Ministr zemědělství Ivan Fuksa dnes oznámil své priority pro nadcházející volební období. Oblast vodárenství bohužel nezmiňuje, hodlá se věnovat zejména transparentnímu zadávání zakázek a efektivnímu fungování podniku Lesy České republiky.
„Podniknu razantní kroky k tomu, aby Lesy České republiky přestaly být černou ovcí státní správy, která je soustavně propírána médii za podezřelá výběrová řízení a pochybné projekty. V první fázi uděláme pořádek v oblasti správy a řízení společnosti, to by měl být poměrně rychlý proces. V druhé fázi pak nalezneme řešení několik let se vlekoucího problému zadávání zakázek na těžbu dřeva. To již tak jednoduché nebude, protože zde panují značné odborné spory,“ popsal ministr Fuksa své záměry se státním podnikem Lesy České republiky.
Ministr dnes svou představu o řešení situace sdělil vedení s. p. Lesy České republiky a zadal konkrétní úkoly.
Státní podnik by měl pozastavit veškerá probíhající i plánovaná výběrová řízení, u nichž nehrozí nebezpečí z prodlení. Efektivnost a transparentnost těchto výběrových řízení pak prověří ministerský tým vedený prvním náměstkem Romanem Bočkem. Poté tento ministerský tým vyhodnotí již probíhající zakázky a navrhne zásahy u těch, které nepřináší výsledky odpovídající nákladům.
Managementu státního podniku ministr uložil vypracovat nový systém zadávání zakázek na principu naprosté transparentnosti, včetně využití elektronických aukcí.
„Náš stát na tom není finančně dobře. Zajistím, aby největší státní podnik v resortu zemědělství neplýtval penězi v době, kdy hrozí, že zemědělcům budeme muset krátit dotace,“ komentoval dnes své kroky ministr Ivan Fuksa.
16.7.
Už loni vyčlenila Sněmovna 300 milionů korun na nákup vlastnických práv vodovodů a kanalizací. Řada odborníků si tak klade otázku, jak bude ono “vyvlastňování” vlastně probíhat?
17.8.
Na revitalizaci vodních ploch a toků, budování remízků a mezí nebo zlepšení stavu lesa je v evropských fondech pro zájemce z Česka připraveno 712,5 milionu korun. Žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí mohou firmy, samosprávy, obecně prospěšné společnosti, školy i církve podávat do 17. října. ČTK to sdělilo ministerstvo životního prostředí.
13.7.
Obce dostanou dotace na nové i průzkumné vrty, aby našly nové zdroje pitné vody. Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo program, jenž má podpořit dostatek kvalitní pitné vody v České republice.
12.1.
Majitelé nemovitostí, kteří mají stále přípojku z olověného materiálu, mohou požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na její výměnu. Termín pro podání žádosti vyprší 15. ledna 2016. „Zákazníky vyzýváme, aby v případě nutnosti, tuto možnost využili,“ podoktl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
16.12.
Společnost SmVaK zvítězila v koncesním řízení a bude od 1. ledna 2016 po dobu deseti let provozovat splaškovou kanalizaci ve Vratimově a splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Horních Datyních. Vodohospodářská infrastruktura je majetkem obce a byla v uplynulých letech vybudována díky prostředkům Evropské unie. Kanalizační síť má včetně přípojek celkovou délku 9,3 kilometru.
23.11.
Jablonec nad Nisou bude v příštím roce znovu dotovat výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V rozpočtu na to bude připraven milion korun. Majitelé rodinných i bytových domů mohou od města získat dotaci až 50.000 korun na byt, další peníze si ale mohou výhodně půjčit. Novináře o tom dnes informoval náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).
4.11.
Úpravna vody Mostiště na Žďársku dokáže díky investici za 490 milionů korun dodávat domácnostem lepší pitnou vodu. Nové technologie si dokážou lépe poradit s přehradní vodou, jejíž kvalita kolísá. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko, jemuž úpravna patří, na projekt čerpal dotaci z EU. Při dnešní slavnosti k ukončení projektu to ČTK řekla předsedkyně představenstva svazku Dagmar Zvěřinová.
22.10.
Brno dostaví chybějící kanalizační síť v některých ulicích v městské části Brno-jih. Stavba má být hotová do roku 2020 a její předpokládané náklady jsou 205 milionů korun. Součástí bude i dešťová kanalizace, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Dostavbu kanalizace chystá město i pro další městské části.
6.2.
Státní fond životního prostředí ode dneška přijímá žádosti o dotace např. na třídění odpadu, zateplování veřejných budov nebo obnovu zeleně v krajině. Celkově je k dispozici 1,75 mld. korun. Výzva je zacílena na projekty s velmi krátkou dobou realizace s ohledem na ukončení programu koncem roku 2015. Jedná se o poslední výzvu z končícího Operačního programu životní prostředí 2007–2013.
26.1.
Společnost 1. SčV, a.s. doporučuje svým odběratelům využít programu Ministerstva pro místní rozvoj a využít dotaci na opravy domovních olověných rozvodů. Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tis. Kč na 1 bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti skončí 16. února 2015.
7.7.
V Kolíně by měla do konce listopadu skončit přestavba čistírny odpadních vod za přibližně 144 milionů korun. Původní termín dokončení byl v srpnu, bylo ale nutné provést práce navíc, což termín posunulo, řekl ČTK místostarosta Kolína Jan Pospíšil (TOP 09).
23.4.
Druhá část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí. Tentokrát jsme se ptali na přípravu nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020, jeho priority, nastavení kofinancování i míru administrativní zátěže.
17.1.
Olověných potrubí je v ČR již minimum. Pokud ale stále patříte mezi posledních 5%, můžete využít program Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tis. Kč na 1 bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti začala běžet 2. prosince 2013 a skončí 17. února 2014.
5.6.
Voda bude stát 59,62 Kč za metr krychlový, což je stále pod českým průměrem cen vody. Město Litomyšl před časem odmítlo evropské dotace, které by jej zavazovaly k výrazně vyššímu nárůstu ceny, na stavební práce si proto raději vzalo úvěr.
3.8.
Aktuální rozhovor s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem o průběhu dalšího kulatého stolu. Hovořili jsme o evropských dotacích v dalším programovém období a zavedení požadavku EK na dodatečnou regulaci českého vodárenství.
24.7.
O vodárenství píšu už dlouho, není to jednoduchý obor a na různé zkreslení a zjednodušení už jsem si zvykla. Dnešní "otvírák" HN však překročil veškeré limity. Bulvární titulek jistě přiláká pozornost, ale u seriozního média překvapí. Neznalost jako druhá varianta tomuto renomovanému deníku také nepřidává.
3.7.
Tři miliardy korun z evropských fondů nabízí Státní fond životního prostředí (SFŽP) obcím a svazkům obcí na výstavbu a renovaci čistíren odpadních vod a kanalizací. Výzvu pro podávání žádostí zveřejnilo ministerstvo životního prostředí v pátek. Přijímat je bude fond od 9. července do 9. srpna 2012.
28.6.
Třeboň musí vrátit 86 milionů korun, které získala jako evropskou dotaci na stavbu čistírny odpadních vod (ČOV). Když zařízení dokončovala, změnila se metodika Evropské unie pro granty na projekty tohoto typu, řekl dnes ČTK starosta města Jiří Houdek (KDU-ČSL). Třeboň chce podle něj ministerstvo životního prostředí požádat o dotaci 30 milionů korun na stavbu ČOV, která je už rok v provozu.
28.6.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) už převzala všech 20 čistíren odpadních vod, které musela rekonstruovat kvůli vstupu do EU. I s kanalizacemi stály dohromady 4,5 miliardy korun. Zhruba 750 milionů Kč mělo přijít z evropských fondů, jenže z toho už definitivně sešlo. ČTK to dnes potvrdil ředitel investičního oboru SVS David Votava.
7.6.
Liberecký kraj rozdělí 15 milionů korun na podporu výstavby vodovodů a kanalizací v obcích s méně než 2000 obyvateli. Ne všichni uspěli, dotace musel navíc kraj zkrátit, protože dostal 22 žádostí za 23,6 milionu korun. Podporu nakonec získalo 19 žadatelů, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Podzimek (ČSSD). Rozdělení dotací musí ještě schválit zastupitelstvo.
4.6.
V Blatné na Strakonicku vyrůstá nové protipovodňové opatření. Soustava z hrází a zídek nebo ze zvýšených stávajících břehových zdí by měla odolat stoleté vodě, řekla ČTK Michaela Pohůnková z oddělení styku s veřejností Povodí Vltavy.
23.5.
Ve zkráceném znění vám přinášíme postřehy ministra životního prostředí - pana Mgr. Tomáše Chalupy na téma bývalých problémů s čerpáním evropských dotací a postupný vývoj k výsledku, kdy je česká vodárenská inrastruktura může díky upravené metodice konečně čerpat.
4.5.
Zeptali jsme se Ing. Milana Hejduka, předsedy Rady sdružení VHS Turnov, vlastníka vodárenské infrastruktury v dané oblasti. Sdružení zastupuje více než dvacet obcí (např. Turnov, Semily, Rokytnice nad Jizerou, Jilemnice), provozovatelem infrastruktury jsou Severočeské vodovody a kanalizace Teplice.
4.5.
Královéhradecký kraj hodlá letos dát malým obcím na stavbu či modernizaci vodovodů a kanalizací 45 milionů korun, což je o 20 milionů méně než loni. Dnes krajští zastupitelé z této sumy rozdělili 19 milionů korun na více než tři desítky projektů.
3.5.
Do budování kanalizace, vodovodu a rozšíření kapacity čistírny odpadních vod se chce na začátku června pustit Starý Plzenec na Plzeňsku. Projekt za zhruba čtvrt miliardy korun má přinést chybějící infrastrukturu do městských částí Malá Strana a Sedlec, řekl ČTK místostarosta Václav Vajshajtl.
13.4.
Vedení Valašského Meziříčí se obává, že pokud se od města odtrhnou místní části Krhová a Poličná, ohrozí to druhou etapu projektu Čistá řeka Bečva. Projekt, který si vyžádá 1,5 miliardy korun, řeší výstavbu asi 160 kilometrů kanalizace v 16 městech a obcích regionu. Obce na Vsetínsku na něj získaly více než miliardovou dotaci z evropských a státních fondů.
11.4.
Sokolov letos začne s rekonstrukcí čistírny odpadních vod. Několik let trvající stavba čističky, která slouží i okolním obcím, by podle místostarosty Sokolova Karla Jakobce (ODS) měla začít na podzim a potrvá do roku 2015, řekl ČTK. Stát má 130 milionů korun, většinu pokryjí dotace.
4.4.
Obec Křelov-Břuchotín na Olomoucku chce letos zahájit stavbu kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Investice si vyžádá podle předběžných odhadů více než 100 milionů korun a bude z hlediska svého objemu největší v historii obce.
2.4.
Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.
22.3.
Nová čistírna odpadních vod v Třeboni je už rok ve zkušebním provozu. Přes 84 milionů korun za čistírnu má však jít zpátky do kasy Evropské unie. Na skutečnost, že město má vrátit EU investici na čističku, upozornil čtenář Jindřichohradeckého deníku.
21.3.
Čtyři středočeská města nedostanou evropské dotace na přestavbu čističek odpadních vod. Jde o Kladno, Slaný na Kladensku, Nové Strašecí na Rakovnicku a Odolenu Vodu u Prahy. Vyplývá to z informací ministerstva životního prostředí zveřejněných na internetu. Města se kvůli tomu většinou pokusí získat dotace z jiných fondů.
5.3.
Na konferenci Financování vodárenské infrastruktury vedl Ing. Jakub Kulíšek (1. náměstek Ministerstva životního prostředí) prezentaci na téma Součastnost a budoucnost dotací pro vodohospodářskou infrastrukturu. Přečtěte si, jaké závěry přineslo toto probírané téma.
2.2.
Jako mediální partner konference Vám budeme pravidelně přinášet pozvánky na akci i zpravodajství ze samotného průběhu konference. Do kalendáře si poznamenejte datum konference 21.2. 2012.
31.1.
Modernizace vodohospodářské infrastruktury v ČR se bez evropského financování umí obejít. Ve většině českých měst a obcí už byl závazek EU vybudovat čistírny splněný nebo se tak v nejbližší době stane. V řadě případů tomu pomohly evropské dotace, ale už nyní je prokázané, že to naštěstí nebyla jediná schůdná cesta.
16.12.
Na konci ledna má být jasné, které ze 44 problémových projektů modernizací čistíren odpadních vod dostanou podporu z operačního programu Životní prostředí. Platí to i pro několikamiliardový projekt pražské čističky, o němž vede ministerstvo životního prostředí (MŽP) s Evropskou komisí zvláštní jednání.
18.11.
Česká republika, Španělsko a Itálie byly podle eurokomisaře Algirdase Šemety odpovědné za dvě třetiny chyb odhalených auditory u peněz z kohezních fondů (fondy soudržnosti).
27.10.
Příspěvek Oldřicha Vlasáka, poslance Evropského parlamentu a předsedy Svazu měst a obcí České republiky o návrhu koncepce nového infrastrukturálního fondu. Text zveřejňujeme v přesném znění na osobním webu www.vlasak.net
21.10.
Doporučujeme zajímavý článek Parlamentních listů s názorem Petra Skokana, poslance VV na aktuální mediální kauzu o využití evropských dotací z OPŽP. Pan Skokan velmi věcně pojmenovává problém i možná řešení.
31.8.
Vláda dnes projedná požadavek ministerstva zemědělství, aby letos mohlo posílit investice určené na výstavbu a obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací především v malých obcích o 250 milionů korun.
18.7.
Evropská komise odmítá uvolnit dotaci na rekonstrukci kanalizace v pěti městech Šumperska. Důvodem je to, že cena 1,5 miliardy korun je podle ní příliš vysoká. Jedna z největších vodohospodářských investic v dějinách regionu tak letos opět nezačne.
23.5.
Deset procent obcí dosud nesplnilo požadavek Evropské unie na moderní čistírny odpadních vod a kanalizace. V Česku je měly mít všechny obce nad 2000 obyvatel do konce roku 2010. Celkem šlo o 630 sídel. ČTK to dnes řekl místopředseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miroslav Nováček.
6.5.
Jaký je optimální způsob financování vodárenské inrastruktury? Jsou evropské dotace záchranou pro města a obce? Odpovědi a mnohem více najdete v rozhovoru s předsedou SOVAK ČR Františkem Barákem. Rozhovor přinášíme v původním znění publikovaném v Moderní obci.
14.4.
Ministerstvo financí zastavilo ověřování (certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí, a Česko tudíž nemůže žádat o peníze už z pátého evropského fondu.
14.4.
Včera přinesla řada českých médiích zprávu o tom, že Evropská komise zastavila vyplácení dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Přečtěte si vyjádření Státního fondu životní prostředí k tomuto tématu.
13.4.
A to i přesto, že si při vstupu do EU vyjednali téměř dvakrát tak dlouhé přechodné období jako my. Zatímco pro nás už výjimka týkající se kvality odpadních vod skončila koncem roku 2010, většina slovenských obcí má ještě z čistě formálního pohledu pět let čas.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
21.2.
Stavba kanalizace v místní částí Kvíc ve Slaném na Kladensku se zřejmě městu prodraží kvůli špatně zpracovanému projektu o několik milionů korun. Starosta Ivo Rubík (ODS) dnes novinářům řekl, že projektant špatně navrhl gravitační kanalizaci, která vede do kopce.
21.2.
Dolní Roveň v Pardubickém kraji uspěla a získala evropské dotace z OPŽP a SFŽP. Dle výsledků ankety Vodarenstvi.cz si řada starostů stěžuje na pomalé proplácení získaných dotací. Příklad v Dolní Rožni to bohužel povrzuje.
15.2.
Informace „bez obalu“, diskuse i příklady z praxe, to vše čekalo na starosty obcí při pondělním workshopu s příznačným názvem Starosti starostů. Organizaci zajistilo Sdružení místních samospráv (SMS ČR) a poslankyně Alena Hanáková.
31.1.
Obce nad 2000 ekvivaletních obyvatel mají nově povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Zdrojem pro posuzování aktuálního stavu bude také Sčítání lidu, domů a bytů v březnu letošního roku. Na základě získaných údaje o počtu obyvatel se výpočtem získá počet tzv, ekvivalentních obyvatel.
27.1.
Úvodní díl seriálu o problémech měst a obcí - žadatelů o evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Zpracováno na základě ankety o problematice čerpání evropských na modernizaci vodárenské infrastruktury.
17.1.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod za bezmála 187 milionů korun je jednou z nejnákladnějších projektů v regionu. Stavba by měla být dokončená letos v září.
14.1.
MŽP se dnes ohradilo proti kritice Severočeské vodárenské společnosti (SVS), podle které bezvládí na ministerstvu zdržuje čerpání peněz z evropských fondů. Podle ředitele SVS Miroslava Harciníka ministerstvo prakticky zastavilo jednání o čerpání evropských dotací na investice, v nichž jen jeho firmě leží asi 600 milionů korun.
12.1.
Aktuální rozhovor s Františkem Barákem, předsedou Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, na téma nízkého čerpání vodárenských dotací a možností, jak tuto situaci řešit.
11.1.
V prosinci byla dokončena rekonstrukce čistírny odpadních vod v Milíně, na kterou MZe poskytlo dotaci z programu "Výstavba a obnova vodovodů a kanalizací II" ve výši 10,6 milionu korun, tzn. 45% z celkového rozpočtu projektu. Pro případné zájemce přinášíme bližší informace o tomto dotačním programu.
11.1.
Příkladem může být středočeský Milín, kde rekonstrukci nové čistírny odpadních vod spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Ministr Ivan Fuksa včera čističku v Milíně navštívil.
10.1.
Dnes to potvrdil premiér Petr Nečas. O Chalupově jmenování se spekulovalo již minulý týden. Spolu s Martinem Římanem byl horkým kandidátem na tuto funkci.
5.1.
Přijde Česká republika o řádově o desítky miliard korun z Operačního programu Životní prostředí? Přinese tolik medializovaná kauza Drobil-Michálek zlepšení pro žadatele o evropské dotace?
23.12.
Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr odmítl tvrzení, že manipuloval se zakázkami fondu. Libora Michálka naopak obvinil z toho, že odmítl navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise tendru na přestavbu pražské čistírny.
22.12.
Pověřená ředitelka Státního fondu životního prostředí Radka Bučilová předala ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi první závěry situační zprávy k nejvíce diskutovaným zakázkám SFŽP. Zprávu přinášíme v původním znění.
13.12.
Tento týden jsme již psali o nedostatku vody v některých regionech USA. Situace je tak vážná, že odborníci hledají radikální řešení vzniklé situace. Zda jsme na tom v Čechách výrazně lépe, zjistí plánovaná studie České geologické služby.
3.12.
Velkou otázkou je v posledních dnech financování právě dokončené čistírny odpadních vod v Litvínově. Evropské dotace měly pokrýt polovinu z celkového rozpočtu 390 milionů. Jejich přidělení bylo ale Evropskou komisí zpochybněno. Litvínov by se mohl stát precedentem i pro další projekty.
3.12.
Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí má nově rekonstruovanou kanalizaci za více než miliardu korun. Novému starostovi Jiřímu Fišerovi se zdají náklady zbytečně vysoké.
29.11.
V pátek byla v Ostravici slavnostně uvedena do provozu nová čistírna odpadních vod v rámci projektu Čistá Odra. Investice přesáhla 200 miliónů korun.
5.11.
Modernizovat čistírnu odpadních vod (ČOV) bez podpory z evropských fondů? V Hradci Králové najdete inspiraci - nedávno úspěšně dokončili dvouletou rekonstrukci čistírny z roku 1995.
1.11.
V areálu čistírny odpadních vod Louny byla minulý týden slavnostně zakončena rozsáhlá investiční akce Severočeské vodárenské společnosti “Rekonstrukce čistírny odpadních vod (ČOV) Louny“ s rozpočtem přes 208 milionů korun.
20.10.
Mnohé obce na Vyškovsku se bojí, že nestihnou postavit veřejnou kanalizaci do určeného termínu. Kvůli nedostatku peněz představuje výstavba veřejné kanalizace zejména pro menší vesnice obrovská potíž.
3.9.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa a ministr životního prostředí Pavel Drobil dnes informovali o spolupráci obou resortů. Mezi základní priority bude patřit změna zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, správné dodržování standardů správné zemědělské praxe a řešení protipovodňových opatření.
16.8.
Ministr Pavel Drobil jmenoval v první polovině srpna do funkce nového ředitele Státního fondu životního prostředí ČR pana Libora Michálka. Ve funkci vystřídal kontraverzního Petra Štěpánka.
12.8.
Směrnice EU jsou jasné, do konce letošního roku měly mít všechny aglomerace nad dva tisíce obyvatel moderní a ekologickou čistírnu odpadních vod a stejně tak i odpovídající kanalizaci. Dle dnešního prohlášení MZ u 11 aglomerací stále nebylo vydáno územní rozhodnutí a není požádáno o dotace.
4.8.
Náročná legislativa dále ztížená předpisy podmiňujícími čerpání evropských dotací vytváří překážku pro efektivní zlepšení vodovodní a kanalizační sítě zejména v menších obcích. Ty si zpravidla nemohou dovolit zaplatit drahé konzultanty. Nelíbí se to ani Svazu měst a obcí ČR (SMO).
21.7.
Do týmu ministra Ivana Fuksy nově přichází dva náměstci Roman Boček a Juraj Chmiel. Odborní náměstci Oldřich Černoch, Karel Tureček, Jiří Novák a Aleš Kendík zůstávají, mírně se mění jejich kompetence.
19.7.
Vodárenská společnost bude po rekonstrukci disponovat modernější technologií i většími zásobníky pitné vody, výrazně menší by měla být poruchovost zařízení. Zda a jak se promítnou náklady na opravy do konečné ceny za vodu, není zatím jasné. Projekt by měl být realizován v letech 2011 - 2013.
15.7.
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil byl v úterý uveden do funkce předsedou vlády Petrem Nečasem. Tento týden došlo v této souvislosti k dalším významamným změnám ve vedení resortu životního prostředí.
15.7.
Jaké jsou úspěchy bývalé ministryně životního prostředí Ruth Bízkové? Podařilo se jí prosadit alespoň částečné změny vedoucí je zlepšení čerpání evropských dotací pro vodárenství?
12.7.
V Kořenově na Liberecku váhají se stavbou nové kanalizace. K projektu se totiž váže příliš vysoká spoluúčast a tím pádem nutná půjčka, která by znamenala extrémní zadlužení obce na dalších patnáct let.
1.7.
Projekt rekonstrukce čistírny odpadních vod (ČOV) v Hradci Králové za 140 milionů korun se podařilo financovat bez evropských dotací z OPŽP. Jedná se o výjimku potvrzující pravidlo nebo hradečtí našli řešení svízelné situace týající se řady měst a obcí?
29.6.
Stomilionový úvěr si bude brát město Zábřeh na rekonstrukci kanalizace, kterou chystají Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ). Jednomyslně pro půjčku zvedlo ruku všech patnáct zábřežských zastupitelů, kteří byli přítomni na posledním zasedání. Znovu se ale ozvaly i pochyby.
22.6.
10.6.
Máme k dispozici evropské peníze na modernizaci vodohospodářské infrastruktury, ale podmínky čerpání jsou tak složité, že se nedaří proces nastartovat. Zlepšení je v nedohlednu.
10.6.
Ůvodní díl seriálu o vodárenských dotací z Operačního programu Životní prostředí a důvodech, proč je reálné čerpání v polovině období u Prioritní osy 1 na pouhých 3%.
28.5.
Dobudovat do konce roku čistírnu odpadních vod či kanalizaci podle evropských norem všechny aglomerace s více než 2000 obyvateli nestihnou, řekla ČTK ministryně životního prostředí Rut Bízková.
17.5.
V původním znění a se svolením autorům přinášíme článek M. Kose a A. Muchy o problémech při čerpání dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).
13.5.
Obce na Vsetínsku získaly více než miliardovou dotaci z evropských a státních fondů na druhou etapu projektu Čistá řeka Bečva.
2.5.
Plzeň dnes podepsala s firmou Veolia Voda ČR novou smlouvu o pronájmu městských vodovodů a kanalizací. Radnice díky ní může získat evropskou dotaci 1,5 miliardy korun na úpravnu vody.
26.4.
Paní Bízková je v úřadu teprve pár dní a už se zasazuje o řadu změn. Své priority uvedla na úvodní tiskové konferenci. Na chatu idnes.cz je minulý týden velmi věcně komentovala.
26.4.
Ivančice, Oslavany a Padochov připravují projekt za více než 600 milionů korun.
21.4.
Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková, která byla do funkce jmenována 15. dubna, plánuje do konce funkčního období vlády premiéra Jana Fischera zrychlit čerpání z fondů Evropské unie.
21.4.
Moravskou Třebovou na Svitavsku letos čeká velká investice. Radnice se chystá zmodernizovat čistírnu odpadních vod a kanalizační síť ve třech místních částech. Projekt by měl být dokončen do dvou let.
19.4.
Doba, po kterou je možné čerpat evropské finance vyčleněné v roce 2007 v rámci Operačního programu životní prostředí, se již nachýlila do své druhé poloviny. Kdo by se domníval, že to znamená, že polovina prostředků již našla své adresáty a v praxi posloužila tam, kde je jich zapotřebí, dočkal by se trpkého zklamání.
15.4.
Město Jihlava se vrací k loni zastavenému velkému projektu na přestavbu kanalizací.
9.4.
Řada měst a obcí počítá při financování modernizace či stavby čistíren odpadních vod s dotací z Operačního programu Životní prostředí. Reálně bylo dosud ale proplaceno jen malé procento vyhrazeného rozpočtu!
9.4.
Osm z devíti místních částí, které patří pod Štětí, dosud nemá vlastní kanalizační síť. Nový projekt situaci řeší. Náklady však činí zhruba sto milionů korun.
11.3.
Mezi největší investiční akce třeboňské radnice v závěru volebního období patří bezesporu výstavba čistírny odpadních vod.
10.3.
Historické centrum Zlaté Koruny čeká náročná rekonstrukce kanalizace podpořená dotací 25 milionů korun z Operačního programu životního prostředí a necelým milionem a půl ze Státního fondu životního prostředí. Starosta Milan Štindl si ale termín zahájení prací už raději ani netroufá tipnout.
9.3.
Úpravna vody v Poděbradech, která zásobuje pitnou vodou více než 44 tisíc obyvatel, projde v průběhu následujících patnácti měsíců výraznou rekonstrukcí.
5.3.
Pardubicko je podstatně čistší než dřív. Odpadní voda totiž už nekončí v řekách, ale v čističkách. Na kanalizaci se napojilo dalších 7.200 obyvatel.
3.3.
Úřad začal s opravami, i když peníze má jen přislíbené. Ve státním fondu životního prostředí totiž zkolaboval počítač.
2.3.
Město Zábřeh neodstoupí z dotačního projektu na obří investici do kanalizace, kterou v pěti městech připravuje majitel sítě, Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ).
26.2.
Obyvatelé Byšic jsou nervózní. Vesnice totiž už půl roku čeká, zda dostane dotaci na stavbu kanalizace.
24.2.
Ve Velkém Meziříčí už vědí, od jakého bankovního domu si vypůjčí finanční prostředky na největší investiční akci ve své historii - na rekonstrukci čistírny odpadních vod a odkanalizování místní části Mostiště. Na svůj zhruba stomilionový podíl si město vezme úvěr od Komerční banky.
22.2.
22.2.
Do Olomouckého kraje je zažádáno z Operačního programu Životní prostředí o více než čtyři miliardy korun na dvě stovky projektů.
19.2.
Žadatelé z Jihočeského kraje získali za dva roky existence operačního programu Životní prostředí na 298 projektů přes 3,8 miliardy korun, přičemž krajský průměr činí téměř 3,5 miliardy.
19.2.
Část obyvatel Horního Jiřetína na Mostecku podpořila ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského v zamítavém postoji k udělení dotace přes 200 milionů korun na vybudování kanalizace v této severočeské obci.
16.2.
Rozhodnutí o dotaci ve výši 232 milionů pro Horní Jiřetín není jednoduché. Na jedné straně stojí formální stanovisko MŽP. Na druhé pak smysluplnost stavby, pokud by došlo k prolomení těžebních limitů a vesnice by fakticky zmizela z mapy.
16.2.
V obcích pod dva tisíce obyvatel mají na vyřešení problému vodního hospodářství ještě pět let. I tak však není jednoduché dovést projekty k úspěšnému závěru.
15.2.
Do vodohospodářských projektů v Libereckém kraji půjdou letos stamiliony korun. Už loni začala rozsáhlá modernizace čistíren odpadních vod v několika městech na Českolipsku, čile se staví také na Semilsku.
15.2.
15.2.
Nesmyslná byrokracie. Tak by se dal nazvat postup Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má na starosti přivést do České republiky evropské miliardy v Operačním programu Životní prostředí (OPŽP). Starostové požadují po řediteli rychlou změnu.
10.2.
Za 3 roky provozu Operačního programu Životní prostředí 2007 - 2013 bylo vyplaceno 973 mil Kč z celkových alokovaných 55 miliard. Na další čtyři roky v rozpočtu stále zbývá 54 miliard.
10.2.
Z připravovaných investic ve Svitavách je nejvýznamnější akcí rekonstrukce čistírny odpadních vod za 180 mil. Kč bez DPH. Město při jejím financování vsadilo na dotace z Operačního programu Životní prostředí. Nyní musí čelit řadě problémům.
8.2.
4.2.
Celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury Severočeské vodárenské společnosti (SVS) v roce 2010 je plánován ve výši 1,45 miliardy korun.
25.1.
6.12.
Celková výše finančních prostředků určená na technickou pomoc spojenou s čerpáním dotací z Operačního programu Životní prostředí má dosáhnout až 3 mld. Kč. Jsou tyto prostředky vynaloženy skutečně účelně?
6.12.
Co je příčinou, že města a obce nečerpají podporu určenou na tolik potřebnou renovaci čistíren odpadních vod, úpraven vod či kanalizací?
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE