Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Český Krumlov chce koupit ČOV i kanál, nabízí 210 milionů korun

Český Krumlov chce koupit ČOV i kanál, nabízí 210 milionů korun

Český Krumlov chce koupit čistírnu odpadních vod, která patří firmě ČOV Český Krumlov, jež je od roku 2014 v insolvenci. S čistírnou chce koupit i obchvatný kanál Větřní - Český Krumlov. Za ČOV nabídlo město 160 milionů Kč, za kanál 50 milionů. Koupi město uhradí z úvěru, jejž bude splácet 15 let. 

Vodné a stočné, jež je teď v Krumlově 78,86 Kč za metr krychlový, by stouplo po transakci asi o deset Kč. V pátek o tom rozhodli zastupitelé.

Koupi kritizovala opozice, nedoporučil ji finanční výbor. Jedním z klíčových věřitelů ČOV Český Krumlov je podnikatel Tomáš Pitr. Kanál patří firmě JIP-Papírny Větřní, která je v insolvenci od roku 2013. Bez vlastnictví obou závodů by podle radních obyvatele ohrožoval možný spekulant. Město doručí nabídku insolvenčním správcům. Pro koupi hlasovalo 13 z 22 přítomných zastupitelů, proti bylo šest, tři se zdrželi.

Radnice si nechala zpracovat analýzu od firmy Deloitte, zaplatila za ni asi 1,3 milionu Kč. Vyplynulo z ní, že koupě je nejvýhodnější z variant, mezi nimiž byla i stavba nové čističky. Město nepřevezme dluhy ČOV. Nutné investice do ČOV v příštích deseti letech budou asi 25 milionů Kč. Kupní částka 210 milionů je o 20 milionů nižší, než radnice navrhla loni; cenu snížila kromě jiného kvůli propadům příjmu v souvislosti s koronavirem.

"Situaci, kdy čistírna odpadních vod i obchvatný kanál jsou ve správě insolvenčního správce, považujeme za hrozně nebezpečnou pro budoucnost. Je to strategická investice, mít, nebo nemít čistírnu odpadních vod. Kdyby se nám to povedlo, zajistíme si čištění odpadních vod za ceny, které budou pro občany velmi solidní, a získáme i prostředky na obnovu čistírny," řekl novinářům místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL). Jak dodal, z nájemného ČOV by město za 15 let mohlo mít na její obnovu 67,5 milionu.

O koupi čističky se podle radnice zajímá i jiná společnost. Člen finančního výboru Zdeněk Zajíček to popřel. "Virtuální spekulant mi připadá jako Jára Cimrman. Všichni o něm mluví, ale neexistuje," řekl.

Starosta Dalibor Carda (SN-Město pro všechny) řekl, že v předchozích letech zástupci JIP-Papírny město vydírali kvůli cenám, také hrozilo, že dodavatel energií odpojí ČOV od sítě, jež neplatila za elektřinu.

Opozice koupi kritizovala. Podle ANO je navrhovaná cena nesmyslná, ODS neúspěšně podala protinávrh, podle nějž by město zaplatilo 130 milionů.

Čistírna odpadních vod se budovala od roku 1985, zkušební provoz začal v roce 1992. Město ji, stejně jako kanál, využívá. JIP-Papírny Větřní, které jsou od listopadu 2013 v insolvenci, existují od druhé poloviny 19. století. V době největší slávy zaměstnávaly někdejší Jihočeské papírny přes 3400 lidí. Zkraje 90. let 20. století dosahoval zisk 300 milionů ročně. Na počátku insolvenčního řízení chtěli věřitelé 972 milionů.

Foto: Wikipedia, Philip Pikart, licence

29. 6. 2020 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE