Sněžení, déšť a občasné tání zlepšily situaci na tocích i nádržích v Povodí Odry postižených loňským suchem, stav se zlepšil zejména v Beskydech. V přehradách povodí přibylo za poslední měsíc 18 milionů metrů krychlových vody, z toho v beskydských nádržích Šance, Morávka, Těrlicko a Žermanice 15 milionů metrů krychlových.
ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje.
"Jestliže jsme na nádrži Žermanice ještě na začátku prosince kvůli nízkému stavu uvažovali o omezení odběrů, dnes je situace úplně jiná, nádrž se téměř doplnila a disponuje velkými sněhovými zásobami ve svém povodí," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.
Sněhové zásoby v povodí beskydských nádrží jsou nyní nad průměrem. V případě přehrady Šance, která je v regionu stěžejní nádrží pro zásobování pitnou vodou, to znamená, že se naplní zpět na zásobní hladinu po rozsáhlé rekonstrukci. Oprava za téměř 500 milionů korun trvala tři roky, skončila loni na podzim a hladina vody v nádrži při ní byla výrazně snížená.
Opravená přehrada se ale musí naplňovat postupně. "Vše bude záviset na rychlosti tání. Pokud bude stoupání hladiny pozvolné, bude to v pořádku. V případě rychlého tání ale budeme muset vodu odpouštět a zachovat předepsanou maximální rychlost stoupání hladiny," uvedl Tomáš Skokan zodpovědný za technický a bezpečností dohled nad přehradami.
U jesenických nádrží Povodí Odry jsou podle Vlčkové ještě stále vidět důsledky sucha z loňského roku. "V nádrži Slezská Harta a Kružberk chybí 33 milionů metrů krychlových vody a přibližně průměrné sněhové zásoby v Jeseníkách zatím jejich doplnění neslibují," uvedla mluvčí podniku.
Foto: Wikipedia, Daniel Baránek, licence
25.2.
Státní podnik Povodí Odry využívá nynějšího tání sněhu k tomu, aby zlepšil jakost vody v důležitých přehradách, které zásobují obyvatelstvo pitnou vodou. Například nedávno opraveným Žermanickým přivaděčem převádí do přehrady Žermanice na Frýdecko-Místecku čistou horskou vodu z beskydských svahů nad přehradou Morávka. ČTK to řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková.
24.2.
Problém se suchem je v České republice menší než v posledních pěti letech. Půdu dosytily deště a tající sníh a dostane se do ní ještě voda ze sněhu, který v půli února ležel i v nižších polohách. Únorové sněžení by mělo citelně zlepšit i situaci v některých místech západních a severozápadních Čech, kde pětiletá suchá epizoda přetrvávala i v lednu.
16.2.
Podnik Povodí Odry začal v těchto dnech upouštět přehrady v Jeseníkách a Beskydech. Připravuje se tak na případné jarní tání. Lidem v této souvislosti vodohospodáři nedoporučují vstupovat na zamrzlé hladiny přehrad. Led nemusí být dostatečně pevný. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Šárka Vlčková.
15.2.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodárenské infrastruktury na Frýdecko-Místecku 225 milionů korun, tedy zhruba o 40 milionů víc než loni. Mimo jiné dokončí rekonstrukci největší úpravny vody v Beskydech v části Frýdlantu nad Ostravicí Nová Ves za téměř 130 milionů korun a přivaděč Chlebovice - Staříč - Bělá za více než 145 milionů korun.
10.2.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která patří mezi největší tuzemské vodárenské firmy, loni ve svých sedmi malých vodních elektrárnách vyrobila 4,93 gigawatthodiny elektřiny. Bylo to o čtvrtinu více než v roce 2019. Napomohla tomu instalace nové malé vodní elektrárny s vyšším výkonem v areálu Úpravny vody Nová Ves ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku.
3.2.
Ostrava chce v městském obvodu Krásné Pole vytvořit nový mokřad se soustavou tůni a učebnou pro venkovní vzdělávání. Mokřad s tůněmi má přispět k zadržování vody, zpomalení jejího odtoku i zvýšení biodiverzity v lokalitě. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
2.2.
Nasycenost půdy vodou do jednoho metru v Česku se v lednu zvýšila, půdě vyhovuje střídání deště, mrazu a oblevy. Především na Moravě je až na výjimky nasycenost půdy stoprocentní. Vyplývá to z údajů, které vědci zveřejnili na portálu InterSucho.
26.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodárenské infrastruktury na Karvinsku přibližně 143 milionů korun. Zhruba 65 milionů vynaloží na vodovody a 78 milionů na odvádění a čištění odpadních vod. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
21.1.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 obyvatel Ostravy a okolí, si za více než deset milionů korun bez DPH pořídila speciální kanalizační vůz Kaiser Aquastar IV. Jde podle ní o první vozidlo svého druhu ve střední Evropě. Umí vyčistit kanalizaci a recyklací čisticí vody šetří náklady na provoz. ČTK to sdělila mluvčí OVAK Radka Vanková.
11.1.
Loňský rok v Česku byl spolu s lety 2000 a 2007 pátý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové průměrné roční teploty počítat. Oproti dlouhodobému normálu byl loňský průměr 9,1 stupně Celsia o 1,2 stupně vyšší. Nadprůměrný byl rok 2020 také množstvím srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
15.12.
V boji proti suchu v Jihomoravském kraji by mělo pomoci více než 40 projektů za půl miliardy korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL). Kraj si také dal k problematice dlouhodobého sucha vypracovat studii, k nahlédnutí bude na webu.
10.12.
Letošní listopad byl v Česku velmi suchý. Za celý měsíc spadla necelá polovina obvyklého množství srážek. Průměrná měsíční teplota 3,8 stupně se naproti tomu od hodnot typických pro předposlední měsíc roku výrazně nelišila. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
7.12.
Zákon do budoucna umožní vznik komisí pro sucho, které budou v případě sucha rozhodovat o opatřeních obdobně, jako je tomu při povodních. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Komise pro sucho budou moci například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
3.12.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) společně s městem chystá vybudování takzvané dvoustupňové filtrace vody v Úpravně vody Ostrava-Nová Ves za 450 milionů korun bez DPH. Nyní se dělá projektová příprava a bylo vydáno územní rozhodnutí. Stavba má začít v roce 2022 a skončit nejpozději v roce 2024. ČTK to sdělila mluvčí OVAK Radka Vanková.
25.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) chce v příštím roce investovat do obnovy a modernizace infrastruktury 740 milionů korun. Jde o dosud nejvyšší částku, oproti letošnímu roku je vyšší o více než 55 milionů korun. Dalších 243 milionů korun půjde do oprav. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
5.11.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho zemědělský výbor.
30.10.
V ostravské městské části Radvanice začaly úpravy dvou rybníků a jejich okolí. Potrvají do dubna příštího roku, lokalita pak bude sloužit ke sportu i relaxaci. Novinářům to sdělil Petr Havránek z ostravského magistrátu.
6.10.
Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi včera schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). První etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun. Stát se při analýze projektu zaměřuje především na propojení Dunaje s Odrou, Labe zůstává v rezervě.
21.9.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Vládní novelu vodního zákona, která to má umožnit, v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
14.9.
Rekultivační jezera patří v Moravskoslezském kraji k nejoblíbenějším koupalištím. Takzvané Darkovské moře v Karviné se stalo rekreační oblastí před třemi lety. Ve štěrkovně v Hlučíně na Opavsku se lidé mohou koupat už přes tři desítky let, právě tento měsíc tam ale začala dvouletá revitalizace téměř za 700 milionů korun.
10.9.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zkouší novou moderní technologii sanace kanalizačních šachet metodou Vertiliner. Jde o bezvýkopovou metodu, při které se využívá takzvaný sanační rukáv, jenž ve stěnách nevyhovující šachty vytvoří nový samonosný plášť. ČTK to sdělila mluvčí OVAK Radka Vanková.
7.9.
Loňský rok byl podle stavu mělkých podzemních vrtů a pramenů druhý nejsušší od roku 1971. Horší to bylo jen předloni. V případě hlubokých vrtů pak nastalo nejsušší období od počátku 90. let. Pokračovalo mírné zhoršování jakosti podzemních vod. Odtoky na všech hlavních sledovaných povodích byly podprůměrné.
4.9.
Institut environmentálních výzkumů a aplikací, který před dvěma lety založil Pardubický kraj, vybral v regionu deset oblastí s vodními toky, jimž se chce podrobně věnovat s ohledem na ochranu před záplavami nebo zadržení vody v krajině. V nich připravuje pět projektů, jež by měly situaci zlepšit.
25.8.
Srpnové deště dokázaly dosytit půdu nakonec i na severozápadě Čech tak, že nikde v Česku nyní nepanují dva nejhorší stupně zemědělského sucha ze šesti a třetí nejhorší je pouze na půl procentu území. Vyplývá to z mapy projektu InterSucho, která je aktuální k nedělnímu ránu. Celkově je sucho pouze na deseti procentech území.
11.8.
Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz.
28.7.
Vzhledem k vysokým letním teplotám a menší intenzitě srážek se v severozápadních Čechách v minulém týdnu prohloubila intenzita zemědělského sucha, tedy v půdě do hloubky jednoho metru. Nejvíc suchem trpí Ústecký kraj a zemědělci zde sčítají ztráty, dále severozápadní část středních Čech, Karlovarský kraj a částečně také Plzeňský a Liberecký kraj.
14.7.
Zatímco půda do jednoho metru je na většině území Česka stále nadprůměrně nasycená, prakticky celý Ústecký kraj a oblast severozápadně od Prahy zůstává suchá a proti minulému týdnu se sucho rozšířilo a je intenzivnější. Důvodem nerovnoměrné situace na území Česka jsou silně rozdílné úhrny srážek za poslední týdny, vyplývá z aktuální mapy na portálu InterSucho.
9.7.
Stavy podzemních vod v mělkých vrtech jsou po nedávných deštích na některých místech v Česku silně nadnormální. Týká se to hlavně severovýchodních Čech, severní Moravy a Slezska. Jinde se situace pohybuje kolem normálu, silně podnormální zůstává situace v severozápadních Čechách.
8.7.
Severozápadní Čechy zůstávají jediným místem v České republice, které v hlubších vrstvách půdy trpí suchem. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho.cz se v Česku vůbec nevyskytují dva nejhorší stupně sucha ze šesti, výrazné sucho, tedy čtvrtý stupeň sucha panuje na 0,9 procenta území republiky.
1.7.
Obce možnou stavbu dalších přehrad na místech nově schválených státem většinou vítají. Doufají, že je přehrady ochrání před suchem a záplavami. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obcemi, kde by nádrže mohly do budoucna vzniknout.
30.6.
Půdní sucho do jednoho metru z Česka po intenzivních dvouměsíčních deštích prakticky vymizelo. Zůstává sice na malém území v okolí měst Slaný a Louny na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje, v některých jiných oblastech je ale nasycenost půdy stoprocentní a v případě intenzivnějších dešťů hrozí povodně.
11.6.
Ministerstvo zemědělství by mělo dostat letos dalších sedm miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou a 1,6 miliardy korun na boj se suchem. Ministerstvo životního prostředí by mělo získat dvě miliardy korun na budování vodovodů, kanalizací a zadržování vody v krajině. Sněmovna ovšem musí schválit novelu zákona o státním rozpočtu se schodkem 500 miliard korun.
10.6.
O zavedení definice užitkové vody či úlevách na dani pro investice do úspor energie a vody v budovách dnes hovořili zástupci profesní organizace Šance pro budovy (ŠPB) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). ŠPB, která podporuje energeticky úsporné stavebnictví, navrhuje i zrušení výjimky ze srážkovného pro některé bytové domy.
2.6.
Státní podnik Lesy ČR (LČR) dokončil od loňského jara 70 staveb umožňujících zadržet vodu ve vysychající krajině, stály 230 milionů korun. Tříletý program Vracíme vodu lesu počítá s celkovými investicemi za víc než miliardu korun, poslouží na obnovování malých rybníků, přírodních koryt potoků, tůní nebo rašelinišť.
1.6.
Hygienici v Moravskoslezském kraji začali s každoroční kontrolou kvality vody v přírodních koupalištích v regionu. V kraji budou letos pravidelně sledovat kvalitu vody na 25 místech ke koupání, která nemají svého provozovatele. V regionu budou mimo to fungovat další dvě přírodní koupaliště, kde kontrolu vody bude zajišťovat jejich provozovatel.
26.5.
Nejhorší zemědělské sucho první poloviny roku má Česko patrně za sebou. V komentáři k aktuální mapě sucha to uvedli tvůrci portálu InterSucho. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti zůstaly v neděli ráno pouze na šesti procentech území republiky díky intenzivním dešťům. Při podrobnějším pohledu je však situace extrémně odlišná ve vrstvě půdy do 40 centimetrů a v hlubší vrstvě od jednoho metru.
21.5.
Brno chce prozkoumat podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Takzvaná artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové.
19.5.
Deště, které minulý týden zasáhly téměř celou republiku, výrazně dosytily půdu do hloubky 40 centimetrů a sucho v této vrstvě už panuje pouze v Karlovarském a Ústeckém kraji a v Jeseníkách. V hlubší vrstvě zůstává často velmi intenzivní sucho prakticky v celé republice. Při zprůměrování sucha na celý půdní profil do jednoho metru panují tři nejhorší stupně sucha na 15 procentech území.
19.5.
Novelu vodního zákona, která má umožnit přijímat přísnější opatření proti suchu, pravděpodobně čekají ve Sněmovně změny. Schválení bez úprav nedoporučil žádný sněmovní výbor, který se předlohou zabýval. Zákon má mimo jiné umožnit vznik ústřední a krajských komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
13.5.
Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Včera to po jednání Národní koalice pro boj proti suchu uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
6.5.
Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního města, který má přinést projekty proti klimatické změně.
5.5.
Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se do lokalit, které by se chránily pro budoucí vodní nádrže, zařadilo 31 nových míst. S těmi již souhlasili starostové tamních obcí, uvedl na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Resort životního prostředí ale podle něj dal souhlas pouze třem.
29.4.
Ministerstvo životního prostředí jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy korun na boj se suchem. Nově přidá 100 milionů korun na program malá Dešťovka a stejnou částku na výsadbu stromů. Zvýší také podporu na přípravu zelených střech. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
29.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 379,5 milionu korun. Zisk byl o 86,7 milionu korun (29,6 procenta) vyšší než v roce 2018. Tržby související s vodným a stočným firmě meziročně vzrostly o 93,9 milionu korun (3,9 procenta) na 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.
29.4.
Lešany na Benešovsku uvažují o využití vody z čistírny odpadních vod. Obec, která má potíže se zdroji pitné vody, by chtěla postavit retenční nádrž, z níž by si lidé vyčištěnou vodu brali k zalévání zahrad. Vše je ale ještě potřeba konzultovat s vodoprávním úřadem, řekl ČTK starosta František Ludvík (nez.).
21.4.
Zemědělské sucho se v Česku po zimě bez sněhu projevuje velmi intenzivně. Od chvíle, kdy rostliny zahájily růst, se prakticky neustále prohlubuje. Extrémním suchem, tedy nejhorším, jsou zasažena čtyři procenta území. Dalšími dvěma stupni, tedy výrazným a výjimečným suchem je zasaženo dalších 43 procent území republiky a mírným suchem další čtvrtina.
21.4.
V rybníce Martiňák v Dolních Počernicích vznikl nový ostrov a soustava tůní, která má zamezit suchu v krajině. Práce zajišťuje hlavní město a magistrátní odbor ochrany prostředí. Včera to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. V plánu projektu přírodního parku, kam spadá například i rekreační zóna U Čeňku, jsou nové louky či výsadba lesních a ovocných stromů.
20.4.
Sucho posledních týdnů poškodilo některým jihočeským zemědělcům ozimy a budou je muset zaorávat. Problémy mohou nastat i s růstem máku. Pokud více nezaprší, lze u obilovin čekat nižší výnosy. Někteří zemědělci budují nové závlahové systémy. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná a zemědělci.
16.4.
Do vývoje souboru postupů TEACHER-CE pro prevenci rizik spjatých s vodou, ale i přípravu opatření pro zadržování vody v krajině, se zapojili vědci z Fakulty dřevařské České zemědělské univerzity (FLD ČZU). Na dvouletém projektu spolupracuje osm evropských zemí. Ve včerejší tiskové zprávě to oznámila mluvčí ČZU Karla Mráčková.
8.4.
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy na Břeclavsku a Hodonínsku, nyní voda z řeky Moravy takto zaplavuje asi 1000 hektarů mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Jde o opatření proti suchu, lužní lesy na jihu Moravy totiž nyní potřebují k přežití více vody, než je roční úhrn srážek v kraji.
7.4.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 lidí v Ostravě a okolí, upozorňuje obyvatele, aby nevstupovali do kanalizace ani ji neotevírali. Mohl by se tam vyskytovat virus, který vyloučili nakažení lidé. Do svých zdrojů pitné vody firma přidala chlor. ČTK to řekla mluvčí OVAK Radka Vanková.
2.4.
Čeští zemědělci nyní hledí s obavami do dalších dnů. Situace se suchem v půdě je totiž prakticky stejná jako před rokem. Ve výhledu na deset dnů tvůrci projektu InterSucho s ohledem na předpověď počasí beze srážek předpokládají, že sucho se bude rychle rozšiřovat.
31.3.
Vláda včera schválila možnost půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) až osm miliard korun na vodní stavby. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství. Peníze by úřad použil na pokrytí části nákladů u financování vodních staveb, jako je výstavba malých rybníků, ale také u protipovodňových opatření.
26.3.
Zemědělské sucho zatím panuje v Česku jen na velmi omezených malých územích. Střednědobé předpovědi však ukazují, že po dobrém stavu, který panoval zhruba šest týdnů, se sucho začne prohlubovat. Nejpostiženější budou místa, kde menší množství jarních srážek v minulosti nahrazoval ještě tající sníh, který je nyní už jen v nejvyšších polohách.
20.3.
Všechny významné vodní nádrže ve správě státního podniku Povodí Odry jsou po zimě naplněny. Některé obce, zejména v podhůří Rychlebských hor a na Hlučínsku, které nejsou napojeny na centrální systém zásobování, by ale kvůli silně podprůměrnému množství sněhu v uplynulé zimě mohly mít letos s pitnou vodou problémy. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
6.3.
Státní podnik Povodí Odry zrušil letošní den otevřených dveří na přehradách, který se měl uskutečnit v sobotu 21. března. Jde o preventivní opatření související s šířením onemocnění způsobeného novým koronavirem. ČTK to sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.
7.2.
Deště v posledních dnech sice téměř zažehnaly v Česku sucho v půdě v hloubce do jednoho metru. Zemědělce ale znepokojuje chybějící sníh. Leží prakticky jen na horách ve vyšších polohách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat.
5.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. Příspěvek může obcím pokrýt většinu nákladů na opatření, která zlepší vsakování dešťových srážek. Úřad o tom informoval ve včerejší tiskové zprávě.
3.2.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině budou moci vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. V účinnost vstupuje novela zákona o vodách, která to umožňuje. Ve Sněmovně ji předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD.
3.2.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos plánuje v Opavě investice do vodárenské infrastruktury za desítky milionů korun. Začne například významná modernizace vodovodních řadů v Mostní a v Sadové ulici, která přijde téměř na 24 milionů korun a skončí až příští rok. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
30.1.
O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novela vodního zákona, kterou dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Zamíří k posouzení do zemědělského a hospodářského výboru i do výboru pro životní prostředí.
24.1.
Ostrava chce v příštích pěti letech výrazně zvýšit investice do údržby, obnovy a rozvoje vodovodní a kanalizační sítě ve městě. Počítá s roční investicí okolo 700 milionů korun. Město plánuje investovat do několika velkých akcí. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).
14.1.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, letos investuje na Novojičínsku více než 90 milionů korun. Přes 60 milionů půjde do zajištění dodávek pitné vody a zhruba 31 milionů do odvádění a čištění vody odpadní. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
14.1.
Vodohospodářská opatření sloužící k ochraně před suchem se budou moci dělat ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Rozhodla o tom včera vláda, která schválila novelu zákona o pozemkových úpravách připravenou ministerstvem zemědělství. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu.
13.12.
Státní podnik Povodí Odry na příští rok plánuje stavební investice za zhruba 400 milionů korun, asi 120 milionů korun tvoří náklady na opravy, údržbu a péči o vodní díla. Nejvýznamnější investicí bude rekonstrukce přehrady Morávka na Frýdecko-Místecku v Beskydech, která přijde na 175 milionů korun a začne na konci roku.
11.12.
Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i mimořádného sucha. Ve středních Čechách je dlouhodobě ohroženo Rakovnicko, Kladensko a Mělnicko, aktuálně trpí suchem také okres Beroun. Na setkání středočeských starostů s vedením kraje v Praze to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
27.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 4,18 Kč na 89,26 Kč za metr krychlový včetně DPH. Zvýšení činí 4,91 procenta. Vodné zdraží o 2,21 koruny (4,9 procenta) na 47,27 Kč a stočné o 1,97 koruny (4,92 procenta) na 41,99 Kč za metr krychlový. ČTK to oznámil mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.
22.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) chce v příštím roce investovat do obnovy a modernizace infrastruktury 683 milionů korun. Jde o dosud nejvyšší částku. Dalších 205 milionů korun půjde do oprav. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
5.11.
Státní podnik Lesy České republiky letos v Moravskoslezském kraji za 13,4 milionu korun (bez DPH) opravil tři vodní nádrže - Artmanov-horní v Třemešné na Bruntálsku, Čerťák v Novém Jičíně a Sedlinku v Opavě. Rekonstrukce dalších tří nádrží za 13,9 milionu korun se právě dokončují. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
21.10.
Stav zemědělského sucha je letos na podzim výrazně lepší než loni, zasahuje pouze tři procenta území, přičemž třemi nejhoršími stupni trpí necelé procento. Zatímco na Moravě je dostatečně naplněná nejen horní vrstva půdy, ale i spodní vrstva od 40 centimetrů do jednoho metru, v Čechách jsou místa, kde přetrvává nedostatek vláhy ve spodní vrstvě.
25.9.
Na vývoj předpovědního modelu HAMR, ověření efektů opatření v boji se suchem či na výzkum na posílení zásob podzemní vody dá od letošního září do konce roku 2021 ministerstvo životního prostředí 29,3 milionu korun. Počítá s tím v připravované veřejné zakázce Výzkumný projekt SUCHO II 2019-2021, o které v pondělí bude informována vláda.
20.9.
Sucho je v českých podmínkách hlavním projevem klimatických změn a Česko musí hledat způsoby, jak udržet vodu v krajině. Na česko-izraelském vodním semináři ve Sněmovně to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Izraelský velvyslanec Daniel Meron nabídl sdílení zkušeností z izraelského hospodaření s vodou, které se snaží o její nanejvýš efektivní využití.
17.9.
Sucho v půdě v hloubce do jednoho metru zůstává po deštích v druhé půli srpna a první polovině září už pouze v Libereckém kraji a v některých místech, které s ním sousedí. Přetrvává také v části jižních Čech a na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje.
2.9.
Zemědělské sucho se v minulém týdnu v Česku vlivem horka a mála srážek po předchozím pozvolném ústupu znovu rozšířilo. Dva nejhorší stupně ze šestistupňové škály sice zasahovaly v neděli ráno pouze tři procenta území, avšak další dva stupně, tedy mírné a výrazné sucho, už zasahovaly 23 procent území. Nejhůře je na tom Liberecký kraj, dále Ústecký a Karlovarský.
29.8.
Kvůli nedostatku kyslíku uhynula v Heřmanickém rybníku v Ostravě asi tuna ryb. Správce revíru Vlastimil Raška většinu nechal odvézt do kafilérie. Škodu zatím nevyčíslil. Dnes to řekl ČTK.
27.8.
Ubývání vody v krajině má vliv i na přírodu v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu zjistili, že v jeskynním prostředí ubývá vody, což se projevuje mimo jiné úbytkem nitěnek a žížal. Na povrchu jsou změny dobře viditelné, protože usychají jehličnany. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
27.8.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) opravila za více než 14 milionů korun čistírnu odpadních vod ve Václavovicích na Ostravsku. Její obnova už byla nutná, sdělil dnes ČTK mluvčí SmVaK Marek Síbrt. Podnik tam například vyměnil čerpadla ve vstupní čerpací stanici.
26.8.
Ministerstvo zemědělství (MZe) uvolnilo od roku 2015 na omezení následků sucha 30 miliard korun. Právě v posledních čtyřech letech se projevuje nedostatek vody kvůli ubývajícím srážkám. Česká republika se proto musí naučit lépe hospodařit s vodou, řekl dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na odborné konferenci na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.
23.8.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zvýšit rozpočet na příští rok o zhruba 250 milionů korun na boj proti suchu. Peníze by zamířily do Programu péče o krajinu, který se zabývá obnovou mokřadů, výsadbou remízků a stromů. Řekl to před včerejším jednáním s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).
16.8.
Déšť zmírnil půdní sucho, nyní je jím zasaženo 40 procent území, přičemž na konci července to bylo 75 procent. Nízké vlhkosti půdy přetrvávají v severozápadních a východních Čechách. Vláha pomáhá především vegetaci, stavy hladin podzemních vod jsou i nadále silně či mimořádně podnormální.
9.8.
Letošní červenec byl proti loňskému chladnější a deštivější, nicméně prohlubující se sucho zmírnil jen nepatrně. Podzemní vody navíc na některých místech ještě ubylo. Půdní sucho je naopak na menší ploše než před rokem. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
7.8.
Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (OVAK) patří k průkopníkům využívání moderních vodárenských technologií v České republice. Metoda Hydropuls, která byla poprvé v České republice použita v Ostravě v roce 2017, umožňuje čištění studní prostřednictvím impulzů vysoce stlačeného vzduchu.
5.8.
Sucho pokročilo a v Česku jsou v polovině prázdnin splavné jen některé úseky větších řek. I tam ale musí vodáci počítat s mělčinami. Menší řeky jako Úhlava, Mže, Bílina, Radbuza nebo Moravice jsou nesjízdné. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj není dobrá situace ani na Slovensku.
31.7.
Podnik Lesy České republiky za sedm milionů korun bez DPH upravil koryta dvou potoků na Frýdecko-Místecku, tok Ráztoka v Komorní Lhotce a Sibudov v Malenovicích. Při záplavách by tak voda neměla ohrozit okolní domy a silnice. Během stavby firma stabilizovala dna a svahy koryt. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Eva Jouklová.
26.7.
Sucho v Česku nezmírnily ani víkendové srážky a situace je tak zhruba stejná jako před rokem, projevuje se na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. V roce 2018 byly přitom vinou letních měsíců nejnižší hladiny podzemních vod od 60. let 20. století. ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav.
26.7.
Průtoky neregulovaných řek v povodí Vltavy jsou na zlomcích obvyklých hodnot. Berounka má aktuálně průtok mezi pětinou a 45 procenty dlouhodobého červencového průměru. Koncem Sázavy pak protéká kolem čtyř metrů krychlových za vteřinu, což je necelá třetina dlouhodobého červencového průměru, řekl ČTK mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.
23.7.
Průtoky v tocích v Povodí Odry jsou nízké a víkendové bouřky s dešti tuto situaci příliš nezlepšily. Zásoba vody v přehradách je ale dostatečná a dodávky vody jsou do konce roku zajištěny bez omezení. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje.
18.7.
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Většina peněz bude z evropského Operačního programu Životní prostředí, projekty zajistí Státní pozemkový úřad. Novinářům to při včerejší návštěvě Nenačovic na Berounsku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
9.7.
Stát plánuje zřízení komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně jako u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novely vodního zákona, kterou připravila ministerstva zemědělství a životního prostředí a který včera schválila vláda.
4.7.
O nadcházejícím prodlouženém víkendu vyrazí hodně lidí na vodu, musejí ale počítat s tím, že kvůli dlouhotrvajícímu suchu jsou sjízdné jen některé úseky řek. "Vody stále ubývá, a mnoho úseků je tak na hranici sjízdnosti," sdělil ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle předpovědi počasí na nejbližší dny se vyšší průtoky čekat nedají, pršet má jen výjimečně nebo vůbec.
3.7.
I přes dlouhodobé vysoké letní teploty nemusí mít Ostravané obavy o kvalitu vody, která má trvale vysokou úroveň splňující veškeré zákonné normy.
28.6.
OVAK je progresivní prozákaznickou společností. Od 1.7.2019 spouští webovou aplikaci pro automatické podání a vyřízení žádosti o vyjádření k existenci sítí a zařízení v majetku a provozování společnosti.
6.6.
Na březích přehrady Slezská Harta na Bruntálsku je v provozu pět nových mol. Sloužit budou pro výstup a nástup cestujícím ze dvou výletních lodí Harta a Santa Maria. Náklady na jejich pořízení jsou okolo 1,6 milionu korun. ČTK to řekl předseda svazku obcí Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík. Právě mikroregion výletní plavby na hladině organizuje.
31.5.
I když je v současnosti často slyšet o nedostatku vody v České republice, Ostraváci mohou zůstat v klidu. Nejen, že v Ostravě máme dostatek kvalitní vody díky ošetřovaným lokálním podzemním zdrojům a plným vodním nádržím v kraji, ale výše investic do infrastruktury a aplikace moderních vodárenských technologií jsou na vysoké úrovni.
31.5.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Moravskoslezském kraji zůstává dobrá. Vyplývá to z výsledků kontrolních odběrů zveřejněných hygieniky. Oproti minulému vzorkování se po senzorické stránce zhoršila pouze kvalita vody v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku, uvedli na svých webových stránkách hygienici.
29.5.
Nedostatek pitné vody se stává aktuálním společenským tématem. Péče o vodu je dlouhodobá aktivita a vztah k ní se buduje už od dětských let.
Přijďte se podívat, jak si s vodou poradily děti ostravských základních škol ve finále soutěže „HLEDEJ PRAMEN VODY“ 31.5. 2019 na Slezskoostravském hradě.
24.5.
Moravskoslezští hygienici už zahájili pravidelnou kontrolu kvality vod v přírodních koupalištích. V regionu budou sledovat vodu na 23 místech a také na dvou přírodních koupalištích s provozovatelem. Jde o hlučínskou štěrkovnu a takzvané Karvinské moře. První rozbory ukázaly, že kvalita vody je na většina kontrolovaných míst dobrá. ČTK to sdělila krajská hygienička Helena Šebáková.
24.5.
Přehrady v oblastech Česka, které v uplynulých dnech zasáhl vydatný déšť, jsou téměř plné. Vodohospodáři regulují přítok a odtok z nádrží tak, aby nepřetekly, zároveň si však udržely dost vody pro případné další období sucha. Obavy z přetečení měli jen u krkonošské přehrady Labská, která má kvůli rekonstrukci spodních výpustí výrazně omezený odtok.
22.5.
Akcionáři společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) si z loňského zisku 292,8 milionu korun rozdělí 290,5 milionu korun. Na akcii připadne před zdaněním 84 korun. Zbývající část zisku ve výši 2,28 milionu korun firma převede na účet nerozděleného zisku minulých let. Rozhodla o tom včera valná hromada společnosti.
6.5.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) v loňském roce vytvořila čistý zisk 89,3 milionu korun, prakticky stejný jako v roce 2017. Tržby jí vzrostly téměř o 7,3 milionu korun (0,7 procenta) na více než 1,1 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě. OVAK dodávají vodu přibližně 300.000 obyvatel Ostravy a okolí.
29.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni vytvořila čistý zisk 292,8 milionu korun. Zisk byl o necelých šest milionů korun (dvě procenta) nižší než v roce 2017. Tržby za vodné a stočné firmě meziročně vzrostly o 67,3 milionu korun (2,9 procenta) téměř na 2,41 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.
29.4.
Odrůdová a plodinová rozmanitost, nákup vhodné techniky, moderní postupy při zpracování půdy nebo budování soustav vodních nádrží může podle expertů pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy Státního pozemkového úřadu, v jehož sídle se ve středu sešli zástupci devíti institucí zabývajících se suchem a nedostatkem vody.
25.4.
Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.
25.4.
Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále jen OVAK) investují opakovaně vysoké částky do zlepšení stavu vodohospodářské infrastruktury města Ostravy. Největší část investovaných prostředků, téměř 300 milionů korun, pochází z nájemného, vyplaceného vlastníku infrastruktury, statutárnímu městu Ostrava, které jej vkládá zpět do obnovy veřejných vodovodů a kanalizací.
23.4.
Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z průmyslu a dopravy. Na území Česka prší a odtéká stále stejně vody, ale přesto jí ubývá. Důvodem je její vypařování kvůli kácení stromů, pěstování špatných plodin a špatnému zemědělství.
9.4.
Voda v půdě nebyla ani přes srážkově nadprůměrný prosinec a leden doplněna. V horských řekách je díky sněhu vody dost, ve zbytku území je jí okolo poloviny dlouhodobého průměru. ČTK to řekl ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne sucho, je podle něj velká, zatím však není možné určit, v jaké míře.
8.4.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, zahájila plošnou deratizaci kanalizační sítě proti nekontrolovatelnému množení potkanů. Rozmístí 44.000 kusů návnad, které dohromady váží více než 3,5 tuny. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
3.4.
Vodní rezerva v půdě je letos výrazně nižší než před rokem ve stejnou dobu. Špatná je situace především na severozápad od Prahy, na Hané, na jižní Moravě a také na Opavsku a podél Odry. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky, který se spolupodílí na projektu InterSucho, je hlavní rozdíl v tom, že se v zimě nedosytila vrstva půdy od hloubky 40 centimetrů do jednoho metru.
22.3.
Celý svět si 22. března připomene, jak cennou surovinou je voda. Ke Světovému dni vody, který vyhlašuje OSN, se připojuje i společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. A to hned několika aktivitami.
22.3.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí zahájila debatu o konkrétních možnostech ústavní ochrany vody jako přírodního zdroje. Ministerstvo zemědělství zadalo analýzu možností úprav zákonů, sdělil ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Včera o tom na ministerstvu diskutovali ústavní právníci, zástupci úřadu vlády, Poslanecké sněmovny a státních podniků povodí.
21.3.
Vodohospodářské společnosti plánují letos v Moravskoslezském kraji investice, které dohromady přesáhnou 1,5 miliardy korun. Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) mají na obnovu či modernizaci úpraven vody, vodovodů, kanalizací a čistíren připraveno 657 milionů korun.
20.3.
Případné velké odumření stromů kvůli kůrovci může mít dopad na vodní režim Česka. Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. Mohla by se podle něj kazit i kvalita vody, ve které by mohly být větší koncentrace těžkých kovů. Současně by se zvětšily teplota a odpar vody.
4.3.
Zásoba půdní vláhy je letos na střední a jižní Moravě a také v severozápadních Čechách výrazně nižší než loni. V některých místech těchto oblastí už panuje podle bioklimatologů nejvyšší stupeň zemědělského sucha, které se označuje jako extrémní.
22.2.
Slovo „OVAK“ je třeba si poznačit do diáře na sobotu 16.3. Právě v tento den se totiž koná Den otevřených dveří ve společnosti Ostravské vodárny a kanalizace a.s.
7.2.
Ministerstvo životního prostředí v pondělí vypsalo výzvu s dotací jedné miliardy korun na projekty takzvané velké dešťovky pro obce. Úřad tím podpoří hospodaření se srážkovou vodou, obce a města mohou postavit například velké nádrže pod komunikacemi. Na včerejší tiskové konferenci po druhém jednání Národní koalice pro boj se suchem to řekl ministr Richard Brabec (ANO).
4.2.
Malý kanalizační vůz s recyklací, KAISER City Cycler, první kanalizační vozidlo svého druhu v České republice, bylo uvedeno do provozu společností Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále OVAK) v Ostravě. Vozidlo je určeno k vysokotlakému čištění městské kanalizace za využití technologie umožňující opětovné využití čistící vody prostřednictvím kontinuální recyklace.
4.2.
Firma Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) chce letos do vodovodů, vodojemů, kanalizací a čistíren na Karvinsku investovat přes 135 milionů korun. Investice se budou týkat například čistíren odpadních vod v Orlové, Karviné, Českém Těšíně a Horních Bludovicích. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
30.1.
I přes lednové sněžení je nadále výrazné sucho v půdě na střední Moravě, v některých místech Moravskoslezského kraje, na Blanensku, Vyškovsku, na dolním toku Ohře a lokálně i v Polabí. Vyplývá to z aktuální mapy projektu InterSucho, který dlouhodobě sleduje stav vody v půdě.
18.1.
Jaké má sucho a nedostatek vody v krajině dopady na naše zimní lyžování? Jak se tvoří umělý sníh a je opravdu ještě "z čeho vyrábět"? Přečtěte si zajímavý pohled Jana Ference z iHned.cz
17.1.
Vítkovický jez na řece Ostravici v Ostravě má za sebou dvouletou rozsáhlou rekonstrukci za téměř 27 milionů korun. Jejím důvodem byl nevyhovující technický stav jezových polí, která za vyšších průtoků poškodily štěrkové splaveniny. V tiskové zprávě to uvedla Šárka Vlčková, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který je v Moravskoslezském kraji správcem vodních toků a vodních děl.
17.1.
Úpravy, které zadrží vodu v krajině, by měla přinést novela o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, jež chystá ministerstvo zemědělství. Prioritou budou nově oblasti zasažené suchem. Díky novele by měl Státní pozemkový úřad (SPÚ) možnost vykupovat pozemky pro úpravy za tržní ceny, nikoliv jen za úřední, jak je tomu nyní. Včera to uvedl na tiskové konferenci ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.
16.1.
Současná vydatná sněhová nadílka především v horských oblastech Česka může pomoci výrobě energie z vodních elektráren. V současnosti růst patrný není, je podmíněn pomalým odtáváním sněhu. Shodli se na tom zástupci odborné veřejnosti, které oslovila ČTK. Podle dalších expertů pomáhá počasí v zimě někdy také větrným nebo fotovoltaickým elektrárnám.
11.1.
Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace však zůstává a očekává se, že zůstane na Moravě, především střední a východní, a v části jižní Moravy.
8.1.
Ministerstvo zemědělství v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliard korun, většinou z peněz Evropské unie. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvětšit dotace na obnovu a modernizace závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022.
3.1.
Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) pro nadcházející rok bude pokračování v boji s kůrovcem, řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky. Toman to uvedl v rozhovoru s ČTK.
28.12.
Počasí v České republice letos lámalo teplotní rekordy od jara, sucho pokračovalo i v letních a podzimních měsících. Problémy dělalo zemědělcům či pěstitelům. I v prosinci se s jeho následky například z hlediska nedostatku pitné vody potýkají některé obce. Kvůli extrémnímu počasí vznikla například platforma odborníků pro boj se suchem na úrovni politiků a odborníků nebo senátní komise.
20.12.
Po čtyřech letech trvalého srážkového deficitu se hydrologické a zemědělské sucho v Česku proměnilo i v sucho socioekonomické. Označuje se tak stav, kdy nedostatek vody zasahuje do produktivity a stability systému.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí včera spustilo první verzi internetového předpovědního systému HAMR, který obsahuje informace o suchu. Veřejnost se tak dozví, kde je na českém území sucho a jak závažné je. Pravidelně každou středu v poledne se v systému budou objevovat také videokomentáře s výhledem počasí na další týden.
3.12.
Stejně jako dosud bude mít Ostrava jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR. Cena pro vodné se od ledna 2019 zvýší o 1,66 Kč, cena pro stočné pak o 1,75 Kč za předpokladu DPH 15 %. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 80,71 Kč oproti 77,30 Kč v letošním roce.
29.11.
Letošní sucho zasáhlo už 95 procent území České republiky. Novinářům to včera ve Zlíně řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Údaje vyplývají z výzkumu vědeckého týmu projektu InterSucho, nejhůře jsou na tom oblasti v okolí řek Labe a Lužnice, Plzeňsko nebo jihovýchod Moravy. Ministerstvo proto podle Tomana připravuje opatření, která mají zadržet vodu v krajině.
29.11.
Ostrava se řadí mezi první města v České republice, kde byl použit dálkový odečet spotřeby vody pro spotřebitele. Tzv. Smart metering byl společností Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále OVAK) představen veřejnosti v roce 2017 a společnost za něj získala, v rámci celonárodní soutěže „Chytrá města pro budoucnost,“ zvláštní cenu poroty za významný přínos pro hospodaření s pitnou vodou.
20.11.
Sucho v Moravskoslezském kraji stále trvá. Státní podnik Povodí Odry ale ještě nemusel začít regulovat dodávky vody pro průmyslové podniky. Pokud se však srážkové úhrny nezvýší, je pravděpodobné, že počátkem roku vodohospodáři k tomuto opatření přistoupí. ČTK to řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková. Dodávky pitné vody podle ní ohroženy nejsou.
19.11.
Sucho trápí Vysočinu i na podzim. Městys Sněžné na Žďársku vyzývá obyvatele už od května, aby neplýtvali pitnou vodou z místního vodovodu. V těchto dnech sice vodu do vodojemu navážet nemusí, ale vyhráno ještě není, řekla ČTK starostka Renata Dvořáková (bezpartijní).
8.11.
Stát plánuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha podobně, jak je tomu u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
5.11.
Hráz vodního díla Šance na řece Ostravici je svojí výškou 65m spolu s hrází nádrže Slezská Harta nejvyšší hrází v našem regionu a patří k nejvyšším v ČR. Poprvé od svého dokončení v roce 1969 prošla celkovou rekonstrukcí, která zajistí její bezpečnost a spolehlivý provoz.
1.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dokončila rekonstrukci kalového hospodářství Úpravny vody Nová Ves ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku za více než 50 milionů korun. Zároveň tam zahájila rekonstrukci technicky a provozně zastaralých technologických celků včetně automatů řídících provoz úpravny, což přijde na téměř 125 milionů korun.
30.10.
Česko versus Izrael. Srovnávat situaci státu ležícího ve středu Evropy a země Středního východu se zcela jiným klimatem a veřejně známým nedostatkem vodních ploch a dešťových srážek je přinejmenším odvážné. Přesto se Izrael stává častým argumentem ve sporu o zřízení institutu nezávislého regulátora ve vodárenství.
25.10.
Zemědělci a pěstitelé stromů budou mít k dispozici dvě miliardy korun jako kompenzaci za letošní sucho. Návrh včera schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Více než 1,1 miliardy korun získá ministerstvo ze státního rozpočtu nově, zbylých 850 milionů Kč má k dispozici z peněz určených na nevybrané odškodnění za loňské sucho.
24.10.
Ostrava a její zásobování vodou ve světle současných oslav 100. výročí vzniku Československa má k této historii také co říci. Město prodělávala po 1. světové válce mohutný rozvoj, jako málokteré v našem státě. Došlo k mimořádné koncentraci a rozvoji báňského i hutního průmyslu, a tím k rozvoji bytové výstavby se zvýšenými nároky na dobrou pitnou vodu.
24.10.
Jako druhý vrchol letošního sucha označuje vědecký tým projektu InterSucho nynější situaci na konci teplého podzimu. Výrazný deficit srážek v minulých týdnech a nadprůměrně vysoké teploty způsobily na 83 procentech území sucho ve vrstvě půdy do jednoho metru, 92 procent území má sníženou zásobu vody.
23.10.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) modernizuje více než 1160 metrů vodovodního potrubí v okrajové části největšího sídliště Slezská ve Frýdku-Místku. Výměna potrubí bude stát více než deset milionů korun a lidem má přinést větší komfort. Práce začaly v září, hotovy mají být do konce roku. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
19.10.
Situace na českých řekách není pro vodáky příznivá. Důvodem je přetrvávající nízký stav vody, který Česko trápil prakticky celé léto. Stále splavná je ale například horní Vltava nebo dolní Lužnice. Specialitou nadcházejícího víkendu bude nedělní splouvání pražského Botiče. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
10.10.
Druhý suchý rok dělal dvěma největším chovatelům ryb na jižní Moravě velké problémy, nicméně produkce tržních ryb ohrožená není. Maximálně budou ryby o něco menší, protože je nebylo možné v létě kvůli vysokým teplotám tak intenzivně dokrmovat.
3.10.
Lidé vybrali meandry Rokytky za nejlepší opatření, které pomáhá v Praze před extrémním vedrem a suchem. V anketě spolku Arnika získalo nové koryto vybudované před čtyřmi lety podporu 98 lidí ze 747, kteří se do ankety zapojili. Dalšími lokalitami, které ocenili, jsou park ve Stromovce a Kinského zahrada. ČTK o tom informovala Arnika, která vyhlásila anketu na začátku července.
1.10.
Ode dneška mohou o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy. Musí v nich však trvale bydlet a doložit to například spotřebou vody či energií nebo poplatky za popelnice.
26.9.
Žádné zákazy zalévání zahrad, napouštění bazénů či mytí aut. I v horkém a suchém létě měly obce a města, napojené na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, vody dost. Její kapacita je obrovská. Dokonce dvakrát větší, než současná roční produkce. Ta činí zhruba 16 milionů m3 vyrobené a po kraji potrubím rozvedené pitné vody.
26.9.
Téměř 80 procent Čechů považuje sucho za závažný problém, pouze přes sedm procent si myslí opak. Osm z deseti lidí navíc očekává zhoršení situace se suchem v příštích 20 letech v případě, že by se stát aktivně nevěnoval řešení. Výsledky průzkumu včera představili vědci z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
22.8.
Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém týdnu svého dosavadního letošního maxima. Vysoké teploty v kombinaci s nedostatkem srážek způsobily, že na 63 procentech území je stav sucha extrémní či výjimečný, celkově je sucho na 92 procentech území, vyplývá ze zprávy vědeckého týmu InterSucho, kterou ČTK poskytl bioklimatolog Miroslav Trnka.
21.8.
Povodí Moravy eviduje na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku.
16.8.
Omezení nakládání s vodou vydalo kvůli současnému suchu 57 úřadů obcí s rozšířenou působností. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů. Ministerstvo životního prostředí připravuje jednání krizové skupiny, kde by se měl projednat další postup státu.
8.8.
Na základě tragických událostí z června tohoto roku v Praze, kdy příznivci geocachingu hledali tzv. kešky v zatrubněné podzemní části Motolského potoka, reagovala i společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále OVAK) a prověřila situaci ve stokové síti v Ostravě.
7.8.
Každý rok si děláme legraci, jak silničáře opět překvapila zima, a pomalu nám k tomu vzniká oblíbená letní varianta. Prázdniny jsou v plném proudu, sluníčko svítí, prší málo a MŽP je opět překvapené, že nastalo sucho.
6.8.
Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
27.7.
Město Nový Jičín přispěje svým obyvatelům na stavbu malých domovních čistíren odpadních vod a na ekologické vytápění domů. Lidé budou moci od města dostat až polovinu uznatelných nákladů, ale u čističek nejvýše 40.000 a u ekologického vytápění maximálně 50.000 korun.
27.6.
Pardubický kraj založí Institut environmentálních výzkumů a aplikací. Jeho úkolem bude hledat řešení problémů spojených se suchem a nedostatkem vody v krajině. Vznik organizace včera schválili krajští zastupitelé, na založení je vyčleněno 200.000 korun.
26.6.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) modernizuje za více než 13 milionů korun čistírnu odpadních vod ve Václavovicích na Ostravsku. Vymění tam například čerpadla, která už technicky nevyhovovala, ale také opraví betonové konstrukce ve vstupní čerpací stanici. Hotovo by mělo být do konce roku. ČTK to řekl mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
21.6.
Za problémy se suchem si lidé mohou částečně sami, řekl včera na semináři o suchu v Česku geolog a ekolog Václav Cílek. Setkaly se podle něj dva negativní jevy, a to úbytek srážek a činnost člověka. Sucho označil za problém celé planety, kvůli nedostatku vody na Blízkém a Středním východě podle něj hrozí i zdražení potravin.
20.6.
Oba břehy řeky Ostravice v centru Ostravy ožijí v sobotu čtvrtým ročníkem rozmarných slavností, které loni přilákaly zhruba 10.000 lidí. Návštěvníci se stejně jako v předchozích letech mohou těšit na soutěž ve sjezdu řeky na netradičních plavidlech, půjčovnu loděk, říční přívozy i koncerty.
9.5.
Potkani jsou neoddělitelnou součástí lidské civilizace. Čím větší životní úroveň má člověk, tím lépe se daří i jim, protože odpadky, které člověk vyprodukuje, jsou pro ně bohatým zdrojem potravy. Potkani jsou velmi houževnatí, přežijí pád z více než desetimetrové výšky a umí plavat několik dnů bez odpočinku.
27.4.
Každoročně investují Ostravské vodárny a kanalizace a.s. nemalé finanční prostředky do zlepšení stavu vodohospodářské infrastruktury v Ostravě. Stejně je tomu i v roce 2018, kdy bylo rozhodnuto, že na tyto účely poskytne společnost minimálně 376 mil. Kč, z toho 288 mil. Kč prostřednictvím nájmu statutárnímu městu Ostrava a zbytek formou převážně obnovujících oprav zajišťovaných společností.
24.4.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 obyvatelům Ostravy a okolí, v loňském roce vytvořila čistý zisk 89,3 milionu korun. Zisk byl o 1,4 milionu (1,6 procenta) vyšší než v roce 2016. Výkony společnosti loni vzrostly oproti předchozímu roku o deset milionů (0,9 procenta) na 1,09 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě.
20.4.
V Úpravně vody v Ostravě - Nové Vsi byla vloni přesně touto dobou otevřena zcela nová expozice mapující historii dodávek vody v Ostravě. Vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon, která je stejně jako celý areál Úpravny památkově chráněná. Expozice vznikla díky úzké spolupráci města Ostravy a společností OVAK. Celkové náklady činily více než 4 mil. Kč.
10.4.
Obyvatele Píště na Opavsku, kde v posledních letech postupně téměř vyschly obecní vrty na vodu, zásobuje vodou denně 12 cisteren. Vedení obce chystá stavbu provizorního vodovodu. Takzvaný suchovod povede na povrchu a na vodovodní síť se napojí v nedaleké Vřesině. Do zimy chce mít obec už vybudovaný regulérní přívod vody pod zemí. ČTK to řekl starosta starosta Daniel Fichna (Společně - SNK).
5.4.
Ostrava zahajuje novou ekologickou venkovní kampaň "I na Tobě záleží" zaměřenou na problematiku vody a cyklodopravy. Má upozornit na osobní zodpovědnost jednotlivce za stav životního prostředí. Město za ni zaplatí 249.000 korun bez DPH, řekla novinářům náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
20.3.
Státní podnik Povodí Odry letos dokončí rozsáhlou rekonstrukci vodního díla Šance na Frýdecko-Místecku, která má stát celkem více než 470 milionů korun. Má především zvýšit bezpečnost přehrady při případných extrémních povodních. Hlavní stavební práce na rekonstrukci, která začala v roce 2015, pokračují podle harmonogramu a měly by být hotovy koncem léta.
20.3.
Lidé budou moci v sobotu v Moravskoslezském kraji navštívit obvykle nepřístupné objekty sloužící k úpravě nebo jímání vody. Vodohospodářské společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) a Povodí Odry k letošnímu Světovému dni vody otevřou prostory přehrad, čistírny i úpravny vod. Novinářům to řekli ředitelé podniků.
9.3.
Jak uvedla internetová televize Stream, probíhal v České republice nezávislý test tzv. kohoutkové vody, který byl prováděn společností AQUATEST, a.s. Podle uvedených výsledků splňuje voda z vodovodního řadu na Ostravsku zákonné limity pro pitnou vodu a v případě dusičnanů a dusitanů pak limity pro tzv. kojeneckou vodu.
21.2.
Ostravské vodárny a kanalizace, a.s. (dále společnost) ve spolupráci s městem Ostravou každoročně efektivně investují stamiliony korun do obnovy, rozvoje a oprav vodovodní infrastruktury. Díky investicím a používaným moderním technologiím se dlouhodobě daří držet ztráty vody ve vodovodním řadu na velmi nízkých úrovních.
6.2.
Kapské Město v Jihoafrické republice se díky menší spotřebě vody v zemědělství zhruba o měsíc vzdálilo od momentu, kdy bude muset na životadárnou tekutinu zavést přídělový systém. Dosud byl za den nula, kdy zásoby vody v přehradách zásobujících toto čtyřmilionové město poklesnou pod kritickou úroveň, považován 16. duben, nyní je to 11. květen, napsala dnes agentura Reuters.
19.12.
Do čistíren odpadních vod SmVaK Ostrava dotéká celoročně velké množství látek a předmětů, které do odpadních vod nepatří. Způsobují problémy technologiím, zvyšují náklady a mohou zatěžovat životní prostředí. Vánoce jsou v tomto ohledu jedním z rizikových období.
15.12.
Pozitivně vnímá SmVaK Ostrava 95 % dotazovaných představitelů měst a obcí a 99 % zástupců firemního sektoru, kteří výrazně pozitivně hodnotili také vystupování zaměstnanců vodárenské společnosti při řešení provozních záležitostí. Vyplývá to z průzkumu zákaznické spokojenosti, který realizovala agentura Respond & Co. v lokalitách Moravskoslezského kraje, kam vodárenská společnost působí.
11.12.
Původní mechanicko-biologická čistírna odpadních vod v Karviné, která byla uvedena do provozu v roce 1961 a byla na začátku nového tisíciletí nahrazena novým moderním provozem splňujícím přísné legislativní požadavky, je zdemolována a areál je vyčištěn. Odstranění chátrající objektů nevyužívaného provozu bylo provedeno také s ohledem na požadavky statutárního města Karviná.
4.12.
Společnost Gascontrol dokončila náročnou opravu jezu Lhotka na řece Odře v Ostravě, který slouží mimo jiné k ochraně města před povodněmi. Hlavní částí projektu byla výměna dvou jezových klapek ze 60. let minulého století. Oprava trvala osm měsíců a stála 12 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí Gascontrolu Jana Dronská.
1.12.
Před zimou a v jejím průběhu je kromě pečlivého zazimování zahrady a domu nutné se zaměřit také na to, jak zajistit před mrazem domovní vodoměr, aby nedošlo k jeho poškození. Nepodceňujme tato opatření. Vyhneme se nepříjemným situacím, které mohou mít kromě našeho pohodlí negativní dopad také na naši peněženku.
1.12.
Cena pro vodné se od ledna zvýší pouze o 33 haléřů, cena pro stočné pak o 35 haléřů. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 77,30 Kč oproti 76,62 Kč v letošním roce. Zvýšení tak nedosáhne ani jednoho procenta a měsíčně to představuje pro průměrného spotřebitele v Ostravě necelé 2 Kč.
29.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury 530 milionů korun, do oprav směřuje dalších 223 milionů korun. Představenstvem společnosti byla také schválena nová výše vodného a stočného, která budou platit od 1. ledna 2018.
24.11.
Nadnárodní skupina FCC Aqualia odkoupí od japonského koncernu Mitsui 49 procent akcií společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK). V podniku jí tak bude patřit podíl téměř 99 procent. FCC Aqualia za akcie zaplatí 92,5 milionu eur (téměř 2,4 miliardy korun).
16.11.
V těchto dnech vrcholí investice SmVaK Ostrava, díky níž bude zvýšena kapacita přívodního řadu pitné vody a bude umožněno napojení nových nemovitostí na veřejný vodovod.
8.11.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) se chce v příštích letech více zaměřit na problémy související se suchem, tedy například změnu hospodaření s vodami ze srážek nebo větší využití vyčištěných odpadních vod. Přivítalo by i změnu koncepce vodního hospodářství. Novinářům to včera v Ostravě řekli zástupci sdružení.
6.11.
„Chytrá města pro budoucnost" je první soutěží svého druhu v České republice. Má za cíl definovat trendy, propagovat tzv. SMART CITY projekty a podporovat obce, města i kraje ve sdílení a dobré praxi využívání nejmodernějších postupů v zájmu reálného zlepšení kvality života lidí v České republice.
2.11.
SmVaK Ostrava včera odstartovaly provoz online nástroje, jehož prostřednictvím si mohou zákazníci z pohodlí domova vybírat ze služeb, které společnost nabízí.
12.9.
Jak připravit města na střídající se sucha a přívalové deště nebo jak co nejpřesněji předpovědět povodně je mezi tématy konference o městském odvodnění ICUD 2017, která se koná tento týden. Do Prahy na ni přijelo více než 600 specialistů z 45 zemí. Konference potrvá do pátku.
6.9.
Vodojemy jsou tradičně symbolem dodávek pitné vody stejně jako velmi často významnou dominantou kulturní krajiny. Společnost SmVaK Ostrava provozuje 370 vodojemů s celkovým objemem téměř 390 tisíc kubíků pitné vody, z toho 112 vodojemů s největší kapacitou je součástí páteřního výrobního a distribučního systému Ostravského oblastního vodovodu.
11.8.
Město Vsetín dnes kvůli dlouhotrvajícímu suchu zakázalo lidem odebírat vodu z toků. ČTK to včera sdělila mluvčí radnice Adéla Kousalová. Již v červenci vydal stejný zákaz Rožnov pod Radhoštěm a poté i Valašské Meziříčí na Vsetínsku.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
3.8.
V druhé výzvě dotačního programu Dešťovka, ve kterém se využívá dešťová a odpadní voda v domácnostech, bude 240 milionů korun. Včera to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Dříve hovořilo o 200 milionech, což byl dvojnásobek prvního dotačního kola. To se vyčerpalo za 28 hodin. Více podrobností chce resort oznámit na tiskové konferenci příští pondělí.
28.7.
O klimatických změnách, o tom, že rychlé změny teplot o pět a více stupňů nebyly v historii neobvyklé, ale i o tom, co českému vodárenství chybí nejvíce, jsme si povídali s profesorem Bártou, uznávaným archeologem a egyptologem.
18.7.
S docentem Petrem Pokorným jsme si povídali o počátcích jeho spolupráce s profesorem Bártou, o tom, jak zjistili, že egyptská poušť nebyla vždycky pouští a proč jsou složité společnosti pokaždé ve stavu ohrožení.
12.7.
SmVaK Ostrava každý rok řeší havarijní stavy způsobené překopnutím vodovodních řadů nebo přípojek uložených v zemi. Ve většině případů je zdrojem problémů fakt, že lidé situaci podcení a nenechají si přesně vytyčit průběh podzemního vedení na daném pozemku.
23.5.
Více než 3,3 tuny návnad pro potkany poputuje do kanalizačních sítí a související infrastruktury v obcích a městech, kde je provozuje společnost SmVaK Ostrava. Stejně jako každý rok odstartovala na jaře plošná deratizace, jejímž cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na konci dubna v Českém Těšíně, pokračuje se postupně v dalších městech a obcích v regionu.
13.3.
Německá firma vyrábí speciální podvodní kombajn, který bude v Hlučínském jezeře sekat vodní trávy. Na hladinu bude spuštěn nejpozději v červnu. ČTK to řekla místostarostka Blanka Kotrlová. O koupi stroje město začalo uvažovat loni, když se trávy vinou mírných zim a teplého počasí v létě přemnožily natolik, že vyrůstaly ze dna až k hladině. Znepříjemňovaly koupání a další rekreační a sportovní aktivity.
1.3.
V sobotu 25. března zpřístupní společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava veřejnosti areály čistíren odpadních vod v Opavě, Novém Jičíně, Karviné a Frýdku-Místku (Sviadnově). V prostorách největší beskydské úpravny vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí proběhne kromě exkurze také ukázka toho, jak lokalizovat poruchy na vodovodní síti a trasovat potrubí.
1.2.
Více než 66 milionů bude letos investováno do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod, téměř 59 milionů je na Opavsku v roce 2017 určeno na obnovu a rozvoj vodovodních sítí. Po dokončení největší strojně-technologické modernizace Úpravny vody Podhradí v její téměř šedesátileté historii za 130 milionů korun na konci roku 2016 proběhnou letos významné opravy vodojemů na páteřní síti – například v Chvalíkovicích.
24.1.
Do obnovy vodovodních řadů na Novojičínsku bude v roce 2017 investováno 27,5 milionu korun, dalších téměř 20 milionů bude směřovat do oprav vodojemů, sítí a budov v oblasti vodovodů. Do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod společnost SmVaK Ostrava investuje v letošním roce přes 33 milionů korun, do jejich oprav poputuje více než 10 milionů korun.
9.11.
Díky použití metody berstliningu, kdy je nové potrubí zataženo do toho stávajícího, u kterého přitom dochází k jeho destrukci, nebylo nutné na více než 500 metrech zasahovat do povrchu a omezovat občany. Nový vodovodní řad v ulicích Pionýrů a Sadová v Kopřivnici byl vybudován z tvárné litiny s ochranným obalem z cementové malty s profilem DN 80.
27.10.
Do konce letošního roku budou pít obyvatelé Lhotky a Nových Těchanovic u Vítkova v Oderských vrších díky novému vodovodu kvalitnější vodu. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava rekonstruuje za více než osm milionů korun vodovod zásobující obyvatele těchto dvou obcí.
29.9.
Žáci druhého stupně čtrnácti základních škol v Moravskoslezském kraji se mohli na jaře díky spolupráci společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava s experty na interaktivní vzdělávací programy zúčastnit vzdělávacího programu Strom života.
22.9.
Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s ředitelem a předsedou představenstva Letiště Ostrava Pavlem Schneiderem nejen o jeho vzpomínkách na léta strávená ve vodárenství, ale také o tom, jaké to je převzít sítě, které vybudovala a provozovala armáda.
16.9.
SmVaK Ostrava zvítězily v koncesním řízení a budou od 1. října provozovat kanalizaci v obci u Žermanické přehrady. Odpadní vody budou odváděny do čistírny odpadních vod v Soběšovicích.
23.8.
Dnes pokračujeme v sérii rozhovorů se starosty měst a obcí ve Starém Jičíně. O tom, jaké komplikace přináší členitý terén ve vodohospodářství, jsme si povídali s Rudolfem Hrnčířem, starostou obce.
15.7.
V Karviné v letošním roce společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava dokončila, v současnosti realizuje nebo právě připravuje čtrnáct projektů obnovy vodohospodářské infrastruktury. Aktuálně se staví na šesti místech. Výsledkem bude mimo jiné 1787 metrů nových vodovodních řadů, 1713 metrů kanalizačních stok a přípojek.
4.7.
Tři významné rekonstrukce na vodovodní síti byly v červnu zahájeny v Novém Bohumíně. Při největší z nich bude vyměněno 946 metrů vodovodního řadu v ulicích 9. Května a Trnková. Tím bude zajištěna dostatečná kapacita pro zásobování průmyslové oblasti poblíž Drátovenské ulice v případě poruchy obvyklého způsobu zásobování.
6.6.
Hledali „kešky“, točili videa, skládali básničky, malovali obrázky. Přes tři měsíce se 900 ostravských dětí bavilo vodou. A to díky projektu Hledej pramen vody, který uspořádala společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK).
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
2.6.
Dokončením rozsáhlé opravy dvou zdevastovaných spádových stupňů na vodním toku Stonávka v Třanovicích, říční km 22,256–22,658 dojde ke stabilizaci nivelety dna toku Stonávka a k zajištění prevence závažných škod na majetku obyvatel v oblasti.
2.6.
Frenštát pod Radhoštěm 227 metrů za více než dva a půl milionu korun. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava realizuje v současnosti dvě významné rekonstrukce vodovodních řadů na Novojičínsku.
31.5.
Čtvrťáci a páťáci ze 37 základních škol z Ostravska se v pátek potkají na Slezskoostravském hradě. Budou zde soutěžit ve finále velkého vodního projektu Hledej pramen vody.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
19.5.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (OVAK) přispěla v roce 2015 na údržbu a zlepšení stavu vodovodní a kanalizační sítě v Ostravě částkou 457 milionů Kč. Přes 70 % této částky investovalo statutární město Ostrava, které je vlastníkem vodovodní a kanalizační sítě z nájemného, které OVAK a.s. městu platí.
13.4.
Dohodu o spolupráci podepsali v uplynulých dnech generální ředitel státního podniku Povodí Odry Ing. Jiří Pagáč, předseda Českého rybářského svazu, z. s., územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Miloš Martínek a jednatel svazu Ing. Přemysl Jaroň.
5.4.
Nejodvážnější budou za ztvárněné dobrodružství oceněny. Čtrnáctý ročník mezinárodní soutěže v kreslení pro děti připravily SmVaK Ostrava ve spolupráci se společností Aqualia. Důraz je kladen na práci s moderními technologiemi a na prohlubování znalostí o významu vody pro životní prostředí i člověka.
5.4.
Den otevřených dveří proběhl v Ústřední čistírně odpadních vod společnosti Ostravské vodárny a kanalizace. Všechny prohlídky byly zaplněny do posledního místa. Areál tak navštívily stovky lidí, kteří se seznámili s tím, jak se čistí odpadní voda a podívali se do běžně nepřístupných míst.
9.3.
Celý svět si 22. března připomene, jak cennou surovinou je VODA. Ke Světovému dni vody s letošním podtitulem „Voda a pracovní místa“, který vyhlašuje OSN, se připojuje i společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). A to hned několika aktivitami.
3.2.
Největší průmysloví odběratelé vody v Moravskoslezském kraji dělají od loňska kvůli suchu opatření k omezení spotřeby vody. Zvyšují podíl opětovně používané (recirkulované) vody a berou ji i z jiných zdrojů než obvykle. Zástupci firem ČTK řekli, že výroba se zatím nemusela omezovat.
18.1.
Obyvatelé Frýdku-Místku nově dostávají vodu nejen z přehrady Šance, ale také z Morávky. Důvodem je potřeba šetřit objem vody v nádrži Šance, která je naplněna zhruba na 30 procent své kapacity. Morávka je oproti tomu plná asi ze tří čtvrtin. Sdělil to Marek Síbrt, mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která vodu do Frýdku-Místku dodává.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
18.12.
Společnost SmVaK zvítězila v koncesním řízení a bude od 1. ledna 2016 po dobu deseti let provozovat splaškovou kanalizaci pro veřejnou potřebu a čistírnu odpadních vod v obci Velké Losiny a místních částech Maršíkov a Bukovice v podhůří Jeseníků v Olomouckém kraji. Nahrazuje tak předchozího provozovatele – Šumperskou provozní vodárenskou společnost, která nadále zůstává dodavatelem pitné vody v obci a jejích částech.
10.12.
Mezi zaměstnanci společnost SmVaK Ostrava je velké množství lidí, kteří se ve svém volném čase a většinou bez nároku na odměnu věnují společensky prospěšným aktivitám. Firma chce potvrdit, že jí tyto aktivity jejích zaměstnanců nejsou lhostejné, váží si jich a zaslouží si podporu. Proto přicházís programem s názvem Plaveme v tom spolu!
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
23.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) připravuje stavbu nové čerpací stanice v Krmelíně na Frýdecko-Místecku. Měla by být záložní čerpací stanicí pro případ, že by nastaly vážné komplikace v úpravně vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku nebo nádrži Kružberk, z níž je zásobována.
30.9.
Části domácností v Moravskoslezském kraji, které obvykle dostávají vodu z beskydských přehrad, teče od poloviny září z kohoutků voda z Jeseníků. Velké průmyslové firmy zase snížily odběry povrchové vody. Jde o opatření, která udělali vodohospodáři, aby zajistili lidem i podnikům plynulé dodávky vody i v případě, že bude pokračovat dlouhotrvající sucho.
14.9.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která je jednou z největších vodárenských firem v zemi, za více než sedm milionů korun opravila vodovodní řad v Kunčičkách u Bašky na Frýdecko-Místecku. Stav potrubí už nestačil dodávce vody především v době odběrových špiček.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
20.3.
V neděli 22. března si všichni vodohospodáři a přátelé vody připomenou svátek vody - Světový den vody. K návštěvě svých zařízení vás zve například Povodí Odry nebo Severočeské vodovody a kanalizace. SčVK si také připravilo výtvarnou soutěž pro žáky 3. až 7. tříd základních škol s názvem LIPAN MÍŘÍ ZPĚT DO NAŠICH VOD.
26.2.
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Povodí Odry ve sporu o pokuty v celkové výši 500.000 korun, které státní podnik dostal za kácení v ptačí oblasti. Podle České inspekce životního prostředí vodohospodáři bez potřebného povolení porazili 212 dřevin v oblasti Heřmanský stav-Odra-Poolší na Karvinsku, a tím zasáhli do biotopu nejméně čtyř zvláště chráněných druhů živočichů.
18.2.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. již tradičně připravuje u příležitosti Světového dne vody zábavný osvětový projekt Hledej pramen vody, který je určen žákům 4. a 5. tříd základních škol z Ostravy a okolí. Letos v novém moderním pojetí, s možností online sledování průběhů plnění úkolů na webu nebo sdílení příspěvků na Facebooku Hledej pramen vody.
12.2.
Státní podnik Povodí Odry podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli neoprávněným zásahům na vodní nádrži Starý Jičín. První manipulaci podnik zaznamenal již v říjnu loňského roku, kdy neznámý pachatel uzavřel klapku provizirního hrazení.
30.10.
Státní podnik Povodí Odry zahájil na řece Odře v Ostravě dvě stavby, které usnadní pohyb vodním živočichům. Na jezu u Lhotky buduje speciální "rybochod" a podél Polanského lesa přeskládá balvanité skluzy. Stavby přijdou dohromady na téměř 50 milionů korun, zaplatí je evropské dotace. Za povodí to oznámila Kateřina Šreková.
21.10.
Společnost Povodí Odry, která je správcem vodních toků a vodních děl na území povodí řeky Odry, zahájila revitalizaci říček Sedlnice na Novojičínsku a Olešná na Frýdecko-Místecku. Úpravy obou toků, které mají být dokončeny příští rok v říjnu, přijdou na 26 milionů korun, zaplatí je dotace z Operačního programu životní prostředí.
4.6.
Investiční odbor státního podniku Povodí Odry letos zahájil realizaci dvou staveb. Ty spočívají v revitalizaci toků Prudník a Odra. Revitalizace jsou zahrnuty do Plánu oblasti povodí Odry – opatření k dosažení cílů ochrany vod jako složky životního prostředí pomocí revitalizace toku a odstranění migračních překážek.
30.5.
Společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu zhruba 300.000 obyvatelům krajského města a okolí, vzrostl v loňském roce zisk o 594.000 korun na 81,692 milionu korun. Její tržby za prodej vlastních výrobků a služeb se v roce 2013 zvýšily o 4,6 procenta na 1,056 miliardy korun. Vedení společnosti to uvedlo ve výroční zprávě.
29.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji, loni dosáhla čistého zisku 388,6 milionu korun. Bylo to o 3,5 milionu (0,9 procenta) víc než v roce 2012. Tržby z vodného a stočného společnosti oproti předchozímu roku stouply o 40 milionů (1,9 procenta) na 2,16 miliardy korun.
11.4.
Ministerstvo zemědělství chce dokončit výkup pozemků pro stavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku a zahájit výstavbu tohoto vodního díla v roce 2018. Novinářům to v Ostravě řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda podle něj bude o přehradě jednat příští týden.
12.2.
Státní podnik Povodí Odry varuje před podvodnými nabídkami na vykácení stromů a keřů v okolí řeky Odry, které se objevily ve Studénce na Novojičínsku. Vlastníky pozemků u řeky obcházeli lidé a tvrdili jim, že za nevykácený porost jim hrozí mnohatisícová pokuta, ale platbu za kácení jim proplatí Povodí Odry, město Studénka nebo Chráněná krajinná oblast Poodří.
22.1.
Spotřeba vody klesla v Ostravě za posledních 18 let téměř o třetinu. Zatímco v roce 1996 Ostravané spotřebovali 148 litrů vody na osobu a den, loni to bylo už jen sto litrů. Cena od roku 1996, kdy stál metr krychlový vody 20,95 Kč, stoupla více než trojnásobně.
17.10.
Oprava chybně uváděných údajů o nákladech akce: V uplynulých dnech vzrostla mediální aktivita na téma připravované výstavby přehrady v Nových Heřminovech v souvislosti se zahájením demolic prvních objektů v lokalitě budoucí přehrady. Tomuto tématu se věnovala a věnují četná média a v rámci diskuse na elektronických diskusních serverech i čtenáři těchto zpráv.
17.10.
Výběr nejdůležitějších událostí kolem výstavby přehrady v Nových Heřminovech:
10.10.
Podnik Povodí Odry vpustí ve čtvrtek vodu do obnoveného koryta říčky Bílovky, která protéká na Novojičínsku Chráněnou krajinnou oblastí Poodří. Podnik nechal během dvou a půl roku za 48 milionů korun upravit 4,5 kilometru toku. ČTK o tom včera informoval mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.
4.10.
Dne 3. října proběhlo v odpoledních hodinách v obci Nové Heřminovy jednání místního zastupitelstva s občany k pokračujícím opatřením proti povodním na horní Opavě – zejména v souvislosti se stavbou údolní nádrže.
19.9.
Státní podnik Povodí Odry, jako vládou určený investor, včera prezentoval obyvatelům obce Nové Heřminovy pokračující opatření proti povodním na horní Opavě – zejména v souvislosti se stavbou údolní nádrže Nové Heřminovy a možnostmi dalšího rozvoje obce Nové Heřminovy.
17.5.
Státní podnik Povodí Odry již od roku 2011 připravuje investiční akci nazvanou Protipovodňová opatření pro zástavbu městského obvodu Polanka nad Odrou.Tato investiční akce je jednou z priorit města a pro její podporu byla v letošním roce – podobně jako v předchozích dvou letech – podepsána mezi městem Ostravou a státním podnikem Povodí Odry.
10.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, loni meziročně zvýšila čistý zisk o 6,3 procenta na 385,1 milionu korun. Vedení společnosti to uvedlo ve výroční zprávě.
30.4.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která zásobuje vodou zhruba 300.000 obyvatel krajského města, loni zvýšila svůj zisk meziročně o 2,9 milionu (3,7 procenta) na 81,1 milionu korun. Její provozní výnosy stouply o sedm milionů (necelé procento) na 1,018 miliardy korun.
22.3.
Trojice nejvýznamnějších vodohospodářských společností v Moravskoslezském kraji byla v loňském roce v zisku, přesná čísla ale ještě firmy neznají. Do rekonstrukcí a modernizací svých sítí a zařízení loni společnosti investovaly stovky milionů korun.
8.3.
Rekonstrukce Jaktarky, která protéká opavskou městskou částí Jaktař a slouží k zabezpečení soustavy rybníků v obci Stěbořice a vodní nádrže Nový Dvůr, je v plném proudu. Rekonstrukci provádí s. p. Povodí Odry, přijde na zhruba 42 milionů korun a její dokončení je plánováno na letošní září.
30.1.
Obyvatelům Ostravy teče z vodovodních kohoutků tvrdší voda než v některých jiných městech, protože je v ní více minerálů. Její podstatná část, přibližně třetina, totiž pochází z podzemních zdrojů.
30.11.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále jen OVAK a.s.) oznámila na základě rozhodnutí představenstva společnosti navýšení cen pro rok 2013 o 1,55 Kč (5,3 %) pro vodné a o 1,91 Kč (6,4 %) pro stočné bez DPH.
18.5.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších tuzemských vodárenských firem, dosáhla v roce 2011 čistého zisku 362,5 milionu korun. Je to o 9,7 milionu, tedy 2,7 procenta, více než v předchozím roce. Uvádí to výročí zpráva, kterou dnes schválili akcionáři na valné hromadě společnosti v Ostravě.
16.2.
Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) od začátku tohoto týdne řešily kvůli mrazům už více než 60 poruch. Za obvyklých podmínek lidé z Frýdecko-Místecka, Karvinska, Novojičínska a Opavska hlásí tři až šest poruch denně. ČTK o tom dnes informovala mluvčí SmVaK Eva Špirochová.
1.12.
Voda v Ostravě bude od ledna o 4,72 Kč dražší. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 67,09 Kč, což je o 7,6 procenta více než letos.
9.5.
Ministerstvo financí v odvolacím řízení zrušilo pokutu, kterou Finanční ředitelství v Ostravě udělilo koncem loňského roku společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) za účtování nepřiměřeného zisku při prodeji vody.
15.9.
Generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Libor Dostál přišel po roce o křeslo. Personální zemětřesení má podle ministra zlepšit fungování této organizace. Výhrady se týkají zejména nedostatečné komunikace a neuspokojivých hospodářských výsledků.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE