohlídkou prošli tamní školáci během zdravotnického kempu v oblasti Baie de Henne, kde ACHO působí dlouhodobě.
16.10.
Zamezit velkým únikům vody při haváriích a zlepšit přehled o spotřebě mají nová dálková měřidla, která budou v listopadu instalována na sedmi vodoměrech v budovách prostějovského magistrátu. Systém pomůže zachytit odchylky ve spotřebě vody, a to i v době, kdy je budova mimo provoz, řekla ČTK energetička magistrátu Kateřina Vosičková.
12.10.
Výrazné dopravní komplikace způsobí v příštích více než čtyřech letech stavba další části protipovodňových opatření na řece Moravě nedaleko centra Olomouce, jejíž příprava byla dnes zahájena. Součástí projektu s rozpočtem 750 milionů korun je vybudování dvou nových mostů na důležitých dopravních tepnách. Řidiči kvůli tomu musí počítat s dlouhodobými objížďkami.
13.9.
V Olomouci začíná příprava na další etapu rozsáhlých protipovodňových opatření. Zahájí ji kácení stromů a dřevin v okolí mostů přes řeku Moravu, přes které vede doprava do centra města. Kácet se začne 2. října, informoval ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Samotná dlouho plánovaná stavba, která by měla město ochránit před katastrofálními záplavami, potrvá pět let.
5.9.
Křest nové výletní lodi, scénické představení na vodě i koncerty nabídne nadcházející víkend návštěvníkům festival Řeka má duši. Koná se v přístavišti na řece Moravě nedaleko centra Olomouce. Druhý ročník festivalu se ponese ve znamení vzpomínky na záplavy, které v roce 1997 ochromily velkou část Olomouce, řekl ČTK organizátor akce Šimon Pelikán.
31.8.
V historickém centru Olomouce budou dvě nová pítka za zhruba dva miliony korun od sochaře a místního rodáka Ivana Theimera. Budou instalována na Horním a Dolním náměstí. První pítko vedle Arionovy kašny bude slavnostně uvedeno do provozu za účasti autora ve středu 6. září, řekl dnes novinářům primátor Antonín Staněk (ČSSD).
10.8.
Nová výletní loď brázdí už několik dní řeku Moravu v Olomouci, kde na hladině doplnila svoji starší sestru nazvanou Ololoď Kordulka. Nová loď už má název a zveřejněn bude na zářijovém festivalu Řeka má duši, kdy bude její křest, řekl ČTK provozovatel výletních lodí Šimon Pelikán.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
3.8.
Na Přerovsku začal kvůli suchu platit zákaz odběru vody ze všech vodních toků a nádrží. Opatření, které platí do 20. září, vydali úředníci z oddělení vodního hospodářství magistrátu na doporučení podniku Povodí Moravy. ČTK to včera řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).
1.8.
Dvě desítky podniků v Olomouckém i v sousedním Pardubickém kraji se rozhodly letos zapojit do kampaně na pomoc obyvatelům Haiti. Svým hostům budou nabízet v srpnu kohoutkovou vodu, zaplatit za ni budou moci lidé libovolnou částku. Do třetího ročníku se zapojily kavárny a restaurace v Olomouci, v Hranicích, Zábřehu a Svitavách.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
13.7.
Zlín, Klečůvka, Vizovice, Slušovice, Kostelec - to jsou některá místa, kde si na 130 000 odběratelů napouští z kohoutků vodu, která k nim putuje z nádrže Slušovice nebo desetimetrových podzemních vrtů Tlumačovského lesa a Kvasic. Denně vodárnou Klečůvka proteče na 160 litrů za sekundu.
3.7.
Instalace nové technologie na odstranění uranu z pitné vody pro Město Libavá na Olomoucku, která měla být namontována do konce června, se o několik dní zpozdí. Technici se totiž tento týden kvůli testování nových pásových bojových vozidel pěchoty ve vojenském výcvikovém prostoru nedostali k tamnímu zdroji pitné vody Velká Střelná.
26.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,394 miliardy korun v roce 2015 na 1,445 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 113,3 milionu korun ze 128 milionů korun v roce 2015. ČTK informaci získala z účetní závěrky Moravské vodárenské.
7.6.
Nová technologie na odstranění uranu z pitné vody pro Město Libavá bude na jejím zdroji Velká Střelná zprovozněna do konce června. Cena zařízení bez DPH činí 5,4 milionu korun, řekla ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.
1.6.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., zahájila ve čtvrtek 1. června 2017 rekonstrukci stávající Úpravny vody Tlumačov. V letech 2017 a 2018 investuje celkem 80 milionů korun nad rámec ročního nájemného do intenzifikace technologie úpravy pitné vody.
23.5.
Řadu ulic Přerova obsadili v těchto dnech dělníci, kteří začali pracovat na další části úprav stokové sítě města. Do konce srpna budou v oblasti kolem Velké Dlážky, projekt se týká podchycení odpadní vody směřující z místní části Předmostí a jejího převedení do stoky. Kolem Bratrské ulice se opravuje kanalizace.
22.5.
Koryto Ondřejovického potoka u Zlatých Hor na Jesenicku, které před třemi lety poškodila přívalová povodeň, prochází v těchto dnech rozsáhlou opravou. Rekonstrukce má především ochránit do budoucna obyvatele místní části Ondřejovic před možnými povodněmi.
17.5.
Koncem dubna spustila MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. (MOVO) pro zákazníky nový zákaznický portál a pro všechny zákazníky a spotřebitele také novou mobilní aplikaci. Kromě modernějšího vzhledu a lepší přehlednosti mají uživatelé nově možnost platit faktury online pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, které funguje jako odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem.
2.5.
Rekonstrukce přehrady Kružberk na Opavsku už je téměř hotova. Přišla bez DPH zhruba na 80 milionů korun a stavbaři během ní opravili mimo jiné části hráze, které už byly na hranici životnosti. ČTK to řekla Šárka Vlčková, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který se stará o vodní toky a vodní díla na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje.
27.4.
Vodohospodářskou techniku, která slouží občanům Šumperska, Mohelnicka a Zábřežska, představí na Dnu otevřených dveří společnost Šumperská provozní vodohospodářská společnosti (ŠPVS) v pátek 28.4.2017. K vidění budou například nejmodernější přístroje sloužící k monitoringu kanalizační sítě či vyhledávání potrubí.
20.4.
Obyvatelé i návštěvníci Zábřehu na Šumpersku se budou moci v létě vykoupat ve zrekonstruovaném venkovním bazénu. Jeho oprava jde podle zástupců města podle plánu, koupaliště se tak stihne na začátku léta otevřít, informovali ČTK zástupci radnice. Rekonstrukci venkovních prostor plánovalo město řadu let, od rekonstrukce vnitřního koupaliště.
13.4.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě skončila. Zúčastnily se jí kolektivy žáků 2. a 3. tříd všech typů základních škol, kteří chodí do školní družiny. Úkolem bylo namalovat hlavní myšlenku knížky Příběh vody – jak Honzík zjistil, odkud se dostane čistá voda do kohoutku, autorky Kateřiny Gančarčíkové.
20.3.
Pitná voda, kterou jsou zásobováni obyvatelé Města Libavá na Olomoucku, podle odborníků obsahuje zvýšené množství uranu. Vodu by proto neměly pít děti a těhotné ženy. V obci s více než pěti sty obyvateli, která vznikla na začátku loňského roku vyčleněním z Vojenského újezdu Libavá, je už zajištěno náhradní zásobování nezávadnou vodou.
16.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 20. března 2017 v odpoledních hodinách.
14.3.
Ve dnech 16. až 17. března proběhne v kongresovém sále Hotelu Moskva ve Zlíně již 21. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2017, kterou pořádají společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. a společnost VODING HRANICE, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, Sdružení SOVAK a primátora statutárního města Zlín.
7.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. vyhlásila soutěž pro školní družiny základních škol s názvem Příběh vody, která právě probíhá.
13.2.
Obce Rapotín, Vikýřovice a Petrov nad Desnou na Šumpersku mají ochránit před velkou vodou z řeky Desné nová protipovodňová opatření za 330 milionů korun. Obce dnes podepsaly s Povodním Moravy smlouvu o spolupráci při jejich stavbě, která má být dokončena do roku 2020.
17.1.
Protipovodňovou ochranu na řece Bečvě podle některých ekologů a odborníků dostatečně zajistí boční suchý poldr, který při záplavách zadrží zhruba stejné množství vody jako plánovaná přehrada Skalička. Nebude mít přitom negativní dopad na životní prostředí i život ve vodním toku.
12.1.
Silné mrazy zvýšily na Olomoucku počet poruch vodovodů, které neodolaly nebývale nízkým teplotám. Technici letos řešili už také několik prasklých vodoměrů, řekla ČTK mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
28.12.
Do Přerova se na Silvestra chystají desítky otužilců z celé Moravy. V recesistických kostýmech a s parukami na hlavách se při plavbě v řece Bečvě rozloučí s letošním rokem. Jejich show si každoročně nenechá ujít několik tisíc Přerovanů.
12.12.
Nejnižších ztrát vody v historii dosahuje v letošním roce Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS). Podíl „ztracené“ vody na celkovém objemu činí za 10 měsíců letošního roku 12,3 %, zatímco loni to bylo skoro 13 %.
7.12.
Obyvatelé Šumperska příští rok kvůli více než miliardovým nákladům na modernizaci vodohospodářské infrastruktury zaplatí víc peněz za vodu. Vodné a stočné za metr krychlový vody v tomto horském okrese od 1. ledna včetně DPH vzroste o 2,64 koruny na 83,63 koruny.
6.12.
Účelem stavby je zajištění protipovodňové ochrany na vodním toku Polančice a na jeho přítocích Rakovci a Mexickém potoku. Protipovodňové stavby budou ochránit Polanku nad Odrou a město Klimkovice. Stavba by měla být realizována během let 2018 až 2020. Předpokládané náklady jsou 175 mil. Kč bez DPH.
25.11.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém dnešním jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2017 budou zákazníci platit za vodné a stočné 92, 92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
2.11.
Obyvatelé dvou místních částí Přerova, Penčic a Čekyně, by se měli dočkat kanalizace. Město jim stavbu slibuje více než deset let, plány však dosud vždy zkrachovaly. Nyní se dokončuje další projektová dokumentace, se stavbou hodlá radnice začít v roce 2018. Na konci tohoto roku totiž skončí povolení k vypouštění odpadních vod do říčky Olešnice.
26.10.
Vodné a stočné v Česku by v příštím roce mělo zdražit nejvýše o jedno až dvě procenta. Případné větší zdražení by se mohlo týkat společností, které investovaly za pomoci evropských dotací a nastavený finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Průměrná cena vodného a stočného v ČR nyní činí 83 korun s DPH za metr krychlový vody.
12.9.
Dvojnásobný počet pacientů bude moci díky nové úpravně vody za dva miliony korun ošetřit personál hemodialyzačního střediska nemocnice v Jeseníku. Moderní vybavení zároveň zjednoduší provoz tohoto oddělení, řekla ČTK vedoucí lékařka střediska Ondra Bartošová. Hemodialyzační stanice Jesenické nemocnice zajišťuje péči o pacienty z celého Jesenicka.
25.7.
Velkou část Přerova má ochránit před záplavami z řeky Bečvy nová betonová zídka doplněná o mobilní hrazení. Dělníci ji začnou instalovat na nábřeží Dr. Edvarda Beneše.
17.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, rozdělí čistý zisk 420 milionů korun na investice, do rezervy a do fondu, ve kterém střádá finance na zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020.
16.6.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni zvýšila tržby meziročně o čtyři procenta z 1,345 miliardy korun v roce 2014 na 1,394 miliardy korun. Zisk firmy ale klesl na 128 milionů korun ze 139,5 milionu korun v roce 2014.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
17.3.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku srdečně zve všechny zájemce u příležitosti oslav Světového dne vody na Den otevřených dveří, v pondělí 21. března 2016 v odpoledních hodinách.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
11.2.
Několik stovek korun ročně navíc by zaplatily rodiny v Olomouci za vodné a stočné, pokud bude schválena připravovaná novela zákona o vodách. Radní proto s úpravou vodního zákona nesouhlasí a na riziko zdražení vodného a stočného i další negativní dopady novely chtějí upozornit premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
Obyvatelé v Olomouckém kraji si příští rok připlatí hlavně za vodu a někde od ledna mírně vzroste také cena tepla z centrálních zdrojů. Naopak poplatky za komunální odpad, které činí několik stovek korun za rok, v řadě měst zůstanou na letošní úrovni. ČTK to řekli zástupci radnic a distributorů.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
8.12.
Zlepšit fungování kanalizace a vyřešit problémy s přívalovými dešti, po kterých do Bečvy odtékalo velké množství znečištěné vody, má dnes zprovozněný nový kanalizační sběrač a dvě retenční nádrže na kraji Přerova. Obyvatelé místní části Kozlovice se díky tomu dočkali dlouho plánované kanalizace.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
14.10.
Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
30.9.
Několik set kilogramů ryb dnes odpoledne uhynulo v ve vodním toku na mlýnském náhonu v Tovačově na Přerovsku, který znečistila neznámá látka. Hasiči na místě vybudovali provizorní norné stěny a rybáři zasažené místo naředili vodou z rybníku, aby se počet uhynulých ryb dál nezvyšoval. Okolnosti úhynu prošetřuje Česká inspekce životního prostředí.
10.9.
Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
9.9.
Olomoučtí chemici vyvinuli tester, který rychle a prokazatelně určí případnou kontaminaci pitné vody. Levný a rychlý test v podobě malé kartičky dokáže zjistit výskyt nebezpečných chemických látek i zdraví ohrožující mikroorganismy. Jeho majitele tak ochrání například před zdravotními problémy, které před časem postihly obyvatele pražských Dejvic či Nového Boru.
8.9.
Vodohospodáři zrušili plánovanou rozsáhlou údržbu a čištění jezu v Hranicích na Přerovsku, při které chtěli vodu nad jezem na řece Bečvě vypustit. Do práce se měli odborníci pustit tento týden, kvůli suchu se nakonec letos opravy konat nebudou. Vypuštění by totiž ohrozilo tamní živočichy.
31.8.
Bečva v Hranicích na Přerovsku bude druhý týden v září téměř bez vody. Důvodem je každoroční rozsáhlá údržba a čištění jezu. Vodohospodáři musejí kvůli tomu vodu nad jezem vypustit. Hranický jez plní důležitou funkci při povodních; pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v září. ČTK to sdělili zástupci Povodí Moravy.
14.8.
S vodou z řek a potoků už nemohou volně nakládat kvůli přetrvávajícímu suchu ani obyvatelé šesti desítek obcí na Přerovsku. Přerov od dnešního dne vydal vyhlášku, jež zakazuje využívání povrchové vody ze všech toků a nádrží.
12.8.
Nebývale teplé a suché počasí zatím v Olomouckém kraji nezpůsobilo výraznější problémy se zásobováním obyvatelstva vodou z veřejných vodovodů či vodních toků. Pouze na několika místech Přerovska a Olomoucka bylo kvůli suchu omezeno používání vody například k napouštění bazénů či zavlažování zahrad.
4.8.
Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
27.7.
Jeskyňáři zkoumají, zda Hranická propast na Přerovsku je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Poprvé ve větším rozsahu také zkoumají složení její vody. Výzkum vede hydrogeoložka Helena Vysoká, která na něj získala čtvrtmilionový grant z projektu Expedice nadačního fondu Neuron. Loni se přihlásila do jeho soutěže a vyhrála ji.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
2.7.
Sinice se budou v opravené a vyčištěné Plumlovské přehradě u Prostějova množit do té doby, než se podaří snížit přísun fosforu z okolí na polovinu. Vyplývá to ze studie, ve které odborníci shrnuli výsledky monitorování obsahu živin v přítocích do Plumlovské přehrady.
25.6.
Povodí Moravy ze starého rybníka v sousedství nedávno zrekonstruované Plumovské přehrady na Prostějovsku vybuduje sedimentační nádrž, která zachytí nečistoty stékající při dešti z okolních polí. Sedimenty díky tomu nebudou odtékat do Plumlovské přehrady, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
18.5.
Obec Troubky na Přerovsku, symbol ničivých záplav z roku 1997, přijala po dlouhých letech diskusí protipovodňová opatření navržená státním podnikem Povodí Moravy. Příprava stavby protipovodňové ochrany obce tak může pokračovat. Zastupitelé dali projektu Povodí Moravy přednost před vlastním navrhovaným řešením.
27.4.
Zabahněný rybník Kuchyňka v Hranicích na Přerovsku by se měl letos dočkat rozsáhlé revitalizace. Společně s ním by měly být vyčištěny i okolní vodní plochy. Radnici se podařilo na akci získat dotaci, celá revitalizace bude stát přibližně šest milionů korun. S pracemi by se mělo začít v červnu, informoval ČTK mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.
17.3.
Povodí Moravy chce v Olomouckém kraji do roku 2019 investovat tři miliardy korun do protipovodňové ochrany několika měst a obcí. Necelá třetina plánovaných investic připadne na Olomouc. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
12.3.
V několika obcích v okolí Litovle příští týden v úterý nepoteče kvůli opravě vodovodu z kohoutků pitná voda. Náhradní zásobování zajistí cisterny. Náhradní zásobování několika tisíc obyvatel bude zajištěno cisternami, řekla ČTK mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
8.1.
Cena vody v devítitisícovém Červeném Kostelci na Náchodsku od začátku letošního roku klesla o dvě koruny na 60 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Důvodem nižší ceny byla úprava finančních parametrů státní dotace na stavbu kanalizace v místních částech Bohdašín a Olešnice, která snížila cenu stočného.
30.12.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou 50.000 lidí, zdraží od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 1,4 procenta na 81 korun za metr krychlový vody. V uplynulém účetním roce končícím 30. září firma vytvořila zisk 11,6 milionu korun, z nějž hodlá na dividendách vyplatit devět milionů korun.
22.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,6 procenta. Za metr krychlový vody zaplatí odběratelé na vodném a stočném dohromady 94,75 Kč. ČTK to sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. FVS je poslední velkou firmou v kraji, která ceny vody zveřejnila.
22.12.
Vodné a stočné v Praze zdraží příští rok o 2,4 procenta na 77,66 Kč za kubík. Nově zaplatí lidé na vodném 44,72 koruny za metr krychlový a na stočném 32,94 Kč za metr krychlový. Nyní Pražané platí na vodném a stočném 75,84 koruny za kubík.
18.12.
Ceny vodného a stočného se zvýší nejvíce na Kroměřížsku, které přesto zůstává nejlevnější částí kraje. V některých oblastech si lidé připlatí také za teplo a v Uherském Hradišti za MHD. Zdražovat nebude ani nájemné v městských bytech a poplatky za svoz komunálního odpadu, zjistila ČTK.
17.12.
Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.
12.12.
Cena vody v Česku v příštím roce vzroste v průměru o dvě až tři procenta, podobně jako letos. ČTK to řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. Většina vodohospodářských společností již vyhlásila ceny pro příští rok.
9.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2015 v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je zvýšený nákup vody z řeky Orlice po letošním spuštění zrekonstruované úpravny vody.
9.12.
Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.
9.12.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku příští rok nepodraží. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé stejně jako letos platit 68,32 koruny. ČTK to řekl ředitel havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Jan Kadlec. Více bude v kraji od ledna stát voda na Žďársku a Třebíčsku. Nejdražší na Vysočině bude okres Žďár nad Sázavou, kde odběratelé za metr krychlový pitné vody se stočným dají 89,90 Kč.
26.11.
V Přerově bude od středy až do poloviny prosince uzavřena jedna z výpadových silnic směrem na Troubky a Tovačov. Důvodem je stavba sběračů, které jsou součástí rozsáhlého vodohospodářského projektu ve městě. Objízdná trasa bude dlouhá 14 kilometrů. Tovačovská ulice by se měla znovu otevřít 15. prosince, řekla ČTK mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.
25.11.
Domácnosti na většině Semilska zaplatí v příštím roce za metr krychlový vody skoro o dvě koruny více než letos. Vodné a stočné pro města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení Turnov zdraží celkem o 1,95 procenta na 97,85 Kč. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
30.9.
V Přerově se v pondělí rozjela jedna z největších investičních akcí, která by měla ve městě zlepšit funkci kanalizace a vyřešit také problém s přívalovými dešti. Obyvatelům místní části Kozlovic by stavba měla přinést dlouho očekávanou kanalizaci.
9.9.
Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) vybere nového provozovatele svých kanalizací pro roky 2016 až 2020, aby dodržela podmínky projektu rekonstrukce stokové sítě, na který dostala z evropských fondů dotaci zhruba 1,2 miliardy korun. ČTK to řekl manažer projektu Aleš Miketa.
26.8.
Olomoucký kraj a obce v okolí nedávno zrekonstruované Plumlovské přehrady u Prostějova letos přispějí půl milionem korun na provoz speciálních srážedel, která mají snížit obsah fosforu a dalších nežádoucích živin v přítocích.
31.7.
Těžké bagry začaly odstraňovat nánosy v korytě řeky Bečvy v Přerově, které by mohly způsobit problémy při povodních či v zimě při ledových krách. Kvůli jejich pohybu vypustili vodohospodáři vodu nad jezem. Akce byla naplánována do pátku. Plány však nyní odborníkům překazily současné bouřky, které značně zvýšily průtoky.
28.7.
Povodní Moravy na podzim pokácí staré stromy, které rostou podél řeky Moravy mezi Olomoucí a nedalekým Chomoutovem. Stromy jsou ve špatném stavu a hrozí jejich vyvrácení do koryta řeky, řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Vodohospodáři na březích řeky příští rok vysadí nové dřeviny.
23.6.
Přerov se v nejbližších týdnech pustí do stavby kanalizace v místních částech Kozlovice a Dluhonice. Rozsáhlou stavbu doplní také dvě nové retenční nádrže v Přerově. Náklady se odhadují na zhruba 380 milionů korun. ČTK o tom informovali zástupci radnice. O vybudování kanalizace tamní obyvatelé usilují řadu let.
9.5.
Stavba vodohospodářské infrastruktury za 1,5 miliardy korun, která má zlepšit čistotu vody v tocích i stav kanalizace v pěti městech na Šumpersku, začne během několika týdnů. Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) získala ve středu od Státního fondu životního prostředí po měsících jednání poslední podpisy a razítka.
9.4.
Města a obce by měla od Olomouckého kraje získat finanční příspěvek 23,5 milionu korun na výstavbu a modernizaci vodovodní a kanalizační sítě. Návrh na výplatu dotace ve čtvrtek schválila krajská rada a ještě o něm bude příští týden hlasovat zastupitelstvo. ČTK to řekla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.
20.1.
Voda v Česku od ledna podražila v průměru o necelá tři procenta, vyplývá z předběžných údajů, které ČTK poskytlo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Průměrná cena vodného a stočného dosahuje letos necelých 76 korun za metr krychlový, zhruba o čtyři koruny více než před rokem.
15.1.
Přerov má po letech příprav šanci vybudovat v místní části Kozlovice kanalizaci. Kvůli odpadům tekoucím do Bečvy dostalo město v minulosti pokuty. Kanalizaci by zde měly vybudovat Vodovody a kanalizace Přerov, které mají na projekt přislíbeny evropské dotace.
15.1.
Povodí Moravy instalovalo na opravenou hráz Plumlovské přehrady bezpečnostní kamery, pomocí kterých budou jeho pracovníci kontrolovat dodržování zákazu vjezdu automobilů na hráz. Pořízení tří kamer vyšlo na 136.000 korun, řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
12.12.
Stavbu vodohospodářské infrastruktury za 1,66 miliardy korun, která má zlepšit čistotu vody v místních tocích i stav kanalizace v pěti městech na Šumpersku, už neohrožuje spor o typ použitého potrubí a měla by být zahájena příští rok na jaře. ČTK to řekl předseda představenstva Vodohospodářských zařízení Šumperk (VHZ) Libor Dostál.
4.12.
Povodí Moravy zahájilo u Plumlovské přehrady stavbu mokřadu, který bude čistit vodu přitékající do této nádrže. Stavba mokřadu, jehož součástí bude hráz z kamenů, přijde na tři miliony korun.
11.11.
Rada Písku navrhuje zdražit pro příští rok vodné a stočné. Obyvatelé města by měli od 1. ledna 2014 nově zaplatit za kubický metr vody 34,89 Kč a za stočné 38,79 Kč. V obou případech se v porovnání s letošním rokem jedná o zdražení, které nepřesahuje jednu korunu. ČTK to řekl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich.
23.10.
Vodné a stočné by u většiny vodárenských firem v ČR mohlo v roce 2014 zdražit přibližně do pěti procent. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) František Barák. Pokud by vodárny zdražovaly pouze o inflaci, nárůst by se podle něj měl pohybovat mezi dvěma až třemi procenty.
22.10.
Obyvatele ulice Domovina v sousedství historického centra Olomouce už nebude v létě trápit zápach hnijící vody ze zaslepeného ramene Mlýnského potoka. Jeho korytem díky opravě poničeného jezu začala po čtvrt století opět proudit voda.
3.10.
Rekonstrukce hráze Plumlovské přehrady, která byla kvůli čištění dna a opravě vypuštěna v závěru roku 2009, skončí v polovině října. Přehrada se už postupně napouští vodou a příští letní sezonu bude plná. Plumlovská přehrada s čistou vodou by měla v regionu oživit turistický ruch, který po vypuštění vodního díla výrazně ochabl.
30.9.
Po 23 letech trvalého propadu stagnuje letos v Plzni, čtvrtém největším městě Česku, spotřeba pitné vody. Za poslední řadu let přitom klesala spotřeba lidí o dvě až tři procenta ročně, loni meziročně už jen o tři desetiny procenta.
19.9.
Odpadní vody z domácností v Brodku u Přerova a jeho místní části Luková už nebudou znečisťovat dva vodní toky v okolí. V obci s dvěma tisíci obyvatel včera byla slavnostně zprovozněna nová kanalizace a čistírna odpadních vod, jejíž vybudování stálo bezmála 145 milionů korun.
16.9.
Vodohospodářská společnost Olomouc (VHS Olomouc), která spravuje vodohospodářskou infrastrukturu v Olomouci a okolí, loni zvýšila tržby o čtyři miliony korun na 64,9 milionu korun. Zisk VHS Olomouc vzrostl z 13,7 milionu korun v roce 2011 na 17 milionů korun.
27.8.
Vodohospodáři dokončili opravu hráze Plumlovské přehrady a zahájili závěrečnou fázi napouštění tohoto vodního díla, které kvůli čištění dna a rekonstrukci hráze vypustili v závěru roku 2009. Rychlost naplnění opravené a vyčištěné Plumlovské přehrady bude záviset na tom, jak vydatné budou přítoky vody.
23.7.
Napouštění Plumlovské přehrady u Prostějova po vyčištění jejího dna a opravě hráze komplikují vandalové, kteří v okolí vodní nádrže zakládají černé skládky nebo odpad házejí přímo do přehrady. Povodí Moravy všechny případy oznámilo policii, řekla včera ČTK mluvčí vodohospodářské společnosti Gabriela Tomíčková.
22.7.
Břehy řeky Bečvy protékající Přerovem čeká rozsáhlá oprava. Těžká technika bude na několika místech města těžit především nánosy, které by mohly způsobit problémy při povodních či v zimě při ledových krách. Do koryta řeky budou moci bagry vjet především kvůli tomu, že vodohospodáři vypustili jez. Na veškeré práce budou dohlížet biologové. ČTK to řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
18.7.
Společnost Moravská vodárenská, která na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zásobuje pitnou vodou více než 400.000 obyvatel, loni navzdory nižší výrobě vody zvýšila obrat meziročně o 74 milionů na 1,34 miliardy korun. ČTK včera informaci získala z výroční zprávy Moravské vodárenská, která výsledek loňského hospodaření nezveřejnila.
17.7.
Hladinu zatím jen částečně napuštěné Plumlovské přehrady u Prostějova v těchto dnech křižuje obojživelná sekačka, pomocí které dělníci ze zavodněného dna odstraňují vzrostlou trávu, aby voda v nádrži zůstala po chystaném zvýšení hladiny čistá.
12.7.
Pokud odběratel používá vodu i na zalévání zahrady či na plnění bazénu, má možnost využít nabídky Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Množství vody, které prokazatelně nebylo odvedeno do kanalizace, lze zohlednit při vyúčtování stočného.
11.7.
Sinice v pracně vyčištěné Plumlovské přehradě pomůže do budoucna vymýtit síran železitý. Do speciálních kontejnerů jej odborníci napustí v pátek. Dávkovat se bude do vody podle průtoku řek.
26.6.
Přerovské společnosti Kemifloc, která je předním tuzemským výrobcem chemikálií pro úpravu a čištění vod, loni vzrostly tržby meziročně o 1,9 milionu korun z 351 milionů korun v roce 2011 na 352,9 milionu korun. Firma zvýšila i čistý zisk, a to o 2,5 milionu korun na 79,3 milionu korun.
12.6.
Rozhovor s ředitelem odboru Cenová politika Ministerstva financí Ing. Pavlem Maštálkou o zkušenostech s novou metodikou stanovení přiměřeného zisku i aktuálních statistikách Ministerstva zemědělství, z nichž vyplývá vyšší efektivita soukromých provozovatelů vodárenské infrastruktury.
9.5.
Vodohospodáři zahájili závěrečné čištění dna Plumlovské přehrady u Prostějova a na přelomu května a června začne její napouštění. Povodí Moravy se zároveň chystá instalovat na přítocích do přehrady speciální zařízení, které sníží obsah fosforu a dalších živin podporujících množení sinic, aby více než stomilionová investice do rekonstrukce vodní nádrže nepřišla vniveč.
24.4.
Vodohospodáři ve Slavíči u Hranic na Přerovsku stabilizovali břeh Bečvy poškozený povodněmi unikátní metodou. Stavbu za šest milionů korun tvoří výhradně přírodní materiály. Odborníci tím vyhověli také požadavkům ochránců přírody. Přírodní sanaci použili vodohospodáři vůbec poprvé, informovala ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
15.4.
Pětice měst na Šumpersku spojila síly a s pomocí evropských dotací investuje do čištění odpadních vod a kanalizační sítě 1,66 miliardy korun. Dotaci na tuto zakázku, která má po dokončení roce 2015 zlepšit čistotu vody v místních tocích i stav kanalizace, po několika letech vyjednávání v březnu schválila Evropská komise (EK).
9.4.
Nezvykle dlouhá zima nejméně o měsíc zpozdí plánované napouštění Plumlovské přehrady u Prostějova, která byla kvůli čištění dna a opravě hráze vypuštěna v závěru roku 2009. Podle odborníků z Povodí Moravy by ale přehrada přesto mohla být do léta částečně napuštěna vodou, aby se v ní opět mohli koupat lidé, na což netrpělivě čekají majitelé rekreačních objektů v okolí.
19.2.
Na Olomoucku loni ubylo havárií kanalizace. Technici Moravské vodárenské (MOVO) opravili 283 poruch stokové sítě, kterých bylo ve srovnání s rokem 2011 o sedm procent méně. Některé poruchy vznikly kvůli tomu, že lidé vylévají nevhodné látky do kanalizace. ČTK to řekla mluvčí MOVO Markéta Bártová.
7.2.
Povodí Moravy chce na jaře začít napouštět Plumlovskou přehradu, kterou kvůli čištění dna a opravě hráze vypustilo v závěru roku 2009. V létě by se tak mohli v Plumlovské přehradě opět koupat lidé.
21.1.
Vodohospodáři se pustili do rozsáhlého čištění koryta řeky Desné na Šumpersku. Chtějí tak snížit riziko povodní, kterou obyvatelé obcí ležící kolem této řeky už v minulosti několikrát zažili.
16.1.
Za loňskou ekologickou havárii, kdy do řeky Blaty unikla ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku z poškozené jímky kejda, nebude nikdo stíhán.
15.1.
Vodohospodáři se připravují na možný výskyt ledových ker, které v zimním období často komplikují průtok na řece Bečvě na Přerovsku.
10.1.
Pokud by byly v novele zákona č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích přijaty návrhy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK), měl by z nich prospěch zejména koncový spotřebitel – uživatel vody. Uvedl to dnes na setkání s novináři v Praze předseda SOVAK František Barák.
10.1.
Jedním z mýtů týkající se výše cen vodného a stočného je teze, podle které vydělávají na růstu cen vodohospodářské společnosti. Ve skutečnosti ale plyne zhruba třetina finančních prostředků vybraných na vodném a stočném přímo či nepřímo do státního rozpočtu.
3.1.
Ceny vody na další kalendářní rok se vyhlašují každoročně v prosinci. Předtím jsou na pořadu jednání zastupitelstev – ať již městských či obecních, protože vlastníky vodárenské infrastruktury jsou především města a obce - a na jejich rozhodnutí záleží, kolik za vodné a stočné zákazníci zaplatí...
13.12.
Hledáte přehled o schválených cenách vodného a stočného pro příští rok? Doporučujeme internetový portál Cenavody.cz Najdete zde nejen aktuální informace, ale také meziroční srovnání a infromace k cenotvorbě.
29.11.
Od 1. ledna příštího roku schválili vlastníci vodohospodářské infrastruktury Vodohospodářská společnost Olomouc, a.s. a Statutární město Olomouc zvýšení ceny pro vodné a stočného na 78,53 korun. Na Prostějovsku pak bude příští rok stát voda 75,82 korun. Na Zlínsku se cena vody navýší pouze v případě zvýšení DPH.
29.11.
Na Šumpersku příští rok vzrostou ceny vody o 5,4 procenta. Cena vodného se bez započtení daně z přidané hodnoty zvýší od 1. ledna na 34 korun za metr krychlový a stočného na 34,52 koruny. ČTK to dnes sdělil předseda představenstva akciové společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk Libor Dostál.
16.11.
Cena vody v Česku by v příštím roce podle odhadu vodárenských firem měla vzrůst v průměru o šest až 7,5 procenta. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Barák. Voda by podle sdružení měla bez růstu DPH průměrně podražit asi o pět procent.
8.11.
Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní daňový balíček. Tím současně vyslovila důvěru koaliční vládě Petra Nečase. Balíček počítá zejména se zvýšením sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Aby platil, musí ho ještě projednat Senát a podepsat prezident.
17.10.
Pravicový volič v pravicové Praze je po víkendu v šoku. Komunista se v Praze 8 dostal do druhého kola senátních voleb. Řeknete si, že díky pánu bohu nebydlíte v Praze 8 a tentokrát jste volit nemuseli... Ale schválně: koho jste minule volili? Pokud TOP 09 s tím, že volíte pravici, možná budete překvapeni.
3.10.
Jedná se o evropské dotace na rekonstrukci stokové sítě. Brusel peníze blokoval celkem 6 let, právní spor Olomouc vyhrála před dvěma roky, platba na městské účty přišla však až nyní. Novinářům to dnes potvrdil primátor Olomouce Martin Novotný.
7.8.
Podle chuti či vůně přítomnost nežádoucích látek nelze poznat. Pokud vám tedy voda chutná, nemusí to ještě znamenat, že je v pořádku. Kolik takový rozbor vody stojí? Moravská vodárenská nabízí majitelům studní zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody za zvýhodněnou cenu 750 Kč.
19.7.
Přinášíme vám aktuální přehled již schválených cen vodného a stočného v České republice. Přehled budeme průběžně aktualizovat.
2.7.
Rozhovor s Antonínem Raizlem, manažerem Ernst & Young, o přiměřeném zisku, stávající i dodatečné regulaci českého vodárenství. Poradenská společnost Ernst & Young byla spoluorganizátorem školení SOVAK ČR k novému Cenovému výměru Ministerstva financí.
15.6.
Po provedených školeních MF a bližším seznámením s Cenovým výměrem je SOVAK ČR přesvědčen, že způsob regulace a především upřesnění pravidel pro regulaci přiměřeného zisku jsou krokem správným směrem a vedou ke zvýšení míry ochrany spotřebitele a transparentnosti a k větší srozumitelnosti zákonných norem při cenotvorbě.
18.5.
Společnost Moravská vodárenská, která zásobuje pitnou vodou obyvatele Olomoucka, Prostějovska a Zlínska, začala v těchto dnech informovat zákazníky o haváriích na vodovodech a o plánovaných odstávkách dodávek vody prostřednictvím map Google. Zájemci o novou službu ji najdou na internetových stránkách vodohospodářské firmy www.smv.cz.
14.5.
Olomoucká fakultní nemocnice po týdnu odstranila následky havárie vody, která vyřadila z provozu dva kardiologické sály. Zdravotnické zařízení tak od pondělí obnoví péči o pacienty s akutní srdeční příhodou. Tito pacienti z Olomouckého kraje museli být dosud převáženi do nemocnic v Brně a Zlíně. Celková škoda byla vyčíslena na sedm milionů korun.
9.5.
Zřejmě na desítky milionů korun se vyšplhají škody na zařízení podzemní části kardiologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci, které v noci na sobotu zaplavila voda kvůli havárii vodovodu. Dva sály, které slouží i intervenčním kardiologickým výkonům například při infarktu myokardu, zůstanou zhruba dva týdny mimo provoz. Akutní případy jsou převáženy do Brna a Zlína, pro plánované zákroky nemocnice našla náhradní prostory, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant.
3.5.
Brněnská stavební společnost OHL ŽS postaví kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Brodku u Přerova. Stavba vyjde na 142 milionů korun, začne za rok v březnu. Dokončená by měla být do poloviny příštího roku. ČTK to zjistila z podnikového časopisu OHL ŽS.
18.4.
Obyvatelé svazku obcí Hrabišín, Dlouhomilov a Brníčko na Šumpersku se dočkají zřejmě do konce příštího roku kanalizačních rozvodů, které v nich dosud nejsou. Investice si vyžádá 235 milionů korun a svým objemem bude největší v historii regionu. Většinu nákladů akce uhradí dotace, řekl dnes ČTK starosta Brníčka Jiří Bartoš.
11.4.
Společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka vybuduje s pomocí evropské dotace za zhruba 80 milionů korun splaškovou kanalizaci v obci Písečná, ve které dosud tyto rozvody nejsou. Do investice se chce pustit v září, hotová by měla být na podzim roku 2014.
4.4.
Obec Křelov-Břuchotín na Olomoucku chce letos zahájit stavbu kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Investice si vyžádá podle předběžných odhadů více než 100 milionů korun a bude z hlediska svého objemu největší v historii obce.
2.4.
Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.
30.3.
Do revitalizace městského rybníka nedaleko centra města se hodlá pustit prostějovský magistrát. Celkové náklady jsou vyčísleny na 7,5 milionu korun, město ale věří tomu, že ve veřejné soutěži se podaří cenu snížit. Požádalo také o dotaci 5,2 milionu korun ze Státního fondu životního prostředí.
27.3.
Nenechte si ujít "Taped", další z řady filmů o tom, jak nesmyslně stále nakupujeme balenou vodu. Možná Vás právě tento film přesvědčí pro ekologičtější a ekonomičtější variantu - kohoutkovou vodu.
20.3.
V bývalé olomoucké vodárně v městské části Chválkovice se dnes rozjela parní čerpací stanice z roku 1889, která zásobovala více než 70 let krajské město pitnou vodou. Zařízení uvedli do chodu pracovníci společnosti Moravská vodárenská při dni otevřených dveří. Firma ho uspořádala při příležitosti blížících oslav Světového dne vody.
19.3.
V mnoha zemích je nejdůležitější věc k přežití - voda - velmi nedostatkové "zboží". U nás je voda stále velmi laciným artriklem, jak je tomu ale ve zbývajících státech naší planety? Pojďme si na ně posvítit.
14.3.
Spotřební koš je makroekonomický pojem, který nám stejně jako obsah nákupního košíku v supermarketu ukazuje, co za věci v jakém poměru lidé nakupují. Jak si v něm stojí voda?
12.3.
Obec Dlouhá Loučka na Olomoucku, jejíž část trápí problémy s nekvalitní vodou, se pustí koncem letoška či začátkem příštího roku do plánované výstavby vodovodu. Investice, která bude z hlediska svého objemu největší v historii obce, si vyžádá téměř 100 milionů korun, většinu nákladů by měla podle vedení obce uhradit dotace. Stavba potrvá zhruba rok.
9.3.
Jak bude slavit Světový den vody Moravská vodárenská? V pondělí 19. března v Olomouci, Uničově, Prostějově, Zlíně a Vizovicích „otevírá dveře“ široké veřejnosti a kromě tradiční prohlídky nabízí i něco navíc...
3.2.
Pětice měst na Šumpersku bojuje o dotaci přes půldruhé miliardy korun z Evropské unie na vylepšení kanalizační sítě. Největší vodohospodářský projekt v dějinách Šumperska se unii zdá předražený, ale obce se ještě nevzdávají.
30.1.
Obyvatele obce Bělkovice-Lašťany na Olomoucku by v budoucnu neměly trápit problémy s nedostatkem a nekvalitní vodou, která je v místních studních. Obec totiž letos zahájí plánovanou výstavbu vodovodu, která potrvá asi jeden a půl roku.
27.1.
Poklepáním základního kamene začala dostavba kanalizace a výstavba čistírny odpadních vod v Senici na Hané. Celá akce představuje investici za 118,7 milionu korun Obec získala dotaci z Operačního programu Životního prostředí, konkrétně z Fondu soudržnosti, ve výši 76 milionů korun.
25.1.
Nejpozději do půl roku si budou moci lidé z Potštátska natočit ze svých kohoutků kvalitnější pitnou vodu a to díky nově budovanému vodovodnímu potrubí. Takto se vyřeší problémy se zásobováním vodou nejen v Podštátě, ale i Božkově, Uhřínově a Středolesí.
20.1.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí, zdražila od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšení nájemného z vodárenských sítí, zvýšení DPH z 10 na 14 procent a růst cen energií.
17.1.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku od 1. února podraží o 1,7 procenta. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé platit 64,99 koruny. Včetně lednového růstu DPH se letošní platby za vodu domácnostem v tomto regionu zvýší o 5,7 procenta.
13.1.
Netolickým se podařilo vyjednat lepší podmínky s ČEVAKem. Ten ve městě provozuje vodovody a kanalizace. Původní dvouletou výpovědní lhůtu se podařilo zkrátit na jednoroční, navíc se ve smlouvě snížila i marže za nájemné a to o jedno procento.
13.1.
Ceny vodného a stočného pro letošní rok, byly již dojednány. Oproti původnímu návrhu, který měl být 81 korun, byla konečná cena poněkud snížena. Města a obce se smířily s menším růstem nájmu za svá zařízení, výsledkem je tedy částka 39,50 Kč za vodné a 40,40 Kč za stočné jednoho kubíku vody.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
9.1.
Společnost SmVaK Ostrava je v Třinci vlastníkem a provozovatelem většiny vodovodů a kanalizací. Za dodání pitné vody firma letos účtuje 34,90 koruny za metr krychlový, za odvádění odpadních vod pak 31,52 koruny.
4.1.
Obyvatelé Dvora králové stále nevědí, komu mají hradit vodné a stočné. Odběratelé, kteří mají podepsanou smlouvu s městem jako s majitelem vodovodní a kanalizační sítě zaplatí nově za stočné 26,95 Kč, za stočné pak 45,20 Kč za kubík. Celkem tedy 72,15 korun.
3.1.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku by pro letošní rok mohla stoupnout o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Domácnostem by to zvýšilo roční výdaje za vodu o stovky korun.
28.12.
Zhruba o dvě stě čtyřicet korun více zaplatí za vodu v příštím roce spotřebitelé Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech. Cenový nárůst předepisují podmínky pro čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí.
21.12.
V Praze se od ledna zdraží vodné a stočné o 9,88 procenta na 66,35 koruny za metr krychlový. Rozhodli o tom dnes radní města. ČTK to řekl radní Radek Lohynský (ODS). Nyní Pražané platí 60,39 korun za metr krychlový.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o rekordních 14 procent, domácnosti tak budou za krychlový metr platit 84,30 Kč, což je o 10,50 Kč víc, než letos. Důvodem rekordního zdražení vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) jsou chystané investice, čtyři procenta přidalo ale zvýšení sazby DPH.
20.12.
Zvýšení o 7,3 % od ledna 2012 v 27 městech a obcích na Sokolovsku odhlasovali radní. Kubík vody bude stát 79,55 Kč. K tomu je třeba připočítat ještě pevnou složku ceny, která také zdraží. Za nejmenší vodoměr lidé zaplatí 1460 Kč ročně.
20.12.
Vodovody a kanalizace Hodonín zvýšily ceny vodného a stočného pro rok 2012. Voda v regionu ale zůstává levnější než v jiných okresech. Konečná cena vodného se zvýší na 24,6 Kč, stočné na 31,85 Kč.
15.12.
S novou cenou pitné vody musí počítat od počátku příštího roku zákazníci vodohospodářské společnosti VaK Bruntál. Příčinou je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na čtrnáct procent.
15.12.
Po několika letech musely Krnovské vodovody a kanalizace (KvaK) ohlásit zdražení vody. V Krnově cena podraží nejen kvůli zvýšené sazbě DPH. Přesto se její cena bude pohybovat hluboko pod celostátním průměrem.
15.12.
Voda na Břeclavsku podraží v příštím roce nejvíc na jižní Moravě, bude druhá nejdražší. Více zaplatí lidé za vodu pouze na Blanensku. Za kubík vody si budou Vodovody a kanalizace Břeclav v příštím roce účtovat téměř sedmasedmdesát korun.
14.12.
Vodné a stočné na Trutnovsku od ledna zdraží jen o šest procent místo původně oznámených 8,9 procenta. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Trutnov odsunula původně plánovanou nákladnou investici do úpravny vody v Temném dole a peníze ze zvýšeného vodného a stočného tak nebude potřebovat.
13.12.
O 15 % více zaplatí lidé od Nového roku v Prachaticích za kubík pitné vody. Každý zaplatí približne o deset korun za kubík více než letos. Cenu ve výši 62,90 koruny bez DPH schválili nedávno prachatičtí radní.
13.12.
Vyšší daň z přidané hodnoty a rostoucí náklady na výrobu zvýší cenu vody. Ve Strakonicích od ledna zdraží pitná voda pravděpodobně o 4,22 Kč/m3. Takový je návrh radních, o kterém budou zítra rozhodovat zastupitelé.
12.12.
Dva a půl roku trvající rekonstrukce kanalizace v Táboře, Sezimově Ústí a v Plané nad Lužnicí ovlivní i cenu vody. Obyvatelé by měli očekávat zdražení behem dvou let o 24 %. Stavební práce stály 991 miliónů korun bez DPH.
9.12.
Zvýšení DPH, ale i zdražení cen vodného a stočného musejí lidé očekávat už příští měsíc. Obyvatelé Znojemska se připravují na zdražení cen vody o 9 %. Na nárůstu cen se podílí několik faktorů, mezi které patří i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent.
9.12.
Cena vodného a stočného se v Berouně od ledna příštího roku zvýší. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty na 14 %. Na nárustu ceny se podílí také zvýšení investičního rozpočtu společnosti o více jak deset miliónů korun, sdělila mluvčí verounské radnice Pavla Švédová.
8.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) zdraží od ledna 2012 vodné a stočné v průměru o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšené ceny elektřiny a materiálu na opravy a zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.
8.12.
Cena pitné vody se stočným na Jihlavsku se v novém roce zvýší o 8,15 koruny na 76,05 Kč za metr krychlový. Proti letošku stoupnou odběratelům platby o 12 procent.
5.12.
V Karlovarském kraji vodárenské firmy od roku 2012 patrně zvednou cenu za vodu až o devět procent.
5.12.
Ve všech městech Pardubického kraje bude od příštího roku vodné a stočné vyšší než letos. Kromě vyšší sazby DPH, 14 namísto dosavadních deseti procent, se na tom podílí také zdražení ze strany vodárenských společností. Ne všechny se však k němu uchýlily, zjistila ČTK.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 8,9 procenta na celkových 59,57 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody.
1.12.
Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se od ledna zvýší o 5,37 Kč. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 66,42 Kč, což je o 8,8 procenta více než letos.
1.12.
Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí od ledna 2012 stoupne o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.
1.12.
Voda v Ostravě bude od ledna o 4,72 Kč dražší. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 67,09 Kč, což je o 7,6 procenta více než letos.
1.12.
O rekordních třináct procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje cenu o devět procent.
30.11.
Vodovody a kanalizace Třebíč budou od ledna vodu z kohoutku zdražovat o 10 %. Průměrná čtyřčlenná domácnost se spotřebou 65 litrů na osobu a den ročně zaplatí víc asi o 680 Kč.
30.11.
Vlachovo Březí se rozhodlo provozovat vlastní vodovod a kanalizaci. Pro ČEVAK, který vodovody a kanalizace v této obalasti provozuje, to znamená, že mu nebude prodloužena smlouva.
30.11.
Svazek vodovodů a kanalizací okresu Blansko tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé zaplatí za vodu minimálně o 7% více. Vodné i stočné podraží nejméně o 2,50 Kč. K tomu se pravděpodobně přidají ještě 4 % z navýšené DPH.
28.11.
Obyvatelé Přerova si připlatí příští rok za vodné a stočné. Cena za metr krychlový se zvýší o 4,5 koruny na 67 korun. Informace o nárústu cen v dalších místech Olomouckého kraje vodohospodáři zveřejní v následujících dnech a v řadě z nich se čeká rovněž zdražení.
28.11.
Třeboň má již nějaký čas novou čistírnu odpadních vod. I kvůli její výstavbě dojde ke zvýšení vodného a stočného.
9.11.
Vodné a stočné na Vsetínsku od ledna příštího roku výrazně podraží. Společnost Vodovody a kanalizace Vsetín (VaK) zvýší domácnostem sazbu o téměř deset procent ze současných 65,78 korun na 72,28 korun za metr krychlový. Plátcům DPH se cena za metr krychlový zvýší z letošních 59,80 korun na 63,40 Kč, tedy o šest procent.
7.11.
Šest dnů jednání o klíčových reformách je u konce. Samotné hlasování o balíku vládních reforem trvalo půl hodiny a skončilo ještě před nedělní půlnocí. Součástí je i plán na zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta.
25.10.
Lidí, kteří dluží za vodu, je stále víc. Velkou část tvoří tzv. trvalí neplatiči. Podívejme se, jak se s tímto problémem vypořádávají v jednotlivých městech a obcích.
17.10.
Citelné zdražení vodného a stočného způsobí nejen zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent, ale i snaha získat peníze na obnovu infrastruktury. Domácnostem se proto zvýší roční účty za vodu o stovky korun, informuje v neděli server TYDEN.CZ.
13.10.
Obyvatelé Brodku u Přerova a jeho místní části Luková se dočkají nové kanalizace a čistírny odpadních vod. Investice, která zřejmě potrvá od března příštího roku až do června 2013, si vyžádá podle předběžných odhadů zhruba 145 milionů korun.
5.9.
Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Bude to znamenat mimo jiné zdražení potravin, knih, vody i tepla. Zákon putuje do Senátu.
15.8.
Zřejmě ještě letos na podzim bude zahájen zkušební provoz nové čistírny odpadních vod v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku. Její výstavba přijde na zhruba 56,4 milionu korun.
21.6.
Máte doma bazén a děti už se dožadují koupání? Domovní bazény lze napouštět dvěma způsoby, a to pomocí autocisteren nebo vodovodních přípojek. Rozhodně se vyplatí zvážit obě varianry. Pomocí cisterny neohrozíte dodávku vody v okolí a ušetříte za stočné, navíc zaplatíte dopravu a manipulaci.
15.6.
Troubky na Přerovsku, které se staly symbolem ničivých záplav v roce 1997, si na definitivní podobu rozsáhlých protipovodňových opatření budou muset ještě několik měsíců počkat. Obec odmítla projekt v hodnotě více než sto milionů korun, který vypracovali zástupci Povodí Moravy, a začala pracovat na vlastní dokumentaci.
4.5.
Spotřeba vody v Česku loni pokračovala v dalším poklesu, lidé však za její odběr z důvodu růstu ceny vodného zaplatili více peněz než o rok dříve. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
14.4.
Podle návrhu krajských radních by hejtmanství mělo rozdělit mezi 14 úspěšných žadatelů o dotaci z fondu na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury asi 31 milionů korun.
17.3.
Spor o evropskou dotaci na modernizaci městské kanalizace v Olomouci se táhl celkem čtyři roky. Úředníci v Bruselu měli výhrady zejména k délce kontraktu s provozovatelem vodovodní a kanalizační sítě. V pátek ale uznali argumenty místní radnice a dotace zůstanou v Olomouci.
25.2.
Ministerstvo zemědělství dnes ve své tiskové zprávě shrnulo klíčové projekty protipovodňové ochrany minulého a letošního roku. V loňském roce se na našem území podařilo dokončit 54 protipovodňových staveb za 1,45 miliardy korun. Letos má být dokončeno dalších 56 staveb za celkových 1,5 miliardy korun.
7.2.
V Kolíně bude letos vodné stát 34,17 korun, stočné pak 36,26 korun, celkem tedy lidé za vodu zaplatí 70,43 Kč včetně DPH. Po dlouhých jednání nakonec tyto ceny odhlasovalo zastupitelstvo. Nové ceny platí od února.
5.1.
V závěru roku již tradičně vodárenské společnosti oznamují nové ceny vodného a stočného pro další rok. Jak jsme na tom ve srovnání s Evropou?
4.1.
Přinášíme aktuální přehled cen vody v jednotlivých regionech. Údaje budou průběžně doplňovány.
22.12.
Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Cena se zvýši o inflaci - potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
15.12.
Navýšení ceny vody ve Vimperku bude činit 2,8 procent. Zastupitelé nakonec rozhodli, že v příštím roce zůstanou u jednosložkové ceny vody.
15.12.
Návrh kalkulace pro vodné a stočné na příští rok předložila tento týden Vodárenská společnost Představenstvu svazku obcí Vodovody a kanalizace.
14.12.
Na základě kalkulace Čevak schválila městská rada navýšení cen vodného a stočného pro příští rok o 1,6%. Ceny jsou dvousložkové.
13.12.
Průměrná sušická domácnost zaplatí za vodné a stočné zhruba o 200 korun více než letos. Na svém prvním pracovním zasedání nové ceny schválili sušičtí zastupitelé.
13.12.
Zvýšení vodného a stočného o 2% - tedy 1,30 Kč schválilo místní zastupitelstvo.
13.12.
Odběratelé společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM) zaplatí o 0,3 haléře za litr vody více než v letošním roce, což znamená, že vodné a stočné stoupne o 3, 85 procenta.
10.12.
V Petrovicích konečně poteče kvalitní pitná voda. Obyvatelé si ale za ní připlatí. V listopadu byla totiž dokončena kompletní rekonstrukce úpravny vody v Týnčanech za 2,33 milionů korun.
10.12.
Vodné a stočné se navýší o 6,38%. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání klatovští zastupitelé.
8.12.
Kolínskou kalkulaci vodného a stočného schvaluje každoročně místní zastupitelstvo. Tentokrát ale s návrhem nesouhlasilo všech 27 zastupitelů. Většinu získala po říjnových volbách koalice sdružení "Změna pro Kolin", "Kolíňáci" a TOP 09.
7.12.
Dodavatelská společnost Vodovody a kanalizace Náchod zvýší cenu vody o 5,4 procenta.
7.12.
Rozhodlo o tom včera představenstvo Svazku vodovodů a kanalizací okresu Blansko. Do roku 2018 však cena vody stoupne na více než devadesát korun.
6.12.
Navýšení cen za vodné a stočné je v karlovarském regionu šestiprocentní. (aktualizováno)
2.12.
Vodovody a kanalizace Kroměříž oznámili dvouprocentní zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Meziroční nárůst nákladů a rekonstrukce čistíren odpadních vod. To jsou hlavní důvody, jimiž břeclavská vodárenská společnost vysvětluje čtyřprocentní nárůst cen vodného a stočného pro příští rok.
2.12.
Cena vody v Hradci Králové a okolí podraží v příštím roce o 5,34%.
2.12.
Zvýšení cen vodného a stočného nemine domácnosti, jejichž dodavatelem je Svaz vodovodů a kanalizací (SVaK) Žďársko.
2.12.
Na severu Moravy se cena vody zvyšuje o více než 5% - lidé zaplatí za kubík 61 korun. Svazek měst a obcí okresu Karviná s navýšením cen ale nesouhlasí.
1.12.
Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zvyšují cenu vody o 5%. Důvody jsou stejně jako loni v rostoucích cenách nakupované vody a elektrické energie.
1.12.
Vedení Severočeské vodárenské společnosti dnes oznámilo, že od ledna se cena vodu zvýší o 7,39 procenta.
1.12.
Od nového roku se v Olomouci zvýší cena vody o 5,61% na výsledných 70,56 korun za vodné a stočné. V Prostějově zaplatí za vodu 65,32 korun. Na Štembersku cenu navyšovali letos v červenci - pro příští rok zůstává zachována na 61,60 korunách.
1.12.
V Pardubicích zaplatí lidé za vodné a stočné příští rok 71 Kč, v Chrudimy 67,9 Kč a ve Vysokém Mýtě 59 korun.
1.12.
Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst o 9,3 procenta na 61,76 korun. Výsledná cena by tak i v roce 2011 zůstala pod českým průměrem. Konečné rozhodnutí padne do konce prosince.
26.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury v Chrudimy schválil nové ceny pro příští rok. Cena bude opět dvousložková.
23.11.
V Trutnově zvyšují ceny vody na 54,69Kč za m3. Důvod je obdobný jako v dalších městech - obří investice do projektu Čistá horní Úpa vyžadovala dofinancování.
23.11.
Vodné a stočné v Plzni zdraží o 34%. Podobně na tom zřejmě budou i další města, která investovala do infrastruktury s využitím evropských dotací.
22.11.
Ceny vodného a stočného pro příští rok se v Brně zvýší o 5,2%. Důvodem je financování vodárenské infrastruktury a zejména projektu „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně" z evropských dotací.
10.11.
Vlastník vodohospodářské infrastruktury - VHS Turnov – měl při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech. Nabídkové ceny pro rok 2011 byly součástí koncesního řízení pro výběr provozovatele vodárenské infrastruktury na příštích 10 let.
26.10.
V přesném znění přinášíme rozhovor předsedy předstvanestva SOVAK ČR Ing. Františka Baráka pro Parlamentní listy, ve kterém vysvětluje, proč by cenu vody měli určovat vlastníci vodárenské infrastruktury.
16.8.
Český statistický úřad vydal podrobnou zprávu o vývoji vodárenství v České republice. Dotazováno bylo celkem 1.237 respondentů.
19.5.
Voda jako vyčerpatelná surovina, jejímž nedostatkem trpí podle OSN po celém světě miliarda lidí, by měla mít vyšší tržní cenu. Prohlásila to Světová banka a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) po svých jednáních.
5.5.
Spotřeba vody v Česku loni opět klesla, avšak platby za její odběr se zvýšily. Zatímco objem fakturované pitné vody se v roce 2009 snížil meziročně o 2,3 procenta na 504,6 milionu metrů krychlových, tak hodnota fakturovaného vodného se díky růstu jeho ceny zvýšila o pět procent na 14,19 miliardy korun.
2.3.
Město Zábřeh neodstoupí z dotačního projektu na obří investici do kanalizace, kterou v pěti městech připravuje majitel sítě, Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ).
23.2.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku letos nepodraží. Obyvatelé zaplatí jen o procento víc kvůli změně DPH. Cena za vodné a stočné činí 59,69 korun.
22.2.
Podle Vodárenské akciové stojí za vysokou cenou vody nízká spotřeba, hospodářská krize a charakter regionu.
22.2.
Do Olomouckého kraje je zažádáno z Operačního programu Životní prostředí o více než čtyři miliardy korun na dvě stovky projektů.
19.1.
18.1.
Cena jednoho metru krychlového vody se zvýší o něco málo přes korunu. Cena vodného a stočného pro přímé odběratele bude tak v Praze patřit k nejnižším v ČR.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE