Rewrite letters from the image.
 
 
detail

ČIŽP: 11 malých vodních elektráren nedodrželo minimum průtoků vod

ČIŽP: 11 malých vodních elektráren nedodrželo minimum průtoků vod

Počet malých vodních elektráren (MVE), které nedodržují minimální zůstatkové průtoky, se oproti loňsku mírně zvýšil. Provozovatelé MVE často odebírají tolik vody, že snížený zůstatkový průtok má negativní dopad na životní prostředí. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ta v roce 2018 zkontrolovala 143 elektráren a uložila 11 pokut.

ČIŽP se v posledních letech intenzivně zabývá problematikou zachování minimálních zůstatkových průtoků na tocích. "Jedná se o strategii dopomoci ke spravedlivému užívání vod v době již viditelných klimatických změn, kdy jsme svědky prožitých období klimatického i hydrologického sucha," uvedla ČIŽP. Podle inspektorů nízký stav vody v tocích způsobují nejvíce právě provozy MVE. Dalšími faktory jsou dlouhodobý nedostatek srážek a všech, kteří nelegálně nadměrně odebírají vodu z povrchových toků.

V loňském roce nabylo právní moci 11 pokut za 260.000 korun. Elektrárny s nejvyššími pokutami v částce 50.000 Kč byly MVE Křesín na Libochovicku a MVE Svinov na Ostravsku za nedodržení minimálního průtoku řek Ohře a Odra.

Za poslední čtyři roky inspekce zkontrolovala téměř 500 provozoven MVE a uložila 46 pokut za více než 1,3 milionu korun.

Extrémní pokles vody způsobuje vyschnutí části koryta a tedy úhyn vodních živočichů a rostlin. Ohrožuje reprodukci a existenci ryb. Snižují se samočisticí schopnosti řek. Snížený průtok vody způsobuje řadu problémů při sportovním využití občanů. Vodáci tvrdí, že sportovní propusti pro vodáky jsou často zahrazeny nebo v nich není žádná voda, která je všechna nasměřována do elektrárny.

Vodáci se proto rozhodli mapovat problémová místa a publikovat je na webu www.suchejezy.cz.

21. 1. 2019 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE