Celkem 70 % internetové populace uvádí, že konzumuje právě kohoutkovou vodu (ať už ochucenou, nebo čistou) několikrát denně (častěji jde o ženy a lidi s VŠ vzděláním), zatímco pouze 15 % deklaruje, že kohoutkovou vodu pije maximálně jednou týdně nebo méně často. To jsou aktuální výsledky prosincového šetření Českého národního panelu (ČNP).
V denním pití dále následují balené vody neochucené (perlivé i neperlivé celkem 12 %), balené vody ochucené (9 %) a nakonec džusy, šťávy a mošty (4 % denně). Ochucené limonády a džusy pijí zejména mladí lidé do 29 let. Případná zdravotní rizika si uvědomujeme zejména ve spojitosti s pitím ochucených balených vod (88 %), a to především kvůli vysokému množství cukrů (s tím spojenou obezitou či diabetem) a chemickým přísadám.
Třetině respondentů se z podobných důvodů jeví jako rizikové i pití džusů. Rovněž třetina považuje za potenciálně problematické i balené vody neochucené, zejména kvůli PET obalům, které jednak zatěžují životní prostředí a dále mohou vodu kontaminovat. U perlivých se přidává i nezdravý oxid uhličitý.
Na přímý dotaz, co považujeme za zdravější pití, odpovídá polovina respondentů ve prospěch vody z kohoutku, desetina je pro vodu balenou neochucenou. Ostatní mezi těmito dvěma variantami nevidí velký rozdíl.
Český národní panel je projekt výzkumných agentur STEM/MARK, NMS Market Research a MEDIARESEARCH, které společně vytvořily jeden z největších výzkumných panelů v Česku. Slouží pro kvalitní a rychlé on-line sběry dat o internetové populaci ČR.
16.12.
Voda z kohoutků by měla v příštích letech být kvalitnější a všeobecně dostupná například v restauracích či ve veřejných budovách. Poslanci Evropského parlamentu dnes odsouhlasili návrh směrnice, která mimo jiné zpřísňuje normy pro povolený obsah některých znečišťujících látek ve vodě.
24.9.
Z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti vyplývá, že z cílů udržitelného rozvoje Češi nejlépe hodnotí oblast pitné vody a kanalizace.
7.5.
Technologická agentura ČR (TAČR) podpořila projekt, který pomůže identifikovat motivy a bariéry konzumace kohoutkové vody v ČR a zjistit, jak tyto bariéry překonat. Projekt zahrnuje analýzu poptávky po balené vodě a preferencí a postojů spotřebitelů.
6.6.
Už dlouho nevydal Státní zdravotní ústav tak ostré stavovisko jako k dokumetu Akademie věd ČR (Pitná voda – je a bude?). Národní referenční centrum v rámci SZÚ podrobně komentuje jeho obsah a doporučuje Akademii věd jeho stažení.
24.4.
Jednou z hlavních hvězd Garden Food festivalu v Praze byl i kuchař Honza Punčochář. U Veolia vodního baru zabudovaného do stylového vozu Citroën jsme si povídali o kohoutkové, o tom, co mají rády jeho děti, o receptech na limonády i jeho nové restauraci.
5.12.
Minulý týden si moderátorka Tereza Šnajdr Stýblovová pozvala do Poradny Českého rozhlasu Dvojka Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Mimo jiné se diskuze stočila také na srovnání kohutkové a balené vody a obsah přírodních minerálních látek. Pojďme se podívat, co v průběhu pořadu zaznělo.
27.6.
Zhruba padesát restaurací, hotelů, kaváren i penzionů loni v létě získalo nálepku Kohoutkového inspektora SmVaK Podáváme kohoutkovou vodu za svou vstřícnost k zákazníkům v podávání pitné vody z veřejné vodovodní sítě.
22.10.
Dnes vám představujeme poutavou knihu The Water Book, jejímž autorem je americký novinář Alok Jha. Autor vidí sklenici vody jako jednotlivé molekuly vzácné látky stojící za našim zrozením, formující naši planetu a provázející nás celým životem. Tento příběh vody vás zavede až na samotný počátek vesmíru.
21.10.
Technická konference Drinking Water, se naposledy konala v roce 2010. Nyní po pěti letech se zástupci vodárenských společností opět sejdou aby zjistili především technické novinky v oblasti vodárenství. Konference se koná 18. listopadu v Londýně.
16.10.
Také se Vaše děti ptají na všechno? Znáte to: proč a proč? Dnes jsme si pro ně v podobě zábavného animovaného videa připravili odpověď na otázku "Proč mám pít vodu?". Povídáním děti provede Albert a jeho kamarád Junior, který zná odpověď na všechny zvídavé dětské otázky. Video je skvělé také pro procvičení angličtiny.
29.4.
Vodohospodářská společnost Veolia Voda Česká republika, a.s., a Nadační fond Veolia spolu s neziskovou organizací Sladkovodní giganti, o. s., známého rybáře a ochranáře Jakuba Vágnera pořádají v rámci projektu Cesta pstruha další vysazení lososovitých druhů ryb do řeky Labe ve Špindlerově Mlýně.
21.1.
Nadace Člověk v tísni působí v Etiopii již několik let. S její pomocí a také ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia se zde podařilo uvést do provozu již několik vrtů a pomoci řadě místních obyvatel. Život mnoha lidí se tak významně změnil...
12.8.
Dnes zveřejňujeme další ze série krátkých rozhovorů na téma zkušenosti českých restauratérů či hoteliérů zapojených do projektu Kohoutkova.cz Tentokrát jsme se ptali Martina Jambora, Operations Managera v hotelech Maximilian Hotel & Hotel Josef.
7.8.
I dnes pokračujeme v sérii rozhovorů na téma Kohoutkova.cz v českých restauracích a hotelech přinášíme rozhovor s Alešem Pikalem – F&B manažerem čtyřhvězdičkového hotelu Park Inn v Praze. Po roce jsme se ptali na dnešní zkušenosti a spokojenost.
2.8.
Aktuální kauza kolem pití pitné vody z vodovodu vyvolává řadu reakcí. Absurdnost argumentů Potravinářské komory jakoby neznala mezí. PET lahev jako výhoda pro životní prostředí, vodu z vodovodu prý nemáme pít ani doma a hlavně pozor ani v restauracích (tam se na balené přece vydělává nejvíce), voda v karafě nění na rozdíl od PET lahve estetická, atd...
1.8.
První ze série rozhovorů s provozovateli restaurací či hotelů o zkušenostech se zapojením do projektu Kohoutkova.cz Tentokrát jsme se zeptali Jaroslava Tučka z direct trade kavárny Můj šálek kávy v pražském Karlíně a součastně majetele pražírny Doubleshot.
29.7.
České restaurace mohou bez obav servírovat svým zákazníků kohoutkovou vodu, kvalita pitné vody je v ČR velmi dobrá. ČTK o tom informoval hlavní hygienik Vladimír Valenta.
22.7.
Více než 500 restaurací v Praze se zapojilo do projektu "Čerstvá kohoutková? Stačí říct" a nabízí svým zákazníkům vodu z kohoutku. Projekt zahájily společnosti Veolia a Pražské vodovody a kanalizacemi před čtyřmi roky s cílem zlepšit pohled veřejnosti na vodu z kohoutku. Celkem se v Česku zapojilo do projektu přes 800 restaurací.
15.7.
Minerálku a nebo vodu z kohoutku? Takovou otázku od obsluhy mohou slyšet návštěvníci již třinácti restaurací a kaváren na Příbramsku, Sedlčansku a Říčansku. Těm ji dodává vodohospodářská společnost 1.SčV, a.s.
7.6.
V rámci ohlédnutí za tradiční výstavou Vodovody-Kanalizace 2013 přinášíme video reportáž z expozice společnosti Veolia Voda. Tentokrát se provozovatel vodárenské infrastruktury zaměřil na prezentaci projektu Kohoutkova.cz a systému pro monitorování spotřeby energií a vody, který byl nedávno implementován např. v Praze 11.
27.5.
Víkendový Prague Food Festival přinesl novinku v podobě degustace klasické vody z vodovodu s různými příchutěmi. Po mnoha letech spolupráce se společností Karlovarské minerální vody se organizátoři festivalu rozhodli následovat trend a nabídnout ke gastronomickým specialitám a vínu kohoutkovou.
7.5.
Požádat v restauraci o vodu z kohoutku, kterou podnik nemá v nabídce, se nebojí 60 procent hostů. Další třetina hostů se sice zeptá, ale stydí se, nebo jim to je nepříjemné. Vyplývá to z průzkumu gastronomického průvodce Scuk.cz a společnosti Veolia Voda, která provozuje projekt Kohoutkova.cz.
4.2.
Kohoutková v českých a moravských restauracích není žádnou novinkou. Letos poprvé se do podpory vody z kouhoutku zapojil i známý gurmán Pavel Maurer. V jeho aktuálním průvodci jsou restaurace, které nabízí kohoutkovou vodu, označeny specifickou ikonkou. Jedná se o téměř polovinu všech hodnocených gastronomických podniků.
9.1.
Zatímco restauratérům a výrobcům nealkoholických nápojů se záměr ministerstva zdravotnictví, aby v jejich nabídce byl vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkohol, vůbec nelíbí, vodárenské firmy naopak návrh vítají.
20.7.
Nikdo z nás si moc neuvědomuje, kolik vody denně spotřebuje. Nejen každá potravina, ale i každý výrobek za sebou nechává silnou stopu vodní spotřeby. Pojďme se podívat na to, jakými možnými způsoby můžeme vodu ušetřit.
10.7.
Koloradská vodárenská společnost Denver water přišla s důmyslnou kampaní "Use only what you need" v rámci které velmi vtipným a neotřelým způsobem vybízí spotřebitele k tomu, aby neplýtvali pitnou vodou. Nenechte si ujít...
25.6.
Před časem Veolia voda vyhlásila soutěž pro středoškoláky –" I love kohoutková". Cílem bylo natočit krátké video s vyjádřením vztahu ke kohoutkové vodě. Ta už má nyní své vítěze. Z padesáti týmů se stal vítězem kolektiv z Uherského Hradiště.
22.6.
Voda se v lidském těle nachází v každé jednotlivé buňce a mezibuněčném prostoru a je základní látkou vnitřního prostředí lidského organismu. Je transportním prostředkem, rozpouštědlem, místem pro děje mnoha biochemických pochodů. Voda je také základní složkou krve. Dá se říci, že lidé jsou bytosti tvořené vodou. Co to pro nás znamená?
22.6.
Evropská komise přišla s novou kampaní v rámci projektu "Generation awake" a spustila komické virální video s neurotickým kyblíkem u psychologa. Kampaň má za cíl zaměřit téma nadměrného zneužívání pitné vody a jiných životně důležitých zdrojů.
20.6.
V Paříži se společnost Eau de Paris může pochlubit krásnými karafami na vodu v různém provedení, které navrhl a nechal vyrobit designér Pierre Charpin. Že opravdu stojí za to z těchto nádob kohoutkovou vodu pít, si můžete ověřit v následujícím článku s obrázky.
7.6.
Podívejte se, jak v Holandsku umí vodohospodářské společnosti oslovit mladé lidi, aby pili vodu z kohoutku. Stylová kampaň v duchu hip-hopových klipů je vtipná, současná a přitom sklidila své ovoce...
23.5.
Na blogu Scuk byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejhloupější výmluvu v restauraci, proč na požádání nemůžete dostat kohoutkovou vodu. Uvedené příběhy pobaví i zamrazí zároveň. Vítězové, kteří zaslali svůj příběh s nejhloupější výmluvou, vyhrávají krásné sklěněné karafy na vodu od Daniela Piršče, které do soutěže věnovala Kohoutkova.cz.
14.5.
Dnes mě velmi zaujal video-blog Tomáše Hajzlera. V aktuálním příspěvku o kohoutkové vodě popisuje reakci personálu v oblíbené restauraci v Kolovratech. V závěru se Tomáš zamýšlí nad tím, zda by se situace zlepšiila, pokud bychom začali bojkotovat restaurace, kde kohoutková není k dispozici. Velmi doporučuji..
7.5.
V dalším ze série rozhovorů s restauratéry a hoteliéry zapojených do projektu Kohoutkova.cz vám přinášíme zajímavé povídání s panem Jaroslavem Tučkem – majitelem a provozovatelem karlínské kavárny Můj šálek kávy a pražírny kávy doubleshot.
27.4.
Jako další v sérii rozhovorů na téma Kohoutkova.cz v českých restauracích a hotelech přinášíme rozhovor s Alešem Pikalem – F&B manažerem čtyřhvězdičkového hotelu Park Inn v Praze.
26.4.
Zajímají Vás zkušenosti restauratérů zapojených do projektu Kohoutkova.cz? Pak si přečtěte první ze série rozhovorů tentokrát s Martinem Jamborem, Operations Managerem v hotelech Maximilian Hotel & Hotel Josef.
20.4.
Přečtěte si, jak důležitá je voda pro náš organismus, kolik jí potřebujeme vypít denně, co znamená mít žízeň nebo jak má vypadat skutečný pitný režim a mnoho dalších užitečných informací o účincích této životně důležité tekutiny.
17.4.
Kroměříž má od dnešního odpoledne další turistické lákadlo, a to někdejší zámeckou vodárnu. Zařízení, které kdysi napájelo centrum města i kašny na náměstí či v zahradách, už sice není funkční. Návštěvníci si však v objektu nynější Galerie Orlovna mohou prohlédnout takřka kompletní a dosud ukrytou techniku z přelomu 19. a 20. století.
5.4.
Proč bychom si měli vážit, že nám z kohoutku teče dobrá voda a že ji můžeme bez problémů pít? Přečtěte si, jaké máme u nás výhody oproti nelichotivým statistikám ze zemí třetího světa.
2.4.
První Kanadská universita se připojila k sabotování pití balené vody už v roce 2009. Seznam dalších škol podporujících pití vody z kohoutku se od té doby významně rozrostl....
29.3.
Výstava vybraná z výtvarné dětské soutěže na téma nezbytnosti vody v našem životě byla včera zahájena v nové budově Národního muzea v Praze. Soutěž vyhlásila humanitární organizace ADRA a zúčastnilo se jí 270 základních škol. Porota pak vybírala z 3769 obrázků sto nejlepších, které jsou do prvního května na výstavě k vidění.
29.3.
Ekologická, čistá a zároveň velmi levná – to vše je voda z kohoutku, která nyní čím dál více získává na přitažlivosti. A přitom to není nedostatkové zboží. Najdeme ji všude. Například na francouzských stolech...
27.3.
Nenechte si ujít "Taped", další z řady filmů o tom, jak nesmyslně stále nakupujeme balenou vodu. Možná Vás právě tento film přesvědčí pro ekologičtější a ekonomičtější variantu - kohoutkovou vodu.
26.3.
Společnosti skupiny Veolia voda připravily při příležitosti Světového dne vody novou soutěž pro středoškoláky s názvem „I love kohoutková“. Středoškoláci ve věku 15 – 18 let mohou vytvořit originální video o svém pozitivním vztahu k vodě z vodovodu a mohou tak vyhrát i dvacet tisíc korun.
19.3.
Hnutí Česko pije z vodovodu uveřejnilo anketu na téma jak moc se pije kohoutková voda v zahraničí. Výsledky jsou jednoznačné, v zahraničí se všude, kde to jen lze, dává více přednost pití vody kohoutkové než balené.
13.3.
Na otázku "Co si dáte k pití"? můžeme dnes už čím dál častěji slyšet "Vodu z kohoutku!" Vyžadují ji lidé v celé zemi a restaurace se této poptávce začínají přizpůsobovat i nabídkou.
10.1.
Dánsko se ujalo předsednictví Evropské unie a přináší řadu inspirujícíh novinek vedoucí ke snižování nákladů. V této severské zemi musí delegáti zapomenout např. na minerálky na stolech, místo nich budou připraveny karafy s kohoutkovou vodou.Informovala o tom agentura DPA.
21.12.
Nová australská kampaň nabádá restaurace, kavárny a bary, aby nabízeli zákazníkům vodu z kohoutku - bezplatně či za drobný poplatek. Oplátkou dostanou podniky zdarma karafy, informační nálepky a cedule.
23.11.
Veolia Voda Česká republika a Nadační fond Veolia i v letošním roce pokračují v projektu Voda pro Afriku spolu se společností Člověk v tísni. Vybrané finanční prostředky budou použity na opravu vodního vrtu v lokalitě Lower Lenda v Etiopii.
16.11.
Setkání s Thibaultem Lamarquem je v současném nepříznivém ekonomickém prostředí povzbuzující a příjemné.
26.9.
Kde můžete v centru města doplnit vodu do láhve, abyste si nemuseli kupovat balenou? Tapwater.org šíří zdarma aplikaci pro iPhone, ve které najdete nejbližší místa, kde je voda z kohoutku dostupná!
2.9.
Od 6.dubna loňského roku musí všechny britské restaurace, kluby a bary na vyžádání podat zdarma kohoutkovou vodu. Jaká cesta k tomuto kroku vedla a proč se povinnost servírovat vodu z kohoutku váže právě k alkoholu a ne například k jídlu, jako ve Francii?
18.8.
Pokud vám kohoutkovou vodu nenaservírují ihned po příchodu, nestyďte se a požádejte o ni. K dispozici je ve většině případů zdarma. Stále více lidí totiž preferuje tuto ekonomičtější a ekologičtější variantu a restauratéři vychází svým zákazníkům vstříc.
15.8.
Musím se přiznat, že minulý týden mě pobavil rozhovor Alessandra Pasquale, ředitele Karlovarských minerálních vod pro Hospodářské noviny...
11.8.
Víte, v jakých zemích je samozřejmostí dostat k jídlu karafu s vodou, a kde vám kohoutkovou vodu nenalejí ani na vyžádání? Přinášíme první díl seriálu o ochotě nabídnout vodu z kohoutku v zahraničních restauracích... Máte vlastní zkušenost? Napište nám, prosím!
10.8.
Ekologický institut Veronica z Brna natočil video spot na podporu kohutkové vody. Na projektu se finančně podílel SFŽP, MŽP a Jihomoravský kraj. Podívejte se!
8.8.
Aktuální údaje uvedla společnost Moravská vodárenská, člen skupiny Veolia Voda, která dodává pitnou vodu v regionu Zlín - Olomouc - Prostějov.
25.7.
Rozsáhlé kampaně iniciativy Tappening.com už téměř 5 let upozorňují na nadměrně velké náklady spojené s transportem balené vody a zbytečný odpad z plastových lahví, který znečišťuje zemi. Jedná se o další zahraniční projekt, který se věnuje popularizaci pití vody z kohoutku.
20.7.
Téměř každá země se snaží vypořádat s populární ale neekologickou balenou vodou po svém. Starosta italských Benátek se rozhodl v rámci kampaně podporující pití vody z kohoutku rozdávat v domácnostech zdarma designové karafy.
27.6.
Iniciativa London On Tap představuje letos novinku ve své kampani - perlivou kohoutkovou vodu, která bude až do poloviny července zdarma servírována v restauraci proslulého šéfkuchaře Alda Zilliho. V případě zájmu hostů bude perlivá kohoutková voda podávána i ve všech ostatních restauracích, které se do projektu zapojí...
15.5.
Řada z nás stále zapomíná dostatečně pít. Teorií o množství tekutin, které bychom za den měli vypít, je mnoho. Komu věřit? Jistě ne reklamním sdělením... Odborníkem z nejpovolanějších je MUDr. František Kožíšek, CSc. ze Státního zdravotního ústavu. S jeho souhlasem přinášíme ve dvou částích článek o pitném režimu.
29.4.
Znáte je, jsou velmi časté na úřadech, v nemocnicích či kancelářích. Majitelé mají zřejmě dobrý pocit, jak hezky se starají o nás občany či zaměstnance. Realita je bohužel složitější. Pokud není o stojany dobře postaráno, načepujete si z nich vodu kontaminovanou řadou bakterií.
27.4.
Více než 1 600 lidí se zapojilo do projektu Forty Days of Water. Během 40 dní vynechali ránní kávu a odpustili si i večerní sklenku vína. Místo toho pili vodu z kohoutku. Peníze, které ušetřili se rozhodli věnovat na pomoc Ugandě.
21.4.
Slavné osobnosti jako Rihanna nebo Robin Williams se zapojili do kampaně “Celebrity Tap”. Přispějte do fondu UNICEF a získejte luxusní lahve s vodou přímo od celebrit.
11.3.
Vodu z kohoutku považují Češi za kvalitní a chutnou, ale v restauraci si ji neobjednají – jednak proto, že většinou není v nabídce, jednak kvůli studu či reakci obsluhy. Poptávka po vodě z kohoutku v restauracích přesto existuje, jak vyplývá z reprezentativního průzkumu společnosti Synovate Česká republika.
17.2.
Kanadská designérka Racquel Youtzy navrhla jednoduchou skleněnou láhev. Jak naznačuje velký nápis na nádobě, je určená na vodu z kohoutku...
10.2.
V rámci světového týdne vody, který letos připadá na 20. - 26. března, budou restaurace v USA prodávat kohoutkovou vodu za $1. Výtěžek z UNICEF Tap Project 2011 pomůže zlepšit přístup k pitné vodě dětem z rozvojových zemí.
19.1.
Obyvatelé okresu Vancouver si mohou kdykoli a kdekoli vyhledat nejbližší zdroj pitné vody a to díky volně šiřitelné iPhone aplikaci!
2.12.
Americká firma Boxed Water Is Better zavedla na trh nový produkt - nabízí kohoutkovou vodu v tetrapakových krabicích jako lepší a ekologičtější alternativu k plastovým obalům. Nebyla by ale ta nejlepší alternativa si vodu natočit přímo z kohoutku, než ji kupovat v tetrapaku?
16.11.
Trend stoupající obliby pití vody z vodovodu je zřejmý. Jen za první polovinu tohoto roku se spotřeba nealko nápojů snížila o neuvěřitelných 10%. Na některých městských úřadech jdou příkladem v podpoře a komunikaci kohoutkové.
28.9.
Ministerstvo zemědělství požaduje tuto částku v souvislosti s odstraněním srpnových povodňových škod. Návrh na navýšení rozpočtu ministerstva ve středu projedná vláda.
25.3.
Jedním z ukazatelů, které obvykle charakterizují kvalitu vody, je tzv. „tvrdost vody“. Přestože se jedná o nejednoznačný termín, jehož význam není zcela přesně definován a moderní hydrochemie se mu snaží vyhýbat, je mezi laickou veřejností i v řadě odvětví stále hojně využíván.
10.3.
Celkem sedm restaurací ze Zlínského kraje se již zapojilo do projektu s názvem Kohoutková společnosti Veolia Voda.
26.1.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE