Rewrite letters from the image.
 
 
detail

ČIŽP zjistila porušení zákona u 14 malých vodních elektráren

ČIŽP zjistila porušení zákona u 14 malých vodních elektráren

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) letos zjistila porušení vodního zákona u 14 z kontrolovaných 135 malých vodních elektráren. Nejčastějším prohřeškem bylo stejně jako loni nedodržení stanoveného minimálního zůstatkového průtoku. Inspekce o tom informovala včera v tiskové zprávě.

"Nerespektování podmínek pro odběr vod může způsobit dočasné nebo i trvalé poškození fauny a flóry vázané na vodní prostředí. V krajním případě může dojít až ke snížení samočisticích schopností řek," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Dodal, že situace malých vodních elektráren se oproti roku 2017 lehce zlepšila. Loni zákon porušilo 13 procent kontrolovaných zařízení, letos je to zhruba deset procent.

Inspektoři zatím za pochybení, která byla zjištěna letos, zahájili devět přestupkových řízení, v dalších pěti případech je připravují. K 20. listopadu nabyla právní moci jen dvě řízení o pokutě v celkové výši 70.000 korun. Jde o Klíma automatické mlýny Křesín - Libochovice, kdy provozovatel malé vodní elektrárny na řece Ohři nezachoval minimální zůstatkový průtok (50.000 korun), a o provozovatelku elektrárny v Radobyčicích Helenu Sobotkovou, jež vodní dílo provozovala v rozporu s podmínkami v manipulačním řádu (20.000 korun).

Kromě těchto dvou rozhodnutí nabylo letos právní moci dalších šest z kontrol z roku 2017, u nichž výše pokut dosáhla 145.000 korun.

27. 11. 2018 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE