Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Český Krumlov chce koupit ČOV od firmy, která je v insolvenci

Český Krumlov chce koupit ČOV od firmy, která je v insolvenci

Město Český Krumlov podá nabídku na koupi čistírny odpadních vod, která patří firmě ČOV Český Krumlov, jež je od roku 2014 v insolvenci. S čistírnou by chtělo město koupit i takzvaný obchvatný kanál Větřní - Český Krumlov. Za obě stavby město nabídne 230 milionů korun. Pro návrh dnes hlasovalo 14 zastupitelů. 

Zbylých devět opozičních zastupitelů před hlasováním opustilo sál. Jedním z klíčových věřitelů ČOV Český Krumlov je podnikatel Tomáš Pitr, vedení radnice s ním jednou jednalo.

Za ČOV nabízí město 180 milionů Kč, za obchvatný kanál 50 milionů. Kanál patří firmě JIP-Papírny Větřní, která je v insolvenci od roku 2013. Celou koupi chce město financovat z bankovního úvěru, splácelo by ho 15 let. Bez vlastnictví obou závodů by podle radních obyvatele ohrožoval možný spekulant.

Město podá v příštích dnech nabídku insolvenčním správcům obou firem, řekl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL). Zastupitelům řekl, že je to největší transakce od roku 1990, o níž rozhodují. Když ČOV a kanál město koupí, pronajme je za 20 milionů ročně a z toho bude hradit jistiny a úroky. V roce 2020 chce město připravit koncesní řízení na provozovatele.

"Nabídku podáváme, protože se domníváme, že pro město Český Krumlov a jeho budoucnost je úplně klíčové, abychom čistírnu odpadních vod měli ve vlastnictví, pod jasnou kontrolou. Jedině tímto způsobem dokážeme zajistit, aby cena stočného v Českém Krumlově byla přijatelná pro občany i pro firmy," řekl ČTK Hermann.

Radnice má i variantu, že postaví vlastní čističku. Odhad nákladů je 380 milionů korun. Koupě ČOV a kanálu by pokryla i potřeby města Větřní, stavba vlastní čističky ne, stojí v důvodové zprávě. "Koupě je technicky, provozně i ekonomicky řešením, které z krátkodobého až střednědobého hlediska nemá srovnatelnou alternativu," uvádí důvodová zpráva.

Na dotaz opozice Hermann řekl, že s Pitrem jednali jednou, protože se prohlásil za majitele pohledávky a klíčového věřitele. Když město ČOV i obchvatný kanál koupí, zajistí to podle Hermanna čištění odpadních vod měst Český Krumlov a Větřní tak, že je budou mít plně pod kontrolou.

Opozice podání nabídky kritizovala. Miroslav Máče (Nezařazení) řekl, že to znamená velké zadlužení občanů a kritizoval cenu. Barbora Šiftová (ANO) byla také proti. "Když to město nekoupí, nestane se vůbec nic, jen nebude mít dluh kolem půl miliardy. Je to o velkých investicích, solventnosti a bonitě města," řekla Šiftová. Václav Velek (PRO 2016) řekl, že zatímco stará čistička znamená zátěž pro životní prostředí, nová by byla ekologická. Český Krumlov má 13.000 obyvatel.

Čistírna odpadních vod se budovala od roku 1985, zkušební provoz začal v roce 1992. Město ji, stejně jako kanál, využívá. JIP-Papírny Větřní, které jsou od listopadu 2013 v insolvenci, existují od druhé poloviny 19. století. V době největší slávy byly někdejší Jihočeské papírny druhým největším zpracovatelem papíru v zemi a zaměstnávaly přes 3400 lidí. Zkraje 90. let 20. století dosahoval zisk 300 milionů korun ročně. Na počátku insolvenčního řízení chtěli věřitelé po dlužníkovi 972 milionů.

Foto: Wikipedia, VitVit, licence

29. 3. 2019 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE