Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Český Krumlov odložil rozhodnutí, zda koupit čistírnu odpadních vod

Český Krumlov odložil rozhodnutí, zda koupit čistírnu odpadních vod

Český Krumlov včera odložil rozhodnutí, zda koupit čistírnu odpadních vod, která patří firmě ČOV Český Krumlov, jež je od roku 2014 v insolvenci. S čistírnou by chtělo město koupit i takzvaný obchvatný kanál Větřní - Český Krumlov. Za obě stavby chtělo město nabídnout 230 milionů korun. Zastupitelé včera rozhodnutí odložili na únor. 

Jedním z klíčových věřitelů ČOV Český Krumlov je podnikatel Tomáš Pitr, řekl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Za ČOV nabízí město 180 milionů Kč, za obchvatný kanál 50 milionů. Nutné budoucí náklady na ČOV jsou podle důvodové zprávy 30 milionů. Obchvatný kanál patří firmě JIP-Papírny Větřní, která je v insolvenci od roku 2013.

"Odložili jsme to, protože se objevilo spousta otázek, nejasností, po internetu kolují informace o tom, jak je koupě nevýhodná, jsou tam vysloveně zavádějící informace, které zastupitele zneklidňují. Věc je tak složitá, rozhodnutí tak důležité, že chápu, že chtějí podrobnější informace. Věříme, že za měsíc dojde k hlasování," řekl ČTK Hermann.

Radnice má i variantu, že postaví vlastní čističku. Odhad nákladů je 330 milionů korun, "investičně náročnější varianta, ekonomicky dlouhodobě srovnatelná," uvádí studie. Koupě ČOV a kanálu by pokryla i potřeby města Větřní, stavba vlastní čističky ne, stojí v důvodové zprávě.

"Velkým ohrožením a nebezpečím pro město je, že čistírna odpadních vod a kanál vlastní firmy s nejistou budoucností. Je to největší problém města, větší neznám. Máme historicky největší příležitost, jak toto riziko odstranit a dlouhodobě zajistit čištění odpadních vod měst Český Krumlov a Větřní tak, abychom tuto oblast měli plně pod kontrolou,"
řekl Hermann.

Koupi chce město financovat z úvěru, splácelo by ho 15 let. Soud podle místostarosty svolil, aby insolvenční správci obou podniků v insolvenci jednali s městem o prodeji ČOV i obchvatného kanálu. Bez vlastnictví obou závodů bude podle radnice obyvatele ohrožovat možný spekulant.

"Rizikem, když tuto nabídku nepodáme, tak soud nám tu výlučnou možnost vezme a otevře výběrové řízení. Zařízení si pak může koupit kdokoli. Máme zjištěno, že pokud si někdo koupí oba objekty, je do ceny schopen promítnout takové náklady, že námi avizované zvýšení (ceny) 20 Kč na stočném, může být až třikrát vyšší. Máme to ověřené," řekl Hermann. Každý občan Krumlova by po koupi ročně zaplatil o 700 Kč víc.

Opozice kritizovala vysokou cenu i to, že rozhodnutí zadluží budoucí zastupitelstva. Podle radnice je koupě ČOV a obchvatného kanálu řešením, které nemá srovnatelnou variantu. Český Krumlov má 13.000 obyvatel.

Čistírna odpadních vod se budovala od roku 1985, zkušební provoz začal v roce 1992. Město ji, stejně jako kanál, využívá. JIP-Papírny Větřní, které jsou od listopadu 2013 v insolvenci, existují od druhé poloviny 19. století. V době největší slávy byly někdejší Jihočeské papírny druhým největším zpracovatelem papíru v zemi a zaměstnávaly přes 3400 lidí. Zkraje 90. let 20. století dosahoval zisk 300 milionů korun ročně. Na počátku insolvenčního řízení chtěli věřitelé po dlužníkovi 972 milionů.

Foto: Wikipedia, VitVit, licence

1. 2. 2019 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE