Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
V Mladé Boleslavi vzrostou ceny vodného a stočného i ceny tepla. Naopak v Kolíně cena za vodné a stočné klesne.V Rakovníku, Kladně, Mělníku či Kutné Hoře budou služby stát stejně jako v letošním roce. ČTK to zjistila u vedení středočeských měst.
Lidé v Příbrami příští rok zaplatí více za svoz odpadu. Poplatek se zvedne o 84 na 552 korun na obyvatele a rok. Nová cena podle vedení města vychází ze skutečných nákladů v předchozím roce a nejsou do ní zahrnuty nevybrané poplatky od dlužníků. Lidé podle mluvčí radnice Pavlíny Svobodové městu dluží na poplatcích 6,5 milionu korun, nejvíce právě za svoz odpadu. Jiné služby se v Příbrami od Nového roku zdražovat nebudou.
V Kutné Hoře zůstanou poplatky na letošní úrovni. "Do budoucna bychom samozřejmě chtěli, aby se některé věci zlevnily, třeba jízdy důchodců v MHD nebo platby za odpady," uvedl starosta Martin Starý (Kutnohorská změna). Zatím se ale podle něj nepřišlo na to, jak takový výpadek příjmů nahradit.
V Kolíně se příští rok cena za vodné a stočné oproti minulému roku výrazně sníží. Městu na konci tohoto roku vypršela s dodavatelskou firmou Vodos patnáctiletá smlouva, zastupitelé schválili stejného provozovatele na dalších deset let. "Jak u vodní infrastruktury, tak u kanalizační infrastruktury jsme měli koncesní řízení na nového provozovatele," řekl starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín).
Letos Kolíňáci zaplatili za vodné 37,84 korun za metr krychlový, příští rok to bude 37,57 korun za metr krychlový s DPH. Cena stočného klesne ještě výrazněji, a to přibližně o osm korun na 32,18 korun za metr krychlový. "Zadali jsme podmínky tak, aby město mělo dobrou cenu, aby mělo vliv na cenotvorbu, abychom měli i mnohem větší vliv na to, co se v našem městě bude opravovat, a na kontrolu toho, jak se ve městě s naším majetkem hospodaří," řekl Rakušan. Jiné změny v cenách služeb město neplánuje.
Naopak v Nymburce vodné a stočné příští rok podraží. "Cena pitné vody podražila z původních 39,68 korun za metr krychlový na 41,18 korun. Cena odkanalizované vody stoupla ze 41 korun na 41,80 korun za metr krychlový," řekla ČTK mluvčí města Olga Vendlová. Poplatky za komunální odpad zůstávají stejně jako v loňském roce na 760 korunách za poplatníka, také ostatní poplatky zůstanou nezměněny. Město podle Vendlové ročně vybere na poplatcích asi 11 milionů korun.
V Mladé Boleslavi v příštím roce zdraží teplo. "Cena tepla na rok 2016 se oproti roku předcházejícímu zvyšuje o 3,2 procenta, což znamená, že konečná cena pro spotřebitele je ve výši 557 korun za gigajoule," řekl ČTK Miroslav Olšák, předseda představenstva firmy Centrotherm Mladá Boleslav, jenž je distributorem tepla ve městě.
Navýšení ceny je podle něj nutné k zabezpečení ekonomické stability společnosti. Získané prostředky chce firma využít k udržování, opravám a investicím do sítí a technologií. "Tato úprava ceny představuje navýšení platby pro občana s průměrným bytem o velikosti 80 metrů čtverečních o částku cca 38 korun měsíčně," dodal Olšák.
Cena vodného a stočného ve druhém největším středočeském městě stoupne téměř o čtyři procenta. Za metr krychlový pitné vody Boleslaváci zaplatí příští rok 47,93 korun s DPH, cena vody odkanalizované bude 42,21 Kč s DPH.
Na Kladensku a Mělnicku cena vodného a stočného stoupat nebude. Vodárny Kladno-Mělník zásobují vodou 260.000 obyvatel Mělnicka, Kladenska a částí Rakovnicka, Mladoboleslavska a okolí Prahy. Za vodné tak příští rok opět budou platit 53,24 koruny za metr krychlový a za stočné 39,68 koruny.
V Kladně nepřipravují žádná zdražování ani poplatků ani nájmů. Ani u městské hromadné dopravy žádné zdražování podle vedení města nehrozí, to naopak uvažuje o dalších slevách například pro školáky. "Je to ale zatím v jednání a bližší informace očekáváme až koncem ledna či února," řekla ČTK mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.
Služby se podle mluvčí mělnické radnice Heleny Vavřinové nebudou zdražovat ani v Mělníku. Stejné by to mělo být v Rakovníku. " Co se týče poplatků, jako jsou komunální odpad, za psa, užívání veřejného prostranství, žádné navýšení není plánováno," sdělila ČTK mluvčí rakovnické radnice Andrea Strnadová.
V Benešově vzrostou nájmy v některých městských bytech. Týká se to ale jen těch, které budou mít zrekonstruované jádro a nové nájemce od roku 2016. Nájemné se tam zvýší o deset korun na 65 Kč za metr čtvereční a měsíc. Podle starosty Jaroslava Hlavničky (Volba pro město) lidé zřejmě také zaplatí víc za vodu, protože klesá její spotřeba. Změna však nenastane od ledna, ale případně až během roku. "MHD se nemění, poplatek za odpad se nemění a cena tepla zatím zůstává stejná," dodal Hlavnička.
Foto: „Sázava River (CZE) at Kliment's View“ od cs:Wikipedista:ŠJů – cs:Soubor:Sázava_z_Klimentovy_vyhlídky.jpg. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
11.12.
Meziroční inflace v listopadu klesla na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Šlo o čtvrtý pokles za sebou. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků tak data potvrdila dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících.
9.12.
V obcích sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se s novým rokem zvýší cena pitné vody se stočným proti letošku o pět procent. Za metr krychlový budou obyvatelé těchto obcí od ledna celkem včetně daně platit 99,97 koruny. Podle tiskové zprávy rozhodlo o nové ceně vedení svazku na dnešní valné hromadě.
27.11.
S odstraněním syntetických i přírodních hormonů z vodních zdrojů by v budoucnu mohli pomoci mikroroboti. Tyto hormony nyní představují značný problém, neboť ovlivňují endokrinní činnost řady organismů. Autonomní robůtci by mohli hormony efektivně zachytit. Studii vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) publikoval časopis Nature Machinery Intelligence.
22.10.
ARGtech je název projektu, na kterém spolupracují Pražské vodovody a kanalizace a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Jeho cílem je najít nové technologie, které z čistírenských kalů odstraní bakterie rezistentní na antibiotika.
7.12.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2019 budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
12.4.
Obce nebudou mít příjem z poplatků za odběr podzemní vody. Lidé budou muset dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod až od roku 2021. Komunální čističky dál budou moci přijímat odpadní vodu od firem. Schválila to včera Sněmovna v rámci novely vodního zákona, kterou nyní dostane k projednání Senát.
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
28.11.
Vodní dům byl během tohoto měsíce oceněn hned ve třech prestižních soutěžích s celorepublikovým dosahem. Stal se vítězem kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe 2017. Dále pak odborníci na reklamu ocenili expozici Vodního domu prvenstvím v soutěži POPAI AWARDS a za architekturu 2017 byl Vodní dům nominován na Českou cenu.
27.10.
Ve čtvrtek 26. 10. 2017 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že i v dalším roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
26.10.
Vodné a stočné v Česku by v příštím roce mělo zdražit nejvýše o jedno až dvě procenta. Případné větší zdražení by se mohlo týkat společností, které investovaly za pomoci evropských dotací a nastavený finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Průměrná cena vodného a stočného v ČR nyní činí 83 korun s DPH za metr krychlový vody.
17.3.
Moderní návštěvnické středisko Vodní dům otevře své prostory v sobotu 19. března. Pro návštěvníky je připravena interaktivní expozice, která zaujme všechny smysly dětí i dospělých. Unikátní areál podle návrhu architektonického studia AND najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
1.2.
Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).
22.1.
Středočeský kraj chce zlepšit zásobování vodou v období sucha. Nechá si zpracovat analýzu, která prověří současný stav a prozkoumá i možnosti propojení vodárenských soustav tak, aby se zlepšila distribuce vody v období sucha. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
21.1.
Lidé v Nymburce jsou dnes kvůli poruše na přivaděči celý den bez pitné vody. Z kohoutků přestala téct před 10:00, do půlnoci by měla být závada odstraněna. Odstávkou bylo postiženo téměř celé patnáctitisícové město, náhradní zásobování zajišťují cisterny, řekl ČTK starosta Tomáš Mach (ČSSD).
18.1.
Slaný letos plánuje modernizaci čistírny odpadních vod, město už požádalo o dotaci. První etapa bude stát přes 30 milionů korun, celý projekt zhruba 100 milionů korun. Kapacita čistírny stoupne z 10.000 na 16.000 ekvivalentních obyvatel. To by mělo zajistit dostatečnou rezervu čistírny i v případě dalšího rozvoje města. ČTK to řekl místostarosta Slaného Milan Grohmann.
11.1.
V několika obcích na Mělnicku a u Prahy skončila poslední etapa výstavby tlakové kanalizace za téměř 37 milionů korun. Obce získaly na projekt evropské, státní i krajské dotace. ČTK o tom dnes informovala Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.
5.1.
Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti vodní nádrže Želivka otevřeno moderní návštěvnické středisko s interaktivní expozicí na téma vody. Expozice je koncipována tak, aby návštěvníky učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování.
5.1.
Mikroregion Litavka podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
5.1.
Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav vybudují v mladoboleslavské příměstské části Podchlumí novou kanalizaci. Firma už začala s přípravou projektu, samotné stavební práce by měly začít v roce 2018. Náklady na práce budou přibližně 20 milionů korun, z toho čtyři miliony zaplatí město. ČTK to dnes řekla mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová. Kanalizace by měla být dokončena v roce 2020.
23.12.
Obyvatelé v Olomouckém kraji si příští rok připlatí hlavně za vodu a někde od ledna mírně vzroste také cena tepla z centrálních zdrojů. Naopak poplatky za komunální odpad, které činí několik stovek korun za rok, v řadě měst zůstanou na letošní úrovni. ČTK to řekli zástupci radnic a distributorů.
22.12.
Obyvatelé Ústeckého kraje vydají příští rok za teplo, vodu či svoz odpadu zhruba stejně jako letos. Vodárny ceny mírně zvyšují, za teplo naopak lidé ušetří. Velké změny nenaplánovaly ani samosprávy, města si až na výjimky budou účtovat stejné poplatky za vyvážení popelnic, většinou se nezmění ani daň z nemovitosti. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv na dotaz ČTK.
21.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji neměnila. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.
18.12.
Pátek 18. Prosince 2015 proběhl v Kutné Hoře ve znamení slavnostního předání projektu rekonstrukce a intenzifikace úpravny vody Svatá Trojice.
Vlastní rekonstrukce trvala dvanáct měsíců a v jejím průběhu bylo kompletně vyměněno technologické zařízení úpravny vody. Díky tomu dokáže úpravna stoprocentně zabezpečit dodávky pitné vody v požadovaném celoročním množství a kvalitě.
18.12.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, protékající historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní a zároveň má revitalizace vytvořit přírodě blízký charakter celého toku. Náklady budou až 40 milionů korun, město chce na akci získat dotaci od Státního fondu životního prostředí, řekl dnes novinářům starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).
15.12.
V poslední době zaznamenala společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zvýšený výskyt dotazů týkající se měření tlaku vody v rodinných domech i bytových jednotkách.
8.12.
Městys Černá Hora na Blanensku vystoupí od ledna příštího roku ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem k tomu prý byla neúměrně vysoká cena vody. Černá Hora ji zatím bude nakupovat od Vodárenské akciové společnosti (VAS) s tím, že může dodávku pitné vody pro své obyvatele v budoucnu zajišťovat sama.
7.12.
Řeka Loděnice má u Nenačovic na Berounsku upravený, k přírodě ohleduplnější tok. Koryto řeky bylo dříve uměle narovnáno a tok poškozoval přírodu. Upravené koryto má pravidelné zákruty, takzvané meandry. Projekt stál přes 27 milionů korun bez DPH. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Práce začaly v únoru, slavnostní otevření se konalo dnes.
7.12.
Cena pitné vody se stočným na Třebíčsku příští rok stoupne o dvě procenta. Za metr krychlový budou odběratelé od 1. ledna platit 87,49 koruny a v porovnání s letoškem připlatí 1,75 koruny. Novou cenu už schválilo předsednictvo svazku obcí Třebíčska. ČTK to dnes řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti, která pro obce tuto infrastrukturu provozuje.
2.12.
Zásobování Příbramska pitnou vodou čeká další významná změna. Po celkové rekonstrukci a modernizaci úpravny vody v Kozičíně provedené v letech 2003 až 2005 čeká potřebná modernizace i druhou nejvýznamnější ze tří úpraven, a to úpravnu vody Hvězdička, jejímž vlastníkem je Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Příbram.
30.11.
Vodárny ve středních Čechách ve většině případů vodu nezdraží. Ceny vodného a stočného se liší v regionu o jednotky korun. Vodárny Kladno-Mělník a společnost 1. SčV zachovají letošní ceny a společnost Vodos zlevní vodné a stočné na Kolínsku. Naopak na Berounsku kvůli vysokým investicím do obnovy sítě cena vody zřejmě mírně stoupne.
30.11.
Nové Strašecí plánuje dokončení kanalizace i stavbu čističky. Náklady dosáhnou desítek milionů korun. Kanalizace by mohla být hotová zhruba za dva roky, nová čistírna odpadních vod zřejmě později. Záležet bude i na získání dotace na oba projekty. Rozpočet města pro příští rok dosáhne téměř 96 milionů korun a bude vyrovnaný. ČTK to sdělil starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
27.11.
Výstavba přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se chýlí k závěru. Do 1. prosince by mělo být napuštěno nové potrubí mezi vodojemem Podmračí a Benešovem. Do 10. prosince má být zprovozněn úsek od Podmračí ke štole Javorník, řekl včera ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
26.11.
Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 25. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“. Nadační fond Slunce pro všechny získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 26 969 Kč.
23.11.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
20.11.
Problémy s pitnou vodou v Lysé nad Labem, která obsahuje zvýšené množství dusičnanů, by měly skončit do konce roku. Město nainstaluje na úpravnu vody speciální filtry, které mají regulovat množství dusičnanů ve vodě. ČTK to dnes řekl starosta města Jiří Havelka (ODS).
16.11.
Středočeské vodárny zvýšily zabezpečení vodní sítě, reagují tak na páteční teroristické útoky v Paříži. K dohledu využijí i bezpečnostní agenturu. Opatření se týká vybraných vodohospodářských zařízení, objektů a také bude zvýšena ochrana vodních zdrojů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
30.10.
Chleby a Senice na Nymbursku mají novou kanalizaci. V osadě Draho, která je součástí obce Chleby, vyšla výstavba na 18 milionů korun a v Senicích na 25 milionů korun, sdělil dnes ČTK Petr Kučera z tiskového oddělení krajského úřadu.
29.10.
Milovice na Nymbursku zmodernizovaly v městské části Benátecká Vrutice čističku odpadních vod. V oblasti rychle přibývá obyvatel a čistička už kapacitně nestačila. Práce na modernizaci čističky trvaly déle než rok a stály 46 milionů korun, sdělila dnes ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
26.10.
v těchto dnech dokončuje práce na obnově vodojemu Žluč u Dobřeně. Vodojem slouží k zásobování téměř 2 000 obyvatel Mšenska. „Cílem stavby byla kompletní výměna vnitřních rozvodů ve vodojemu Žluč a v nedaleké armaturní šachtě. Celkové náklady dosáhly téměř 1,5 milionu Kč.“,řekl Mgr. Milan Volf, předseda představenstva VKM.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
22.10.
Vodohospodáři po měsících přestali vypouštět Orlickou přehradu a nádrž se znovu začíná naplňovat. "Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha," řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.
20.10.
Po mnoha letech příprav se obyvatelé města Sedlčan, obce Kosova Hora a osady Solopysky konečně dočkají dostatečného množství kvalitní pitné vody z vodárenské soustavy Želivka. V těchto dnech totiž probíhají poslední dokončovací práce na přepojení systému zásobování obyvatel na nově vybudovaný přivaděč pitné vody Benešov - Sedlčany.
19.10.
Dokončení přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se o měsíc posouvá. Původně mělo být všechno hotovo do konce října, dělníci ale ve třech obcích narazili na potrubí, které nebylo zaneseno v žádných plánech.
19.10.
Připravovaná novela vodního zákona, v níž ministerstvo životního prostředí prosazuje až trojnásobný nárůst poplatků za odběr podzemních vod, povede k řadě regionů v ČR k nemalému růstu cen vod. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) tvoří totiž podzemní voda zdroje pitné vody přibližně pro polovinu obyvatel naší země.
19.10.
Mikroregion Litavka losoval netransparentně firmy v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal pokutu 200.000 korun, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě.
5.10.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík dnes začal pomáhat s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistavil ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Zájem o pomoc společnosti nahlásili majitelé asi stovky lodí, celá akce se proto prodlouží.
29.9.
Výstavba nového přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku nabrala zpoždění. Ve třech obcích na trase stavby se v zemi objevilo vedení, které nebylo zaneseno v žádných plánech. Zhotovitel požádal o prodloužení termínu dokončení o měsíc, správní rada svazku obcí, který je investorem akce, o tom bude jednat v příštích dnech. ČTK to řekl místostarosta Benešova Roman Tichovský (ODS).
23.9.
Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík pomůže letos s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistaví ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Bezplatnou službu podnik zorganizuje 3. a 4. října, zájemci o transport lodi se mají hlásit do 28. září na dispečink podniku.
22.9.
Starostové z Kralup nad Vltavou a dalších obcí na dolním toku Vltavy zablokovali návrh státního podniku Povodí Vltavy na zvýšení ochranného prostoru Orlické přehrady o třetinu na 93 milionů metrů krychlových. Starostové chtějí, aby se ochranný prostor v přehradě navýšil až na 120 milionů metrů krychlových. odnocení.
21.9.
Hladina vody v Orlické přehradě, která patří do soustavy vodních děl Vltavská kaskáda, je kvůli suchu o osm metrů níže oproti normálu. Současný stav je podle mluvčího Povodí Vltavy Huga Roldána zcela mimořádný, srovnatelný s obdobím sucha v roce 2003. Nádrž se vyprazdňuje už několik měsíců.
8.9.
Plzeňanům zůstane další čtyři roky stejná cena vodného i stočného. Může se zvýšit maximálně o inflaci. Současné vedení města to chápe jak svoji prioritu a vyplývá to i z nových pravidel tvorby cen, kterou k 1. lednu 2015 schválilo ministerstvo financí. Plzeň už ale podle těchto pravidel jede, takže se tu nic nezmění, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).
17.12.
Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent.
9.12.
Lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Vyplynulo to z dosavadních jednání mezi vedením radnice a vodohospodářskou společností 1.SčV.
5.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto vytvořila vloni hrubý zisk 3,2 milionu korun. Je to více než dvakrát tolik než předloni, kdy zisk činil 1,46 milionu korun. Na lepších výsledcích mají zásluhu vyšší ceny vodného a stočného, náklady vzrostly méně, řekla ČTK ekonomka společnosti Irena Svatošová.
25.4.
Společnost 1. Středočeská vodárenská, která provozuje vodovody a kanalizace obcí na Příbramsku a v okolí Prahy, v letošním prvním čtvrtletí zaznamenala 224 havárií, což je meziročně třikrát víc. Čtyřnásobně se zvýšil i počet poškozených vodoměrů, společnost na nich našla 112 závad. Příčinou jsou mrazy, které v tuzemsku udeřily zejména v první polovině února. ČTK to dnes sdělila mluvčí společnosti Kristina Blaszczyková.
16.4.
V letošním roce by měla začít výstavba vodovodu pro devět obcí na Křivoklátsku, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Výstavba sítě za téměř 940 milionů korun potrvá tři roky. V současnosti je vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby, které potrvá do 11. května. ČTK to řekl předseda projektu a starosta Roztok Vladimír Melč.
10.4.
Svárov a Zlámanec - dvě obce, které dodnes žily jen z vody z vlastních studen, se konečně napojily na vodovod z Velkého Ořechova do Doubravy. Jak taková situace vypadá?
21.3.
Čtyři středočeská města nedostanou evropské dotace na přestavbu čističek odpadních vod. Jde o Kladno, Slaný na Kladensku, Nové Strašecí na Rakovnicku a Odolenu Vodu u Prahy. Vyplývá to z informací ministerstva životního prostředí zveřejněných na internetu. Města se kvůli tomu většinou pokusí získat dotace z jiných fondů.
19.3.
V mnoha zemích je nejdůležitější věc k přežití - voda - velmi nedostatkové "zboží". U nás je voda stále velmi laciným artriklem, jak je tomu ale ve zbývajících státech naší planety? Pojďme si na ně posvítit.
19.3.
Společnost Veolia Voda obnovila pro zákazníky službu umožňující hradit faktury za vodné a stočné na terminálech společnosti Sazka. Informoval o tom dnes mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.
14.3.
Spotřební koš je makroekonomický pojem, který nám stejně jako obsah nákupního košíku v supermarketu ukazuje, co za věci v jakém poměru lidé nakupují. Jak si v něm stojí voda?
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
6.1.
Dvousložkovou cenu vody chce pro své zákazníky zavést společnost Vodovody a kanalizace Beroun, a. s. Současné platby jsou totiž závislé výhradně na tom, kolik konkrétní domácnost spotřebuje vody. Při současné platbě ovšem největší část nákladů uhradí odběratelé s průměrným a nadprůměrným odběrem.
21.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) se dnes dohodlo na zvýšení průměrné ceny vodného a stočného pro rok 2012 ze současných 61,44 koruny na 68,62 koruny za jeden metr krychlový. Průměrný spotřebitel v domácnosti v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
13.12.
O 15 % více zaplatí lidé od Nového roku v Prachaticích za kubík pitné vody. Každý zaplatí približne o deset korun za kubík více než letos. Cenu ve výši 62,90 koruny bez DPH schválili nedávno prachatičtí radní.
13.12.
Vyšší daň z přidané hodnoty a rostoucí náklady na výrobu zvýší cenu vody. Ve Strakonicích od ledna zdraží pitná voda pravděpodobně o 4,22 Kč/m3. Takový je návrh radních, o kterém budou zítra rozhodovat zastupitelé.
9.12.
Cena vodného a stočného se v Berouně od ledna příštího roku zvýší. Důvodem je zvýšení daně z přidané hodnoty na 14 %. Na nárustu ceny se podílí také zvýšení investičního rozpočtu společnosti o více jak deset miliónů korun, sdělila mluvčí verounské radnice Pavla Švédová.
7.2.
V Kolíně bude letos vodné stát 34,17 korun, stočné pak 36,26 korun, celkem tedy lidé za vodu zaplatí 70,43 Kč včetně DPH. Po dlouhých jednání nakonec tyto ceny odhlasovalo zastupitelstvo. Nové ceny platí od února.
13.12.
Odběratelé společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM) zaplatí o 0,3 haléře za litr vody více než v letošním roce, což znamená, že vodné a stočné stoupne o 3, 85 procenta.
10.12.
V Petrovicích konečně poteče kvalitní pitná voda. Obyvatelé si ale za ní připlatí. V listopadu byla totiž dokončena kompletní rekonstrukce úpravny vody v Týnčanech za 2,33 milionů korun.
19.5.
Nová mobilní aplikace Tree Check rozpozná druh stromu, prozradí i to, kolik v létě vypaří vody či jak velký stín díky své listové ploše poskytuje. Stromy si navíc mohou uživatelé přidávat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní "herbář". V tiskové zprávě o tom informoval David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, která se na vývoji aplikace podílela spolu s dalšími organizacemi.
18.5.
Teplé počasí startuje a s ním i koupací sezóna. Pokud už svůj bazén doma nebo na chalupě připravujete k brzkému provozu, dejte pozor na pravidla jeho napouštění. Pokud totiž nemáte vlastní zdroj vody a budete jej napouštět z vodovodního řadu, můžete sobě ale i sousedům způsobit nemilé starosti. Na co si dát pozor radí ředitel VOS, a. s. Ing. Richard Smutný.
18.5.
Zprávu o opatřeních ke snížení povodňových rizik na horním toku řeky Opavy ve středu projedná vláda. Materiál, který předkládá ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), uvádí, že zvýšení úrovně ochrany před povodněmi nelze dosáhnout bez stavby přehrady Nové Heřminovy. Příprava stavby by měla začít ke konci roku 2026 a do provozu by měla být nádrž uvedena v roce 2032.
16.5.
edno z největších koupališť v Česku v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku s délkou 130 metrů začalo s napouštěním vody a přípravami na sezonu, která začne 1. června. Město dá ročně na jeho údržbu zhruba 750.000 korun. Vstupné se oproti loňsku nezmění. Na dotaz ČTK to uvedl starosta Jaroslav Verner (ANO 2011).
13.5.
V Dymokurech na Nymbursku by měli na podzim začít s modernizací čističky odpadních vod a dostavbou kanalizace tam, kde ji dosud nemají. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Nymburk, která čističku vlastní, v tendru vybrala pro stavbu společnosti Pohl, Zepris a VPK Suchý. Práce si vyžádají téměř 125 milionů korun a měly by být hotové do konce roku 2023.
9.5.
Na Orlické přehradě začal zkušební provoz modernizovaného lodního výtahu pro menší sportovní plavidla. Zařízení má za sebou rozsáhlou přestavbu, která si vyžádala 122 milionů korun. Se zahájením ostrého provozu se počítá do konce května, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
4.5.
Češi loni spotřebovali průměrně 93,2 litru vody denně na osobu, proti roku 2020 je to o 2,1 litru více. Ztráty vody se meziročně snížily o 0,2 procenta na 14,9 procenta, ve vodovodní sítí se ztratilo 86,5 milionu metrů krychlových vody. V tiskové zprávě o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
3.5.
V Čelákovicích u Prahy by měli v květnu začít s umísťováním mola pro osobní lodě. Poslouží k nástupu a výstupu cestujících na levém břehu Labe nedaleko lávky přes řeku. Do konce dubna 2023 by pak mělo být postaveno ještě přístaviště pro malá plavidla. Jde o investici Ředitelství vodních cest (ŘVC), bude stát 36 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
29.4.
Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) chce vybudovat ve Středočeském kraji v letech 2023 až 2026 několik veřejných přístavišť pro velké i malé osobní lodě na Labsko-vltavské vodní cestě. Středočeský kraj tyto stavby podporuje, mohou podle něj zvýšit turistický potenciál regionu. Po včerejším jednání krajských radních to v tiskové zprávě uvedl mluvčí hejtmanství David Šíma.
19.4.
Českým i moravským rybářům začala pstruhová sezona. Lovit mohou ve stovkách pstruhových revírů. Povolení chytání po celou sezonu vyjde minimálně na 1000 Kč, vyplývá z informací rybářských svazů. Možnost lovit v pstruhových vodách mají rybáři do konce listopadu.
11.4.
Odborníci zkoumají hromadný úhyn raků říčních v Jalovém potoce u Hořovic na Berounsku. Podezření mají na račí mor, čekají ještě na výsledky podrobnějších testů. O situaci informovali veterináře a rybáře.
8.4.
Středočeské hejtmanství rozdělí jako dotaci pro životní prostředí téměř 30 milionů korun, hlavně na obnovu rybníků. Podpoří zadržování vody v krajině i ekologickou osvětu. Dotaci získá 55 projektů, rozhodli dnes středočeští krajští radní. Rozhodnutí ještě musejí potvrdit zastupitelé, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.
7.4.
Francouzská nadnárodní skupina Veolia splnila všechny podmínky a dokončuje akvizici společnosti Suez. Sloučení firem se týká i vybraných aktivit v České republice, konkrétně divize odpadového hospodářství Suezu a jejích více než 1400 zaměstnanců. Akvizice se naopak netýká pěti českých vodárenských společností, v nichž Suez působí jako akcionář.
30.3.
Kvůli suchu a vypouštění rybníků kvůli jarním výlovům momentálně chybí v některých středočeských rybnících, které spravuje Rybářství Chlumec nad Cidlinou, až 40 procent vody. Hrozí, že rybáři nebudou mít kam nasadit násady nových ryb. Extrémní sucho letošního jara může podle nich ovlivnit produkci ryb v dalších letech.
21.3.
Světový den vody, který připadá na 22. března, byl vyhlášen na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji (UNCED) v Riu de Janeiro v roce 1992. Den se slaví každoročně jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji.
15.3.
Několik kamionů s kanystry a přepravkami na vodu posílá na Ukrajinu organizace Člověk v tísni. V místech, kde útoky ruské armády poškodily vodovod, tak budou lidé moci schraňovat vodu ze studen a nádrží. Organizace to dnes uvedla v tiskové zprávě. Na místa, kde nejsou vodní zdroje, dopravuje Člověk v tísni balenou vodu nebo cisterny.
8.3.
Sedlčany na Příbramsku plánují rekonstrukci čistírny odpadních vod. Práce si vyžádají 50 až 60 milionů korun a budou zahrnovat stavební úpravy i kompletní obnovu technologie, řekl ČTK starosta Miroslav Hölzel (ODS).
28.2.
Zatím zhruba 20.000 metrů krychlových bahna odstranili dělníci z Žehuňského rybníka na Kolínsku. S rozsáhlými úpravami největšího středočeského rybníka začala loni v květnu společnost Kinský dal Borgo, podle které je v rybníce až jeden milion metrů krychlových bahna. To dlouhodobě zhoršuje kvalitu vody.
21.2.
Nový bazén v Nymburce za zimním stadionem má stavební povolení. Bude stát 289 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, dalších 96 milionů padne na parkoviště, přístupové silnice, sítě, veřejné osvětlení a další prvky v okolí. Bazén by mohl být hotový do konce příštího roku.
14.2.
Odborníci z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras zkoumají výskyt bobrů na berounském ostrově, mimo jiné tam umístili fotopast. Část ostrova je kvůli hrozícímu pádu stromů pro veřejnost nadále nepřístupná, na bezpečnost dohlížejí strážníci, uvedla na dotaz ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
1.2.
V Novém Strašecí je u konce budování kanalizace, které trvalo několik let a bylo také jednou z nejzásadnějších investic. Nyní ještě zbývá zprovoznit čerpací stanici, která obslouží několik set domů. V nejbližších týdnech se lidé budou moci začít napojovat, záležet bude také na počasí, řekl ČTK místostarosta Nového Strašecí Jan Bureš (Město pro rodinu - rodina pro město).
25.1.
Příbram odbahnila Čekalíkovský rybník a opravila jeho hráz a dno. Rekonstrukce vyšla na čtyři miliony korun, z toho 1,4 milionu pokryla dotace z Operačního programu Životní prostředí. Práce u rybníka budou na jaře pokračovat, město chce v jeho okolí za 30 milionů korun vytvořit park. Hotovo by mělo být vše v létě, řekl ČTK starosta Jan Konvalinka (za ANO).
20.1.
Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe má jít do roku 2027 přes 62 miliard korun. Oproti předchozímu šestiletému období je to více než dvojnásobná částka. Vyplývá to z aktualizovaných plánů pro zvládání povodňových rizik, které ve středu projedná vláda.
20.1.
Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe půjde do roku 2027 přes 62 miliard korun. V totožných oblastech má jít 68 miliard na čistírny odpadních vod, kanalizace, revitalizaci řek a potoků či zmírnění dopadů sucha. Návrhy ministerstev zemědělství a životního prostředí na dnešním jednání vláda schválila. V tiskové zprávě o tom informovala ministerstva.
19.1.
Mezivládní dohoda o polském hnědouhelném dole Turów podle ekologické organizace Greenpeace nezajistí dostatečnou ochranu životního prostředí a zásob vody pro obyvatele příhraničí. Aktivisté dnes uvedli, že uzavření dohody by byla chyba. Požadují také, aby Česko neustupovalo polským požadavkům, například ohledně snížení kompenzací škod, které provoz dolu způsobí na českém území.
15.1.
Málokdo by hledal přírodní ráj pod koridory drátů vysokého napětí. Příroda však často umí překvapit a přesně tak je tomu mezi opatovickou elektrárnou a Lázněmi Bohdaneč.
13.1.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v projektu Vracíme vodu lesu loni obnovil, opravil či vybudoval 150 rybníků, tůní, nádrží a mokřadů. Do staveb vložil 180 milionů korun. "Letos plánujeme opatření na 170 místech s náklady ve výši 230 milionů korun. Dalších 90 projektů připravujeme," uvedl v tiskové zprávě pověřený generální ředitel Lesů ČR Jiří Groda.
10.1.
Vládní koalice chce podle programového prohlášení do konce letošního roku předložit návrh na ústavní ochranu vody. V oblasti životního prostředí plánuje i novelu zákona o ochraně půdy a zpřísnění pokut za poškozování životního prostředí. Do polovinu roku 2022 kabinet chce předložit dopadové studie pro návrhy vyplývající z tzv. Zelené dohody pro Evropu.
5.1.
Vláda ve středu projedná východiska pro určení, které úřady z oblasti zdravotnictví a odpadních vod budou mít na starosti dohled nad výskytem koronaviru v odpadních vodách kvůli mapování epidemie. Materiál, který předkládá ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty), vychází z doporučení Evropské komise z loňského března.
21.12.
Vodní nádrž Orlík je co do objemu zadržované vody největší tuzemskou přehradou. Výstavba 91 metrů vysoké betonové hráze trvala sedm let a byla dokončena před 60 lety, 22. prosince 1961. Rozlehlé přehradě muselo ustoupit několik vesnic a samot, celkem asi 650 stavení, 14 mlýnů a velký počet pil.
20.12.
Vodní záchranáři u lipenské přehrady letos zasahovali u 75 případů. Je to přibližně o pětinu méně než loni. Pokles zřejmě způsobil fakt, že u lipenské nádrže letos trávilo dovolené méně Čechů než v minulých letech. V tiskové zprávě o tom informoval za Turistický spolek Lipenska Pavel Pechoušek.
16.12.
Logistický areál u dálnice D1 poblíž Ostředku na Benešovsku, který staví developerská skupina UDI Group, bude přeměňovat dešťovou vodu zachycenou na střechách hal na pitnou. Umožní to technologie, kterou firma připravuje, sdělila dnes ČTK ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. Do stavby areálu skupina investuje miliardu korun.
15.12.
Příbram potřebuje zvýšit kapacitu čistírny odpadních vod, nynější stav neumožňuje připojení nových domácností. Rozšíření si vyžádá čtvrt miliardy korun, město chce na akci získat dotaci, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO).
13.12.
V Říčanech u Prahy skončila rekonstrukce čistírny odpadních vod, nyní je v ročním zkušebním provozu. Díky investici za 120 milionů korun se rozšířila kapacita zařízení. Nově vystačí pro 20.600 obyvatel, zatímco dosud to bylo přes 16.000. Kolaudace přijde na řadu po vyhodnocení zkušebního provozu, uvedla mluvčí města Kateřina Lauerová.
10.12.
Mokřady a tůně v devíti oblastech na Podblanicku čeká obnova, cílem je lepší zadržování vody v krajině. Vzniknout má 54 nových nebo obnovených tůní, což povede i k návratu ohrožených druhů rostlin, obojživelníků a hmyzu.
9.12.
Moravská vodárenská od 1. ledna příštího roku zvýší na Prostějovsku cenu vodného a stočného včetně desetiprocentní DPH o 1,73 koruny na 97,67 z letošních 95,94 koruny. ČTK to dnes sdělila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
29.11.
Cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku stoupne od ledna příštího roku o 4,97 Kč na 95,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. Zvýšení představuje 5,5 procenta.
18.11.
Z Velkého Dářka na Žďársku včera rybáři vedle kaprů odváželi velké dravé ryby, v síti měli i sedmikilové štiky nebo čtyřkilové candáty. Výlov největšího rybníka Českomoravské vysočiny se koná každé dva roky. Ryby se ale nejdřív z dvousethektarového Velkého Dářka přepouštějí do podstatně menšího Nového rybníka.
15.11.
Nyní startuje v regionální televizi TV Polar a na sociálních sítích osvětová kampaň společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) určená na podporu povědomí veřejnosti o nezbytnosti třídit jedlé tuky tak, aby nekončily v kanalizaci.
12.11.
Při mrazivém počasí často trpí i vodovodní soustava, která se může vlivem nízkých teplot poničit a může dojít k úniku vody. Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. takto každou zimu řeší desítky poruch a havárií. Problémy se netýkají pouze páteřních rozvodů, ale bohužel přibývá i prasklých domovních přípojek a vodoměrů.
4.11.
Ve Voticích na Benešovsku pokročily práce na rekonstrukci čistírny odpadních vod za 100 milionů korun, hlavní technologická část je hotová. S kompletním dokončením se počítá během zimy, na jaře by mělo být zařízení již v plném provozu, řekl novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
21.10.
Na Orlické přehradě včera začala výstavba doplňkového bezpečnostního přelivu, který sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních. Práce potrvají do roku 2026 a vyžádají si 1,78 miliardy korun, řekl novinářům generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Podle něj jde o největší vodohospodářskou stavbu současnosti.
6.10.
Vědci z VŠCHT Praha ve spolupráci se společností Pražské vodovody a kanalizace a.s. pravidelně sledují množství viru SARS-CoV-2 v pražských odpadních vodách. Zachycené množství kopií virové RNA jasně ukazuje, že počet nakažených v Praze se v druhé polovině září 2021 blížil počtům zaznamenaným v polovině letošního dubna.
21.9.
Hořínská plavební komora je po modernizaci v provozu, v plavebním kanálu mezi Hořínem a Vraňany funguje i sedm nových mostů, některé z nich jsou kvůli možnosti proplutí vyšších lodí zdvižné. Skončila tak obnova mostů i historické komory, která začala v roce 2019. Nyní kanálem může projet výrazně více větších a vyšších lodí, řekl ČTK mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.
15.9.
Účast České republiky na první světové výstavě Expo v arabském světě jistě vygeneruje další příležitosti pro české firmy, lázeňství či českou vědu. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek to řekl poté, co si v Dubaji prohlédl český pavilon na výstavě Expo 2020, jež se bude konat od 1. října do 31. března 2022.
14.9.
Stát finančně pomůže tuzemskému rybářství tak, aby celková produkce ryb v Česku do roku 2030 stoupla ze současných zhruba 20.000 tun ročně. Podle odhadů ministerstva zemědělství by mohlo jít o nárůst o 0,4 až dvě procenta, hlavně díky budování nových kapacit. Rybářům, kteří chovají ryby v rybnících, naopak kvůli nedostatku vody hrozí pokles produkce.
30.8.
Zásobování vodou ve středních Čechách má zlepšit nový vodojem. Vodárny Kladno Mělník (VKM) budou v září či říjnu rozhodovat o jeho stavbě. Pomůže s akumulací vody přivedené z pražské soustavy, zásobování ze středočeských zdrojů nestačí.
30.8.
Vědci z týmu buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) měsíc před zahájením světové výstavy Expo v Dubaji trvale zprovoznili systém S.A.W.E.R. na získávání vody ze vzduchu.
30.8.
27.8.
Lidé v Česku si musí při koupání v přírodě dávat pozor na kvalitu vody. V poslední době přibývá míst, kde platí zákazy koupání nebo hygienici označují vodu na přírodních koupalištích za nevhodnou ke koupání. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic. Najdou se ale také místa, kde se kvalita vody v posledních několika deštivých a chladnějších dnech zlepšila.
27.8.
Novým potrubím, které vede pod Labem poblíž Obříství na Mělnicku, od středy proudí pitná voda. Nahradilo původní, které nebylo v dobrém technickém stavu. Pod řekou jsou dvě nová ramena vodovodního řadu, která nahradila dvě původní. Nyní začalo fungovat první z nově vybudovaných.
16.8.
Obec Kačice vybudovala nový rybník, který bude obyvatelům sloužit k rekreaci a zároveň přispěje k zadržování vody v krajině. Náklady na vybudování dosáhly přibližně 20 milionů korun, z toho mírně přes polovinu pokryly dotace ministerstva zemědělství a krajská dotace. ČTK to řekl starosta obce Libor Němeček.
13.8.
Na většině přírodních koupališť v zemi, která jsou pod dohledem hygieniků, je stále možné se koupat bez obav z případných zdravotních obtíží. S postupujícím létem ale začíná přibývat míst, kde je kvalita vody zhoršená, případně jsou ke koupání nevhodná. Na Vysočině hygienici kvůli velkému množství sinic vydali zákaz koupání pro přehradu Trnávka na Pelhřimovsku.
12.8.
Středočeský kraj dá obcím na projekty ve vodohospodářské infrastruktuře přes 102 milionů korun. Hejtmanství chce podpořit 101 těchto projektů. Rozdělení dotací ještě musí schválit zastupitelé, informovala ČTK v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
6.8.
Do vody v potrubí, která několik dní stojí, se mohou začít uvolňovat některé kovy z okolního materiálu. První výsledky výzkumu vědců z brněnské Mendelovy univerzity ukazují, že nejvíce kovů se do vody dostává z pozinkovaného potrubí, ve vzorku naměřili extrémně nadlimitní množství zinku.
3.8.
Votice na Benešovsku získaly dotaci na odstranění černé skládky na Polském vrchu, práce začnou na podzim. Město by díky tomu mohlo obnovit zdroj vody z kontaminovaného vrtu v prameništi Kouty, a zlepšit tak zásobování pitnou vodou. Celkové náklady jsou 20,7 milionu korun, dotace od ministerstva životního prostředí pokryje 17,5 milionu Kč, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09).
2.8.
Průměrná cena metru krychlového pitné vody loni v Olomouckém kraji vzrostla o 1,7 koruny na 35,8 koruny, přesto však byla ve srovnání s ostatními kraji nejnižší. V celém Česku průměrná cena metru krychlového pitné vody v roce 2020 činila 41,4 koruny.
31.7.
Evropská komise se oficiálně začala zabývat případem možné nedovolené státní podpory jedné skupině provozovatelů veřejných vodovodů a kanalizací.
30.7.
Ve Voticích na Benešovsku je v plném proudu rekonstrukce čistírny odpadních vod za více než 90 milionů korun. Práce začaly loni na podzim a až dosud postupovaly standardním tempem. V poslední době je však podobně jako jiné stavební projekty v republice komplikuje nedostatek pracovních sil a materiálů.
27.7.
Vodárenské firmy budou muset od příštího roku zákazníkům vracet peníze získané nad rámec stanovené regulace, a to v podobě nižší ceny v následujících letech. Princip tzv. vyrovnání zavádí od ledna 2022 cenový věstník, který nedávno vydalo ministerstvo financí. Podle úřadu by opatření mělo zlevnit předražené vodné.
21.7.
V letošním roce uplynulo 160 let od narození jedné z důležitých postav výstavby pražského území. Je jím Ing. Eduard Máslo, který výrazným způsobem zasáhl do vývoje hlavního města, aniž by však po sobě zanechal známější hmatatelný důkaz. Jde o další z řady osobností, která, ač dnešnímu člověku neznámá, měla velice výrazný vliv na utváření hlavního města.
21.7.
Kutná Hora chystá rekonstrukci rybníku Lorčák u pivovaru. Projekt za 1,3 milionu korun počítá hlavně s odbahněním a zpevněním břehů. Město se do něj pustí jen v případě, že získá dotaci od ministerstva zemědělství, řekl ČTK místostarosta Vít Šnadr (Piráti).
19.7.
Stát dal v letech 2013 až 2020 z evropských peněz a ze státního rozpočtu 2,7 miliardy korun na monitoring kvality vody a modernizaci technologií v úpravnách vody, přesto se kvalita povrchových ani podzemních vod nezlepšila. Někde se i zvýšil výskyt pesticidních a dusíkatých látek, což se promítlo do kvality zdrojů pitné vody.
8.7.
Dobříš na Příbramsku spolu s okolními obcemi řeší, jak dlouhodobě zlepšit zásobování vodou. Možností je vybudovat přivaděč vody z Vltavy, nebo se napojit na vodohospodářskou soustavu Příbrami. Výstavba velkokapacitního přivaděče vyjde v dnešních cenách na 800 milionů korun bez daně, napojení na Příbram by bylo o 60 až 80 milionů levnější, protože by nebylo potřeba budovat čerpadlo z Vltavy.
2.7.
Až 20.000 lidí chce podle odhadů půjčovny lodí Ingetour v prvním červencovém týdnu splout řeku Vltavu především v úseku mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. Největší půjčovna lodí na řece vyzývá turisty, aby se na řeku vydali i v jiném termínu a předešli tak zácpám, které mohou na Vltavě vznikat.
15.6.
V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude zajištěna zdravotní nezávadnost. Na tiskové konferenci to včera řekl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Podle něj již pomohlo zavedení definice užitkové vody do zákona o ochraně veřejného zdraví.
11.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v České republice je většinou dobrá. Také její teplota se už na mnoha místech dostala přes 20 stupňů Celsia. Lidé tyto vodní plochy v současném slunečném počasí vyhledávají mnohdy častěji než otevřená venkovní akvacentra, zjistila ČTK.
4.6.
Množství kyslíku ve sladkovodních jezerech mírného pásu po celém světě rychle klesá. Z velké části to způsobuje změna klimatu. Pokles kyslíku ve sladkovodních jezerech je výraznější než v oceánu a ohrožuje sladkovodní organismy i kvalitu pitné vody a ohrožuje existenci fauny a flory.
3.6.
U Obříství na Mělnicku jde do finále stavba nového vodovodního potrubí vedoucího pod Labem. Ve vyražených tunelech už vede ochranné i vodovodní potrubí, dnes byla vtlačena jeho poslední část. Takzvaná shybka zásobuje pitnou vodou 200.000 Středočechů, její stávající potrubí vedoucí v rýhách na dně řeky je ve špatném technickém stavu.
25.5.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) dokončily obnovu dvou rybníků v lesích na Mladoboleslavsku. Malé rybníky Knížecí a Lutovník na Smilovickém potoce nedaleko městysu Loučeň by měly zadržovat vodu v evropsky významné lokalitě Pěnovce u rybníka Lutovník s výskytem vzácných rostlin, informoval ČTK mluvčí Vojenských lesů Jan Sotona v tiskové zprávě.
24.5.
Soudní dvůr Evropské unie dnes nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu v uhelném dole Turów, kterou dlouhodobě kritizuje Česká republika. Vyhověl tak žádosti Prahy o vydání předběžného opatření. Podle rozhodnutí nejvyšší soudní instance EU bude zákaz těžby platit až do vynesení konečného rozhodnutí v uvedené věci.
12.5.
Na vodních nádražích a řekách v Česku bude během léta vymezeno celkem 41 prostor pro koupající, do nichž nebudou smět žádná plavidla. Na dalších osmi místech pak bude pro lodě a skútry platit omezený režim. Státní plavební správa tím chce zvýšit bezpečnost na vodě. V souvislosti s koronavirovými omezeními při cestování očekává totiž velký zájem tuzemských turistů o rekreaci v ČR.
7.5.
otice na Benešovsku připravují nové biokoupaliště Pilař na letní sezonu. Návštěvníci budou mít k dispozici i čtvrtou nádrž určenou původně pro tobogan. Město na pořízení atrakce nyní nemá peníze, proto bude čtvrtá nádrž zatím jen pro relaxaci. S otevřením areálu se počítá, jakmile to umožní počasí a opatření proti covidu-19, informoval ČTK Jan Vachtl z votické radnice.
3.5.
Na vodních dílech Slapy a Orlík začíná plavební sezona. O 1.5. je v provozu zařízení pro přepravu plavidel přes hráze obou přehrad. Pro snazší spuštění rekreačních lodí na hladinu nádrže Slapy bude dnes a v neděli udržována hladina vody v nádrži nad kótou 270 metrů nad mořem, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
26.4.
Kvalitu pitné vody z jímacího území Mělnická Vrutice, Řepínský důl a Zahájí kontrolují hydrogeologové, pracovníci provozu, dispečeři centrálního dispečinku, akreditovaná laboratoř pitných vod a na závěr i hejno pstruhů!
21.4.
S finanční pomocí NF Veolia proběhla obnova biotopu této silně ohrožené rostliny na jedné z jejích tří středomoravských lokalit – ve štěrkopískovně Náklo na Olomoucku. Je to již druhá lokalita této pozoruhodné rostliny, které se za poslední rok dostalo díky spolupráci ČSOP a NF Veolia pomoci.
20.4.
Téměř devět z deseti dětí školou povinných ví, že do dřezu, umyvadla a WC se nemají splachovat zbytky jídla, olej, hygienické potřeby, chemikálie, barvy nebo léky, protože to může způsobovat ucpávání potrubí a ohrožení systému čištění odpadní vody.
16.4.
Ode dneška mohou rybáři chystat ve pstruhových vodách. V ČR je zhruba 15.000 držitelů pstruhových povolenek, většina si dnešek u vody nenechá ujít, sdělil ČTK mluvčí Českého rybářského svazu Tomáše Kočica.
15.4.
Ojedinělá obnova části přívodního řadu pro více než 200 000 obyvatel Středočeského kraje úspěšně pokračuje. Stavbu si včera přišli poprvé prohlédnout starostové měst a obcí sdružených ve Svazku měst a obcí VKM, kteří přijali pozvání svého předsedy Mgr. Martina Kupky.
12.4.
Některé středočeské obce se chtějí napojit na soustavu, kterou provozuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Hotová je studie proveditelnosti, náklady vyčíslila na 875 milionů korun bez DPH. Obce usilují o to, aby Středočeský i Jihočeský kraj daly záměr do zásad územního rozvoje. Podle obcí by měl napojení zaplatit stát, budou jednat s ministerstvem zemědělství. ČTK to řekli starostové obcí a zástupce JVS.
26.3.
Vědci žádají o pomoc s rozvojem metody pro sledování přítomnosti koronaviru v odpadních vodách. ČTK o tom informoval mluvčí Vysoké školy chemicko technologické v Praze (VŠCHT) Michal Janovský. Výzkumníci z VŠCHT na vývoji metody založené na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2 ve splašcích spolupracují s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK).
22.3.
Již podruhé je Světový den vody poznamenaný pandemickou situací a pro širokou veřejnost jsou tak brány vybraných vodohospodářských zařízení uzavřeny. A protože voda je nenahraditelná, zaslouží si oslavit svůj svátek alespoň ve svém přirozeném prostředí, a to formou naučné stezky.
18.3.
Třeboňští rybáři už z větší části ukončili jarní výlovy, získali z nich 200 tun tržních ryb. Většina se prodá do zahraničí. S jarními výlovy naopak teprve začalo Rybářství Nové Hrady, které také čeká výnos 200 tun, z toho 100 tun rybí násady. Výlovy tam potrvají do poloviny května. ČTK to řekli zástupci rybářství.
17.3.
Přes 200 schválených projektů podpoří dotace ministerstva životního prostředí (MŽP) 300 milionů korun zaměřené na vybudování nových zdrojů pitné vody či modernizaci osvětlení v obcích. Dotační výzva na zdroje pitné vody zůstává pro zájemce otevřena do konce června, uvedla za resort Dominika Pospíšilová v tiskové zprávě.
11.3.
Půdní profil na 95 procentech území České republiky je na tom nyní z pohledu nasycenosti velmi dobře. Do nové vegetační sezony je to výborný výchozí stav, řekl včera na webináři organizovaném projektem Intersucho Zdeněk Žalud. Vyšší vlhkost půdy se vyskytuje především na Vysočině a ve vyšších polohách, nižší v nížinách v severozápadních a západních Čechách a na jihu Moravy.
10.3.
Čistírna odpadní vody v kladenské části Vrapice je na hraně kapacity. Čeká ji úprava, po ní se budou moci připojit další domácnosti. Nyní je kvůli čistírně limitovaný i případný rozvoj města. Investice přesáhne 170 milionů korun bez DPH, z toho by se město mělo podílet téměř 86 miliony korun. Práce by měly začít za dva roky, řekl dnes ČTK náměstek kladenského primátora Přemysl Mužík (Volba pro Kladno).
9.3.
Termín konání mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky se přesouvá z dubna na září, rozhodla o tom výkonná rada Teplárenského sdružení ČR. Nově se bude 27. ročník konat 14.-15. září 2021 v Clarion Congress Hotel v Olomouci.
9.3.
Vodárenská věž Děvín, ikonická stavba pražské vodohospodářské infrastruktury z dílny proslulého architekta Karla Hubáčka, se oblékla do nového kabátu. Stejně jako přilehlá čerpací stanice prošla v posledních dvou letech rozsáhlou rekonstrukcí.
8.3.
Více než 2300 otužilců se organizovaně vykoupalo o víkendu na různých místech České republiky. Účastnili se dvoudenní akce s názvem Covide, nezlob mě, kterou pořádal Turistický spolek Lipenska. Organizátoři budou usilovat o to, aby se 6. březen, kdy akce začala, stal oficiálně mezinárodním dnem otužilců. ČTK to řekl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.
4.3.
V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech eviduje společnost 1.SčV, a.s. na větší množství úniků pitné vody na vodovodní síti i v objektech odběratelů.
1.3.
Postavit důležitost dodávek pitné vody a její čištění na stejnou úroveň jako zajištění provozu energetických soustav je ambicí pozměňovacího návrhu v připravované novele zákona o ochraně přírody a krajiny.
24.2.
Od února probíhá ve společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) testování zaměstnanců na koronavirus. Vodárny tak chtějí nejenom předejít šíření viru na svých pracovištích, ale především udržet vysoký standard služeb, které poskytují.
23.2.
Ekologové uvítali rozhodnutí vlády o žalobě na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Vláda včera schválila, že Česko podá žalobu k Soudnímu dvoru EU na přelomu února a března a bude žádat zastavení těžby. Žaloba je jediný prostředek jak ochránit lidi i životní prostředí ohrožené těžbou, uvedli zástupci Greenpeace v tiskové zprávě.
17.2.
Říčany u Prahy opravily a odbahnily rybník Rozpakov na jižním okraji města. Práce vyšly na 8,5 milionu korun, peníze šly z městského rozpočtu, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová. Rybník je již napuštěný a díky mrazivému počasí ho nyní hojně využívají bruslaři.
15.2.
Ani teplota kolem minus pěti stupňů Celsia neodradila otužilce od toho, aby se dnes ve Vsetíně ponořili do ledové vody Bečvy. U splavu se stále rozrůstající skupinka schází pravidelně každou neděli, řada otužilců se však chodí koupat dvakrát až šestkrát týdně, řekl ČTK Robert Slováček, který se ze skupiny začal v Bečvě před lety otužovat jako první.
9.2.
Mělničtí radní vybrali zhotovitele kanalizace v části města Vehlovice. Jedná se o dlouho plánovanou investici, hodnota zakázky je 100 milionů korun bez DPH. Práce by měly začít v létě, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí mělnické radnice Barbora Walterová.
8.2.
Co to je sociálně únosná cena vody a kdo ji stanoví? Jsou letošní ceny vody sociálně únosné? Pojďme s vysvětlit základní pojmy a srovnat aktuální ceny se sociálně únosnou cenou vody.
8.2.
Otužilců loni markantně přibylo, mnozí lidé chtějí posílit imunitu. Ačkoliv má otužování řadu příznivých účinků na zdraví, není vhodné pro každého. Také nepůsobí jako prevence proti nemoci covid-19. Pokud chce člověk s otužováním začít, měl by na to jít pozvolna. ČTK to v rozhovoru řekl předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek. Komárek se do otužování pustil počátkem 70. let.
5.2.
Až na povodňové stupně se včera dostaly hladiny řady toků v Česku po oblevě a deštích v předchozích dnech. Podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil včera kolem 16:00 některý ze tří stupňů povodňové aktivity na víc než 60 měřicích stanicích. Většinou šlo o nejnižší, první stupeň.
2.2.
Koronavirus snížil v minulém roce příjmy z fakturace vody o 653 milionů korun. Naopak zvýšil náklady například na ochranné pomůcky o 348 milionů korun.Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Žák. Vyplývá to podle něj z dotazníkového šetření mezi vlastníky i provozovateli vodovodních soustav.
18.1.
V současné době finišují práce na obnově významného přívodního řadu DN 700 mm, který vede z největšího zemního vodojemu Kožova Hora do ulice Železničářů v Kladně. Odběratelům nebude přerušena dodávka pité vody.
18.1.
Státní podnik Povodí Vltavy letos hodlá vypsat veřejné zakázky za více než miliardu korun, sdělil ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán. Proti loňsku půjde o snížení, protože v roce 2020 vypsala firma zakázky za 2,125 miliardy Kč. Letos bude jednou z nejvýznamnějších rekonstrukce Šítkovského jezu na Vltavě v Praze.
15.1.
"V zimním období kombinací vlivu teplot pod bodem mrazu a nasycení půdy vlhkostí může dojít v některých lokalitách k promrzání země do technicky uznávaných nezámrzných hloubek,“ uvedl Bc. Pavel Pobříslo, provozní ředitel Středočeských vodáren.
12.1.
Vodárenská infrastruktura by měla být podle ministerstva zemědělství (MZe) v majetku měst a obcí a do budoucna by nemělo být možné její jiné vlastnictví. Na on-line veřejném slyšení Senátu k petici s názvem Voda je život to řekl náměstek ministra Aleš Kendík.
8.1.
Na kanalizace a vodovody v obcích dá Středočeský kraj minimálně 50 milionů korun, peníze vyčlení do infrastrukturního fondu. O dotace z něj budou moci obce a města žádat od začátku dubna. ČTK to v tiskové zprávě sdělila Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
6.1.
Platili všichni stejnou sazbu nebo se lišila? Kdy byla cena vody dotována? To vše připomíná v úvodní části článku prosincového magazínu Vodní hospodářství Radek Hospodka, ředitel odboru Ministerstva zemědělství.
4.1.
Tradiční silvestrovský křest začínajících otužilců v Náchodě v řece Metuji ovlivnila epidemie koronaviru. Do ledové vody se dnes po skupinkách postupně vnořila čtyřicítka plavců. Účast na závěrečné každoroční akci náchodských otužilců byla v minulých letech vyšší. ČTK to řekl Petr Kocián z pořádajícího oddílu zimního a dálkového plavání Metujští tygři.
22.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s použitým olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
21.12.
Ještě vám přece jen schází nějaký ten dárek? Pak můžete podpořit projekt "Vraťme vodu přírodě" nákupem dárkového certifikátu, který bude zároveň i krásným dárkem pro vaše blízké.
14.12.
Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna 2021 vzroste o 4,5 procenta na 91,30 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. ČTK to řekla mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 90 Kč/m3.
14.12.
Termální park ve Velkých Losinách na Šumpersku v sobotu obnoví provoz, který na podzim zastavil kvůli preventivním opatřením v souvislosti s pandemií covidu-19. Otevřen bude mimořádně i v pondělí, které je jinak vyhrazeno pro údržbu. ČTK to sdělil jednatel Termálních lázní Velké Losiny a generální ředitel lázeňské skupiny Royal Spa Martin Plachý.
10.12.
Letošní listopad byl v Česku velmi suchý. Za celý měsíc spadla necelá polovina obvyklého množství srážek. Průměrná měsíční teplota 3,8 stupně se naproti tomu od hodnot typických pro předposlední měsíc roku výrazně nelišila. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
10.12.
Písek od ledna zvýší cenu vody. Odběratelé zaplatí za krychlový metr vodného a stočného 85,41 Kč. Je to o 5,16 Kč více než letos. ČTK to řekla mluvčí píseckého městského úřadu Petra Měšťanová. Radnice zvyšuje ceny vody ve druhém roce za sebou.
4.12.
Teplejší počasí se pomalu začíná střídat s chladnějšími dny s nočními teplotami pod bodem mrazu. A to je pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
2.12.
Beroun chystá výstavbu vodovodu do místní části Hostim, kterou trápí nedostatek pitné vody. Nejdříve však bude potřeba najít vhodný zdroj. Pokud by se to nepodařilo, uvažuje město o napojení na svou vodovodní síť, uvedla na webových stránkách kraje vedoucí oddělení vodního hospodářství na krajském úřadu Marcela Burešová.
2.12.
Sněmovna včera stvrdila novelu vodního zákona, která upravuje opatření proti suchu. Umožní například vznik komisí pro sucho, které budou v případě sucha rozhodovat o opatřeních obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
24.11.
Celoplošná podzimní deratizace kanalizační sítě provozovaná společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) skončila. Avšak boj s hlodavci nekončí. V následujícím období bude probíhat opakovaná deratizace na podněty úřadů či občanů.
20.11.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se od začátku příštího roku zvýší o 4,65 procenta. Lidé za metr krychlový vody včetně desetiprocentní DPH zaplatí 83,27 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
16.11.
Vodné a stočné v Brně bude příští rok dražší. Obyvatelé města za jeden metr krychlový vody zaplatí 85 korun. Vodné zdraží o 6,7 procenta, stočné o 4,5 procenta. Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury.
12.11.
Desítky obcí postižených suchem získaly nově dotace na výstavbu nebo rozšíření zdrojů pitné vody. Další začnou připravovat stavbu vodovodů, čistírny odpadních vod nebo kanalizace. Na celkem 50 projektů půjde z Národního programu Životní prostředí více než 80 milionů korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí.
26.10.
Nové Strašecí na Rakovnicku spustilo provoz nové čistírny odpadních vod s moderními technologiemi a větší kapacitou. Stavba trvala jeden a půl roku, zkušební provoz začal počátkem letošního října. Stála zhruba 67 milionů korun, informovala za vedení města v tiskové zprávě Eva Videmannová.
21.10.
Celkem 8 titulů se může pyšnit cenou Stavby roku za rok 2020 již 28. ročníku prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku. Jedním z oceněných je i Veolia Smart Control Tower, kterou jako jednu z 84 přihlášených staveb do soutěže navštívila odborná porota složená ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů.
16.10.
Hladiny horních toků, které na Moravě, ve Slezsku a východních Čechách ve středu rozvodnil vydatný déšť, včera začaly klesat. Naopak v dolních úsecích se vlivem dotoku zvedají a uklidnění tam meteorologové čekají od pátku.
14.10.
K poslaneckému návrhu ústavní ochrany vody, jak jej zpracovalo ministerstvo zemědělství, vláda na pondělním zasedání vyjádřila neutrální stanovisko. Na webu to uvedl její tiskový odbor. Podle předběžného stanoviska kabinet například pochyboval o tom, zda je pro ochranu vody nutný zákon nejvyšší právní síly.
12.10.
Počet míst hájených pro vodní nádrže by se měl rozšířit o 21 lokalit na 86 území. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v aktualizaci tzv. Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod (LAPV), kterou dnes projedná vláda.
9.10.
Na levém břehu Blanice nedaleko centra Vlašimi vznikne nový mokřad. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia již zakoupil vhodný pozemek a dnes představil projekt veřejnosti. Nové tůně se zde objeví příští rok.
5.10.
Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe možná brzy začnou. Ministerstvo dopravy navrhuje zahájit přípravu úseku na Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi, který by měl vyjít na zhruba 15 miliard korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který má ČTK k dispozici. Dnes návrh projedná vláda, zabývat se bude i zkoumáním vlivu kanálu na okolí.
29.9.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to ČTK sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
24.9.
Z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti vyplývá, že z cílů udržitelného rozvoje Češi nejlépe hodnotí oblast pitné vody a kanalizace.
23.9.
Kladenský vodojem, dnes Future Tower, se ve čtvrtek 17. září 2020 poprvé otevřel školním dětem. První žáci základní školy a s nimi i zástupci měst a obcí v rámci slavnostního představení nové věže absolvovali výukový program Cesta vody pod dohledem virtuálního průvodce věží - umělé inteligence Olivea.
11.9.
K faktorům ohrožujícím mořské želvy přibyly klimatické změny. Organizace zabývající se ochranou těchto živočichů MEDASSET tvrdí, že dosud se dala za největší ohrožení považovat výstavba na pobřeží, rybolov a rozvoj cestovního ruchu. Teď jsou to i velmi časté bouře a změny výšky mořské hladiny, což čerstvě vylíhlým želvám znesnadňuje dostat se bezpečně do vody.
9.9.
Současně vodárny upozorňují na možnost ovlivnění jakosti vody. Závěrečnými pracemi bude na podzim pokračovat rekonstrukce klíčového uzlu vodovodní sítě na křižovatce ulic Wolkerova a Železničářů v Kladně a obnova významné části přívodního řadu vedoucího z největšího zemního vodojemu Kožova Hora.
8.9.
Vodárny Kladno - Mělník připravují obnovu propojení s pražskou vodárenskou soustavou, které bude mít vyšší kapacitu. Využijí jej v krizových situacích i v případě rozvoje regionu. Současné propojovací potrubí není v dobrém technickém stavu, vodárny v listopadu dají udělat detailní průzkum.
2.9.
Už v příštích týdnech bude zahájena nutná obnova shybky pod řekou Labe u Obříství na Mělnicku. Vodárny Kladno - Mělník, a.s. (VKM) tak dostanou mimo riziko ohrožení dodávku pitné vody pro 200 tisíc lidí na Kladensku a Mělnicku.
27.8.
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) včera vysadil několik perlorodek do řeky Malše u Cetvin na Českokrumlovsku. Je to součást česko-rakouského projektu Malsemuschel zaměřeného na podporu životního prostředí pro ohroženého mlže. Podle odhadů žije v ČR asi 10.000 perlorodek, což je jen zlomek populace ze začátku 20. století.
24.8.
Laboratoře Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) loni analyzovaly bezmála 180 vzorků vody ze soukromých domovních studní na základě zájmu jejich majitelů. V některých případech tak lidé ujistili, že mohou studniční vodu používat jen jako užitkovou.
24.8.
O aktuálních odstávkách vody informují Středočeské vodárny a.s. (SVAS) také prostřednictvím SMS zpráv. Tuto službu dnes využívá už 10 729 zákazníků.
21.8.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích se na konci prázdnin s nástupem teplých dnů zhoršuje. Hlavně kvůli sinicím platí několik zákazů koupání, na dalších místech pak hygienici koupání nedoporučují. Dobrá zůstává kvalita vody v koupalištích v Praze nebo Libereckém, Královéhradeckém či Pardubickém kraji, zjistila ČTK.
17.8.
Opětovný rozvoj plováren po světových metropolích zaznamenává také Praha, kde jsou od čtvrtka v provozu dvě veřejné plovárny. Nová, zatím provizorní, plovárna je na ostrově Štvanice, kam se vrátila po téměř dvaceti letech. Návrat k tradičním koupalištím, oblíbeným zvláště v 19. a 20. století, umožňuje mimo jiné zlepšení kvality vody ve Vltavě a zájem lidí o přírodní koupaliště.
12.8.
Pracovní cestu s tématy vody a vodního hospodářství ve Středočeském a Plzeňském kraji absolvoval na konci minulého týdne ministr zemědělství Miroslav Toman.
11.8.
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr, hodnota zakázky je zhruba 1,5 miliardy korun. Přeliv sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních a bude i ochranou Prahy, řekl při včerejší návštěvě Orlíku ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
10.8.
Výkup pozemků pro chystané nádrže v Senomatech a v Šanově na Rakovnicku začne ještě letos, stát uvolní desítky milionů korun. Vodu, kterou nádrže pomohou zadržet v krajině trpící suchem, budou moci zemědělci využít pro zavlažování. Novinářům to při dnešní návštěvě zemědělské společnosti Lupofyt řekli ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
7.8.
Přírodní koupaliště v Česku si většinou zachovávají čistou vodu. Lidé se nemusí obávat vyrazit za koupáním k vodním plochám sledovaným hygieniky. Části nádrží by se ale lidé měli podle krajských hygienických stanic raději vyhnout. Důvodem jsou hlavně zdraví nebezpečné bakterie sinice, jimž se za nynějšího teplého počasí daří.
6.8.
Na renovaci veřejných budov, lepší využití srážkové vody i zpracování odpadu pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 2,7 miliardy korun. Peníze rozdělí mezi 600 žadatelů, většinou obcí. Velká část dotace, pocházející z Operačního programu Životní prostředí, půjde na energeticky úsporná opatření v budovách. MŽP to uvedlo ve včerejší tiskové zprávě.
3.8.
Koupaliště na Velkém sídlišti v Berouně, které se před týdnem otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, čelí velkému náporu návštěvníků. Denní návštěvnost je při nynějších tropických teplotách kolem 650 lidí, informovala ČTK Petra Lišková z městského úřadu.
31.7.
I v polovině prázdnin je voda ve většině přírodních koupališť kontrolovaných hygieniky stále vhodná ke koupání. Zákaz koupání platí pouze v rybníku Rosnička na Svitavsku, na přehradě Skalka u Chebu a ve Velkém rybníku u Hroznětína. Raději vyhnout by se lidé měli také přehradě Trnávka na Pelhřimovsku nebo přírodnímu koupališti v Chabařovicích na Ústecku.
29.7.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo 300 obcím podporu v celkové výši sedmi miliard korun. Pomocí dotace se podle resortu na centrální kanalizaci, čistírny odpadních vod nebo obecní vodovod připojí desetitisíce domácností. Za resort o tom Ondřej Charvát informoval v dnešní tiskové zprávě.
28.7.
Dalších 350 zavlažovacích vaků instalují Středočeské vodárny a.s. za přímé pomoci starostů ke stromům v ulicích středočeských měst a obcí. Jde o pokračování loňské zkušební akce, kdy se vaky u městské zeleně testovaly.
24.7.
Národní park Šumava chce letos revitalizovat 532 hektarů na 15 dříve odvodněných lokalitách. Objem vody zadržené v krajině se díky tomu zvýší minimálně o 40.000 až 50.000 metrů krychlových vody, sdělila ČTK v tiskové zprávě Iva Bufková ze správy parku.
22.7.
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jedná se o zásadní opravu po zhruba 50 letech provozu stanice, která zásobuje vodou čtvrt milionu lidí především z Mělnicka, Kladenska a lokalit u Prahy. Produkce vody z Mělnické Vrutice nyní činí kolem 330 litrů za vteřinu. Novinářům to řekl Václav Jásek ze Středočeských vodáren.
21.7.
Návštěvníci budov Středočeských vodáren a.s. mají nově k dispozici u vchodu automatické dezinfekční stojany. Ty zájemci vydají dávku dezinfekce bezdotykově, tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu virů a bakterií kontaktem s ovládáním přístroje.
17.7.
Půjčovny lodí na řece Orlici v Královéhradeckém kraji zažívají jednu z nejlepších sezon za poslední roky. Vody je dostatek a zájem vodáků značný, řekli dnes ČTK zástupci půjčoven. Orlice je v Královéhradeckém kraji mezi vodáky nejoblíbenější řekou, nejvytíženější úsek je mezi Kostelcem nad Orlicí a Krňovicemi.
16.7.
Už loni vyčlenila Sněmovna 300 milionů korun na nákup vlastnických práv vodovodů a kanalizací. Řada odborníků si tak klade otázku, jak bude ono “vyvlastňování” vlastně probíhat?
7.7.
Objem vody fakturované domácnostem se loni meziročně zvýšil o 1,4 litru na 90,6 litru na osobu na den. Číslo mírně narůstá od roku 2014. V porovnání s rokem 1989 bylo ovšem loni množství fakturované vody o 80,4 litru nižší na osobu a den. Uvádí to zpráva o zásobování pitnou vodou v Česku, kterou projedná vláda.
3.7.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích je na začátku prázdnin čistá a lidé se v nich mohou koupat bez obav z případných zdravotních problémů. Nevhodný ke koupání je Brušperk na Frýdecko-Místecku a nádrž v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Zhoršenou kvalitu vody má nádrž České údolí v Plzni nebo jezero Chmelař na Litoměřicku.
1.7.
Obce možnou stavbu dalších přehrad na místech nově schválených státem většinou vítají. Doufají, že je přehrady ochrání před suchem a záplavami. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obcemi, kde by nádrže mohly do budoucna vzniknout.
25.6.
Votice na Benešovsku dokončily nové biokoupaliště poblíž rybníka Pilař. Výstavba vyšla zhruba na 30 milionů korun bez DPH, na stavbu je možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Pro veřejnost se koupaliště otevře 1. července.
18.6.
Modernizace úpravny vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, je za polovinou. Dokončení se očekává závěrem roku a na začátku příštího roku by měla být nová technologie v provozu. Náklady jsou 1,5 miliardy korun, z toho 750 milionů Kč je uhrazeno z Operačního programu Životní prostředí.
10.6.
Léčiva, nanomateriály a hormony v odpadní vodě, jejich výskyt a dopad na životní prostředí. To je první vlaštovka společné práce Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Středočeských vodáren a.s. Po podpisu memoranda o spolupráci mezi fakultou, vodohospodáři a městem Kladno to řekl proděkan fakulty Jozef Rosina.
9.6.
Obyvatelé Unhoště mají od minulého týdne k dispozici nově zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod. Práce začaly v listopadu roku 2018 a probíhaly za plného provozu čistírny – lidé z Unhoště a okolí tak neutrpěli žádné nepohodlí s odstávkou služeb.
8.6.
Voda ve sledovaných středočeských přírodních koupalištích, například v nádrži Orlík či Slapy, má většinou výbornou kvalitu. Velká část koupališť je ale zatím mimo provoz, například kvůli chladnějšímu počasí, uvedl dnes na webu krajských hygieniků vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Luboš Mandík.
5.6.
Několikaměsíční výzkum pražského Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV) odhalil koronavirus v odpadní vodě zatím v malých čistírnách. V úterý vědci odebrali poslední vzorky odpadní vody a teď je čeká vyhodnocení, kterým zjistí, jak moc je metoda přesná.
4.6.
Řadu zajímavostí spjatých s labsko-vltavskou vodní cestou představí nová webová aplikace vyvinutá na ČVUT. Cílí na turisty, kteří mají rádi technické památky, ale i hrady a zámky. Aplikace také popisuje historický vývoj vodní cesty, včetně dobové dokumentace. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o tom informovala ČTK v tiskové zprávě.
2.6.
První průmyslový vodovod vznikl v roce 1879 a vedl z Libně do cukrovaru v Čakovicích. Byl pojmenován podle svého zakladatele Filipa Jana rytíře Schoellera.
2.6.
Na Vltavské vodní cestě je od včerejška obnovený běžný provoz včetně převážení plavidel přes hráze Orlíku a Slap a provozu plavebních komor, kde dosud platil omezený režim proplavování. Po více než dvou měsících skončila opatření související s prevencí šíření koronaviru. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Povodí Vltavy je státní podnik.
2.6.
Státní podnik Lesy ČR (LČR) dokončil od loňského jara 70 staveb umožňujících zadržet vodu ve vysychající krajině, stály 230 milionů korun. Tříletý program Vracíme vodu lesu počítá s celkovými investicemi za víc než miliardu korun, poslouží na obnovování malých rybníků, přírodních koryt potoků, tůní nebo rašelinišť.
1.6.
Středočeský kraj se zatím nebude pouštět do projektu Svět záchranářů, který má školáky i dospělé připravovat na krizové situace. Není pro hejtmanství prioritou, odkládá se kvůli dopadům koronavirové pandemie i problémům se suchem, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
28.5.
Krizový štáb Středočeských vodáren rozhodl s platností od 1. 6. 2020 o dalším postupném uvolňování opatření, přijatých v souvislosti s koronavirovou krizí.
19.5.
Novelu vodního zákona, která má umožnit přijímat přísnější opatření proti suchu, pravděpodobně čekají ve Sněmovně změny. Schválení bez úprav nedoporučil žádný sněmovní výbor, který se předlohou zabýval. Zákon má mimo jiné umožnit vznik ústřední a krajských komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
13.5.
Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Včera to po jednání Národní koalice pro boj proti suchu uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
30.4.
Postupné uvolňování epidemických omezení pootvírá Středočeským vodárnám, a.s. možnost obnovení některých zákaznických služeb. K těm aktuálně nejžádanějším patří dovoz pitné vody cisternami a otevření zákaznických center.
29.4.
Lešany na Benešovsku uvažují o využití vody z čistírny odpadních vod. Obec, která má potíže se zdroji pitné vody, by chtěla postavit retenční nádrž, z níž by si lidé vyčištěnou vodu brali k zalévání zahrad. Vše je ale ještě potřeba konzultovat s vodoprávním úřadem, řekl ČTK starosta František Ludvík (nez.).
28.4.
Jarní vlna nekonečné války Středočeských vodáren a.s. (SVAS) s potkany skončila. Vodohospodáři položili více než čtyři tuny nástrah.
27.4.
Dobříš na Příbramsku se připravuje na situaci, kdy by jí přestaly stačit nynější zdroje pitné vody. V takovém případě by devítitisícové město využilo zásobní vodu z lomu Jezírko. ČTK to řekl starosta Pavel Svoboda (Pro Dobříš).
17.4.
Oblíbené napouštění bazénů prostřednictvím cisteren, které běžně nabízejí Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), letos lidé nemohou využít. Důvodem je koronavirová pandemie. Vlastníci bazénů tak musí dopustit vodu z běžného vodovodu, to má ale svá pravidla.
17.4.
V úterý 14. dubna 2020 představilo neformální sdružení akademiků, informatiků a techniků COVID19CZ v Kladně první originální plicní ventilátor CoroVent.
14.4.
Poblíž rakovnické čistírny odpadních vod na okraji města bude nový most. Nynější most, který je ve špatném technickém stavu, a nepotřebnou blízkou lávku nechá město zbourat. Práce by měly začít ještě v dubnu.
9.4.
Středočeské vodárny, a. s. (SVAS) v této kritické době myslí i na bezpečnost hlavy státu, prezidenta ČR. V regionu zásobovaném SVAS se totiž nachází i strategicky významný objekt – zámek v Lánech, který je využíván prezidentem ČR.
6.4.
Tisícovku unikátních ochranných štítů dnes dodali vodohospodáři ze Středočeských vodáren, a.s. a Vodáren Kladno – Mělník, a.s. (VKM) do nemocnice v Mělníku. Část štítů pomůže i samotné radnici, která musí zajistit ochranné prostředky i pro poskytovatele sociálních služeb.
2.4.
Sněmovní výbor pro životní prostředí včera podpořil návrh Marie Pěnčíkové (KSČM) k novele vodního zákona. Podle něj se bude při územním plánování zohledňovat vsakování vody. Výbor také podpořil novelu jako celek, předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti) hodlá své další návrhy načíst ještě na sněmovním plénu.
31.3.
Půl milionu korun dostalo město Kladno od společnosti Veolia, hlavního akcionáře Středočeských vodáren, a.s. (SVAS), na opatření souvisejících s koronavirovou krizí. Další peníze pro města Mělník, Kralupy nad Vltavou a Neratovice mezi sebou vybrali členové vedení vodárenské společnosti a jejich dodavatelé.
31.3.
Vláda včera schválila možnost půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) až osm miliard korun na vodní stavby. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství. Peníze by úřad použil na pokrytí části nákladů u financování vodních staveb, jako je výstavba malých rybníků, ale také u protipovodňových opatření.
30.3.
Vedení vodohospodářské společnosti Středočeské vodárny a.s. již od minulého týdne spustilo službu pro své bývalé zaměstnance, kteří jsou v seniorském věku a patří v době současné pandemie do nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva. Kladenští vodohospodáři jim nabízí nákup a dovoz potravin, hygienických potřeb a léků.
30.3.
Tento základní hygienický návyk se učíme už od dětství. “Umýt si ruce, to je samozřejmost” řekneme si, ale jak si efektivně umýt ruce, abychom snížili riziko nákazy nejen koronaviru, ale také dalšími bakteriemi a viry, které jsou všude kolem nás?
23.3.
V Lysé nad Labem na Nymbursku by mělo vzniknout přístaviště pro rekreační lodě. Město na projektu spolupracuje s Ředitelstvím vodních cest a ministerstvem dopravy. Náklady by měly být kolem 20 milionů korun, uhradit by je měl stát. Začít stavět by se mohlo příští rok, řekl ČTK starosta Karel Otava (ČSSD).
19.3.
Z důvodu maximální ochrany zdraví svých zaměstnanců a s tím spojené zachování kontinuity dodávek pitné vody, společnost omezuje některé své terénní služby, kterými jsou zejména preventivní čištění kanalizace a omezení preventivní údržby na kanalizační síti, či výměny vodoměrů.
18.3.
Osmnáct nevládních organizací z Česka, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska se postavilo proti plánům na výstavbu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Obrátili se proto na eurokomisaře pro životní prostředí a dopravu a požadují zastavení projektu, jehož realizaci dlouhodobě podporuje český prezident Miloš Zeman.
17.3.
Vedení společnosti 1. SčV,a.s. bedlivě sleduje vývoj situace ve věci šířící se nákazy COVID-19. Dodávky pitné vody nejsou ohroženy.
16.3.
V pátek 13. 3. 2020 ustavili zástupci Středočeských vodáren, a.s. a VKM, a.s. krizový štáb, který bude řídit jednotlivé kroky v provozu vodohospodářské sítě, kterou Středočeské vodárny, a.s. spravují.
11.3.
V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku začne v dubnu oprava venkovního koupaliště. Město za rekonstrukci zaplatí 48,5 milionu korun, první návštěvníci se zde vykoupou v příštím roce. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě Ondřej Paclt ze společnosti Syner Group, která bazén opraví.
9.3.
Votice stojí před rozhodnutím, jak financovat přestavbu čistírny odpadních vod. Projekt je již delší dobu hotový a má přislíbenou dotaci, soutěž se ale musela opakovat. Mezitím vzrostly ceny stavebních prací a spoluúčast města se tak může vyšplhat ze 17 na 50 milionů korun. Radnice se rozhoduje, zda si vzít dlouhodobý úvěr, nebo se pokusit získat jinou dotaci, která by uhradila větší díl prací.
6.3.
Dne 29. 2. 2020 spustila společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) na svých webových stránkách přístup do nového informačního systému zaměřeného na zdroje hasební vody. Informační systém se nazývá Portál zdrojů hasební vody (PZHV).
28.2.
Slaný chystá obnovu městské plovárny, prověří i možnost vzniku přírodní varianty, kterou by mohl být koupací biotop. Zastupitelé ve středu schválili dokončení projektové dokumentace pro modernizaci nynější plovárny zhruba za 60 milionů korun, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
26.2.
V Malém Újezdu na Mělnicku může vzniknout mokřad se soustavou malých tůní, které pomohou zadržet vodu v krajině. Hotová je zatím studie, ke které se budou vyjadřovat zastupitelé i orgány ochrany krajiny. Obec chystá také obnovu místního rybníka. ČTK to řekl starosta obce Jaroslav Peleška (za STAN).
14.2.
Rozvoj mělnické části Vehlovice brzdí chybějící kanalizace. Město ji dlouhodobě plánuje, ale musí najít dalších 30 milionů korun na stavbu přivaděče, oproti plánovaným nákladům a dřívější domluvě se společností Vodárny Kladno Mělník. Město ve Vehlovicích počítá s vybudováním chodníků, opravou silnic i úpravou náměstí.
13.2.
Vichřice Sabine a výpadky elektrické energie nezpůsobily Středočeským vodárnám, a.s. (SVAS) žádné vážnější problémy s distribucí pitné vody.
6.2.
Velké množství rezavých plechovek, děravé sudy, rozbité židle a další harampádí vylovili z vody účastníci včerejší akce Ukliďme Orlík. Pořádalo ji Povodí Vltavy ve spolupráci s ochránci přírody a rybáři. Mezi haldami odpadků byly i věci, které se už dnes nevyrábějí, například igelitové sáčky od mléka.
3.2.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině budou moci vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. V účinnost vstupuje novela zákona o vodách, která to umožňuje. Ve Sněmovně ji předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD.
31.1.
Dobrovolníci se 5. a 15. února pustí do úklidu Orlické přehrady, která je nyní upuštěná kvůli přestavbě lodního výtahu. Na obnažených březích nádrže leží velké množství odpadu, který byl dříve schovaný pod hladinou. Cílem je využít času do opětovného napuštění přehrady a odstranit co nejvíc věcí, které do přírody nepatří. ČTK to řekla Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody.
21.1.
Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. Zařízení získalo novou technologii a zvýšila se jeho kapacita. Součástí projektu bylo i vybudování bezpečnostní záchytné nádrže pro případ havárie, řekl ČTK starosta Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku).
20.1.
Votice na Benešovsku pokračují ve výstavbě biokoupaliště u rybníka Pilař. Díky mírné zimě mohou stavbaři pracovat i v těchto dnech. Brzy začnou budovat brouzdaliště pro děti, areál by měl být připravený na letní koupací sezonu, informoval ČTK Jan Vachtl z votické radnice.
15.1.
Meziválečná Praha a její vodárenství je spojena s celou řadou osobností, které jsou v dnešní době neprávem zapomenuty. Díky těmto odborníkům současná Praha profituje z úspěšně dokončeného vývoje své vodárenské sítě a má v budoucnu na co dále navazovat. Abychom alespoň trochu odčinili tuto smutnou událost, připomeňme si alespoň některé z nich.
27.12.
Za letošní legislativní úspěchy považuje ministerstvo životního prostředí balíček odpadových zákonů nebo novelu vodního zákona, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Prošla také novela o podmínkách obchodování s emisními povolenkami, kterou nedávno podepsal prezident Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to uvedlo tiskové oddělení ministerstva.
17.12.
Lidé v Příbrami od příštího roku zaplatí víc za vodu. Kvůli investicím do vodohospodářské infrastruktury se má vodné a stočné zvýšit na 91,69 korun za metr krychlový z nynějších 75,37 Kč. Souhlasili s tím městští zastupitelé. Podle některých opozičních zastupitelů by cena pro odběratele mohla být nižší.
16.12.
Nastává období, kdy více než kdy jindy trávíme čas doma u stolu plného jídla. Ale jak naložit s olejem ze smažených řízků a kaprů? Je možné jej vylít do kanalizace? Tento nápad, zlikvidovat olej po smažení vylitím do kanalizace, mělo v letošním roce na 70 zákazníků Středočeských vodáren. Tato likvidace odpadu je vyšla dohromady na téměř čtvrt milionu korun.
16.12.
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy vznikla naučná stezka, která provede návštěvníky okolím Padrťských rybníků. Její součástí jsou informační panely s QR kódy, informovala ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
3.12.
Letošní celoplošná deratizace stokové kanalizační sítě provozované společností Středočeské vodárny (SVAS) je skončena. Ovšem nekončí boj s potkany. Následující týdny jsou vyhrazeny pro opakované deratizace na podněty úřadů či občanů.
3.12.
Po teplém podzimu přichází do Česka prudké ochlazení, a to je ta pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Vždyť více než čtyři tisíce korun musí uhradit zákazníci za jejich výměnu v důsledku poškození mrazem.
29.11.
Po desetiměsíční rekonstrukci byla včera opět otevřena halová laboratoř Vodohospodářského experimentálního centra ČVUT v Praze. Modernizace laboratoře, kde vznikl například hydraulický návrh dráhy vodního slalomu pro nadcházející letní olympijské hry v Tokiu, stála 23 milionů korun.
28.11.
Po teplém podzimu v příštím týdnu vtrhne do Česka prudké ochlazení. Tyto teplotní výkyvy způsobují zvýšený počet havárií na vodohospodářském zařízení bez ohledu na to, zda se jedná o vodovod či tlakovou kanalizaci.
28.11.
Již po desáté připravily Středočeské vodárny, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 27. listopadu v prostorách recepce společnosti prodejní akci pořádanou ve spolupráci s Nadačním fondem Slunce pro všechny. Nadační fond získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 31 597 Kč.
25.11.
Lidé v Benešově od příštího roku zaplatí víc za vodu. Důvodem je zvýšení nájemného za využívání vodohospodářské infrastruktury. Vodné a stočné podraží o čtyři procenta na 87,66 Kč za metr krychlový, řekl novinářům místostarosta Zdeněk Zahradníček (Volba pro město).
22.11.
Bezpečnou dávku rtuti podle limitů stanovených v USA mírně překročily dva ze 14 vzorků ryb odlovených v Praze ve Vltavě. U kupovaných ryb limit nesplnilo pět vzorků z 28. Podle limitů Evropské unie měl nadměrné množství rtuti jen jeden vzorek kupovaných ryb - mečoun odlovený u Srí Lanky.
20.11.
Povodí Vltavy v dohledné době vypíše tendr na výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních. Projekt má vydané stavební povolení a prováděcí dokumentace byla předána ministerstvu zemědělství, řekl ČTK ředitel technické sekce Povodí Vltavy Jiří Pechar.
18.11.
Nové Strašecí na Rakovnicku přeruší obnovu Hospodního rybníka, je třeba změnit technologii. S firmou, která už práce zahájila, se dohodne na ukončení smlouvy a zaplatí jí už provedené práce. Sondy ukázaly, že je v rybníku několikanásobně více sedimentu, než počítal projekt, problém je i s vypuštěním vody, řekl na páteční tiskové konferenci starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
15.11.
Na Orlické přehradě jsou v plném proudu práce na přestavbě lodního výtahu. Stavbaři vybourali původní železobetonovou konstrukci a chystají základy pro novou stavbu. Nová kolejová dráha bude o 12 metrů delší, což umožní přepravu lodí při nižším stavu hladiny než dosud. Zároveň se zvýší nosnost výtahu z 3,5 na 6,6 tuny, řekl ČTK ředitel technické sekce Povodí Vltavy Jiří Pechar.
14.11.
Vlastníkem vodárenských nádrží by měl být jen stát nebo samosprávy, řekl včera na briefingu ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podobně by tomu mělo být u vodárenské infrastruktury. Nezcizitelnost vodárenských nádrží by zaručil samostatný ústavní zákon na ochranu vody, dodal ministr.
13.11.
Středočeští krajští zastupitelé by mohli urychlit projednání dokumentace pro stavbu přivaděče vody, který povede v koridoru připravovaného úseku dálnice D3. Projednání takzvaným zkráceným postupem, protože jde o veřejně prospěšnou stavbu, doporučili krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
11.11.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se od začátku příštího roku zvýší o 4,08 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 83,19 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
7.11.
Zpřísnění kontroly koupališť a provozování solárií by měla přinést novela o ochraně veřejného zdraví, kterou včera podpořila Sněmovna ve svém prvním kole projednávání. Novela v návaznosti na unijní předpisy má také rozšířit okruh chemických látek, před kterými bude třeba zaměstnance chránit.
6.11.
Slapská přehrada, ve své době unikátní vodní dílo se špičkovou elektrárnou, byla otevřena před 65 lety, 7. listopadu 1954. Stavba vznikla na řece Vltavě v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů. Přehrada byla první velkou stavbou Vltavské kaskády po druhé světové válce a její realizace trvala pět let.
6.11.
Snížení DPH na vodné a stočné od května příštího roku z 15 na deset procent by mělo mírně zlevnit vodu pro spotřebitele. Ministerstvu financí mu potvrdili velcí provozovatelé vodárenské struktury v ČR. Na konferenci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) to ČTK řekl náměstek ministra Tomáš Vyhnánek.
5.11.
Lepší využití Vltavy a Labe pro turistiku je cílem obnoveného spolku Středočeské vodní cesty. V příštím roce na to má od středočeského hejtmanství získat 3,8 milionu korun. S přidělením dotace souhlasili krajští radní a ještě to musejí 25. listopadu schválit zastupitelé, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.
1.11.
Vodárny Kladno - Mělník (VKM) zvyšují ceny vodného a stočného z 92,92 koruny na 105 korun za metr krychlový včetně DPH. Důvodem jsou investice do nových zdrojů vody a obnova infrastruktury.
31.10.
Poslanecký návrh, který má kvůli dopadům na životní prostředí zabránit případnému splavnění čtyř desítek kilometrů dolního toku Berounky, dostal od vlády neutrální stanovisko. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Skupina 70 poslanců z většiny klubů chce novelou vyřadit úsek řeky ze seznamu významných vodních cest využitelných k dopravě.
31.10.
Slaný na Kladensku má nového provozovatele vodovodní sítě, kterým je společnost Slavos Slaný. Lidé proto budou muset uzavřít nové smlouvy o odběru vody.
29.10.
Malá vodní díla a terénní úpravy, které slouží k zadržování vody v krajině, by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím poslanecká novela stavebního zákona, kterou Senátu doporučily schválit beze změn všechny tři senátní výbory, které se předlohou zabývaly.
29.10.
Povodí Vltavy chystá tendr na výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Před vyhlášením soutěže se ještě musejí k zadávací dokumentaci vyjádřit ministerstva zemědělství a financí, informoval ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
25.10.
V Hoříně u Mělníka pokračuje modernizace památkově chráněného zdymadla na Vltavě, končí bourací práce. Vznikne zde unikátní zdvižný most umožňující proplutí vyšších lodí než dosud. Hotovo bude na jaře 2021, řekl při včerejší prohlídce ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.
23.10.
Je mnoho každoročních tradic a podzimní výlovy rybníků k nim jednoznačně patří. Nejen kapři, kteří končí o štědrovečerní večeři na našich talířích, ale i líni, candáti, tolstolobici… Ti všichni se ocitají v sítích rybářů.
22.10.
Na Designbloku, největší výběrové přehlídce designu a módy ve střední Evropě, jejíž jedenadvacátý ročník se uskutečnil na pražském Výstavišti, získal cenu Mimořádný počin projekt mobilních ekologických jednotek hideandseek, který vznikl ve spolupráci se společností Veolia.
22.10.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, která protéká historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní i celkový vzhled říčky od Hrádku až k mostu. Město požádá o čtyřicetimilionovou dotaci z Operačního programu Životní prostředí, spoluúčast města má být šest milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO).
21.10.
Votice na Benešovsku budují poblíž rybníka Pilař biokoupaliště, na příští sezonu by mělo být připravené. Náklady jsou kolem 30 milionů korun bez DPH, na stavbu bude možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty.
18.10.
Aktuální otázky ochrany životního prostředí a vodních zdrojů, vzdělávání a osvěta směrem k veřejnosti a úzká spolupráce s akademickými institucemi. To je hlavním předmětem společného memoranda, které dnes podepsali zástupci Města Kladno, Institutu enviromentálních služeb, Středočeských vodáren a Veolia Česká republika při prohlídce nově zrekonstruovaného kladenského vodojemu.
18.10.
Nebezpečné chemické látky, které minulý týden unikly do vody v Klatovech, připluly v Berounce do středních Čech. Včera ráno je monitoring zachytil v Roztokách, informovalo na svém webu středočeské hejtmanství. Látky se do vody dostaly minulý týden z výrobní firmy v Klatovech, nejprve do Drnového potoka a postupně pak do Úhlavy a do Berounky.
15.10.
Přípravu projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL) chtějí na společném jednání představit starostům měst a obcí zástupci Asociace DOL, která tento záměr podporuje. "Budou projednány jejich otázky a připomínky," sdělil ČTK předseda asociace Jan Skalický. Termín jednání podle něj zatím nebyl stanoven.
14.10.
Nový rybník v Příbrami má problémy s kvalitou vody. Radnice ho proto nechala vypustit a osadí ho rostlinami, které budou napomáhat čištění vody. Změní se také skladba ryb, která není ideální, řekl ČTK starosta Jan Konvalinka (za ANO).
10.10.
Odlehčovací komory jsou nedílnou součástí kanalizační sítě a jsou navrženy proti jejich poškození a na jejich ochranu, ale také i na ochranu čistíren odpadních vod (ČOV) proti hydraulickému přetížení. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) provozují cca 950 km kanalizační sítě, na které je osazeno na 68 odlehčovacích komor, z toho 31 na Kladensku a 37 na Mělnicku.
9.10.
Lidé v Příbrami od příštího roku s největší pravděpodobností zaplatí víc za vodu. Kvůli investicím do vodohospodářské infrastruktury se má vodné a stočné zvýšit na 92 korun za metr krychlový z nynějších necelých 76 Kč. O návrhu se bude ještě jednat, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Švehlová. Opozice s investicemi do infrastruktury souhlasí, cena pro odběratele by ale podle ní mohla být nižší.
3.10.
Izraelskému producentovi zařízení pro domácí výrobu sycených nápojů SodaStream pomáhá budovat byznys v Česku kvalita zdejší kohoutkové vody. Podle viceprezidenta SodaStream Roye Naamana patří svou kvalitou mezi nejlepší na světě. SodaStream je světovou jedničkou v domácí produkci perlivé vody.
26.9.
Evropští vědci pod vedením svých kolegů z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze budou mapovat, jak se bakterie odolné účinku antibiotik šíří v odpadních vodách, a současně zjišťovat typy genů, které tyto bakterie činí rezistentní vůči antibiotikům. Následně vypracují mezinárodní metody odběru a analýzy vzorků odpadních vod.
24.9.
Projektovou dokumentaci k přivaděči vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách vypracuje společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Rozhodli o tom krajští radní, kteří schválili smlouvu na technicko-organizační zajištění přivaděče. ČTK o tom informovala Helena Frintová z hejtmanství.
20.9.
Členové konference Plavební dny 2019 vyjádřili podporu vodnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Konferenci v minulých dnech ve Zlíně uspořádalo České plavební a vodocestné sdružení (ČPVS) a Slovenský plavebný kongres, akce se zúčastnilo více než sto odborníků především z oblasti plavby a vodního hospodářství.
19.9.
V Sázavě na Benešovsku skončila výstavba protipovodňových opatření, která město ochrání před stoletou vodou. Práce si vyžádaly 86,6 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace od státu, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
18.9.
Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nové lokality, které by měly být chráněné, stát zveřejní po jednání s obcemi, mělo by jít nejspíš o závěr října.
16.9.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD, kterou v pátek schválila Sněmovna. Norma se bude vedle terénních úprav týkat i vodních děl o rozloze do dvou hektarů a výšky hráze do 2,5 metru.
13.9.
Zrekonstruovaná čistírna odpadních vod (ČOV) ve Slaném byla 10. 9. 2019 slavnostně předána do užívání obyvatelům Slaného. Svojí kapacitou 16 000 ekvivalentních obyvatel využívá moderní způsoby čištění odpadních vod s vysokým stupněm spolehlivosti.
11.9.
Rybář a cestovatel Jakub Vágner si od Kutné Hory pronajme rybník Medenice, s uzavřením smluv dnes souhlasili zastupitelé. Pro bylo 24 z 25 přítomných zastupitelů, místostarostka Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu) se zdržela hlasování. Už dříve uvedla, že doba pronájmu jí připadá dlouhá.
10.9.
Dva roky trvaly stavební práce na zkapacitnění a modernizaci čístírny odpadních vod (ČOV) ve Slaném – Blahoticích. Čistírna nyní disponuje nejmodernějšími technologiemi. Celkové náklady na projekt dosáhly téměř 124,5 mil. Kč včetně DPH.
10.9.
Lesy České republiky opravily rybník Dolní Židovka na Nymbursku. Do opravy investovaly 1,9 milionu korun, nyní rybník znovu napouští. Nejvyšší hladiny by měl dosáhnout příští rok na jaře, informovala ČTK v tiskové zprávě mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
9.9.
Kladno a okolní obce budou společně řešit zásobování vodou, dopravu i nakládání odpady. Zástupci obcí a města měli ve středu první setkání. Další bude v druhé polovině října, kde bude starostům představen návrh činností a cílů, které by mohl prosazovat nový dobrovolný svazek, jehož vznikem by obce a Kladno získaly i lepší vyjednávací pozici. ČTK to sdělil kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).
6.9.
Příbram vypustí Nový rybník a osadí ho rostlinami, které budou napomáhat čištění vody. Město investovalo do zvelebení areálu nemalé prostředky, vybudovalo například vodní hřiště či pláž. Návštěvníky však od plavání odrazují sinice. Zlepšit kvalitu vody by do budoucna mělo také zvýšení přítoku do rybníka, informovala ČTK mluvčí radnice Eva Švehlová.
5.9.
Vedení Rakovníka vybralo dodavatele technologie pro úpravu vody v akvaparku, ve kterém pokračuje modernizace za přibližně 200 milionů korun. Bazén bude napojený na vodovodní řad i na vodu z nové studně, proto bylo třeba zajistit technologie na úpravu vody. Práce pokračují podle plánů, veřejnosti by se měl bazén otevřít příští rok, řekl ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
4.9.
Instalací zavlažovacích vaků ke stromům v ulicích Kralup nad Vltavou, Mělníku a Neratovic se nachýlila ke konci první etapa testovací fáze společného projektu Středočeských vodáren, a.s. (SVAS), Vodáren Kladno - Mělník, a.s. a měst a obcí regionu.
2.9.
Jakost podzemních vod se loni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů.
26.8.
Týnec nad Sázavou na Benešovsku chystá tři vrty, které pomohou lidem v místních částech Pecerady, Podělusy a Kostelec při nedostatku vody. Z nových studní budou moci v případě nouze čerpat vodu, řekl ČTK starosta Martin Kadrnožka (Volba pro město).
23.8.
V části přírodních koupališť v Česku přetrvávají problémy se sinicemi, které vytvářejí zdraví škodlivé látky. Na velkou část vodních ploch ale zatím stále mohou lidé vyrazit za koupáním bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
22.8.
Kvůli suchu skončí v příštích dnech na Orlické přehradě provoz plavebního výtahu. Povodí Vltavy uvedlo, že kvůli trvajícímu suchu neustále klesá přítok do nádrže. Z téhož důvodu byla zkrácena plavební dráha na vodní nádrži Hracholusky, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
22.8.
Výstavu Voda a civilizace, kterou na jaře na pražské Kampě zhlédlo přes 200.000 lidí, budou moci zájemci vidět nově před Kramářovou vilou. Úřad vlády otevře stálou venkovní expozici v úterý 27. srpna. Informoval o tom dnes tiskový odbor vlády. Projekt ukazuje důležitost vody, její minulost, přítomnost a budoucnost na Zemi. Zahájení výstavy se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a další členové vlády.
20.8.
Ondřejov u Prahy plánuje výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod v místní části Turkovice. Náklady budou kolem 90 milionů korun, většinu by měla pokrýt dotace, řekl ČTK starosta Vladimír Zámyslický (Správná volba pro O,T,T).
12.8.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se od poslední kontroly na konci července zlepšila. V hostivařské přehradě přestal platit zákaz koupání, přesto hygienici vodu ke koupání stále nedoporučují. Lépe je na tom od minulého měření také Džbán. Ve vodě je sice zvýšené množství sinic, ty však mohou způsobit problém jen citlivým jedincům, ostatní se ve vodě mohou koupat bez starostí.
9.8.
V části přírodních koupališť v Česku se v uplynulém týdnu rozmnožily zdraví nebezpečné sinice. Daří se jim v teplém počasí a vytvářejí škodlivé látky. Stále však lidé najdou v každém kraji řadu míst, kde se mohou koupat bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
8.8.
Rakovnický akvapark bude kromě vodovodního řadu zásobovat i voda z nové studně. Akvapark letos dává město rozsáhle modernizovat, investuje zhruba 200 milionů korun. Vedení města nyní řeší, jaké technologie využije pro úpravu vody ze studně.
6.8.
Z důvodu tropických teplot, nedostatku vláhy a absence přirozených vodních ploch se stala napajedla, která zřídila před pěti lety společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS)ve spolupráci s místním mysliveckými spolky, pro zvěř jediným zdrojem vody v jímacím území Mělnická Vrutice a Řepínský důl.
2.8.
Většina přírodních koupališť v Česku má stále vodu vhodnou ke koupání. Na mnoha místech sice hygienici zaznamenali vyšší výskyt sinic, ale problémy by z nich mohli mít pouze citliví jedinci. Zákazy koupání platí v ČR jen ojediněle, několik dalších míst je označených jako nevhodných pro koupání, zjistila ČTK.
1.8.
Mladá Boleslav zakázala odběr vody z říčky Klenice. Důvodem je abnormálně malý průtok, podle magistrátu jde na vyšších částech řeky o katastrofální stav, z řeky tam zbyl jen bahnitý potůček a pár tůní. Uvedla to mluvčí magistrátu Šárka Charousková.
31.7.
Chřadnoucí městské stromy, které ohrožuje současné sucho, v Kladně zachraňují za pomoci netradičních zavlažovacích vaků. K nejpostiženějším stromům je včera (úterý 30. července) začali na třídě ČSA usazovat pracovníci magistrátu a vodáren. Z bytelných pytlů voda odtéká hluboko ke kořenům dlouhé hodiny.
25.7.
Po zkušenostech z předcházejících let a s ohledem na rostoucí budování nových zdrojů, upozorňují Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) všechny vlastníky domovních studní, že ze zákona o vodovodech a kanalizacích se nesmí vodovodní potrubí vodovodu propojovat s potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému.
24.7.
Nenačovice na Berounsku řeší problém s nedostatkem vody. Obec s 270 obyvateli si dala udělat průzkumné vrty a chystá výstavbu vodovodu, který by zásobování vodou zlepšil. ČTK to řekl starosta Lubomír Sochr (nez.).
22.7.
V předcházejících letech zaznamenávaly Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v obcích, kde provozují oddílnou kanalizaci nadměrné přetížení přečerpávajících stanic a čistíren odpadních vod. Z tohoto důvodu naše společnost přikročila ke kontrole kanalizačních stok, která je zaměřena na neoprávněné napojení dešťových vod od jednotlivých nemovitostí do splaškové kanalizace.
18.7.
Stavba vodních nádrží pro mírnění následků sucha u Senomat a Šanova na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022. Domluven je výkup většiny pozemků, s několika majiteli se ještě jedná. Vláda by se měla zabývat dodatečným uvolněním peněz na výkup pozemků, šlo by o 200 milionů korun, řekli při včerejší návštěvě Senomat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
18.7.
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Většina peněz bude z evropského Operačního programu Životní prostředí, projekty zajistí Státní pozemkový úřad. Novinářům to při včerejší návštěvě Nenačovic na Berounsku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
12.7.
Ve Slaném na Kladensku začala obnova vyústění Slaného pramene. Město je podle legendy pojmenované právě po tomto prameni, jehož voda prý byla dříve slaná. Nyní z něj teče sladká voda. Práce mají být hotovy do 19. srpna, řekl novinářům starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
11.7.
Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu a zároveň odsolovat mořskou vodu za pomoci jednoho zařízení. Informoval o tom server BBC. Vedoucí týmu Pcheng Wang věří, že zařízení, jehož základem je solární panel, by mohlo být k dispozici pro komerční účely do pěti let.
8.7.
Řeku Vltavu na jihu Čech podle očekávání zaplnily tisíce vodáků. Jezy pod Vyšším Brodem byly v pátek ráno a po poledni nárazově zacpané a plavidla musela na průjezd čekat. Podle provozovatelů půjčoven a kempů, které oslovila ČTK, tam je zatím vodáků méně než o červencových svátcích v uplynulých letech.
4.7.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím utratil z miliardového programu Vracíme vodu lesu vyhlášeného v dubnu přes 51 milionů korun. Od jara stavbaři dokončili 14 různých vodohospodářských staveb, dalších 36 chtějí udělat do konce letošního roku. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují asi 38.000 kilometrů říček, bystřin, potoků, patří jim i různé malé nádrže a rybníky.
28.6.
Voda ve většině přírodních koupališť v zemi je před začátkem letních prázdnin podle hygieniků vhodná ke koupání. Výjimku představuje především rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde nově platí zákaz koupání. Několik koupacích míst v Česku má zhoršenou kvalitu vody, koupat se tam však lze.
27.6.
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zpřísňuje kontrolu koupacích vod, podmínky provozování solárií, a naopak zmírňuje podmínky pro prodej použitého dětského oblečení a bot. V ochraně zdraví při práci snižuje administrativu a doplňuje nové chemické látky, před kterými je třeba zaměstnance chránit.
24.6.
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) v poušti otestují zařízení na výrobu vody ze vzduchu. Systém představí na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. V pátek dva kontejnery se zařízením odjely z Buštěhradu do Spojených arabských emirátů.
19.6.
Při včerejším slavnostním vyhlášení projektu „Minigranty 2019“ v prostorách Domova dobré vůle na Nouzově bylo rozdáno téměř 275 tisíc korun mezi 12 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).
19.6.
Letošní mezinárodní výstava Vodovody kanalizace 2019 opět ukázala, že hospodaření s vodou nejen v obcích a městech, ale i v průmyslu, je stále vážnější téma. Tento fakt potvrzuje zájem vystavovatelů a především návštěvníků.
17.6.
Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe se podle jeho kritiků nevyplatí a je megalomanský. Odpůrci kanálu hlavně z řad akademiků vytýkali studii jeho proveditelnosti, kterou si zadalo ministerstvo dopravy a která je v připomínkovém řízení, nadhodnocení přínosů a podhodnocení nákladů.
17.6.
Pičín na Příbramsku usiluje o výstavbu vodovodu, který v obci s více než 600 obyvateli dosud chybí. V první fázi plánuje dva průzkumné vrty, které by měly ukázat, zda je vodní zdroj v obci dostatečně vydatný a kvalitní. ČTK to řekla starostka Lenka Kupková (nez.).
14.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je zatím většinou výborná. Jen výjimečně hygienici při hodnocení vody sáhli k horšímu než prvnímu stupni z pěti, který znamená nejvyšší kvalitu bez zakalení a škodlivých látek. Vyplývá to z aktuálních informací regionálních hygienických stanic.
14.6.
Dobříš na Příbramsku testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání. Loni měla radnice na tři měsíce zapůjčenou mobilní úpravnu vody od Státní správy hmotných rezerv (SSHR), tato technologie mu ale nevyhovovala.
11.6.
Již podvanácté poskytla společnost 1. SčV, a.s. svým zaměstnancům možnost účastnit se projektu MiNiGRANTY a získat tak finanční podporu na veřejně prospěšný projekt, který realizuje ve svém volném čase.
5.6.
Přetrvávající sucho a rychlý nástup teplot atakujících třicet stupňů se projevuje ve Středočeském kraji extrémně vysokou spotřebou pitné vody. Je proto možné, že se v některých lokalitách množství odebrané vody začne v blízké době blížit distribučním limitům vodovodní sítě. Tato situace by mohla nastat zejména v případech, kdy se najednou začne odebírat velké množství vody.
5.6.
Investice do dopravní infrastruktury na řekách bude mít nadále na starosti Ředitelství vodních cest (ŘVC), jehož zřizovatelem je ministerstvo dopravy. Úřad bude také zodpovědný za provoz přístavů a dalších vodních staveb. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se na tom dohodl s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), oznámilo ministerstvo dopravy.
3.6.
Votice na Benešovsku vybudují kanalizaci do místních částí Beztahov a Amerika. Pro horní Beztahov je kvůli problémům se suchem navržen i vodovod. Město připravuje dokumentaci, na projekt chce získat dotaci. Výstavba se uskuteční zřejmě v příštím roce, řekla dnes novinářům místostarostka Jaroslava Pokorná (Nestraníci).
30.5.
V Kladně skončila přestavba vodojemu, bude v něm moderní vodohospodářský dispečink dohlížející na zásobování téměř 300.000 Středočechů vodou. Část prostor také Středočeské vodárny od podzimu zpřístupní veřejnosti, nyní v nich vznikají interaktivní expozice. Pokračuje také instalace technologií. ČTK to při včerejší prohlídce vodojemu řekl technický ředitel Středočeských vodáren Bohdan Soukup.
29.5.
Ojedinělá přestavba kladenského vodojemu na moderní víceúčelovou vodohospodářskou věž, má za sebou stavební část. V těchto dnech začala instalace technologií a vnitřního vybavení. Stavbu si dnes přišli jako první návštěvníci prohlédnout starostové obcí - akcionáři VKM a.s., jejichž společnost je partnerem projektu.
16.5.
Slánská plovárna dostala od hygieniků výjimku, může fungovat další sezonu. Její systém čištění vody neodpovídá předepsaným postupům, normy ale splňuje. Město chystá kompletní rekonstrukci koupaliště. Nyní se pracuje na projektové dokumentaci, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
15.5.
Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka u Milínské ulice. Radní zadali studii, která navrhne budoucí podobu této vodní plochy, řekl včera novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
13.5.
Platby za pitnou vodu na Vysočině loni stouply o 4,3 procenta na 810 milionů korun. Přispěl k tomu větší odběr i zvýšení ceny. Na stočném vybrali provozovatelé těchto sítí minulý rok 631 milionů korun, v meziročním porovnání o 1,5 procenta více. Jde o částky bez daně, které zveřejnil Český statistický úřad. Průměrná cena vodného a stočného na Vysočině vloni přes navýšení zůstala pod průměrem v Česku.
10.5.
Dvě třetiny nejdelších světových řek jsou přerušeny přehradami a jinou infrastrukturou, což ohrožuje jejich ekosystém i obyvatelstvo žijící v jejich blízkosti. Odborníci to napsali ve studii zveřejněné tento týden v odborném časopise Nature. Voda proudí volně pouze v 37 procentech z 246 toků, jejichž délka přesahuje 1000 kilometrů.
7.5.
Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na Kladensku. Středočeský kraj chce projekt projednat s Prahou i ministerstvem zemědělství.
3.5.
Spotřeba vody loni v Česku dál stoupla. Její celková spotřeba meziročně vzrostla o 1,8 litru na 133,5 litru na osobu a den, v domácnostech pak průměrný Čech spotřeboval denně 89,2 litru vody. To je o 0,6 litru více než v předchozím roce. Stouplo i vodné a stočné. Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
2.5.
Jizerní Vtelno na Mladoboleslavsku dostane od Středočeského kraje dotaci sedm milionů korun na dokončení výstavby kanalizace a čističky odpadních vod. Celkové náklady na stavbu přesahují 65 milionů korun, téměř 42 milionů dostane obec od ministerstva zemědělství, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
25.4.
Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.
17.4.
Jakmile se blíží teploty ke dvaceti stupňům celsia, Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodávku vody do domovních bazénů.
5.4.
Konopí umožňuje cirkulaci vody v půdě a mohlo by pomoci půdu vzkřísit. Dokáže také ze země nasát těžké kovy, řekli včera na tiskové konferenci zástupci organizace Konopa, která se snaží podporovat pěstování konopí jako zemědělské plodiny. Z rostliny se podle nich může vyrábět beton, tepelná izolace, dřevotříska nebo textil.
4.4.
Poslanci sněmovního zemědělského výboru podpořili návrh novely, podle které by mohla malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zachycování vody vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Pro jejich budování by podle stavebního zákona stačil územní souhlas místo územního rozhodnutí.
3.4.
Votice na Benešovsku mají při dlouhodobějším suchu problém s nedostatkem pitné vody. Dosavadní zdroje by mohly být do budoucna posíleny novým vrtem. Jako nejvhodnější řešení se ale nabízí napojení na přivaděč vody v koridoru budoucí dálnice D3. ČTK to řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
2.4.
V dotačním programu Dešťovka, kterým ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to ze včerejší tiskové zprávy MŽP.
27.3.
Práce na rakovnickém Tyršově koupališti mají skončit v červnu. V areálu nechává město postavit nové budovy zázemí a občerstvení. Celkově zde radnice investuje kolem 30 milionů korun, práce začaly už na podzim, řekl dnes ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
26.3.
Roztoky u Prahy staví v části Žalov nový vodovod. Cena investice přesahuje 14 milionů korun. Hotovo by mělo být nejpozději v září, vyplývá ze zveřejněné smlouvy mezi městem a zhotovitelskou společností.
25.3.
Průměrná vodovodní škoda, zaviněná například prasklou hadičkou u přívodu k umyvadlu či k toaletě, stoupla v roce 2018 meziročně o 10,9 procenta na 25.527 korun. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven. Pojišťovny považují vodovodní hadičky na základě svých dat za prokazatelně největší 'kazítko' v domácnostech.
20.3.
Případné velké odumření stromů kvůli kůrovci může mít dopad na vodní režim Česka. Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. Mohla by se podle něj kazit i kvalita vody, ve které by mohly být větší koncentrace těžkých kovů. Současně by se zvětšily teplota a odpar vody.
18.3.
Svátek vody v pátek 22. března oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. pořádáním Dne otevřených dveří. Zájemci z řad veřejnosti se mohou seznámit s kanalizační technikou, s průběhem čištění odpadních vod a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.
14.3.
Příbram chce vyčistit Čekalíkovský rybník a zvelebit jeho okolí. Upravit hodlá i přítok a odtok, aby se zlepšila kvalita vody v nádrži. Radnice již vybrala firmu, která vypracuje architektonickou studii celého prostoru, řekl novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
13.3.
Investorem výstavby přivaděče vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách by měla být Úpravna vody Želivka, což je společnost vlastněná obcemi. Předpokládá se, že projekt za stamiliony korun bude financován z Evropské unie, řekl ČTK hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
11.3.
Říčany u Prahy upraví okolí přírodní nádrže Marvánek. Počítá se s rekonstrukcí parkoviště a cest či vybudováním hřiště na plážový volejbal. Na rybníku také vzniknou tři dřevěná mola pro kotvení lodiček. Náklady 13,5 milionu město uhradí z loňského přebytku hospodaření, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
8.3.
Povodí Vltavy chystá výstavbu bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Před vyhlášením tendru na dodavatele státní podnik uspořádá předběžnou tržní konzultaci. Jejím účelem bude seznámit potenciální dodavatele se záměrem a získat informace pro přípravu zadávacích podmínek.
7.3.
Votice na Benešovsku vybraly firmu, která za městem vybuduje biokoupaliště. Stavba by měla začít v polovině dubna, na letošní sezonu areál proti původním předpokladům ještě nebude připraven, řekl novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
5.3.
Rakovník chce obnovit několik ulic a upravit v nich svody dešťové vody. Mělo by to zabránit škodám, které vznikají při přívalových deštích. Město žádá o dotaci na projekt v hodnotě přesahující 20 milionů korun. Pokud město dotaci získá, zahájí práce letos nebo příští rok, záležet bude i na dotačních podmínkách, informoval novináře starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS).
25.2.
Zdiby u Prahy budují kanalizaci a zvětšují kapacitu čistírny odpadních vod. Jde o investici zhruba za 120 milionů korun, přes 60 procent nákladů pokryje dotace ministerstva životního prostředí. ČTK to řekla starostka Zdib Eva Slavíková.
21.2.
„Za 1 litr pitné vody na Zlínsku platíme necelých 9 haléřů. Do 2 Kč zaplatíme za jednu myčku, 4 Kč za 1 praní v pračce, 4 Kč za sprchu“, říká Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK Zlín, a. s a podotýká „abychom si uvědomili o jakých částkách se bavíme.“
19.2.
Středočeský kraj letos rozdělí z Infrastrukturního fondu 160 milionů korun na rozvoj a obnovu základních škol a na vodohospodářskou infrastrukturu. Jde o stejnou částku jako v loňském roce. Peníze na tyto projekty včera schválili zastupitelé.
15.2.
Beroun má stavební povolení k rekonstrukci venkovního plaveckého bazénu na Velkém sídlišti a vypíše soutěž na stavební firmu. Práce by měly začít 1. září po skončení letošní koupací sezony, řekl ČTK místostarosta Michal Mišina (za ANO).
13.2.
Hurikány, záplavy, dlouhá sucha, vlny veder, výpadky proudu… Důsledky klimatických změn, které významně ovlivňují různé části světa, na nás postupně doléhají. Jak se s tím vyrovnat? Pojďme se podívat na tři příklady projektů, které prezentovala Veolia v rámci letošního Pressday.
13.2.
Středočeský kraj chce mj. propojit vodárenské systémy Nymburku a Mladé Boleslavi, obnovit čerpání spodní vody na Kladensku a posílit zásobování pitnou vodou. Jde o opatření proti suchu. Speciální komise zřízená krajem představila prvních sedm kroků proti suchu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
8.2.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se?
6.2.
Smečno na Kladensku letos chystá modernizaci čistírny odpadních vod. Součástí úprav bude i zvýšení její kapacity tak, aby mohla do budoucna pokrýt potřeby města odpovídající připojení až 2700 obyvatel. Náklady na modernizaci dosáhnou kolem 20 milionů korun, řekla ČTK starostka Smečna Pavla Štrobachová (za STAN).
31.1.
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru osm miliard korun. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank, řekl včera novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
28.1.
Pro stavbu přivaděče vody v koridoru dálnice D3 začaly v prosinci projekční práce. Přípravu projektu chce středočeské hejtmanství, které je objednavatelem přivaděče, koordinovat s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), jež je investorem stavby dálnice D3. Investorem přivaděče má být dobrovolný svazek vytvořený obcemi, náklady dosáhnou stovek milionů korun.
25.1.
Návrh na vyřazení labské větve z připravovaného vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe se nelíbí představitelům vodní dopravy v Česku. Podle nich je rozhodnutí předčasné a stát tím do budoucna zahodí strategicky významnou investici. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.
23.1.
Každoročně vodárny s nástupem mrazivého počasí, které pro následující týdny předpovídají meteorologové, upozorňují, jak je důležité dobře zabezpečit vodoměry před mrazem. Stává se, že zákazníci Středočeských vodáren (SVAS) zjistí poškození vodoměru až při dalším odečtu vody nebo i za několik měsíců, kdy již došlo k velkým škodám.
23.1.
Nové Strašecí na Rakovnicku plánuje odbahnění rybníka Nový II a chystá také úpravu jeho břehů. Radní města na posledním jednání schválili zpracování studie úprav. Starosta Karel Filip (ČSSD) ČTK řekl, že břeh je podemletý a je třeba ho zpevnit. V nejbližších letech chce také město obnovit zarostlý rybník v části Pecínov, který by mohl sloužit i ke koupání.
16.1.
Současná vydatná sněhová nadílka především v horských oblastech Česka může pomoci výrobě energie z vodních elektráren. V současnosti růst patrný není, je podmíněn pomalým odtáváním sněhu. Shodli se na tom zástupci odborné veřejnosti, které oslovila ČTK. Podle dalších expertů pomáhá počasí v zimě někdy také větrným nebo fotovoltaickým elektrárnám.
14.1.
Kolín začne budovat kanalizaci, na kterou se v budoucnu napojí plánovaná sportovní hala v městské části Borky. Začít stavět by se mělo na přelomu zimy a jara, až to umožní klimatické podmínky. Náklady na stavbu kanalizace dosáhnou 2,2 milionu korun, řekl ČTK místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
11.1.
Příprava na vybudování vodních nádrží Senomaty a Šanov na Rakovnicku, které mají pomoci mírnit následky sucha, pokračuje. Práce by měly začít v roce 2021, hotovo by dle aktuálního harmonogramu mohlo být v roce 2023. Předběžné náklady na obě nádrže jsou 420 milionů korun. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
9.1.
Letos se bude již tradiční konference Financování vodárenské infrastruktury konat 22. února od 9 hod. v pražském hotelu DAP. O konferenci je každoročně velký zájem, proto doporučujeme včasnou registraci.
8.1.
Kolín pracuje na projektu změkčování pitné vody. Tvrdá voda v Kolíně například ničí některé elektrické spotřebiče, město by chtělo mít vodu od příštího roku na doporučené hodnotě tvrdosti, řekl ČTK starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).
3.1.
Stavba klíčových plavebních stupňů na Labi u Děčína a Přelouče začne nejdříve za čtyři roky. Obě stavby stále nemají platná povolení. ČTK to řekl šéf Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů. Chybějící plavební stupně jsou podle rejdařů jedním z hlavních problémů vodní dopravy v ČR. O stavbě jezů se hovoří už přes 20 let.
31.12.
Město Slaný nechá příští rok upravit okolí Slaného pramene. Podle legendy nese město podle něj jméno. Vyústění pramene je v Nezamyslově ulici. Práce by měly začít, až to umožní počasí, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
19.12.
Středočeský kraj nechá zpracovat studii ideálního propojení zásobování vodou s Prahou. Cílem je v budoucnu zvýšit spolehlivost dodávek vody v obou regionech. Hotová by měla být do roku 2020. Rozhodli o tom tento týden krajští radní, informovala ČTK Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
18.12.
Práce na dostavbě kanalizace v Novém Strašecí na Rakovnicku začnou v polovině ledna. Jde o zásadní investici města pro příští léta, která přijde na 109 milionů korun bez DPH. Méně než třetina nákladů půjde přímo z rozpočtu města. ČTK to řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
13.12.
Na Semilsku zdraží voda v příštím roce o 3,3 procenta. Za metr krychlový vodného a stočného zaplatí odběratelé zásobovaní Vodohospodářským sdružením Turnov (VHS) 108,80 Kč včetně DPH, o 3,5 koruny víc než letos. ČTK to řekl předseda rady VHS Milan Hejduk. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 85 až 88 Kč/m3.
12.12.
Vodné a stočné v Ústí nad Orlicí příští rok zdraží o 2,30 koruny na 79,41 koruny za metr krychlový. Vodárny do ceny promítají zvyšující se náklady. ČTK to řekl ředitel vodárenské divize společnosti Tepvos Michal Kaválek.
11.12.
V Unhošti na Kladensku začala modernizace čistírny odpadních vod. Současné technologie už byly zastaralé a ve špatném stavu. Mírně vzroste i její kapacita. Hodnota investice je zhruba 50 milionů korun. ČTK to řekla starostka Unhoště Iveta Koulová (TOP 09).
11.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o 4,5 procenta na 79,75 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Hlavním důvodem zvýšení ceny je potřeba zdrojů na opravy a investice do vodárenských sítí, řekla včera ČTK zástupkyně ředitele pro ekonomiku a obchod Soňa Teichmanová.
10.12.
Cena pitné vody se stočným na Žďársku a na Třebíčsku se v příštím roce zvýší o více než čtyři procenta. V okrese Žďár nad Sázavou budou lidé za metr krychlový včetně daně platit od 1. ledna 99,20 koruny, na Třebíčsku to bude 94,58 koruny. Jedním z důvodů růstu cen je zdražení elektřiny, zvyšují se i další náklady. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli provozovatelé vodárenské soustavy a svazky obcí.
7.12.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku zůstane i v příštím roce na 81 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2015 až 2018. Předtím v letech 2012 až 2014 cena činila 79,90 Kč/m3. ČTK to řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti AQUA SERVIS Iveta Doležalová.
6.12.
Jen zhruba čtvrtina starostů vnímá kanalizační síť ve své obci jako dostatečnou, naopak opačný názor mají zejména kvůli kvalitě kanalizační a vodovodní infrastruktury v okrajových částech svých obcí tři čtvrtiny jejich představitelů. Vyplývá to z průzkumu agentury Strateggo, kterého se zúčastnilo přes 100 starostů měst nad 8000 obyvatel.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2019 vodné a stočné v průměru o 6,2 procenta na 80,9 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Letos je cena 76,21 Kč za metr krychlový vody.
4.12.
Konec roku se ve vodárenství vždy točí kolem nových cen vody. Jak je tomu letos? Jak poroste cena vody v lokalitách, kde působí soukromý či veřejný provozovatel? Novou cenu vody už oznámila Praha, Pardubice, Olomouc či Plzeň.
4.12.
K návrhu poslanců, aby budování menších rybníků bylo možné jen na ohlášení vodoprávnímu úřadu, včera vláda zaujala neutrální stanovisko. Po zasedání vlády to včera novinářům řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).
4.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od 1. ledna 2019 v průměru stoupne o 1,7 procenta na 99,76 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Letos průměrná cena činí 98,14 Kč/m3. Důvodem zdražení je celkový růst nákladů spojených s dodávkami a odváděním vody.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) stanovuje cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos.
3.12.
Stejně jako dosud bude mít Ostrava jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR. Cena pro vodné se od ledna 2019 zvýší o 1,66 Kč, cena pro stočné pak o 1,75 Kč za předpokladu DPH 15 %. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 80,71 Kč oproti 77,30 Kč v letošním roce.
30.11.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. bude od 1.ledna 2019 ve všech provozovaných oblastech na Olomoucku uplatňovat cenu za vodné a stočné bez DPH 73,92 Kč/m3 a ve všech provozovaných oblastech na Prostějovsku cenu za vodné a stočné bez DPH 77,99 Kč/m3.
30.11.
V příštím roce zdraží v Pardubicích a okolních obcích vodné a stočné o 4,35 procenta, stoupne z 89,60 na 93,50 koruny za metr krychlový. Do ceny vodárny promítají inflaci, rostoucí náklady za energie a stomilionové investice, uvedly vodárny v tiskové zprávě.
29.11.
Již po deváté klienti chráněné dílny a speciální základní školy Nadačního fondu Slunce pro všechny prodávali svoje výrobky v prostorách Středočeských vodáren, a.s. (SVAS). Včerejší prodejní akce byla více než úspěšná. Nadační fond si z vodárny odvezl celkovou částku 31 036 Kč.
28.11.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2019 za tisíc litrů vody 89,66 korun včetně 15procentní DPH a cena se tak proti roku 2018 zvýší pouze o inflaci.
28.11.
Česká republika bude intenzivněji spolupracovat s Izraelem v oblasti využívání vody či třídění odpadů. Vyplývá to z mezivládní dohody, kterou včera v Jeruzalému český ministr pro životní prostředí Richard Brabec podepsal společně se svým izraelským protějškem Zeevem Elkinem.
27.11.
Plzeň zvýší od ledna příštího roku cenu vodného a stočného o inflaci na 88,38 koruny za metr krychlový. Cena vzroste o dvě koruny, tedy o 2,6 procenta. Je to míra inflace vyjádřená přírůstkem poměrného ročního indexu spotřebitelských cen k 30. červnu 2018 v porovnání s indexem k 30. červnu 2017, řekla ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.
23.11.
Letošní celoplošná deratizace kanalizační sítě Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) je již minulostí. Do konce roku se tak Středočeské vodárny zaměří na místa, kde je zaznamenán větší výskyt hlodavců.
21.11.
S příchodem prvních mrazíků upozorňují vodohospodáři odběratele na zabezpečení vodoměrů a vodovodních přípojek. Lze tak předejít jejich poškození.
16.11.
Mělník má nové zařízení usnadňující hospodaření s vodou. Jde o dvě nádrže, které urychlí napouštění kropicích vozů a zajistí zásoby vody, informovala dnes ČTK mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
15.11.
Povodí Vltavy chce do roku 2025 investovat na Orlické přehradě až 1,7 miliardy korun. Vybuduje mimo jiné bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních, a zmodernizuje lodní výtah. Na včerejším setkání se starosty v Milešově na Příbramsku to ČTK řekl technický ředitel Povodí Vltavy Jiří Pechar.
15.11.
Sněmovna propustila do závěrečného čtení poslanecký návrh, který by měl zrušit pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh upravit tak, aby zákaz plavby pod vlivem alkoholu zmírnil. Stotisícová pokuta by neměla vodákům hrozit, pokud by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu.
13.11.
Středočeské hejtmanství přispěje na stavbu kanalizace v Psárech u Prahy i na úpravu rybníka v obci Věšín na Příbramsku, který pomůže zadržet vodu v krajině. Celková hodnota projektů přesahuje 17 milionů korun, krajské dotace mají podle včerejšího rozhodnutí radních činit čtyři miliony korun. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Helena Frintová.
30.10.
V buštěhradské části Bouchalka nechal Státní pozemkový úřad postavit nový rybník. Je především součástí opatření pro zadržování vody v krajině, ale sloužit by měl i jako rekreační zóna. "Kolaudace by měla být během listopadu," řekla ČTK starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.
29.10.
Velké Přílepy u Prahy plánují stavbu nového vodojemu. Obec se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Další vodojem je potřeba ke zvýšení akumulace vody, řekla ČTK starostka Velkých Přílep Věra Čermáková. Důvodem je značný rozvoj obce i dalších obcí v okolí. Kapacity stávajícího vodojemu tak jsou na hranici možností a nemusí v budoucnu stačit.
24.10.
Svazek měst a obcí VKM (Svazek) bude od ledna 2019 třetinovým akcionářem Středočeských vodáren (SVAS). Už dnes ale jeho zástupcí sedí v dozorčí radě a kontrolují činnost. Přečtěte si rozhovor s jeho novým předsedou Mgr. Martinem Kupkou, starostou Líbeznice.
17.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Práci jim letos komplikuje téměř vyschlá řeka Cidlina, která rybníkem za normálních okolností protéká. Chybějící proud způsobuje, že jsou ryby rozeseté po celém rybníku a nesoustředí se na jednom místě, řekl ČTK vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
27.9.
Řada obcí na Mladoboleslavsku se dočká nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) získala dotaci pro svůj projekt na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady jsou odhadovány na 700 milionů korun, stavět by se mělo začít na jaře, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaK MB Tomáš Žitný.
21.9.
Kolín spustil projekt chytrého měření pitné vody. Systém má pomoci včas odhalovat havárie a zabránit ztrátě pitné vody. Město do projektu zapojilo budovy úřadu a příspěvkových organizací, sdělil ČTK místostarosta Kolína Tomáš Růžička (dříve Kolíňáci).
18.9.
Velká oprava rakovnického koupaliště za více než 25 milionů korun začne ještě na podzim. Vedení města schválilo uzavření smlouvy s dodavatelem. Hotovo má být do zahájení letní sezony 2019, tedy do června, sdělil ČTK mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.
17.9.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Říčanech u Prahy vyjde podle dokumentace na 146 milionů korun. Město získalo dotaci téměř 77 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí, chybějící peníze musí ještě sehnat. Současná kapacita čistírny vystačí zhruba pro 16.200 obyvatel, nově by to mělo být 20.600, uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
13.9.
Nové Strašecí na Rakovnicku chce brzy dostavět kanalizaci, má vypsaný tendr i přidělenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, řekl ČTK starosta města Karel Filip (ČSSD). Jedná se o investici za více než 100 milionů korun, většinu nákladů má pokrýt dotace. Pokud nenastanou komplikace s tendrem, mohly by práce začít ještě letos.
11.9.
Stavba kanalizace v Mělníku Vehlovicích začne ještě letos kvůli chystané opravě státní silnice číslo devět. Hlavní tah na Českou Lípu tak nebude nutné znovu rozkopat. Náklady na stavbu kanalizace ve Vehlovicích činí zhruba 140 milionů korun, část zaplatí město, část dotace ministerstva zemědělství a část vlastník infrastruktury, společnost Vodárny Kladno Mělník, uvedl místostarosta Mělníka Milan Schweigstill.
4.9.
Spotřeba vody loni v Česku mírně stoupla. Množství celkem fakturované vody vzrostlo proti roku 2016 o půl litru na osobu na den na 131,7 litru. Objem vody fakturované domácnostem se zvýšila o 0,4 litru na 88,7 litru na osobu na den, což je nejvíce minimálně od roku 2011. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství, kterou dnes projedná vláda.
30.8.
V Královicích na Kladensku má na konci roku začít stavba kanalizace zhruba za 30 milionů korun. Kapacita bude počítat i s rozvojem obce. V září by mělo skončit výběrové řízení na zhotovitele, pokud nenastanou komplikace, práce začnou v říjnu či v listopadu, řekl ČTK starosta Královic Luděk Šofr.
28.8.
Zásobování vodou v Rakovníku v budoucnu posílí zprovoznění vrtů v nedalekých Lišanech. Další opatření vzejdou ze studie, prověří možnosti propojení vodovodů. ČTK o tom informoval mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Na Rakovnicku registrují vodohospodáři pokles hladiny podzemních vod, letošní sucho se ale pravděpodobně zásadně projeví v podzemí až v příštích letech.
23.8.
Zařízení z Buštěhradu na Kladensku, které umí vyrobit vodu ze vzduchu, se představí v expozici českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Mobilní verze o velikosti lodního kontejneru vyrobí 100 litrů destilované vody denně, kapacita technologie, která bude v Dubaji, by měla být pětinásobná. Možností využití vyrobené vody existuje několik.
17.8.
Drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod, nedokážou úpravny pitné vody zcela odstranit. Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven. Jak ČTK řekl ředitel ústavu a první autor studie Martin Pivokonský, nejhůře se dají odstranit velmi drobné částice o průměru do pěti mikrometrů.
10.8.
S postupujícím létem se voda v některých přírodních koupalištích v Česku opět zhoršila. Zákaz koupání kvůli výskytu sinic platí na desítce míst, nově ho hygienici vyhlásili v rybnících Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Černý na Jihlavsku, přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.
8.8.
Zbouraná lávka přes Labe v Nymburce je z vody pryč, konstrukci včera z vody vytáhly během zhruba devíti hodin speciální hasičské tanky. Stavební firma shodila lávku do řeky už v pátek. Město nechalo přemostění pro chodce zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Nymburská lávka byla stejné konstrukce jako ta v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci.
6.8.
Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
1.8.
Současná vedra zvyšují prodej zmrzlin, balených vod, ovoce, ale i mobilních klimatizací a větráků. Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
30.7.
Celkem 14 přístavišť by mělo v následujících dvou letech vzniknout na Labi a Vltavě. Výstavba části z nich by měla začít letos, další se začnou budovat v příštím roce. Stát předpokládá, že celkové investice by se měly pohybovat okolo 307 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
13.7.
Kvalita vody ve většině českých venkovních koupališť je dobrá a lidi se v nich mohou bez obav koupat. Zákaz hygienici zatím vyhlásili pouze ojediněle, několik dalších míst pak ke koupání nedoporučují a lidé by se poté, co vylezou z vody, měli alespoň osprchovat. Návštěvnost koupališť je v současné době nízká, chladné počasí k vodě neláká, zjistila ČTK.
12.7.
Členy experimentální archeologické expedice Monoxylon III čeká letos ještě jedno testování repliky neolitického člunu, na kterém se chtějí příští rok plavit přes Egejské moře. Zkoušet budou především plachtu, která by měla člunu dát výrazně vyšší rychlost. Úpravu by také ještě měla prodělat příď lodi, aby lépe rozrážela vlny.
10.7.
Rybník Marvánek v Říčanech u Prahy má problém s kvalitou vody. Kvůli nebezpečným cerkáriím, jejichž výskyt byl potvrzen loni v červnu, město v této přírodní nádrži nedoporučuje koupání. Před několika lety ji přitom nechalo odbahnit a na jejím břehu vybudovalo pláž.
4.7.
Říčany u Prahy vybudují sedmikilometrový vodovod do místních částí Strašín, Radošovice a Pacov. Výstavba vyjde na 32 milionů korun, z toho 15 milionů pokryje dotace z Evropské unie, řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Lauerová.
29.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia rozdaly téměř 250 tisíc korun mezi 10 úspěšných projektů zaměstnanců společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS), kteří se přihlásili již do 11. ročníku projektu „Minigranty 2017“. Dnešní slavnostní předání Minigrantů úspěšným žadatelům se uskutečnilo v prostorách Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově.
28.6.
V poslední době se vyrojila řada politických prohlášení o navracení vody do českých rukou. Jde o předvolební populismus, nebo je to první krok v plánované změně českého vodárenství?
12.6.
Středočeský kraj zřídí komisi pro boj se suchem. V poradním orgánu hejtmanky budou kromě radního pro zdravotnictví a bezpečnost Roberta Bezděka (ANO) a dalších zástupců krajského úřadu představitelé významných vodárenských společností, Agrární komory a správci povodí. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Nicol Lenertová.
11.6.
Uzavření Labe pro lodní dopravu v Nymburce kvůli lávce, která je v havarijním stavu a hrozí pádem, bude mít dopad na zdejší turistický ruch, omezení se dotkne například největší české osobní lodi Florentina, která vozí turisty do lázeňských Poděbrad, řekl ČTK ředitel sdružení Zlatý pruh Polabí Pavel Hlaváč.
28.5.
Jakmile nastane teplé počasí, Středočeské vodárny (SVAS) jsou zahlceny žádostmi o dodání vody do bazénů.
28.5.
Nedostatek srážek a teplé počasí nezpůsobují komplikace nejen lidem, ale trpí rovněž fauna a flóra. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zřídily v lesních porostech jímacího území Mělnické Vrutice a Řepínský důl napajedla. Zvěř tak má možnost ve svém přirozeném prostředí se napít.
24.5.
Lodě na vnitrozemských plavbách mají být na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Nařízení se nebude týkat malých plavidel. Novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou včera podle tiskového odboru Strakovy akademie schválila vláda, nyní čeká na posouzení v Parlamentu.
18.5.
Senát zamítl novelu vodního zákona, která by měla mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz obsahu bezodtokových jímek u rodinných domů. Rozhodl o tom na návrh svého ústavně-právního výboru. Senátní veto může přehlasovat Sněmovna.
16.5.
V Kladně pokračuje přestavba vodojemu s vodohospodářským dispečinkem zhruba za 100 milionů korun. V tomto týdnu dělníci montují repasované okno ve dříku vodárenské věže, které bude osvětlovat vnitřní prostor. Zároveň mají být dokončeny hliníkové rámy fasády na hlavě vodojemu, řekla ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
10.5.
Průměrná cena pitné vody v Olomouckém kraji loni mírně vzrostla, avšak ve srovnání s ostatními kraji byla nejnižší. Také cena stočného v Olomouckém krami navzdory jejímu růstu byla nižší než ceslostátní průměr. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
9.5.
Spotřeba vody v domácnostech loni podle statistiků meziročně vzrostla o 0,4 litru, tedy 0,7 procenta, na 88,7 litru vody na člověka a den. Spotřeba domácností stoupá již několik let, na minimu byla v roce 2013, kdy se v domácnostech spotřebovalo 87,1 litru na osobu a den. I nyní jde stále však o zhruba poloviční hodnoty proti spotřebě na konci 80. let, kdy se pohybovala kolem 170 litrů denně na osobu.
27.4.
Unikátní technickou operaci zažil Kladenský vodojem, který od července loňského roku prochází kompletní rekonstrukcí. Čtyřsettunový jeřáb dnes krátce po deváté hodině ranní vyzdvihl na vrchol vodojemu novou střechu, která uzavře konstrukci nové podoby stavby.
10.4.
Menší středočeské obce budou moci žádat kraj o dotaci na výstavbu, rozšíření nebo rekonstrukci čističek odpadních vod. V programu, který budou koncem dubna schvalovat krajští zastupitelé, by se mělo rozdělovat až 26 milionů korun.
4.4.
Středočeský kraj chce řešit nedostatek vody na svém území ve spolupráci s Prahou. Plánuje budování infrastruktury, která by umožnila zásobování dalších míst z nádrže Želivka. ČTK to řekl hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).
29.3.
Sněmovní výbor pro životní prostředí včera podpořil návrh, podle kterého nebudou smět komunální čističky vod přijímat dovážené vody s nebezpečnými závadnými látkami. Pozměňovací návrh k novele vodního zákona předložil poslanec Jan Schiller (ANO) se souhlasem ministerstva životního prostředí.
27.3.
Náměstkyně generálního tajemníka OSN Amina J. Mohammed se během krátké návštěvy Prahy seznámila s tím, jak hlavní město i celé Česko řeší problematiku nakládání s vodou a navštívila Podolskou vodárnu. Druhá nejvýše postavená představitelka OSN vyzvala ke sdílení zkušeností s jinými městy a rozvojovými zeměmi.
23.3.
Téměř set set zájemců navštívilo letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, v rámci Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a na Klíčavě.
23.3.
Pokud nemáte program na nadcházející víkend, můžete zvážit jednu z nabídek v rámci oslav Světového dne vody. Naplánovat si tak můžete návštěvu staré čistírny odpadních vod v Bubenči či výlet na některou z vodních nádrží v Čechách i na Moravě.
16.3.
Beroun si po čase opět vyzkouší ochranu města před povodní. Ve dnech 20. a 27. dubna je plánováno cvičení, při němž budou instalovány mobilní protipovodňové zábrany, sdělila ČTK mluvčí radnice Jitka Soukupová.
14.3.
V rámci tohoto dne zájemci mohou navštívit v sobotu 17. března úpravnu vody Klíčava u Zbečna a ve čtvrtek 22. března jsou připraveny prohlídky čistíren odpadních vod v Kladně – Vrapicích a Mělníce - Mlazicích.
13.3.
Středočeský kraj chce obnovit staré vodní zdroje používané před rokem 1990. Podle hejtmanství to bude levnější než budovat nové kapacity. Počítá s tím nová koncepce, kterou včera projednala krajská rada. Cílem plánovaných opatření je zajistit zásobování domácností pitnou vodou v období sucha, informovala ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
1.3.
Desetinu výnosu z poplatků za odběr podzemní vody by nově mohly získat obce. Navrhla to pětice poslanců v rámci novely vodního zákona, kterou dnes Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování. Nyní je výnos z poplatků rozdělen rovnoměrně mezi kraje a Státní fond životního prostředí, podle poslanců by nově měly dostávat po 45 procentech.
26.2.
Nastupující arktické mrazy a nedostatek sněhové pokrývky ve funkci izolátoru může zvýšit četnost havárií a poruch provozované vodovodní sítě. Teplota hluboko pod bodem mrazu se rovněž projevuje zamrzáním vodoměrů a na poruchách vodovodních přípojek. Výsledkem jsou potom zbytečné komplikace a nečekané výdaje.
15.2.
Město Nové Strašecí chybovalo v zakázce na dostavbu kanalizace a čistírny odpadních vod. S vítězem tendru nesmí uzavřít smlouvu. Rozhodl tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zároveň celou zakázku zrušil, zjistila ČTK z jeho internetových stránek. Rozhodnutí je pravomocné.
12.2.
Sedlčany na Příbramsku plánují výstavbu krytého bazénu. Měl by vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. Teoreticky by se mohlo začít stavět už v příštím roce, náklady budou kolem 100 milionů korun, řekl ČTK místostarosta Miroslav Hölzel (ODS).
6.2.
Středočeští radní včera schválili vybudování poldru, který vznikne na místě bývalého rybníka na Štítarském potoce nedaleko Rožďalovic a Křince na Nymbursku. Úkolem poldru bude zachytit velkou vodu především z řeky Mrliny, která se v Nymburce vlévá do Labe. Uvedla to v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.
5.2.
Slaný na Kladensku připravuje projekt na úpravu okolí Slaného pramene, podle legendy nese město podle něj jméno. "Dořešují se vlastnické vztahy s majitelem sousedního pozemku," řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Podle něj by úpravy měly být hotové ještě letos.
1.2.
Sněmovní zemědělský výbor včera přerušil projednávání vládní novely vodního zákona, která mimo jiné zpřísňuje některé podmínky nakládání s odpadními vodami. Členové výboru nyní můžou do 7. února předkládat své pozměňovací návrhy. Zpravodaj Karel Tureček (ANO) poznamenal, že ví o několika pozměňovacích návrzích, které poslanci chtějí přednést.
25.1.
Vodáci mohou vyrazit na řeku Sázavu i během oprav jezů Podělusy a Městečko na Benešovsku. Povodí Vltavy označilo trasy, kudy plavidla bezpečně přenesou. Přihlédlo k tomu, že díky dobrým průtokům a vyšším teplotám někteří vodáci řeku sjíždějí i v tomto ročním období, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
23.1.
Na základě údajů členů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, z.s. (SOVAK ČR) bude průměrná výše plateb za vodné a stočné v roce 2018 v České republice na úrovni 86–88 Kč za m3. Tento meziroční nárůst je nižší, než predikovaná inflace 2,9 % a to i přes významný tlak na mzdové náklady, který se ani oboru vodárenství nevyhýbá.
22.1.
Buštěhrad chystá opravu výpusti rybníka v centru města. Práce by měly začít na jaře. U části Bouchalka vznikne nový rybník. Kromě prvku, který přispěje k zadržení vody v krajině, to také bude nové místo pro rekreaci. ČTK to řekla starostka Daniela Javorčeková (sdružení Společně).
18.1.
Pod Kladnem je podzemní voda, její postup vytěženými prostory řeší odborníci. Pokračují ve vyhodnocování průzkumů, které určí, zda se může dostat k místům znečištěným hutní činností, kde hrozí její kontaminace.
15.1.
Jince na Příbramsku chtějí požádat o dotaci na rekonstrukci úpravny vody, kterou převzaly od armády po zrušení brdského vojenského újezdu. Zároveň mají v plánu rozvést vodu po osadách Rejkovice a Běřín. Podle projektantů to bude investice za 350 milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Hála (KSČM).
15.1.
Změny v krajině a hospodaření na polích se přímo projevují na kvalitě vod v nádržích. V minulosti je ohrožovaly dusičnany ze zemědělství, nyní některé čelí nárůstu škodlivin ze silnic a zvýšené koncentraci fosforu, který způsobuje přemnožení sinic. Uvedli to vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v tiskové zprávě.
8.1.
Mělník zaplatí za stavbu protipovodňových hrází a dalších opatření o několik milionů korun více kvůli snížení dotace ministerstva zemědělství. Jde o investici státního podniku Povodí Labe, ale částečně se na ní podílí i město, které celkem zaplatí kolem 23 milionů korun. "Je to zhruba 25 procent nákladů," uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).
27.12.
Votice na Benešovsku chtějí na jaře začít s rekonstrukcí čistírny odpadních vod, díky níž se zvýší kapacita tohoto zařízení. Práce si vyžádají kolem 50 milionů korun, město na akci získalo dotaci od Státního fondu životního prostředí. ČTK to řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
21.12.
Votice na Benešovsku chystají výstavbu biokoupaliště za 30 milionů korun. Mělo by vzniknout na západ od města u rybníka Pilař, kde územní plán počítá s oddechovou zónou. Pokud se podaří včas vyřídit všechna povolení, může výstavba začít už v příštím roce, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09). Přírodní koupaliště má podle něj nižší náklady na provoz a je vhodnější pro alergiky.
20.12.
V Příbrami se proti původním plánům nebude příští rok zdražovat stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, měli lidé nově platit 23,31 koruny za metr krychlový, tedy o 17 haléřů více než dosud. Vedení města a společnost 1.SčV se ale nakonec dohodly, že se ceník měnit nebude, sdělila ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
15.12.
Rakovník chystá v části Na Zátiší ochranu před přívaly vody, která při velkých deštích teče v ulicích. Ochranu mají zajistit speciální zasakovací nádrže. Kvůli husté zástavbě v okolí se nyní voda, zvlášť při přívalových deštích, nemá kde vsakovat. ČTK to řekl starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD).
8.12.
Lidé na Berounsku si od Nového roku připlatí za vodu. Cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 1,5 koruny na 95,91 Kč za metr krychlový. Důvodem je růst ceny vody nakupované z Prahy, informovala ČTK společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Beroun.
7.12.
Největšími investicemi Nového Strašecí na Rakovnicku budou v příštím roce pokračující oprava školy a budování kanalizace. Návrh rozpočtu počítá s celkovými výdaji téměř 169 milionů korun. Příjmy včetně dotací přesáhnou 163 milionů korun. Město by mělo na konci letošního roku mít na účtu přes 30 milionů korun. Návrh rozpočtu budou zastupitelé schvalovat 14. prosince.
30.11.
Již po deváté připravily Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) nejen pro svoje zaměstnance, ale i návštěvníky vodárny prodejní akci výrobků klientů Nadace Slunce pro všechny. Ve středu 29. 11. 2017 se proměnila recepce SVAS na Kladně v malý trh s různým adventním zbožím. Nadační fond si z akce odvážel neuvěřitelných 29 342 Kč.
28.11.
Slaný na Kladensku chce posílit svou pozici ve vodohospodářském sdružení, které bude spolupracovat na provozování modernizované městské čistírny odpadních vod a také vodovodního potrubí. Do sdružení patří přibližně dvě desítky obcí, členství některých se ještě řeší. Obce postupně schvalují nové stanovy. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
14.11.
V Kladně pokračuje stavba multifunkčního vodojemu s vodohospodářským dispečinkem za zhruba 100 milionů korun. Nyní je v plánu montáž nové konstrukce. Stavba pokračuje podle harmonogramu, hotovo by mělo být v roce 2019.
1.11.
Včera skončila letošní celoplošná deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Následující týdny jsou rezervovány pro opakované deratizace na podněty úřadů nebo pro práce, které nemohly být vykonány z důvodu čištění kanalizační sítě či špatného počasí.
31.10.
V Příbrami příští rok zřejmě mírně zdraží stočné. Podle kalkulace, kterou projednali městští radní, by lidé měli platit 23,31 Kč za metr krychlový, což je o 17 haléřů více než dosud. Vodné má zůstat na 52,23 Kč. Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) jde v případě stočného o malý nárůst o 0,7 procenta a prakticky to znamená, že se ceny vodného a stočného v příštím roce nebudou příliš měnit.
30.10.
Nedělní výpadek elektrické energie v obou krajích provozovaného území společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) způsobil značné komplikace při zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění odpadních vod.
19.10.
Slaný na Kladensku za zhruba 100 milionů korun modernizuje čistírnu odpadních vod, město získalo dotaci, která pokryje přibližně 60 procent nákladů. Zbytek nákladů na modernizaci čistírny v Části Blahotice doplatí z rozpočtu. Práce už začaly. ČTK o tom dnes informovala mluvčí slánské radnice Jana Tůmová.
18.10.
Rybáři z Rybářství Chlumec nad Cidlinou zahájili včera výlov největšího středočeského rybníku v Žehuni na Kolínsku. Rybáři odhadují výnos z podzimního výlovu Žehuňského rybníku na 110 až 120 tun kaprů, tedy o trochu více, než v minulých letech. ČTK to řekl vedoucí výlovu Tomáš Zajíc.
12.10.
Při přípravě projektů k zabezpečení dostatečného množství a kvality pitné vody budou Praha a Středočeský kraj spolupracovat. Rada hlavního města v úterý schválila podpis memoranda, jímž se obě strany zavážou zodpovědně hospodařit s vodou, řešit společně problematiku znečištění povrchové vody a její úbytek ve vodních nádržích.
11.10.
Státní fond životního prostředí ČR zveřejnil tento týden přehled sociálně únosné ceny vodného a stočného pro rok 2018 dle pravidel OPŽP 2007–2013. Pojďme se podívat na srovnání cen v jednotlivých krajích.
11.10.
Unikátní technologie na výrobu vody ze vzduchu bude perlou českého pavilonu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Systém, který Česká republika za tři roky ve Spojených arabských emirátech představí, využívá solární energii a podílejí se na něm České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd. Včera koncepci českého pavilonu představili zástupci státu na strojírenském veletrhu v Brně.
2.10.
Druhá část rozhovoru s docentem Petrem Pokorným tentokrát o klimatických změnách, o tom, zda směřujeme do doby ledové, o globálních změnách, které nás čekají, i o evropské regulaci.
29.9.
Středa 27. září se stala klíčovým dnem pro akcionáře společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM). Na základě dnes podepsané dohody odkupuje VKM od společnosti Veolia třetinový podíl společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Záměr nabytí akcií SVAS musí ještě definitivně potvrdit valné hromady obou společností.
21.9.
Společnost ČEZ zahájila generální opravu jednoho ze čtyř soustrojí vodní elektrárny Kamýk. Po jejím skončení v srpnu 2018 vyrobí elektrárna ve srovnání s dneškem o 1,1 milionu kWh elektřiny ročně více a pokryje tak spotřebu dalších asi 400 domácností ve středních Čechách. Náklady na opravu by měly být okolo 170 milionů korun.
20.9.
Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. V červenci tohoto roku byla totiž, po více než rok a půl trvající přestavbě, dokončena celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.
15.9.
V mělnické části Vehlovice má příští rok začít stavba kanalizace za zhruba 140 milionů korun. Město by pak mělo být zhruba z 92 procent odkanalizováno, řekl na včerejší tiskové konferenci starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Jde o poslední větší lokalitu ve městě, kde kanalizace není. Město s rezervou plní limity Evropské unie pro kanalizaci.
14.9.
Nová opatření pomohou hlídat hladinu potoků v Kladně a okolí. Celkem budou stát kolem tří milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace ministerstva životního prostředí. V provozu by měla být během příštího roku. Kladno zvyšuje i ochranu proti přívalové vodě, řekl novinářům po včerejším jednání zastupitelů kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
11.9.
O příspěvek na systém pro využívání dešťové vody zažádalo dosud více než 2300 lidí. Uvedl to Státní fond životního prostředí (SFŽP), k němuž se žádosti podávají. V programu Dešťovka, jehož druhé kolo spustilo ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek dopoledne, je 240 milionů korun. V prvním kole, kdy se rozdělovalo 110 milionů, stát přijal 2729 žádostí.
6.9.
Okolí Nového rybníka v Příbrami zkrášlí dřevěné sochy, které na místě vyřezává jeden z vězňů podílejících se na celkové obnově areálu. Návštěvníky zatím vítá vodník s typickými šosy a kloboučkem, do budoucna přibudou i další pohádkové postavy. ČTK to sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
5.9.
Mělník nechá upravit koryto i okolí říčky Pšovky, radní nedávno schválili zpracování projektu, rozhodnutí ještě musejí potvrdit zastupitelé. Příprava dokumentace by měla být hotová příští rok, na podzim 2018 vedení města předpokládá podání žádosti o dotaci z programu revitalizace vodních toků. ČTK to sdělila mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.
28.8.
Středočeské vodárny chtějí v kladenském vodojemu vybudovat do dvou let vodohospodářský dispečink, který má být nejmodernější v Česku. Součástí stavby bude i konferenční místnost s vyhlídkou a expozice o vodárenství. Investice do rekonstrukce a nového využití vodojemu přesáhne 100 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
28.8.
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku staví vodovod v městských částech Lhotice a Dobrá Voda, kde lidé dosud používali studny. K novému vodovodu se připojí osm desítek domácností. Náklady se pohybují kolem 12 milionů korun, s pracemi se začalo přesně podle plánu v březnu.
18.8.
Vodovodní síť v Česku se loni prodloužila o 535 kilometrů na 77.681 kilometrů. Na konci roku tak zásobovala vodou 94,4 procenta lidí. Její spotřeba na osobu a den proti roku 2015 mírně klesla, voda ale již několikátý rok po sobě podražila.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
27.7.
Snížit zranitelnost území před nedostatkem vody v důsledku očekávaných změn klimatu je cílem Koncepce na ochranu před následky sucha pro území České republiky. Společný materiál Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí tento týden schválila vláda.
25.7.
V posledních několika týdnech snad neuplyne den, aby z médií na čtenáře, diváka, či posluchače nevyskočila zpráva o historicky nejúspěšnějším programu Ministerstva životního prostředí - Dešťovce. Blíží se volební čas, a tak nikoho asi nepřekvapí snaha politika zalíbit se.
24.7.
Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie tak možná bude nuceno zavést na vodu přídělový systém. Informovala o tom agentura Reuters.
20.7.
Jihomoravští zemědělci už mají sklizenou třetinu obilovin a přes 40 procent řepky. Výnosy jsou kvůli květnovému a červnovému suchu výrazně nižší než loni a leckde se blíží katastrofálnímu roku 2012. Nejpostiženější jsou sedláci na Znojemsku, kde za první půlrok spadlo jen přes 100 milimetrů srážek a zasychá i kukuřice.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
10.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) spolu s Nadačním fondem Veolia rozdělily částku ve výši 275 tisíc korun mezi jedenáct žadatelů z řad zaměstnanců SVAS, kteří uspěli v projektu „MiNiGRANTY 2017“.
29.6.
Jméno Radka Novotného není vodárenským odborníkům neznámé. Jak si v diskuzi s ním vedl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík? Nutno uznat, že velmi korektně a věcně. Pojďme si připomenout klíčové výroky náměstka v pořadu Veroniky Sedláčkové Pro a Proti na ČRo Plus. Link na audio verzi pořadu najdete pod článkem.
28.6.
Seminář Fakta o vodě v Poslanecké sněmovně PČR, na kterém se sešli zástupci provozovatelů vodohospodářské infrastruktury, odborníci a akademici, se zaměřil na odbornou debatu o modelech provozování infrastruktury a přednostech či nevýhodách jednotlivých provozních modelů.
27.6.
S výstavbou vlastního pavilonu a vývojem technologie na výrobu vody ze vzduchu pomocí solárních panelů počítá koncepce české účasti na světové výstavě v Dubaji v roce 2020.
23.6.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) a město Slaný se domluvily, že provozování vodohospodářské infrastruktury ve městě Slaný bude pokračovat do konce roku 2019.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
20.6.
Řada obcí na Mladoboleslavsku by se v příštích letech mohla dočkat nové kanalizace. Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK MB) má plán na stavbu kanalizace pro devět obcí a jednu část Mladé Boleslavi. Náklady se odhadují zhruba na 700 milionů korun. O tom, jestli se kanalizace bude stavět, rozhodne dotace, řekl ČTK technický náměstek ředitele VaKu Tomáš Žitný.
19.6.
Potřeba celospolečenské diskuze o budoucnosti českého vodárenství je v poslední době zřejmá. Jednou z aktuálních iniciativ je odborný seminář pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ing. Jana Bartošky.
15.6.
Slaný na Kladensku vybuduje nový varovný systém a povodňový plán, pomohou obyvatele města chránit nejen před povodní, ale i dalšími mimořádnými událostmi. Práce mají začít letos na podzim a hotovo by mělo být do konce letošního roku. Náklady přesáhnou sedm milionů korun, část pokryje dotace. Novinářům to na včerejší tiskové konferenci řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
2.6.
Středočeský kraj nechá prozkoumat možnosti ochrany před bleskovou povodní, která hrozí u řek Berounky nebo Výrovky. Hejtmanství zadá vypracování studií za téměř 30 milionů korun, peníze získalo z evropských dotací. Odborníci také navrhnou, jak bojovat proti vysychání řek. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.
1.6.
Zaznamenali jste tento týden blog Jiřího Heřmana, předsedy představenstva ČEVAK, o potřebě celonárodní diskuze o vodě. Pokud ne, pak právě pro vás přinášíme kompletní text z Blogu Idnes.cz.
31.5.
Přijďte navštívit Vodní dům v Hulicích u vodní nádrže Švihov na Želivce. Při příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje se otevře návštěvníkům zdarma v pátek 2. června a v prodloužené době! Otevřeno bude od 9 do 18 hodin.
30.5.
V úterý začne koupací sezona, kvalita vody je zatím dobrá, mírně zhoršenou zjistili hygienici jen v lokalitě Bakov na Mladoboleslavsku. Hygienici ve středních Čechách sledují 21 přírodních koupališť, některá se ještě nevyužívají. ČTK to dnes sdělila mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
26.5.
Lodní výtah na Orlické přehradě čeká modernizace, jejímž cílem je zvýšení jeho bezpečnosti, spolehlivosti a kapacity. Povodí Vltavy před vyhlášením výběrového řízení na dodavatele provede předběžnou tržní konzultaci. Účelem je především seznámit potenciální dodavatele se záměrem a získat informace potřebné pro přípravu zadávacích podmínek, sdělil ČTK mluvčí státního podniku Hugo Roldán.
25.5.
20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE na výstavišti v pražských Letňanech se chýlí ke konci. Pojďme se podívat, jaký program si pro vás organizátoři na závěrečný den přichystali.
25.5.
Písek zahájil stavbu úpravny městské vody. Vybudování nového zařízení vyjde na 179 milionů korun bez daně. Úpravna bude stát na Hradišťském kopci a nahradí tu stávající, jejíž technologie je podle zástupců města už zastaralá. Vedení Písku to uvedlo při zahájení stavby, která potrvá do podzimu příštího roku.
24.5.
Jubilejní 20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE pokračuje i dnes na výstavišti v pražských Letňanech. Jaký doprovodný program na vás dnes čeká? Přednášky o nakládání s kaly či možnostech dotací z Operačního programu Životní prostředí, soutěže a společenské akce.
24.5.
V úterý 23. 5. 2017 byl slavnostně zahájen jubilejní 20. ročník nejvýznamnější a největší vodohospodářské výstavy v České republice VODOVODY-KANALIZACE 2017. Ta probíhá ve dnech 23.–25. května na výstavišti v Praze-Letňanech. Pořadatelem akce je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR).
22.5.
Jubilejní 20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE se uskuteční od úterý 23. do čtvrtka 25. května na výstavišti v pražských Letňanech. Pojďte se podívat, jaký doprovodný program na vás čeká první veletržní den.
22.5.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) jako každý rok pomáhají svým zákazníkům předcházet problémům při napouštění domovních bazénů a nabízejí možnost na objednávku dodat vodu do bazénu pomocí přistavené cisterny.
18.5.
Modernizace Úpravny vody Želivka by měla skončit v roce 2020. Na dnešním jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder. Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je hlavní město. Čistější vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, měla by být až 60 procent.
16.5.
V Sázavě na Benešovsku začala výstavba protipovodňových opatření, která ochrání město před stoletou vodou. Celkové náklady jsou přes 66 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva zemědělství. Projekt se připravoval více než deset let a zahrnuje pevné i mobilní hráze a vybudování odlehčovacího ramene, řekl ČTK starosta Petr Šibrava (STAN).
12.5.
Nový rybník v Příbrami, který prodělává rozsáhlou obnovu, je odbahněn a koncem příštího týdne by se měl začít napouštět. Cílem je areál zprovoznit do 10. června, kdy se bude konat sportovní den, řekl novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO).
9.5.
Státní plavební správa plánuje rozšířit rychlostní omezení pro motorové lodě na slapské přehradě. Od poloviny června přibudou dva úseky, ve kterých budou moci jet lodě pouze v takzvaném výtlačném režimu. ČTK to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
2.5.
Vodou se snaží šetřit 86 procent Čechů, hlavně kvůli úspoře peněz. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos, ve kterém odpovídalo 1000 obyvatel Česka. Sucho jako problém vnímá 76 procent z nich. Například Pražané platí na vodném a stočném 85,42 koruny za metr krychlový, což je blízko celostátnímu průměru.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
11.4.
Chatařská sezóna se pomalu rozjíždí, voda ze studní se začíná čerpat, ale jak je to s její kvalitou po zimě? Tuto otázku by si měli pokládat všichni, kteří využívají vodu ze studny jako jediný zdroj pitné vody.
7.4.
Přístaviště pro malé rekreační lodě má být v Mělníku u Labe příští rok. Město se zavázalo, že k němu vybuduje sociální zázemí, které bude mobilní, aby ho v případě povodní bylo možné odstranit. Lokalita je totiž v povodňové zóně. ČTK to řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Investorem samotného přístaviště bude Ředitelství vodních cest.
23.3.
Na patnáct set zájemců navštívilo, i přes nepříznivé počasí, letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, který se konal v den Světového dne vody. Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a Mělnické Vrutici.
20.3.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se? V přesném znění přinášíme text J. Bábíkové z Blogu iDnes.cz
14.3.
Zajímá vás, jakým způsobem vodohospodáři upravují a čistí vodu, než se dostane do vašich domovů? Rádi byste nahlédli do tajů úpravny pitných vod nebo čistíren odpadních vod? Nyní máte jedinečnou možnost. Při příležitosti Světového dne vody, pořádá společnost 1. SčV, a. s., tradičně dny otevřených dveří v různých vodárenských zařízeních
9.3.
Svátek vody ve středu 22. března oslavuje společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pořádáním Dne otevřených dveří Zájemci z řad veřejnosti se mohou seznámit s vodárenskou a kanalizační technikou, s prací centrálního dispečinku, s průběhem čištění odpadních vod a jinými zajímavostmi z oblasti vodárenství.
22.2.
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku letos postaví vodovod v městských částech Lhotice a Dobrá Voda, kde lidé dosud používali studny. K novému vodovodu se připojí osm desítek domácností. Práce by měly stát 12 milionů korun, zhruba polovinu pokryje dotace z ministerstva zemědělství.
20.2.
Orlická přehrada získá doplňkový bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Náklady jsou odhadovány na 830 milionů korun. Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stavět v letech 2019 až 2021, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle serveru Seznam.cz by měl nový přeliv být schopen převést až desetitisíciletou povodeň.
13.2.
V září loňského roku došlo k přesunu portálu Vodarenstvi.cz na novou vlastní adresu oVodarenstvi.cz Jak si stojíme po půl roce? Snížila se návštěvost? Jaké máme plány do dalšího období? Více se dozvíte v rozhovoru s šéfredaktorkou oVodarenstvi.cz ing. Janou Bábíkovou.
13.2.
Úpravnu vody Klíčava letos čeká oprava zhruba za 50 milionů korun. Budou doplněny další technologie čištění. Úpravna slouží asi 40.000 odběratelů. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Středočeské vodárny provozují vodovodní síť na Kladensku, Mělnicku a v části dalších okresů.
13.2.
Středočeský kraj může chránit před suchem propojení vodovodů. Nová studie ukázala asi 20 různých řešení nedostatku vody. Jedním z nich je propojení jihočeské a středočeské vodárenské soustavy 62 kilometrů dlouhým vodovodním řadem.
9.2.
Vyústění Slaného pramene v Nezamyslově ulici ve Slaném na Kladensku letos získá novou podobu, která připomene jeho historický význam. Podle pramene získalo město jméno, tvrdí legenda. Finální podobu projektu ještě bude vedení města projednávat. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
7.2.
Čelákovice v následujících pěti letech zrekonstruují kanalizaci v městské části Jiřina. V rámci výměny kanalizačních řadů nechá město také zkontrolovat vodovodní potrubí a tam, kde bude jeho stav nevyhovující, ho nechá vyměnit. Letos chce město dokončit projektovou dokumentaci a získat potřebná stavební povolení.
30.1.
Letošní lednové počasí se vyznačuje teplotami hluboko pod bodem mrazu, které mají za následek větší pohyb půdy a zvýšený počet havárií na vodovodních řadech. Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) opravily dosud v letošním lednu 84 havárií na vodovodní síti, což je nárůst o 32% oproti stejnému období v loňském roce.
26.1.
Modernizace kladenské čistírny odpadních vod je hotová, práce trvaly více než rok. Společnost Vodárny Kladno - Mělník, která je majitelem infrastruktury, za ni zaplatila zhruba 160 milionů korun. Na jaře jsou v plánu ještě dokončovací práce, ale hlavní část skončila k poslednímu prosinci loňského roku.
20.1.
Vodárenství je poměrně seriozní obor a to se projevuje i v jeho medializaci. Jak to dopadne, když napíše komentář o vodárenství známý kontraverzní redaktor? Pojďme se podívat, jakému tématu se oba pánové věnovali.
16.1.
Díky nízkým teplotám řeší nárůst havárií na vodovodním či kanalizačním potrubí vodohospodáři z 1.SčV, a.s. Ta je nejvýznamnějším provozovatelem vodohospodářského majetku na Příbramsku a Říčansku. Větší havárie, které přerušily dodávku pitné vody pro větší počet obyvatel přibližně 500, řešili v Jesenici, Čelákovicích i v Příbrami. Většinou se ale naštěstí jedná o menší poruchy.
3.1.
Vodárenská společnost 1. SčV, a.s. provozuje několik desítek různých lokalit, z nichž každá má svoji vlastní kalkulaci vodného a stočného. Tyto kalkulace se navzájem velmi liší, protože vycházejí ze zcela rozdílných vstupních podmínek (rozsah, stáří a kvalita vodovodní a kanalizační sítě, typ a vzdálenost zdroje pitné vody, množství napojených obyvatel atd.).
23.12.
Nastává období nejkrásnějších svátků v roce a tak se ve všech domácnostech peče, smaží a nabízí se otázka, kam s nepotřebným olejem. Zdá se, že nejsnadnějším řešením je jeho vylití do kanalizace.
22.12.
Vodní nádrž Orlík je co do objemu zadržované vody největší tuzemskou přehradou. Výstavba více než 91 metrů vysoké betonové hráze trvala sedm šest let a byla dokončena před 55 lety, 22. prosince 1961. Rozlehlé přehradě muselo ustoupit několik vesnic a samot, celkem asi 650 stavení.
15.12.
Příbram se pustila do obnovy rekreačního areálu Nový rybník na jihovýchodě města. Rybník je nyní vypuštěný a jeho břehy chce město opravit vlastními silami a s využitím vězňů. Počítá se i s vybudováním nového zázemí, celkově bude v příštím roce do revitalizace investováno 25 milionů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Pavlína Svobodová.
13.12.
Společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pro své zákazníky připravila nový způsob vyřizování Informace o existenci inženýrských sítí. Nová aplikace zjednoduší a zrychlí podání, zpracování a vyzvednutí informace o výskytu vodohospodářských zařízení.
12.12.
Nevratné investice do více či méně efektivních projektů nahradí vratné půjčky. V ČR bude tak klíčovou roli v evropské podpoře hrát dle serveru idnes.cz Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).
8.12.
Malé vodní elektrárny na řekách a potocích letos více dodržovaly minimální zůstatkové průtoky. Stav na vodních tocích se tak v tomto směru oproti loňsku zlepšil, uvedla dnes na tiskové konferenci Česká inspekce životního prostředí. Přispěly k tomu ale i opakované kontroly a příznivější počasí.
29.11.
Beroun si dnes vyzkoušel ochranu pravého břehu řeky Berounky před povodní. Pracovníci technických služeb odpoledne postavili v lokalitě Na Ostrově protipovodňové zábrany a byla zdvižena lávka pro pěší na bývalé autobusové nádraží. Součástí cvičení bylo zasedání městského krizového štábu.
25.11.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém dnešním jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2017 budou zákazníci platit za vodné a stočné 92, 92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
22.11.
S blížícími se nejkrásnějšími svátky roku můžeme již pomalu nasávat předvánoční atmosféru na každém kroku. Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny v pondělí 21. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“.
7.11.
Tiskárny OTK tvrdí, že do kolínské kanalizace uniklo v neděli z jejich provozu jen několik desítek litrů oleje, který nebyl nebezpečný. Mluvčí Kolína Iva Blümelová již dříve uvedla, že do kanalizace unikly nebezpečné ropné látky. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové byl prvotní odhad množství uniklého oleje kolem 2500 litrů.
11.10.
Zdiby u Prahy zdvojnásobí kapacitu čistírny odpadních vod na 6000 ekvivalentních obyvatel, napojí se další obyvatelé. Práce mají začít v polovině roku 2017. Obec už má několik měsíců příslib dotace, která by měla pokrýt zhruba dvě třetiny téměř stomilionové investice. Tendr na zhotovitele se ale teprve chystá vypsat.
10.10.
Roztoky u Prahy plánují rozšíření čistírny odpadních vod. Při přípravě projektu budou spolupracovat i s dalšími obcemi, které jsou na čistírnu také napojené. Stávající zařízení má kapacitu 20.000 ekvivalentních obyvatel, stoupnout by měla na 32.300 obyvatel.
27.9.
Tentokrát jsme si povídali s Pavlem Drahovzalem, starostou obce Velký Osek a místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky o koncesním řízení, dotacích ceny vodného a stočného i financování nových investic.
12.9.
Kanalizace v neratovické části Mlékojedy bude hotová příští rok. Město v druhé polovině září vybere ve výběrovém řízení firmu, která práce udělá. ČTK to řekla starostka Neratovic Lenka Mrzílková. Nová kanalizace s moderní čistírnou odpadních vod bude stát kolem 40 milionů korun, přesnou částku bude město znát až po vyhodnocení tendru. Neratovice mají přes 16.000 obyvatel.
7.9.
Stavba nového vodovodu u Velkých Přílep u Prahy začne na jaře. Po dokončení obslouží až 10.000 obyvatel ze tří vesnic. Jeho kapacita tak má i rezervu pro případ dalšího rozvoje obcí. ČTK to řekla starostka Statenic Miroslava Šmardová. Vybudování vodovodního přivaděče bude stát kolem 17 milionů korun.
6.9.
Vždycky mě pobaví dvojí metr českých novinářů. Tentokrát Andrejem vlastněná Mafra a idnes.cz píšou o ošklivých soukromých vodárenských firmách, které jsou prý sice efektivní, ale až tak moc, že si vyplácí ten ošklivý zisk. Fuj, to je sprosté slovo, že ano? A co váš vlastník, milí novináři? Ten asi nevytváří zisk? A z čeho pak asi nakoupil své mediální impérium?
5.9.
Dovolujeme si vás upozornit, že v průběhu víkendu dojde ke změně domény a loga našeho serveru z Vodarenstvi.cz na oVodarenstvi.cz
25.8.
Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
24.8.
Ministerstvo životního prostředí stáhlo z vládního jednání novelu zákona o vodách, která měla zdražit poplatky za čerpání podzemní vody, podle kritiků až o 17 procent.
18.8.
Vláda příští týden ve středu rozhodne, zda se mají začít připravovat čtyři nové vodní nádrže. Dvě nejmenší na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce by mohly začít fungovat v roce 2022. Větší pěčínská nádrž na Královéhradecku by mohla být v provozu mezi lety 2036 až 2038.
17.8.
Odboráři spolu s provozovateli kanalizace chtějí, aby ministerstvo životního prostředí přepracovalo novelu zákona o vodách. Přinese zvýšení poplatků za vodné a stočné v průměru o 17 procent, uvedli včera na tiskové konferenci.
10.8.
Sucho letos není všude. Trápí zejména vegetaci ve východních Čechách a na střední a severní Moravě. Pokud se v zimě nedoplní zásoby vody, může se sucho znovu objevit příští rok. Tvrdí to odborníci, které ČTK oslovila. Problém zůstává u podzemních vod, kam se srážky tolik nedostanou.
25.7.
Údolím Olešenského potoka na Rokycansku, kde žijí například chránění a v ČR ohrožení mloci skvrnití a kde mohou lidé vidět les poznamenaný jen minimem lidských zásahů, vede od soboty nová naučná stezka. Na 1,5 kilometru dlouhé trase od obce Olešná až po ústí potoka do Berounky, nabízí stezka deset zastavení po místních zajímavostech.
22.7.
Zájemci budou mít příští týden možnost projít v noci osvícenou Orlickou přehradou i s hrází. Organizátoři z občanského sdružení Rozvoj destinace Písecka naplánovali čtyři komentované prohlídky na pátek 29. července. Chtějí tím poukázat na nezastupitelnost Orlíku v energetické i vodní soustavě České republiky.
22.7.
Velkým tématem třetího jednání Svazu měst a obcí ČR (SMS ČR) s vládou Bohuslava Sobotky byly mimo jiné zamýšlené novinky v oblasti vodárenství. Městům a obcím se nelíbí plánované zvýšení poplatků za podzemní vody, ani přísnější podmínky pro čištění odpadních vod.
19.7.
I když letošní letní počasí se vyznačuje značnými teplotními výkyvy, kdy se střídá chladné deštivé počasí s tropickými teplotami, neznamená to, že zvěř má dostatek ploch k napájení. Proto Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) pokračují ve své snaze pomoci zvěři, která se nachází v lesních porostech jímacího území Mělnická Vrutice a Řepínský důl, zřizováním dalších napajedel.
18.7.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek požádal ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) o zdůvodnění změn ve vyhlášce, která upravuje provoz vodních skútrů. V souvislosti s nehodou na Orlické přehradě, kterou nepřežila osmnáctiletá dívka, chce premiér vědět, jaké kroky ministerstvo podnikne, aby se předešlo případným dalším tragédiím.
18.7.
Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) v žádném případě nepolevily v ochraně vybraných vodohospodářských zařízení, kterou zajistily po listopadových teroristických útocích v Paříži.
15.7.
Podzemní voda zaplavuje šachty po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat například i k půdě znečištěné průmyslovou činností. Vrty ve městě připravuje státní podnik Palivový kombinát Ústí od loňského roku, práce na jejich vybudování začnou zřejmě už v srpnu.
4.7.
Poděbrady na Nymbursku mají modernizovanou čistírnu odpadních vod zhruba za 110 milionů korun. Její kapacita vzrostla z 25.000 ekvivalentních obyvatel na 38.200. Investorem projektu byla společnost Vodovody a kanalizace Nymburk, část nákladů zaplatila z dotace ministerstva životního prostředí.
27.6.
Voda vždycky byla a zřejmě také vždycky bude velmi populistickým tématem. Téměř nikdo ze spotřebitelů neví, kolik voda stojí. A jen málokdo by hádal, že za litr vody zaplatíme méně než korunu. Přesto jsou média v poslední době plné zpráv o zlých provozních společnostech, které vyvádí zisky do zahraničí.
24.6.
Na přelomu dubna a května tohoto roku se po několika letech příprav obyvatelé města Mníšek pod Brdy dočkali dlouhodobě připravovaného vybudování a zprovoznění přivaděče pitné vody z vodárenské soustavy Želivka.
24.6.
Téměř čtvrt milionem korun bylo podpořeno devět úspěšných projektů zaměstnanců Středočeských vodáren, a.s. (SVAS) v projektu „MiNiGRANTY 2016“, který již po deváté uspořádaly Středočeské vodárny, a.s. ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia.
23.6.
V pondělí dne 27. černa 2016 Sdružení místních samospráv ČR pořádá v přednáškovém sále Strategické průmyslové zóny Holešov seminář na téma Chytré hospodaření s vodou se zaměřením na problematiku Zlínského kraje.
13.6.
Docent Miroslav Sedláček z Fakulty stavební ČVUT se stal jedním ze tří finalistů nominovaných na Evropskou cenu v kategorii „Výzkum“ pro vynálezce roku 2016. Tato cena je udělována Evropským patentovým úřadem. Sedláčka ve finále soutěže porazil francouzský neurochirurg, který přišel s převratnou metodou léčby Parkinsonovy nemoci.
6.6.
Oprava mostu přes Jizeru začne v mladoboleslavské části Debř tento týden. Bude stát zhruba deset milionů korun a potrvá půl roku. Uzavření mostu pro dopravu je plánováno na červen, pěší a cyklisté ho budou moci zatím využívat. Na páteční tiskové konferenci to řekl náměstek primátora Jiří Bouška.
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
27.5.
Obrovský zájem o návštěvu Vodního domu na Želivce projevili členové Klubu vodních strážců. Tu zprostředkoval Útvar komunikace a marketingu Pražských vodovodů a kanalizací.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
25.5.
Dlouho odkládaná oprava mostu přes želivskou přehradu, tedy vodní nádrž Švihov, by měla začít. Středočeský kraj předal staveniště firmě, která má most opravit. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) tak kraj učinil přesto, že nemá garantované prostředky na opravu.
24.5.
Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou si připomíná 80 let provozu. Nejstarší a současně poslední vodní elektrárna vltavské kaskády před Prahou vyrábí v průměru přes 60 milionů kWh elektřiny za rok a pokrývá tak spotřebu 20.000 středočeských domácností.
24.5.
Jednu z největších investic skupiny ČEZ na vodní elektrárně v oblasti výměny řídicího systému čeká elektrárnu Lipno I. Generálním dodavatelem rekonstrukce systému kontroly řízení, elektrických ochran a významné části elektra za téměř 70 mil. korun, je česká společnost ZAT.
11.5.
Středočeský kraj hledá další způsoby protipovodňové ochrany obcí u Berounky, vznikne speciální skupina a připravuje se i studie menších opatření. Povodí Vltavy nedávno nechalo zpracovat studii na suchou nádrž, její vybudování zatím není v plánu. Proti jsou i starostové z horního toku Berounky.
6.5.
Kolín bude mít příští rok nový varovný protipovodňový systém zhruba za 13 milionů korun. Měl by zlepšit ochranu obyvatel města i jejich majetku. Většinu nákladů pokryje evropská dotace.
4.5.
Středočeské vodárny se snaží zjistit, proč do čistírny odpadních vod v Kladně - Vrapicích teče více nečistot. Zařízení kvůli tomu funguje už několik týdnů na hranici kapacity. Důvodem je i oprava části technologií, která trvá oproti předpokladům déle. Situace by se měla zlepšit za tři týdny, kdy bude k dispozici první zrekonstruovaná část čistírny.
20.4.
Prezident Miloš Zeman nepodporuje stavbu přehrady na Berounce, její koryto považuje za cenný přírodní poklad. Nelíbí se mu ani úvahy o železničním tunelu z Prahy do Berouna. Řekl to na včerejší diskuzi s občany v Berouně. Prezident je ve Středočeském kraji na třídenní návštěvě.
18.4.
Nové vedení Slaného řeší provozování čistírny odpadních vod, jejíž oprava letos začne. Čistírna funguje na hranici kapacity, nutně potřebuje modernizaci za desítky milionů korun. Na páteční tiskové konferenci to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS), který do funkce nastoupil na začátku dubna.
14.4.
Oprava čistírny odpadních vod v Kladně -Vrapicích má zpoždění, čistírna tak funguje na hranici kapacity, kdy je v provozu jen zhruba třetina technologií. Čistírna je tak dlouhodobě přetěžovaná. Kvůli havarijní situaci provozu byla začátkem dubna nucená odstávka, kdy se vypouštěla jen částečně vyčištěná voda.
6.4.
Cena vodného a stočného se příští rok v České republice výrazně zvýší. Kvůli podfinancované infrastruktuře a vyšším poplatkům za odběr pozemních vod budou lidé na řadě míst platit více než 100 korun za metr krychlový. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Grant Thornton.
1.4.
Další ze zábavných video spotů v angličtině je tentokrát ze série TED ED. Jejich cílem je pomocí animací vysvětlit dětem a dospívajícím klíčová fakta dnešního světa. Tentokrát se tvůrci zaměřili na vodu a problematiku dehydratace. Věděli jste, že pokud nebudete pít dostatek vody, ovlivní to funkčnost vašeho mozku?
21.3.
Povodí Vltavy chce v letošním roce začít s rekonstrukcí tří jezů, přičemž dokončeny by měly být v příštím roce. Do staveb na Sázavě a Nežárce chce firma investovat přes 50 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí povodí Hugo Roldán.
16.3.
Mníšek pod Brdy u Prahy spolu s dalšími osmi obcemi začne od dubna využívat nový vodovodní přivaděč Baně. Region se tak napojí na pražskou vodu z Želivky. Výstavba více než 20 kilometrů dlouhého potrubí, dvou vodojemů a tří čerpacích stanic stála 220 milionů korun.
15.3.
Nové Strašecí na Rakovnicku připravuje přístavbu školy i dokončení kanalizace. Každý z projektů je zhruba za sto milionů korun, město už požádalo o dotace, teď čeká na jejich vyhodnocení. To by mělo být během jara. Pokud Nové Strašecí uspěje, práce na kanalizaci i škole začnou ještě letos.
10.3.
Středočeské vodárny oproti minulému roku použijí více nástrah na hubení hlodavců. Celoplošná deratizace stokové sítě letos začíná o měsíc dříve než loni. Mírné zimy přispěly k množení potkanů. ČTK o tom informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
7.3.
Oprava slánské čistírny odpadních vod by měla začít na podzim. Celkem bude stát zhruba sto milionů korun, část nákladů má pokrýt dotace. O ni město požádalo v lednu, rozhodnutí o tom, zda dotaci získá, by se mělo dozvědět do podzimu.
1.3.
21. Mezinárodní odborný veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky dnes odstartoval v areálu PVA EXPO Praha. Pokud tento týdne do Letňan zavítáte, doporučujeme návštěvu také několika firem s nabídkou pro vodárenský obor.
1.3.
Každý rok pravidelně jezdíte do Zlína? Letošní jubilejní XX. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2016 proběhne ve dnech 17. - 18. 3. 2016 v Interhotelu Moskva ve Zlíně. Pojďme se podívat na aktuální program.
29.2.
Velké Přílepy připravují tendr na stavbu nové části vodovodního řadu. Obec už má zažádáno o dotaci ministerstva životního prostředí na stavbu zhruba čtyřkilometrového přivaděče za 17 milionů korun. Zhotovitele prací a technický dozor by obec chtěla vybrat do léta.
29.2.
Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách.
29.2.
Povodí Vltavy začalo řešit stavbu suchého poldru na Berounce, který by ochránil spodní tok řeky až před stoletou povodní. V případě záplav by se totiž zatopilo území až o 1000 hektarech. Zatím však vodohospodáři vypracovali pouze studii proveditelnosti, řekl ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán.
25.2.
Ve Spojených státech mají vodárenské společnosti často velmi podobné problémy jako v Čechách. Jedním z nich je zvýšený výskyt havárií a poruch v zimním a jarním období. Pro osvětu veřejnosti připravila společnost New Jersey American Water zajímavé video.
15.2.
V přesném znění přinášíme úvodník Ing. Jindřicha Krále, předsedy představenstva Vodárenské akciové společnosti, a.s., která působí na území okresů Brno-venkov, Boskovice, Jihlava, Třebíč, Znojmo a Žďár nad Sázavou. Ůvodník byl součástí zákaznického časopisu e-Kapka.
9.2.
Osmý ročník konference Financování vodárenské infrastruktury dnes začíná v pražských Dejvicích. Pokud jste na konferenci, připomeneme program. Pro ty, kteří jste čas nenašli, přineseme hlavní témata on-line.
9.2.
Lešany na Benešovsku dokončily stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod za téměř 100 milionů korun. Obec se 700 obyvateli na akci dostala dotaci z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Stavba byla zahájena předloni v srpnu, do zkušebního provozu má být uvedena počátkem března, sdělila obec ČTK.
5.2.
Mělník žaluje ministerstvo zemědělství kvůli ochraně před povodní. V prosinci ministerstvo potvrdilo rozhodnutí, že se zádržný prostor Orlické přehrady zvětší na 93 milionů metrů krychlových, což se Mělníku a dalším obcím nezdá dostatečné. Chtějí zvýšení až na 120 milionů metrů krychlových.
5.2.
Další ročník již tradiční konference proběhne příští týden v hotelu DAP na Vítězném náměstí v Praze. Na programu opět budou aktuální informace z oblasti vodárenství, novinky z programu OPŽP i zkušenosti konkrétních měst a obcí s dotačním procesem.
3.2.
K aktuálnímu tématu novelizace zákona o veřejných zakázkách přinášíme názor odborníka Mgr. Tomáše Haltufa (AK Bartošková). Dle jeho názoru je hlavním negativem současné podoby koncesního řízení složitost celého procesu, kdy je zadavatel nucen využít služeb odborných konzultantů.
3.2.
Další ze série rozhovorů se starosty měst a obcí přinášíme z jihočeských Slavonic. Starosta Hynek Blažek shrnuje proces koncesního a dotačního řízení, kterým město v uplynulých letech prošlo a který zaměstnal plně nejen jeho, členy rady, ale také všechny dostupné úředníky. Slavonice díky žádosti o evropské dotace totiž musely projít procesem tzv. velké koncese.
3.2.
Největší průmysloví odběratelé vody v Moravskoslezském kraji dělají od loňska kvůli suchu opatření k omezení spotřeby vody. Zvyšují podíl opětovně používané (recirkulované) vody a berou ji i z jiných zdrojů než obvykle. Zástupci firem ČTK řekli, že výroba se zatím nemusela omezovat.
3.2.
Nadacew Waves for water pomáhá poskytnout přístup k čisté vodě těm, kterým se ho prozatím nedostává. Pomoci můžete příspěvkem, dobrovolnictvím nebo i pouhým informováním se o projektech zaštiťovaných nadací a šířením těchto informací dál.
3.2.
Jaké jsou zkušenosti starostů měst a obcí s koncesním řízením, zadáváním veřejných zakázek, financováním projektů? Co doporučují změnit v současné podobě zákona o zadávání veřejných zakázek? Jako první odpovídá starosta jihočeské Horní Plané Jiří Hůlka.
3.2.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku vybuduje Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve městě novou úpravu vody. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Dodavatel už převzal staveniště, práce na výstavbě úpravny ale začnou až začátkem března.
2.2.
Rotterdamské "Vodní náměstí" Benthemplein je veřejný prostor, dětské a sportovní hřiště i místo určené k odpočinku. Zároveň však splňuje i jinou významnou funkci v městském prostoru. Při velkých deštích se stává rezervoárem dešťové vody. Podívejte se na video o tomto nekonvenčním řešení.
2.2.
Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se letos bude na jižní Moravě investovat zhruba 1,1 miliardy korun do zlepšení hospodaření s vodou. Většina peněz je z národních zdrojů, jen menší část jsou dotace z Evropské unie. Loni to bylo zhruba 305 milionů, zdůraznil včera ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
1.2.
Pascal Poot pěstuje organická rajčata téměř na poušti. Sklizená zelenina nejenže přežije extrémní podmínky, ale dokonce má lepší nutriční vlastnosti. Nenechte si ujít rozhovor s pěstitelem Pascalem Pootem o jeho novém přístupu k pěstování rajčat se značně omezeným zdrojem vody.
1.2.
Ostrava 1. 2. 2016 – Sedm malých vodních elektráren provozovala v roce 2015 společnost SmVaK Ostrava. Ta svá vybraná vodárenská zařízení kromě jejich hlavního poslání spočívajícího ve výrobě a dodávkách pitné vody využívá také pro výrobu čisté energie. V roce 2015 takto společnost vyrobila 4 517 MWh elektrické energie.
1.2.
Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chybné losování v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
29.1.
Tento týden pokračujeme v seriálu, ve kterém se vaše děti dozvěděly, jak málo pitné vody na naší planetě zbývá. Dnes zjistí, jak ji na zemi udržet a jak svět napomáhá udržovat jednotlivé vodní ekosystémy tak, aby i v současné krizi přežily.
28.1.
Nový zákon o zadávání veřejných zakázek prochází jednáním ve výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jedná se o zcela novou právní úpravu, která by měla přinést zjednodušení podmínek zadávání, které v součastné podobě způsobují řadu problémů nejen v oblasti vodárenství.
28.1.
Potrubí v okolí domu v Příborské ulici v Letňanech, kde hygienici zjistili bakterii legionella, bude Pražská teplárenská v příštích dnech dezinfikovat. Firma, která rozvody teplé vody spravuje, o tom informovala dnes v tiskové zprávě. Lidé z postižené oblasti by si neměli sprchovat hlavu teplou vodou. Studenou vodu mohou používat bez omezení.