Osmitisícovému Broumovu na Náchodsku hrozí finanční problémy kvůli rozestavěné čistírně odpadních vod za 94 milionů korun. Město se bude muset zřejmě neplánovaně zadlužit.
Město čističku začalo stavět loni v září bez toho, že by mělo se Státním fondem životního prostředí podepsanou smlouvu na slíbenou dotaci ve výši 70,5 milionu korun. Nyní se radnice snaží podpis smlouvy co nejrychleji dojednat. ČTK to dnes řekl starosta Milan Kotrnec (ČSSD).
Stavba čistírny, která má být hotová do konce letošního listopadu, zatím stála 26 milionů korun. "Město je dosud hradí z vlastních zdrojů a kontokorentního úvěru," řekl Kotrnec. Uvedl, že podle původních předpokladů měla být smlouva o dotaci podepsána do konce loňského roku. Městu prý ale nikdo otevřeně neřekne termín podpisu. "Stále tak není jisté, zda dotaci dostaneme," řekl starosta.
Podle místostarosty Broumova Kamila Slezáka (TOP 09) si město zřejmě bude muset vzít další neplánovaný úvěr a celou stavbu financovat. Variantě jejího zastavení se chce radnice vyhnout, protože by městu hrozily vysoké sankce ze strany stavební firmy.
Další zadlužení města však podle starosty výrazně omezí budoucí rozvojové projekty radnice. Roční rozpočet Broumova činí asi 140 milionů korun. Největší chystanou stavbou města je projekt přestavby nevyužívané budovy bývalého měšťanského pivovaru na Sportcentrum. Akce v hodnotě čtvrt miliardy korun má schválenou dotaci z evropských fondů 132 milionů korun.
Foto: Wikipedie, Ondřej Žváček, licence GNU
5.11.
Modernizovat čistírnu odpadních vod (ČOV) bez podpory z evropských fondů? V Hradci Králové najdete inspiraci - nedávno úspěšně dokončili dvouletou rekonstrukci čistírny z roku 1995.
20.5.
Město Jičín nechá nákladem přes jeden milion korun opravit památkově chráněnou kašnu na Valdštejnově náměstí. Hlavním důvodem rekonstrukce je únik vody z olověné vany v kašně, který již podle radnice dosáhl neúnosného množství. ČTK to řekl mluvčí města Jan Jireš.
5.5.
Státní podnik Povodí Labe dokončil první etapu odstraňování nánosů z památkově chráněného umělého vodního kanálu Alba na Rychnovsku. K čištění kanálu, jehož vznik sahá do 15. století, se stavbaři vrátí letos na podzim, závěrečnou třetí etapu čištění začnou na podzim 2023. Vše by mělo být hotové v roce 2024.
21.4.
Státní podnik Povodí Labe letos začal čistit od nánosů vodní kanál Alba, jehož vznik sahá do 15. století. Téměř 18 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Častolovic na Rychnovsku do Třebechovic pod Orebem na Hradecku má kvůli nánosům bahna snížený průtok asi na čtvrtinu. Krajině v okolí kanálu by bez vyčištění kanálu hrozilo postupné vysychání. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
11.4.
Rozšíření kapacity úpravny vody na Orlici v Hradci Králové probíhá od listopadu 2020 a právě v těchto dnech probíhají komplexní zkoušky před dokončením díla. Vodárny tak myslí na zajištění dostatku pitné vody například v případě sucha či odstávky jiných úpraven v celé Vodárenské soustavě východní Čechy (VSVČ).
24.3.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. otevřela u příležitosti Světového dne vody po třech letech pauzy pět svých čistíren odpadních vod. Zájemci se mohli přijít podívat, jak probíhá čištění vody ve třech největších ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace. Žáci základních a studenti středních škol byli pozvaní navíc na exkurzi do dalších dvou menších čistíren – v Kopidlně a Ostroměři.
22.3.
Vodojem v Bohuslavicích nad Metují, který je významným objektem Východočeské vodárenské soustavy, právě prochází celkovou rekonstrukcí a rozšířením. V rámci stavebních úprav vodojemu dojde k výstavbě další zcela nové akumulační nádrže o objemu 500 m3, čímž se podstatně zvýší jeho kapacita. V současné době disponuje akumulační nádrží o objemu 1000 m3.
18.3.
Vesnici Žireč, která je součástí šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku, bude před povodněmi chránit suchá nádrž. S jejím budováním nyní začalo Povodí Labe. Stavba za 26,5 milionu korun by měla být hotová ve druhé polovině roku 2024, uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
1.3.
Deratizace kanalizačních stok v Hradci Králové spadajících do majetku Vodovodů a kanalizací Hradec Králové ve správě Královéhradecké provozní se provádí dle Zákona o vodovodech a kanalizacích dvakrát ročně, a to vždy na jaře a na podzim. Na deratizaci se vynakládají značné finanční prostředky v řádu stovek tisíc korun.
25.2.
Po rozsáhlé rekonstrukci a modernizaci úpravny vody se společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové pustila do obnovy přívodního řadu, kterým se čerpá voda z úpravny v ulici Víta Nejedlého na Slezském Předměstí do novohradeckých vodojemů. Výkopy dočasně omezí pohyb v místě stavby. Připravena je i obnova kanalizace a vodovodu v Erbenově ulici.
3.2.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) v aktuálním programu na zadržování vody v krajině na 12 vybraných místech rozmístila 829 malých a 182 velkých přehrážek. Do konce programu v roce 2023 plánuje v dalších lokalitách více než 600 malých a 200 velkých přehrážek. Zpomalí odtok vody, a přispějí tak ke zlepšení koloběhu vody v krajině.
2.2.
Po zhruba 20 měsících stavebních prací byla zkolaudována stavba, která na Hořicku propojila slabší a nevyhovující zdroje na vydatnější zdroj v úpravně vody Březovice. Lepší kvality vody a hlavně konce problémů s jejím dodáváním v letních měsících se dočkaly obce Jeřice, Doubrava, Boháňka, Cerekvice, Třebovětice, Skála a Chloumek.
15.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. zvýší pro rok 2022 ceny vodného a stočného jen nepatrně. Zákazníci budou platit celkem 86,21 Kč za m3, což je o zhruba 1,5 % za metr krychlový více než letos. I přes nárůst inflace se společnosti daří dlouhodobě držet vyrovnané hospodaření a prodej vody. Zároveň má v plánu i nadále investovat do obnovy své infrastruktury.
29.10.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. ročně investuje do oprav a modernizace vodovodů a kanalizací okolo 130 milionů korun. Rekonstrukcestávající infrastruktury vždy plánuje s ročním s předstihem, a to ve spolupráci se svými akcionáři. Cílem je provést při zásahu do vozovky pokud možno všechny práce najednou.
30.9.
Rozsáhlou rekonstrukcí úpravny vody šetří vodárny peněženky zákazníků a navíc mají jistotu, že bude dost vody i během sucha. Zhruba v polovině probíhajících prací navštívil právě rekonstruovanou úpravnu vody Hradec Králové ministr zemědělství Miroslav Toman.
17.9.
Nadační fond Veolia finančně podpořil vznik nových informačních tabulí v areálu biocentra Obora ve Smiřicích. Zrealizovat tento projekt se podařilo díky společnému úsilí Českého svazu ochránců přírody Smiřice a společnosti Královéhradecká provozní, a. s., člena skupiny Veolia, která dlouhodobě podporuje a realizuje projekty zaměřené na zlepšení zadržování vody v krajině.
17.9.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku v minulých dnech zahájil v městské části Žireč stavbu splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod za 75,3 milionu korun včetně DPH. Stavba by měla být hotová v říjnu 2023. Jde o jednu z nejnákladnějších investic města za poslední roky.
31.7.
Evropská komise se oficiálně začala zabývat případem možné nedovolené státní podpory jedné skupině provozovatelů veřejných vodovodů a kanalizací.
21.7.
Pro vodáky jsou na řekách Orlicích na Rychnovsku výborné podmínky, ještě minulý týden vlivem přívalových dešťů byly spíše pro zkušené vodáky. V těchto dnech vody ubývá a řeky začínají vyhovovat i rekreačním vodákům. ČTK to řekli zástupci půjčoven lodí na Orlicích. Upozornili, že některé úseky mohou být ojediněle ještě hůře sjízdné pro nezkušené vodáky kvůli popadaným stromům.
15.7.
Státní podnik Povodí Labe otevřel expozici na labské přehradě Les Království na Trutnovsku, která je národní kulturní památkou. Umístěna je v bývalém domku hrázného a je věnována historii a současnosti vodního díla a také činnosti státního podniku. Prohlídku si zájemci musejí rezervovat.
14.7.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. (vlastník vodárenské infrastruktury) úspěšně dokončila rozsáhlou a technicky i finančně náročnou rekonstrukci kanalizačních řadů v Labské kotlině I.
12.7.
Celkem 11 projektů zaměstnanců Královéhradecké provozní a.s. (KHP) podpořil Nadační fond Veolia v letošním, už 14. ročníku populárního programu MiNiGRANTy. Rovných 400 tisíc korun si tak mezi sebe rozdělí například TJ Sokol, rybářský dorost i privátní aktivity s dětmi a mládeží.
28.6.
edenáctitisícový Rychnov nad Kněžnou usiluje o soběstačnost v zásobování města pitnou vodu. Cesta k tomu vede přes vybudování druhého zdroje pitné vody. Nejpozději příští rok chce radnice udělat zkušební vrt v městské části Lokot. ČTK to řekl rychnovský starosta Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov).
23.6.
Město Rychnov nad Kněžnou chce v druhé polovině letošního roku zahájit kompletní rekonstrukci čistírny odpadních vod. Investice za odhadovaných 80 až 90 milionů korun by mohla být hotová na přelomu let 2022 a 2023. Radnice vypsala v jarních měsících tendr na firmu, která se modernizace ujme.
16.6.
Hradecké i středočeské vodárny se dlouhodobě podílejí na podpoře vzdělávání veřejnosti. Doba „koronavirová“ přinesla další možnosti a příležitosti, tentokrát se zaměřením na vysokoškolské studenty.
14.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) měla loni celkový zisk 4,5 milionu korun při ročním obratu zhruba 200 milionů korun. Provozní zisk byl ve výši 14,3 milionu korun. Do kladného výsledku se promítlo hlavně udržení objemu prodeje pitné vody a vyvážené řízení nákladů i přes významné investice.
11.6.
Akcionáři Vodohospodářské a obchodní společnosti, a. s. projednali na valné hromadě výsledky hospodaření společnosti v roce 2020. Ta již dlouhodobě hospodaří v kladných číslech, v loňském roce skončila se ziskem 4,5 mil. Kč. Provozní zisk byl ve výši 14,3 mil. Kč.
2.6.
Společnosti Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni klesl zisk na 3,7 milionu korun z předloňských 10,4 milionu korun. Důvodem poklesu byly nižší výnosy z vodného a stočného od provozoven a subjektů, jejichž činnost omezila epidemie koronaviru a související restriktivní opatření vlády. Většinu loňského zisku vodárny dají do fondu obnovy na investice, rozhodla v pondělí valná hromada podniku.
2.6.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku v srpnu zahájí v městské části Žireč stavbu splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod za 75,3 milionu korun včetně DPH. Stavba by měla trvat 13 měsíců a půjde o aktuálně největší investici města. ČTK to řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková.
28.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou 71.000 obyvatel, loni vytvořila zisk 12 milionů korun po 14,6 milionu korun v roce 2019. Většinu zisku ve výši 9,7 milionu korun chtějí vodárny investovat. Na dividendy by mělo jít 754.071 korun, tedy jedna koruna na akcii.
27.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšila zisk o 22 procent na 57,6 milionu korun z předloňských 47,4 milionu korun. Hlavní část zisku ve výši 48 milionů korun hodlá firma investovat. Dividendu chce zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům ve výši 6,1 milionu korun.
26.5.
Sezóna koupání se nezadržitelně blíží. Spousta domácností i chalupářů si letos pořídila svůj vlastní bazén a připravuje jej k brzkému provozu. Když nemá nemovitost vlastní zdroj vody, řeší zákazníci VOS, a. s. napouštění bazénů z vodovodního řadu.
24.5.
Městský kemp Stříbrný rybník na okraji Hradce Králové dokončil přípravy na znovuotevření a v další vlně rozvolňování mimořádných opatření proti šíření koronaviru zahájí dne svůj provoz. Kemp připravil pro rekreanty řadu novinek, například letní kino, výlety turistickým vláčkem nebo rýžování zlata pro děti.
13.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) investuje 189,5 milionu korun do výstavby vodojemu v Náchodě a rekonstrukce náchodské části Východočeské vodárenské soustavy. Stavba významně zvýší stabilitu dodávek vody pro Náchod a pro Hradecko. Začala po šesti letech příprav v únoru, hotová by měla být na podzim roku 2022.
4.2.
Středeční obleva s táním sněhu vzedmula v Královéhradeckém kraji v uplynulých hodinách hladiny několika řek. Prvního stupně povodňové aktivity (SPA) dosahovaly dnes ráno řeky Metuje v Krčíně, Divoká Orlické v Orlickém Záhoří a Cidlina v Jičíně. Vyplývá to z ranních dat hradeckého dispečinku Povodí Labe. Hladina řek na všech třech místech v 07:00 stoupala.
13.1.
Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého století, stavbaři zasypali.
18.12.
Vodovody a kanalizace v Rychnově nad Kněžnou bude od 1. ledna provozovat samo město Rychnov nad Kněžnou prostřednictvím své provozní společnosti Vodovody a kanalizace Rychnov nad Kněžnou. Dosud vodovody v jedenáctitisícovém městě provozuje společnost Aqua Servis.
14.12.
Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna 2021 vzroste o 4,5 procenta na 91,30 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. ČTK to řekla mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 90 Kč/m3.
26.11.
Zanikající slepá a mrtvá ramena Labe a Orlice v Hradci Králové čeká obnova a oživení. Dohodly se na tom město Hradec Králové, státní podnik Povodí Labe a společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Cílem postupného vyčištění ramen je zadržení vody v krajině a obnova cenných vodních a mokřadních biotopů. ČTK to řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.
25.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o pět procent na 83,31 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Hlavním důvodem zvýšení ceny je růst cen vstupů a potřeba zdrojů na letos zahájenou rekonstrukci vodojemu v trutnovské čtvrti Horní Staré Město za přibližně 40 milionů korun. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
3.11.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. zahájí k 1. listopadu 2020 rekonstrukci úpravny vody na Orlici v Hradci Králové. Jejím předmětem bude rozšíření její výrobní kapacity ze současných 150 na 250 litrů za sekundu. Toto opatření je nezbytné provést z důvodu zvýšení zabezpečenosti v dodávkách pitné vody pro obyvatele a průmysl okresu Hradec Králové.
22.9.
Od roku 1998 dobrovolníci z řad ČSOP a ČSO spolupracují na údržbě lokality s městem Smiřice. Doposud obnovené části se pravidelně udržují, plochy bez pravidelné údržby podléhají rychlé sukcesi, především zarůstání rákosem a náletovými dřevinami. Mozaikovou sečí a pravidelným vytrháváním náletů se upřednostňuje rozvoj bylinného patra mokřadních a teplomilných společenstev.
17.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. zavádí od září zcela novou službu. Vyjádření k existenci vodohospodářských sítí nebo k projektovým dokumentacím bude možné získat jednoduše on-line přes nový vyjadřovací portál.
15.9.
Hradecké vodárny dnes za přítomnosti primátora Hradce Králové slavnostně otevřely informační centrum vodárenství, interaktivní expozici o vodě v přírodě a průmyslu. Prostor expozice se nachází přímo v areálu hradeckých vodáren, v budově, v níž je umístěna i úpravna vody Orlice.
25.8.
Státní podnik Povodí Labe začal s opravou zdí koryta Labe v centru Hradce Králové. Stavbaři postupně opraví 227 metrů zdí u náplavek na Smetanově a Eliščině nábřeží na obou březích Labe ve směru od Tyršova mostu proti proudu Labe. Až 3,5 metru vysoké zdi z lomového kamene pocházejí z první třetiny 20. století a již jsou v nevyhovujícím stavu.
20.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. uzavřela výsledky svého hospodaření v roce 2019. Společnost stejně tak jako v několika posledních letech zůstala v zisku, který tentokrát činil 5,6 milionů korun před zdaněním.
30.6.
Jednatřicetitisícový Trutnov včera oficiálně dokončil rozsáhlou rekonstrukci venkovního koupaliště. Veřejnosti se koupaliště otevře v úterý. Rekonstrukce bazénů a celého areálu koupaliště trvala téměř rok a přišla na 74,5 milionu korun. Loni v létě bylo koupaliště kvůli opravě mimo provoz. Stavba byla největší současnou investicí města.
26.6.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dají 38 milionů korun z loňského zisku 47,4 milionu korun na investice. Na dividendy půjde 5,9 milionu korun, tedy tři koruny na akcii. Zbytek zisku vodárny přidělí na tantiémy a do sociálního fondu. Rozhodla o tom dnes valná hromada. V roce 2018 měly vodárny zisk 43 milionů korun a rozdělily jej obdobně. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.
23.6.
Královéhradecký kraj dá tři miliony korun na pomoc obcím, které v minulých dnech zasáhly záplavy z přívalových dešťů. Jednomyslně o tom včera rozhodli zastupitelé kraje. Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) by krajské peníze měly jít hlavně na nákup techniky na odstraňování škod.
18.6.
Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové zvýší kapacitu úpravny vody z řeky Orlice o dvě třetiny ze 150 litrů za vteřinu na 250 litrů za vteřinu. Chtějí tím posílit jistotu zásobování regionu pitnou vodou, kdy kvůli dlouhodobému suchu není jasné, jak se budou vyvíjet zásoby podzemních vod. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek Vodovodů a kanalizací (VAK) Hradec Králové Pavel Loskot.
17.6.
Státní podnik Povodí Labe včera začal čistit od nánosů Malý labský náhon v západní části Hradce Králové. Z koryta by mělo zmizet asi 6500 metrů krychlových sedimentů. Koryto náhonu pak bude schopné lépe odvést vodu, čímž se při případných povodních sníží riziko zatopení pozemků a nemovitostí v okolí. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
16.6.
Jednatřicetitisícový Trutnov dokončil téměř rok trvající opravu venkovního koupaliště za 74,5 milionu korun. Veřejnosti se koupaliště otevře 30. června, řekla ČTK mluvčí radnice Michaela Dědková. Loni v létě bylo koupaliště kvůli opravě mimo provoz. Stavba byla největší současnou investicí města.
12.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 70.000 obyvatel, loni vytvořila zisk 14,6 milionu korun po 15,1 milionu korun v roce 2018. Většinu zisku ve výši 12,2 milionu korun chtějí dát vodárny na investice. Na dividendy by mělo jít 742.583 korun, tedy jedna koruna na akcii. Zbytek zisku chtějí vodárny dát do sociálního fondu a do fondu odměn.
4.6.
Podnik Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšil zisk o devět procent na 47,4 milionu korun. Hlavní část zisku ve výši 38 milionů korun hodlá firma investovat. Dividendu chce zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům ve výši 5,9 milionu korun.
22.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni vytvořila zisk 10,4 milionu korun po zisku 10,7 milionu korun v roce 2018. Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude 25. května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů převede do fondu obnovy na investice.
15.5.
Pracovní skupina Voda pro Podorlicko, která vznikla na jaře na Rychnovsku, chce připojit region na páteřní Východočeskou vodárenskou soustavu a případně využít i další zdroje podzemní vody. Oblast podhůří Orlických hor se potýká dlouhodobě s nedostatkem vody. ČTK to sdělili zástupci iniciativy.
14.5.
Městys Pecka na Jičínsku nesouhlasí se záměrem ministerstva zemědělství zařadit lokalitu Bělá u Pecky mezi místa pro budoucí stavbu vodní nádrže. Starostka Pecky Hana Štěrbová (Nezávislí pro Peckovsko) ČTK dnes řekla, že žádné orgány městysu souhlas se zařazením Bělé u Pecky mezi takzvané hájené lokality nedaly. Ministerstvo v pondělí v tiskové zprávě uvedlo, že stanovisko obcí u nádrže u Bělé zní "ano".
12.5.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. v příštích dvou letech vybuduje propojení vodovodů na Hořicku a mezi Sobotkou a Kopidlnem. Stavba, kde bude položeno téměř 14 km potrubí a vznikne nový architektonicky zajímavý vodojem, byla předána začátkem dubna 2020 a rozjíždí se první práce.
11.5.
Téměř po dvouměsíční odstávce je v Náchodě znovu v provozu zimní pítko s léčivou minerální vodou. Město ho vypnulo v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, uvedla dnes mluvčí radnice Nina Adlof. Pítko s minerálkou z vrtu Jan je v Malých lázních v části Běloves od konce minulého roku. Mimo provoz bylo občas i v zimě kvůli studenému počasí.
24.4.
V Krkonoších se sucho projevuje v řadě oblastí a má mnoho podob. Jednou z nich je vysychání tzv. trdlišť, mokřadů a tůní, kde se rozmnožují obojživelníci. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) proto tato místa obnovuje, aby nebyl narušen důležitý článek v ekosystému hor, který obojživelníci představují. ČTK to řekla Ondřejka Bachtíková z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP.
12.3.
Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátí do původního koryta a její tok se prodlouží o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe loni v říjnu. Na konci 80. let 20. století vytvořené umělé zkrácení řeky, takzvaný průpich, stavbaři zasypou. Vše by mělo být hotové v roce 2021.
3.3.
V Obřím dole v Krkonoších byl před více než 10.000 lety menší ledovec, který napájel ledovcové jezero. Existenci zaniklého jezera loni při výkopových pracích u vstupu do štoly Prokop na úpatí Sněžky potvrdili speleologové. ČTK to řekl Radko Tásler ze společnosti Speleo Albeřice. Albeřičtí jeskyňáři loni zahájili práce na projektu uvolnění zavalené štoly Prokop z 50. let na dně Obřího dolu.
2.3.
Na protipovodňová opatření v Česku šla v letech 2016 až 2018 jen třetina předpokládaných investic, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Více než polovina ze 135 opatření, která ministerstva životního prostředí a zemědělství navrhovala na léta 2015 až 2021, tak podle kontrolorů do konce roku 2021 ani nezačne.
11.2.
Po zhruba 16 měsících stavebních a technologických úprav byla do zkušebního provozu spuštěna úpravna vody v Hořicích Libonicích. Tu Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. od září roku 2018 zadala ke kompletní rekonstrukci vítězi výběrového řízení, sdružení společností BAK stavební společnost, a. s. a VODA CZ s r.o.
23.1.
Státní podnik Povodí Labe chystá opravu zdí koryta Labe v centru Hradce Králové. Stavbaři opraví 227 metrů zdí u náplavek na Smetanově a Eliščině nábřeží na obou březích Labe ve směru od Tyršova mostu proti proudu Labe. Až 3,5 metru vysoké zdi pocházejí z první třetiny 20. století a již jsou v nevyhovujícím stavu.
22.1.
Odpadní vody z obcí Vysokov a Provodov-Šonov by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Zajistit by to mělo vybudování kanalizací v obcích a převedení odpadních vod na čistírnu v Novém Městě nad Metují. Náklady na projekt se odhadují na stovky milionů korun.
9.1.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín dokončila v devítitisícových Hořicích rekonstrukci úpravny vody ve čtvrti Libonice. Nyní úpravna půjde do zkušebního provozu, řekl ČTK ředitel vodáren Richard Smutný. Po spuštění libonické úpravny by se tak již neměla opakovat situace z loňského léta, kdy Hořice byly napojené pouze na úpravnu v Březovicích a pitné vody byl nedostatek.
3.1.
V centru Hradce Králové se v řece Orlici objevily desítky ryb podobné velikosti, většinou kaprů ve špatném stavu. Některé ryby nejevily známky života. Příčinou není otrava ze znečištěné vody, vyplynulo z vyjádření úřadů a rybářů. Jan Pohl z východočeské pobočky Českého rybářského svazu ČTK řekl, že jde zřejmě o ryby z vánočního prodeje.
19.12.
Ceny vodného a stočného na Rychnovsku od 1. ledna 2020 vzrostou v některých obcích až o 14 procent na 92 korun za metr čtverečný dodané a odvedené vody. Jinde, například v Rychnově nad Kněžnou či v Kostelci nad Orlicí se cena nezmění a zůstane na 81 Kč/m3. ČTK to řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis Iveta Doležalová.
13.12.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a. s. rozhodlo o zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2020. To vzroste o 6 % proti letošní ceně. Odběratelé tedy budou platit za pitnou a odpadní vodu částku 86,17 Kč za m3, což je o 4,82 Kč za m3 více. Důvodem navýšení je nutnost neustálých investic do infrastruktury.
3.12.
Při nadcházejícím mrazivém počasí, kdy teploty padají hluboko pod nulu, začíná trpět i vodovodní soustava. Pracovníci Vodohospodářské a obchodní společnosti a. s. o tom vědí své – každou zimu řeší desítky poruch způsobených mrazem. Problémy se netýkají pouze páteřních rozvodů, ale bohužel přibývá i rozbitých vodoměrů či prasklých domovních přípojek.
27.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od 1. ledna 2020 v průměru stoupne o 1,93 procenta na 101,69 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Letos průměrná cena činí 99,76 Kč/m3. Důvodem zdražení je růst mzdových nákladů, nákladů na energie a zavedení nového poplatku za vypouštění odpadních vod.
24.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou během podzimu 2019 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Leták nabízí i následné řešení zhoršené kvality vody.
7.10.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. spravuje v regionu Jičínska přes 650 kilometrů vodovodů. I když dochází k postupné rekonstrukci jednotlivých úseků, řeší se ročně několik desítek havárií nebo poruch. Včasný zásah při takové havárii je pak klíčový, nejen kvůli úniku velkého množství vody, ale také kvůli ochraně majetku.
30.9.
Oprava objektů labské přehrady Les Království na Trutnovsku je po roce a půl hotová. Stavbaři na národní kulturní památce nákladem 32 milionů korun opravili především domek hrázného a průjezdné brány na koruně přehrady. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová. Přehrada byla dokončena právě před 100 lety, což její správci v sobotu připomenou dnem otevřených dveří.
5.9.
Zastupitelé Dvora Králové nad Labem by měly jednat o koupi čističky odpadních vod od firmy Evorado Import za 120 milionů korun na zasedání 26. září. Současně by město mělo společnosti doplatit 38,3 milionu korun za čištění splašků za roky 2014 až 2019. Návrh kupní smlouvy již má radnice od firmy Evorado Import k dispozici a studují jej právníci.
28.8.
Zastupitelstvo Hradce Králové schválilo harmonogram projektu, který má přispět k zadržování vody v krajině na území města. V příštích třech letech město investuje do různých opatření téměř 60 milionů korun. Peníze půjdou například na výsadbu zeleně, rekonstrukce jezírek, parků nebo na budování nádrží na dešťovou vodu na sídlištích, ze kterých se bude čerpat voda na zavlažování.
15.8.
Státní podnik Povodí Labe chystá vyčištění nánosů z vodního kanálu Alba, jehož vznik sahá do 15. století. Téměř 18 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Častolovic do Třebechovic pod Orebem má kvůli nánosům bahna snížený průtok. Krajině v okolí kanálu, který je kulturní památkou a patří k nejstarším vodním dílům v Česku, tak hrozí vysychání.
14.8.
Vodoprávní úřad Dvora Králové nad Labem omezil v Kašově na Trutnovsku kvůli suchu odběry vody z veřejného vodovodu. Zdroj vody tam nestačí na plné zásobování. Zakázáno je zalévání zahrad, napouštění bazénů a mytí aut, informovala ČTK mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková. Lidé mohou vodu používat na pití, vaření a osobní hygienu. Omezení platí do konce září.
2.8.
Některé stromy ve stotisícovém Hradci Králové ode dneška zavlažují speciální vodní vaky. První z nich jsou u stromů v Šimkově ulici a v Malšovicích, další budou následovat. ČTK to sdělili zástupci radnice. Mobilní zavlažovací vaky chce město používat jak u mladých, tak u starších a vzrostlejších stromů, které špatně snášejí nedostatek vody.
29.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín chystá v letošním roce investice do úpraven vody, vodovodů a kanalizací přibližně za 160 milionů korun. Peníze by měly jít do zařízení napříč celým Jičínskem. Týkat se budou také pokračujících modernizací úpraven vody v Lázních Bělohrad a v Hořicích, které jsou podpořeny evropskými dotacemi. ČTK to sdělili zástupci společnosti.
26.7.
V letošním roce plánuje Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. proinvestovat na opravách a rekonstrukcích své vodárenské soustavy zhruba 160 milionů korun. Peníze půjdou jak do vodovodů a kanalizací napříč celým regionem bývalého jičínského okresu, tak i do oprav vodojemů či výměny vodoměrů.
24.7.
V Trutnově začala oprava venkovního koupaliště, která město vyjde na 73 milionu korun. Koupaliště otevře na koupací sezonu v příštím roce. ČTK to zjistila z webu trutnovské radnice. Staveniště město předalo stavbařům v pondělí. Opravu zajistí společnost BAK, firma Berndorf Bäderbau dodá nerezové vany. Koupaliště se kvůli přípravám na rekonstrukci v letošní sezoně neotevřelo.
28.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. vypsala zakázku na zhotovitele propojení vodovodu ve Vysokém Veselí na tzv. Vodárenskou soustavu Východní Čechy. Vodu tak do města, které se s jejím nedostatkem potýká střídavě již několik let, přivede ze skupinového vodovodu Nový Bydžov.
24.6.
Město Dvůr Králové nad Labem dostalo od firmy Evorado Import nabídku na odkup dvorské čističky odpadních vod za 120 milionů korun plus DPH. Současně by mělo doplatit společnosti 33,35 milionu korun za provozování čističky v letech 2014 až 2018. Město o koupi projevilo zájem. ČTK to řekla mluvčí města Miroslava Kameníková.
21.6.
Devítitisícové Hořice na Jičínsku nemají kvůli rekonstrukci jedné ze dvou úpraven vody dostatek pitné vody. V minulých dnech musely vodu dovážet z Lázní Bělohrad. Hořický vodoprávní úřad proto lidem vyhláškou zakázal používání pitné vody na napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí automobilů.
11.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. představila na valné hromadě akcionářům výsledky svého hospodaření v roce 2018. Společnosti se daří, i v loňském roce zůstala v zisku, který činil 5,4 milionů korun před zdaněním. Provozní zisk společnosti byl 10,8 mil. Kč.
10.6.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové chce letos zvýšit investice do obnovy a výstavby vodárenských a kanalizačních sítí na 238 milionů korun z loňských 228 milionů korun. V desetiletém investičním plánu na roky 2019 až 2028 firma počítá s výdaji na úrovni 2,3 miliardy korun.
10.6.
Město Vysoké Veselí na Jičínsku kvůli suchu omezilo odběry vody z veřejného vodovodu. Zdroje vody jsou slabé a nestačí na plné zásobování. Zakázáno je zalévání zahrad a zeleně, napouštění bazénů, mytí aut či zavlažování sportovišť. Povoleno je používat vodu na pití a osobní hygienu. Zákaz platí do odvolání.
6.6.
Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dají 34 milionů korun z loňského zisku 43,4 milionu na investice. Na dividendy půjde 5,9 milionu, tedy tři koruny na akcii. Zbytek zisku vodárny přidělí na tantiémy a do sociálního fondu. Rozhodla o tom včera valná hromada. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.
3.6.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod dá 12,7 milionu korun z loňského zisku 15,1 milionu korun na investice. Na dividendy půjde 742.000 korun, tedy jedna koruna na akcii. Do sociálního fondu a fondu odměn vodárny dají zbývajících 1,6 milionu korun. Rozhodla o tom páteční valná hromada firmy, která na Náchodsku zásobuje vodou přes 74.000 obyvatel. Firma z 90 procent patří městům a obcím.
30.5.
V rámci digitalizace služeb zavedla Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. novinku v placení vodného a stočného. Nejenže si mohou zákazníci nechat zasílat své meziroční vyúčtování s fakturou elektronicky emailem, ale díky tzv. QR kódu mohou také zaplatit online přímo ze své mobilní banky. Tento způsob plateb umožňuje zatím jako jedna z mála vodárenských společností v ČR.
28.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) přidělí většinu z loňského čistého zisku 10,7 milionu korun do fondu obnovy na investice. Na investice půjde 9,5 milionu, zbytek zisku firma převede do sociálního a stimulačního fondu. Předloni měla firma zisk 13,5 milionu a rozdělila jej obdobně.
21.5.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni vykázala nejvyšší prodej vody za posledních deset let. Hlavním důvodem bylo loňské sucho. Dodávku vody firma loni zvedla o 8,4 procenta na 2,81 milionu metrů krychlových. Vyšší odběr měly domácnosti i firmy. ČTK to řekl ředitel vodáren Richard Smutný.
13.5.
Opravy přehrady Labská pod Špindlerovým Mlýnem na Trutnovsku skončí do konce října. ČTK to řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Úpravy spodních výpustí a další stavební práce, při kterých bude rozšířena kapacita nádrže, začaly v březnu 2017 a vyjdou na 103,6 milionu korun bez DPH, z toho 96,7 milionu činí dotace ministerstva zemědělství.
7.5.
Obec Rokytňany na Jičínsku dostane od Královéhradeckého kraje na vybudování veřejného vodovodu tři miliony korun. Vesnice se 116 obyvateli se dlouhodobě potýká s nedostatkem užitkové i pitné vody, informovali ČTK zástupci hejtmanství. O poskytnutí dotace včera rozhodli krajští zastupitelé.
6.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni vytvořila zisk 43,4 milionu korun po předloňských 46 milionech korun. Většinu zisku v objemu 34 milionů korun chce firma dát na investice. Dividendu hodlá zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům v celkové výši 5,9 milionu korun.
3.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) chystá investici za 60 milionů korun do likvidace kalů z čistírny odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. Stavba by měla začít v polovině roku a hotová by měla být příští rok. Od rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole z roku 2015 za 120 milionů korun jde o největší jednotlivou investici vodáren. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
30.4.
Burácení vody v údolí Bílého Labe v Krkonoších nenechá nikoho na pochybách, který živel v horách na jaře vládne. Krkonošské vodopády dosahují maximálních průtoků, některé halí clona vodní tříště. I když mají dost vody z tajícího sněhu, za několik týdnů se to změní.
10.4.
Společnosti Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 74.000 obyvatel, loni klesl zisk o osm procent na 15,1 milionu korun. Se snížením zisku firma v plánu pro loňský rok počítala. Většinu zisku, konkrétně 12,7 milionu korun, chtějí dát vodárny na investice. Na dividendy by mělo jít 742.015 korun, tedy jedna koruna na akcii.
8.4.
Oprava objektů labské přehrady Les Království na Trutnovsku po zimě pokračuje naplno. Přes zimu stavbaři pracovali hlavně uvnitř. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová. Rekonstrukce za téměř 28 milionů korun začala loni na jaře a měla být hotova do konce srpna. Letos uplyne 100 let od dokončení přehrady, která je národní kulturní památkou.
25.3.
V krkonošském středisku Janské Lázně na Trutnovsku v minulých dnech začala rozsáhlá investice za více než 160 milionů korun do výměny parovodu, kanalizace a vodovodů a opravy silnice přes centrum města. Stavební ruch ve městě s více než 700 stálými obyvateli potrvá do konce příštího roku.
19.3.
Město Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku dál chystá stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Zastupitelé města v minulých dnech schválili záměr vypsání zakázky na stavbu čistírny. ČTK to řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková. Vedení města už dříve uvedlo, že preferovanou variantou řešení problému čištění městských splašků je dohoda se soukromým vlastníkem čistírny na pokračování čištění.
15.3.
Na připravovanou revitalizaci Novoveské vodní nádrže získal Jablonec nad Nisou dotaci z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště chce město proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Na projekt za pět milionů korun získalo město polovinu z Operačního programu Životní prostředí.
5.2.
Státní podnik Povodí Labe získal po několika letech příprav pravomocné stavební povolení na suchý poldr Mlýnec na řece Mrlině u Kopidlna na Jičínsku. Poldr má být významným prvkem protipovodňové ochrany pro obce ležící v povodí Mrliny v Královéhradeckém a Středočeském kraji. Vlastní stavba poldru by mohla začít v roce 2020, hotova by mohla být v roce 2022.
13.12.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. rozhodlo, že cena vodného a stočného pro rok 2019 vzroste o 3 %. Odběratelé tedy budou platit za pitnou vodu a odvod vody odpadní částku 81,35 Kč za m3, což je o 2,4 Kč za m3 více.
11.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o 4,5 procenta na 79,75 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Hlavním důvodem zvýšení ceny je potřeba zdrojů na opravy a investice do vodárenských sítí, řekla včera ČTK zástupkyně ředitele pro ekonomiku a obchod Soňa Teichmanová.
7.12.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku zůstane i v příštím roce na 81 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2015 až 2018. Předtím v letech 2012 až 2014 cena činila 79,90 Kč/m3. ČTK to řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti AQUA SERVIS Iveta Doležalová.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2019 vodné a stočné v průměru o 6,2 procenta na 80,9 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Letos je cena 76,21 Kč za metr krychlový vody.
4.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od 1. ledna 2019 v průměru stoupne o 1,7 procenta na 99,76 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Letos průměrná cena činí 98,14 Kč/m3. Důvodem zdražení je celkový růst nákladů spojených s dodávkami a odváděním vody.
14.11.
Královéhradecký kraj chce rozdělit mezi obce 21 milionů korun na podporu budování vodovodů, kanalizací nebo čistíren odpadních vod. Letos jde již o třetí kolo tohoto dotačního programu, řekl novinářům radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Záměr budou 3. prosince schvalovat krajští zastupitelé.
12.10.
Městské lesy Hradec Králové v rámci boje se suchem chystají výstavbu tří retenčních nádrží na zadržení vody v lese. Nádrže o celkové ploše sedm hektarů by v době sucha měly pomoci udržet spodní vodu a okolní vodní toky v lese na potřebné úrovni. Výstavba nádrží by měla přijít na asi 6,5 milionu korun bez DPH.
8.10.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dá letos do obnovy a výstavby vodárenských a kanalizačních sítí 202 milionů korun. Největší část investic v souhrnu za 140 milionů korun připadá na již postavené nebo nyní dokončované rekonstrukce sítí v Hradci Králové, Novém Bydžově, Smiřicích a Chlumci nad Cidlinou.
20.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. je úspěšná v dalších žádostech o dotace na posilování a propojování vodárenské infrastruktury. Po plánovaných investicích do úpraven vody v Libonicích a Lázních Bělohradě, na nichž už práce odstartovaly, získala příslib dalších dotací.
7.8.
Na Vysočině se díky evropským dotacím zlepší zásobování pitnou vodou v Jakubově u Moravských Budějovic a v obcích Hrbov a Věžnice na Jihlavsku. Připravují stavby s celkovými náklady okolo 100 milionů korun. Jejich projekty podle údajů na webu uspěly v operačním programu Životní prostředí. Nejnákladnější bude stavba v Jakubově.
6.8.
Zlepšení parametrů kvality pitné vody a efektivnější provoz zařízení si slibuje Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. od rekonstrukce úpravny vody v Lázních Bělohradě. Poté, co vloni získala příslib zhruba 50% dotace od Státního fondu životního prostředí, se letos podařilo veřejnou zakázku vysoutěžit.
6.8.
Z důvodu nedostatečného množství pitné vody v některých lokalitách vyhlásila Vodohospodářská a obchodní společnost, a.s. v sobotu zákaz zalévání zahrad, napouštění bazénů, mytí aut a zavlažování sportovišť pitnou vodou z veřejného vodovodu.
26.7.
Pokuty uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) 24 z 38 kontrolovaných ubytovacích rekreačních objektů na území Krkonošského národního parku (KRNAP) v Libereckém kraji. Kontrola byla zaměřená na nakládání s vodami. Novinářům to řekla oblastní ředitelka ČIŽP v Liberci Hana Kolářová. Celková výše pokut dosáhla 140.000 korun.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
16.7.
Vodárenské společnosti východních Čech navázaly na předchozí spolupráci a spolu s primátorem Města Hradce Králové a starostou Náchoda se setkaly, aby diskutovaly o dalších možnostech.
29.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. představila na valné hromadě svým akcionářům výsledky loňského hospodaření. To překročilo téměř o 13 milionů plánovaný zisk a skončilo s kladným výsledkem ve výši 15,7 milionu korun. Důvodem byla především posilující koruna vůči euru, což se odrazilo na zlevnění úvěru, který si společnost v minulosti vzala kvůli rozsáhlé investiční akci s názvem Cidlina.
13.6.
Královéhradecký kraj chce dát letos malým obcím na stavby vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod přes 50 milionů korun, což je na úrovni loňského roku. Zatím hejtmanství mezi obce ve dvou kolech rozdělilo zhruba 36 milionů korun. Novinářům to dnes řekl radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Dotaci mohou dostat obce, ve kterých žije do 2000 obyvatel.
6.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) z loňského zisku 46 milionů korun vyplatí dividendy v celkové výši 5,9 milionu korun. Na jednu akcii připadne dividenda tři koruny. Zbytek zisku firma po přidělení tří milionů korun na tantiémy a do sociálního fondu dá na investice.
4.6.
V následujících pěti letech vznikne v Krkonoších až 3000 dřevěných přehrážek, které by měly déle zadržovat vodu v krajině. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) tím reaguje na klimatické změny způsobující vysychání mokřadů, z nichž nejcennější jsou rašeliniště. ČTK to řekl mluvčí parku Radek Drahný.
30.5.
Na vodním díle Labská pod Špindlerovým Mlýnem na Trutnovsku pokračuje rekonstrukce spodních výpustí za 103,6 milionu korun bez DPH. Kvůli stavebním pracem byla o několik metrů snížena hladina vody. Oprava začala loni v březnu a termín dokončení se předpokládá v říjnu 2019, řekla ČTK mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
29.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) přidělí většinu z loňského čistého zisku 13,5 milionu korun do fondu obnovy na investice. Dividendy firma nevyplatí. Na investice bude použito 8,8 milionu, zbytek zisku firma převede do sociální a stimulačního fondu. Předloni měla firma zisk 8,5 milionu a rozdělila jej podobně jako nyní.
11.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 58 procent na 13,5 milionu korun z předloňských 8,5 milionu korun. Zisk mohl být ještě vyšší, ale společnost musela vytvořit rezervu tři miliony korun na opravu kanalizace v Janských Lázních, uvedla firma ve výroční zprávě.
10.5.
V budově úpravny vody areálu společnosti VaK Hradec Králové vzniká dispečink, který využije moderní smart technologie. V novém centru bude po dostavbě umístěno vodárenské řídící středisko, které bude nejen dohlížet na běžný provoz vodárenské infrastruktury, ale bude mít i další nadregionální využití.
16.4.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) chystá po třinácti letech opět výplatu dividend. Z loňského zisku 16,3 milionu korun, který byl stejný jako v roce 2016, by na dividendy mělo jít 742.015 korun, tedy jedna koruna na akcii. Tržby firma loni zvýšila o čtyři procenta na 226 milionů korun a na investice dala 96 milionů korun.
22.3.
Jeden z vrtů, ze kterého jímají Státní léčebné lázně Janské Lázně na Trutnovsku teplou minerální vodu, prochází rekonstrukcí. Lázně poskytují celou šíři léčebné péče včetně minerálních koupelí. ČTK to sdělila Zdenka Hanyšová, která lázně mediálně zastupuje.
6.3.
Labská přehrada Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku projde opravou. Rekonstrukce objektů přehrady, která je národní kulturní památkou, potrvá do konce srpna příštího roku, kdy si přehrada bude připomínat 100 let od svého dokončení. První práce na opravě již začaly.
7.2.
Největší vodní plochu v Královéhradeckém kraji - přehradní nádrž Rozkoš u České Skalice na Náchodsku - v příštích letech čeká ozdravná kůra. Kraj má projekt, který by měl vést ke zlepšení kvality vody. V rekreační nádrži je zejména v letních měsících zvýšený výskyt sinic a zelených řas. Náprava by měla spočívat v tom, že odpadní vody z okolních obcí již nepotečou do nádrže.
2.2.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos zahájí projekt rozdělený do několika let, který má zlepšit stav vysychajících mokřadů na vybraných místech KRNAP. Při příležitosti Světového dne mokřadů, který připadá na dnešní den, 2. února, o tom informoval mluvčí národního parku Radek Drahný.
23.1.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku podal žádost o evropskou dotaci na stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Odhad ceny stavebních prací činí 151 milionů korun bez DPH, výše dotace může činit zhruba 64 procent uznatelných nákladů. ČTK to řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková.
12.1.
Město Náchod získalo od ministerstva zdravotnictví osvědčení o léčivých účincích minerální vody a plynu z nových vrtů nazvaných Běla a Jan a areálu takzvaných Malých lázní. Jde o nový typ minerální vody. Náchodu se tím otevřela cesta k obnovení lázeňství. Novinářům to řekl starosta Jan Birke (ČSSD).
27.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové hodlá v roce 2018 investovat do vodárenských sítí 205 milionů korun. K nejdůležitějším stavbám příštího roku budou patřit úpravy stávajících vodovodních a kanalizačních sítí ve Smiřicích s náklady přes 33 milionů korun. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek vodáren Pavel Loskot.
15.12.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku zůstane i v příštím roce na 81 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2015 až 2017. Předtím v letech 2012 až 2014 cena činila 79,90 Kč/m3. ČTK to dnes řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis Iveta Doležalová. Firma na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí.
13.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2013 až 2017. Včera o tom rozhodlo představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín.
13.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2018 vodné a stočné v průměru o tři procenta na 76,21 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl předseda představenstva vodáren Dušan Tér.
8.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 3,1 procenta na 76,30 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zdražení je růst materiálových a mzdových nákladů a tvorba zdrojů na nákladnou rekonstrukci hlavního vodojemu v trutnovském městském parku.
28.11.
Vodárenská věž na kopci svatého Jana v Hradci Králové se stala kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, vyhovělo tak návrhu města z jara 2016. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Petr Vinklář. "Vodárenská věž na rozhraní (městských částí) Nového Hradce Králové a Třebše, která je jednou z dominant města, vznikla v letech 1936-1937 a svému původnímu účelu slouží dodnes," uvedl Vinklář.
13.10.
Životnost klíčového přivaděče pitné vody Teplice nad Metují – Hradec Králové se velmi rychle blíží k okamžiku nutné rekonstrukce. Příprava rekonstrukce klíčového přivaděče vody, který slouží k zásobení více než 300 tisíc obyvatel, by měla být zahájena co nejdříve.
2.10.
Národní památkový ústav v Babiččině údolí v Ratibořicích zahájil zkušební provoz opraveného mlýnského náhonu mezi Starým bělidlem a mlýnem. Oprava náhonu trvala půl roku. Stavbaři náhon vyčistili, opravili mostky přes něj a stavidla a napravili škody, které na náhonu udělala povodeň v roce 2013. ČTK to řekl kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.
12.9.
Zastupitelé Královéhradeckého kraje včera odložili hlasování o nesouhlasu s přípravou výstavby přehradní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku. Návrh na vyjádření nesouhlasu předložil zastupitel Martin Hanousek (Strana zelených). Zastupitelé schválili stažení návrhu a uložili hejtmanovi, aby do 30. listopadu svolal seminář, který se bude týkat této problematiky.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
26.7.
Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku bude žádat o evropskou dotaci na stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Město současně povede jednání s majitelem stávající čistírny odpadních vod o možném prodeji čističky. ČTK to řekl místostarosta Jan Helbich (ANO).
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
13.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni vykázala snížení zisku na 5,9 milionu korun z předloňských 8,7 milionu korun. Zisk podnik podle rozhodnutí valné hromady použije na investice, dividendy vyplácet nebude. Důležitou stavbou bude připojení obcí Úbislavice a Krsmol na vodovod z Nové Paky, informovala ČTK společnost.
10.5.
Společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni klesl zisk o 16 procent na 42,8 milionu korun. Výši částky na dividendy chce společnost zachovat na 5,8 milionu korun, což představuje dividendu tři koruny na akcii. Zbytek zisku chtějí dát vodárny po přídělu na tantiémy a do sociálního fondu na investice, uvedla firma ve svém webu.
5.5.
Společnosti Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 78.000 obyvatel, loni klesl zisk o 27 procent na 16,5 milionu korun. Tržby se firmě snížily o procento na 217 milionů korun. Se snížením zisku firma v plánu pro loňský rok počítala. Zisk chtějí vodárny, stejně jako v minulých letech, dát na investice.
4.5.
Královéhradecký kraj chce vytvořit strategii pro hospodaření s vodou. Dokument, který by měl být dokončen za 24 až 30 měsíců, má navrhnout postup kraje ohledně zamýšlených vodních děl či nedostatečného zadržování vody v krajině. Novinářům to řekl krajský radní Karel Klíma, který je odpovědný za oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství.
25.4.
Město Náchod by chtělo na podzim začít ve čtvrti Běloves s obnovou areálu takzvaných Malých lázní, který má být prvním krokem k obnově lázeňství v Náchodě. Zdroj minerální vody pro léčebné kúry hydrogeologové již v lokalitě našli. Výsledky zkušebního čerpání vody z loni vyhloubených čtyř průzkumných vrtů jsou dobré a radnice nyní začala hloubit dva jímací vrty pro potřebu budoucích lázní.
16.3.
Česká Skalice na Náchodsku chce letos začít budovat biotopová koupací jezírka u autokempu u nádrže Rozkoš zhruba za 20 milionů korun. ČTK to řekl starosta města Martin Staněk. V okolí autokempu byly v posledních letech opakovaně problémy s kvalitou vody, hygienici tam i zakazovali koupání.
8.2.
Náchodská radnice tento týden začala se zkušebním čerpáním vody ze čtyř průzkumných vrtů, které nechala od loňského podzimu udělat ve čtvrti Běloves. Na jaře by v lokalitě měli hydrogeologové vyvrtat dva jímací vrty a minerálku z nich by měly používat lázně, které chce město v Bělovsi zbudovat.
20.1.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín chystá investice do úpraven vody a vodovodů za přibližně 150 milionů korun včetně DPH. Týkat se budou úpraven vody v Lázních Bělohrad a v Hořicích a napojení obcí ve východní části okresu na vodárnu v Březovicích.
18.1.
Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. v roce 2016 ze svého téměř 200 milionového obratu vložila do vodárenské infrastruktury téměř 74 milionů korun. Průběžně probíhaly plánované opravy, investice pak putovaly např. do nových sítí v obcích, zlepšení stávající infrastruktury či propojování vodovodů a posilování vrtů.
2.1.
Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku se pro příští rok měnit nebude a zůstane na 79,85 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny umožnily úspory a snížení ztrát vody v síti téměř o deset procent.
30.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové hodlá v roce 2017 investovat do obnovy a stavby nových vodárenských sítí 210 milionů korun. Zhruba dvě třetiny investic firma použije na stavbu a rekonstrukce kanalizací a čistíren odpadních vod. Zbytek půjde do obnovy a modernizace vodovodů.
19.12.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. rozhodlo, že cena vodného a stočného zůstane i v dalším roce ve stejné výši jako posledních pět let. Odběratelé tedy budou platit i v roce 2017 za pitnou vodu a odvod vody odpadní částku 78,95 Kč za m3. VOS a.s. se daří držet cenu díky dlouhodobému dobrému hospodaření a mírnému nárůstu spotřeby.
14.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zdražení je růst cen vstupů, splátky úvěrů na investice Čistá horní Úpa a úpravna vody Temný Důl a také tvorba rezervy na připravovanou rekonstrukci historického vodojemu v parku v Trutnově.
7.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. spravuje přes 615 kilometrů vodovodů. I když dochází k postupné rekonstrukci jednotlivých úseků, řeší se na Jičínsku ročně několik desítek havárií nebo poruch. Včasný zásah při takové havárii je pak klíčový, nejen kvůli úniku velkého množství vody, ale také kvůli ochraně majetku obcí či jejich obyvatel.
3.11.
V Náchodě začaly průzkumné vrty pro získání nových zdrojů minerální vody ve čtvrti Běloves. Průzkum je prvním krokem v plánu náchodské radnice obnovit ve městě lázeňství. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Radnice za průzkum zaplatí zhruba 4,5 milionu korun.
21.10.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. navázala vloni na jaře spolupráci s Kamenickou a sochařskou školou v Hořicích, která provedla kamenické práce na historickém vodojemu Villa Anna. Ten je celý z místního pískovce a stojí již od roku 1899 na jižním úpatí Hořického chlumu, v zatáčce u silnice z Hořic na Lázně Bělohrad.
25.8.
Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
18.8.
Vláda příští týden ve středu rozhodne, zda se mají začít připravovat čtyři nové vodní nádrže. Dvě nejmenší na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce by mohly začít fungovat v roce 2022. Větší pěčínská nádrž na Královéhradecku by mohla být v provozu mezi lety 2036 až 2038.
20.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. představila v červnu na valné hromadě akcionářům výsledky svého hospodaření. To skončilo se ziskem 8,7 milionů korun, což je dvojnásobek zisku loňského.
1.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) začala připravovat investici až půl miliardy korun do rozšíření vodojemů a rekonstrukce hlavního vodovodního přivaděče. Stavba by měla významně zvýšit stabilitu dodávek vody pro Náchodsko a také pro Hradecko. ČTK to řekl ředitel vodáren Dušan Tér.
30.6.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v posledních třech letech investoval do vodohospodářských staveb na malých vodních tocích 1,5 miliardy korun. Další miliardu chce vydat do roku 2020. Stavby mají pomoci udržet vodu v krajině v době sucha a zabránit záplavám při rozvodnění řek.
15.6.
Odvážné plavce, kteří se letos s vlastnoručně vyrobenými plavidly zúčastní akce Úpění na Úpě, čeká v sobotu 18. června zkrácená trasa. Namísto 12 kilometrů urazí po hladině Úpy pouze 3,3 kilometru. Jedním z důvodů je nedostatek vody v posledních letech. ČTK to řekl jeden z organizátorů Aleš Andrš.
9.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) z loňského zisku 51 milionů korun vyplatí dividendy v celkové výši 5,8 milionu korun. Na jednu akcii připadne dividenda tři koruny po loni vyplacených dvou korunách. Zbytek zisku firma po přídělu na tantiémy a do sociálního fondu dá na investice. Předloni měly vodárny zisk 45 milionů korun.
3.6.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
23.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod hodlá letos investovat do staveb vodárenské infrastruktury asi 78 milionů korun. Na investice chce použít i loňských zisk, který činil 22,6 milionu korun. Hlavní letošní investicí bude zahájení rekonstrukce čistírny odpadních vod v Teplicích nad Metují.
18.5.
Stát se bude zabývat problémem velkých vodohospodářských přivaděčů, které budou v dalších letech potřebovat nákladné opravy. Některé vodárenské společnosti totiž mají tak dlouhé přivaděče vody, že z výnosů vodného a stočného nejsou schopny jejich nutnou rekonstrukci financovat.
17.5.
V úterý 17. května 2016 jednali zástupci vodárenských společností Náchoda, Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi s premiérem Bohuslavem Sobotkou v sídle společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. o významu páteřních přivaděčů vody v České republice. Jednání se zúčastnili i primátoři a starostové uvedených měst.
16.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšila zisk na 51 milionů korun z předloňských 45 milionů korun. Z loňského zisku by podle návrhu představenstva mělo jít akcionářům 5,8 milionu korun. Na jednu akcii tak má připadnout dividenda tři koruny po loni vyplacených dvou korunách, uvedla firma na svém webu.
3.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 22 procent na dosud nejvyšších 16,4 milionů korun. Tržby podniku vzrostly o sedm procent na 137 milionů korun.
19.4.
Hasiči v Královéhradeckém kraji získali nové zařízení na dálkovou přepravu vody, které využijí především při hašení rozsáhlých lesních či polních požárů nebo při záplavách. Zařízení stálo zhruba 13,5 milionu korun, pořízeno bylo z peněz Integrovaného operačního programu, řekl ČTK ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl.
5.4.
Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. otevřela letos k příležitosti Světového dne vody celkem šest svých čistíren odpadních vod. Obyvatelé se mohli přijít podívat, jak probíhá čištění vody ve třech největších ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace.
22.3.
Vodárenské společnosti východních Čech podepsaly symbolicky v den oslav Světového dne vody smlouvu o spolupráci, jejímž cílem je zajistit předávání informací, zkušeností a zejména plánování a případné pomoci v dodávkách surové vody při krizových otázkách spojených se suchem.
22.3.
Čistírny odpadních vod, které provozuje Vodohospodářská a obchodní společnost a.s., budou opět otevřeny u příležitosti Světového dne vody, který se slaví 22. března. Po dva dny proběhnou exkurze pro žáky a studenty základních a středních škol, kteří se budou moci podívat, jak probíhá čištění odpadních vod.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
2.3.
Malé obce do 500 obyvatel mohou žádat u ministerstva životního prostředí o 50 milionů korun na úsporné hospodaření s vodou. Stát tak podpoří projekty, které například využijí srážkovou vodu jako užitkovou, nebo vyčistí a oddělí vody různého původu, informovala ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
29.2.
Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách.
15.1.
Starostové obcí z Broumovska jsou znepokojeni povolením průzkumu těžby metanu a uranu v sousedním Polsku. Starostové se obávají toho, aby případná těžba nenarušila vodní zdroj v takzvané Polické pánvi a také nepoškodila turistický ruch. ČTK to dnes řekl náchodský starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD).
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
21.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji neměnila. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj snížil na polovinu pokutu pro Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko. Svazek má nově zaplatit 200.000 korun za chyby při losování firem v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
7.12.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov plánuje pro příští rok investice za 100 milionů korun. Půjde o menší akce. Připravují se sice i čtyři větší investice, ty se ale uskuteční zřejmě nejdřív v roce 2017. Sdružení na ně chce získat evropskou dotaci. ČTK to řekl předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
24.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybudovala v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
17.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis pokutu 240.000 korun za to, že její čistička Dobruška na přelomu srpna a září znečistila odpadními vodami řeku Dědinu. Po havárii v ní uhynuly ryby, včetně několika mihulí potočních. ČTK to dnes sdělila inspekce. Příčinou úniku byla podle Aqua Servis technická havárie, firma už pokutu zaplatila.
14.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou ve dnech 12. - 16. října 2015 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Firma nabízí v letáku řešení zhoršené kvality vody mimo jiné z vodovodního potrubí.
7.10.
Na žádost pana Ing. Matuly uveřejňujeme jeho reakci na článek ÚOHS: Vodárny Jičín milionovou pokutu za Cidlinu platit nebudou.
23.9.
Úpravna vody pro jednatřicetitisícový Trutnov, která je po rozsáhlé modernizaci od července ve zkušebním provozu, dokázala zajistit dostatek vody i při letošním suchu. Investice do úpravny v Temném Dole činila 121 milionů korun a Trutnov díky ní získal jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Josef Moravec.
15.9.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín uspěla s odvoláním k předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a nebude platit pokutu milion korun za údajné pochybení ve výběrovém řízení na stavbu kanalizací Čistá Cidlina. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Richard Smutný. Mluvčí ÚOHS Martin Švanda ČTK rozhodnutí o zastavení řízení potvrdil, a to z důvodu promlčení.
6.8.
V řekách a potocích na východě Čech stále velmi citelně ubývá vody. Na konci července státní podnik Povodí Labe evidoval nízké průtoky na 49 profilech vodních toků z celkových 121, nyní je jich už 58 a každým dnem přibývají.
4.8.
Královéhradecký kraj dnes vyhlásil kvůli současnému suchému a horkému počasí takzvané období mimořádných klimatických podmínek. Během něj například platí zákaz kouření či rozdělávání ohně v lese. Opatření budou platit až do odvolání, informoval ČTK Martin Holek z tiskového oddělení hejtmanství.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
1.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) dokončila rozsáhlou rekonstrukci úpravny vody v Temném Dole a uvedla ji do ročního zkušebního provozu. Úpravna zásobuje vodou jednatřicetitisícový Trutnov a po modernizaci se její výkon zvýšil asi o třetinu. Investicí asi za 120 milionů korun získal Trutnov jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou. ČTK to dnes řekl ředitel vodáren Josef Moravec.
4.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) vyplatí poprvé dividendy. Akcionáři dnes na valné hromadě rozhodli, že z loňského zisku 45 milionů korun půjde na dividendy 3,84 milionu. Na jednu akcii připadne dividenda dvě koruny, řekl ČTK technický náměstek vodáren Pavel Loskot.
1.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni po třech letech ztrát vykázala zisk 4,4 milionu korun. Loni vodárny poprvé po 11 letech poklesů zvedly objem prodané vody a dál dělaly úspory v provozních nákladech.
25.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod loni zvedla tržby o tři procenta na 213 milionů korun a zisk o 2,5 procenta na 24 milionů korun. Investice společnost zopakovala na úrovni 85 milionů korun. Hlavní investicí bylo zahájení stavby nové kanalizace ve Zbečníku. Firma to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.
25.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod loni zvedla tržby o tři procenta na 213 milionů korun a zisk o 2,5 procenta na 24 milionů korun. Investice společnost zopakovala na úrovni 85 milionů korun. Hlavní investicí bylo zahájení stavby nové kanalizace ve Zbečníku. Firma to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.
19.5.
Celkem 45 průzkumných vrtů má v Červeném Kostelci na Náchodsku ověřit znečištění podzemních vod. Vrty, které pomohou prozkoumat vliv staré ekologické zátěže z průmyslových podniků na vodní zdroje, vzniknou do poloviny července.
4.5.
Šestitisícové Týniště nad Orlicí na Rychnovsku a Dobrovolný svazek obcí Křivina oficiálně uvedly do provozu rekonstruovanou čistírnu odpadních vod a nové kanalizace. Investice činila 50,5 milionu korun a měla by významně zlepšit čistotu vody v řece Orlici. Přes polovinu nákladů uhradila dotace ministerstva zemědělství.
30.4.
Evropská komise dnes schválila Česku operační program Životní prostředí pro roky 2014 až 2020. Podle příslušné tiskové zprávy má rozpočet přes 3,1 miliardy eur (asi 83,7 miliard Kč). Celkem 2,6 miliardy eur (70,2 miliardy Kč) bude poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti.
4.3.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vydá na investicích do nových a na rekonstrukci stávajících vodárenských a kanalizačních zařízení a sítí v letošním roce více než 203 mil. korun. Nejvýzmanmnější akcí je připojení kanalizačního systému Předměřic nad Labem na 8 km vzdálenou čistírnu odpadních vod v Hradci Králové.
10.2.
Na začátku tohoto týdne začne úpravna vody Hradec Králové - Orlice dodávat pitnou vodu do vodovodní sítě. Úpravna prošla rozsáhlou modernizací, která započala v září roku 2012. V loňském roce byla rekonstrukce dokončena a v květnu úpravna vody znovu po dvou letech dodávala vodu do vodovodní sítě.
6.2.
Státní fond životního prostředí ode dneška přijímá žádosti o dotace např. na třídění odpadu, zateplování veřejných budov nebo obnovu zeleně v krajině. Celkově je k dispozici 1,75 mld. korun. Výzva je zacílena na projekty s velmi krátkou dobou realizace s ohledem na ukončení programu koncem roku 2015. Jedná se o poslední výzvu z končícího Operačního programu životní prostředí 2007–2013.
2.2.
Letošní ročník konference se pokusí objektivně uchopit výhody a nevýhody jednotlivých provozních modelů VaK v ČR a poskytnout tak zástupcům měst a obcí ucelený pohled na problematiku výběru nejvhodnějšího modelu provozování. Konference se uskuteční v pražském hotelu DAP 12. února 2015.
8.1.
Cena vody v devítitisícovém Červeném Kostelci na Náchodsku od začátku letošního roku klesla o dvě koruny na 60 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Důvodem nižší ceny byla úprava finančních parametrů státní dotace na stavbu kanalizace v místních částech Bohdašín a Olešnice, která snížila cenu stočného.
9.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2015 v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je zvýšený nákup vody z řeky Orlice po letošním spuštění zrekonstruované úpravny vody.
8.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2015 vodné a stočné v průměru o 1,9 procenta na celkových 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. ČTK to řekl člen představenstva vodáren a náchodský starosta Jan Birke.
11.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 9,3 procenta na 69,61 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je potřeba peněz na financování už zahájené rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole. ČTK o tom dnes informoval trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS).
10.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybuduje v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
5.11.
Podmínky výzvy umožňují dotační projekty rozdělit do dvou fází s tím, že druhá fáze bude realizována v novém programovacím období OPŽP. Bohužel ale dnes nejsou známy podmínky pro přidělení dotací v novém období. Žadatelé o dotaci v rámci této výzvy se tak zaváží k plnění podmínek, které v tuto chvíly neznají.
8.10.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) včera slavnostně zahájila rekonstrukci úpravny vody v Temném Dole za 116,5 milionu korun bez DPH. Úpravna zásobuje vodou jednatřicetitisícový Trutnov a po modernizaci se její výkon zvýší asi o třetinu, uvedly vodárny.
2.9.
Státní podnik Povodí Labe v Hradci Králové dnes podal žádost o územní rozhodnutí na výstavbu suchého poldru v Mělčanech na Rychnovsku. Žádostí se bude zabývat stavební úřad v Dobrušce, informovala ČTK mluvčí povodí Jana Buriánová.
30.7.
Na zlepšení kvality vody a protipovodňová opatření má jít v příštích šesti letech z evropských fondů přes 21 miliard korun a možná ještě víc. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se chce zaměřit na problémy se zadržováním vody v krajině, s nimiž se Česko v posledních letech potýká.
21.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín rekonstruuje za 97 milionů korun úpravnu vody v Březovicích, která zásobuje vodou zhruba polovinu devítitisícových Hořic. Přibližně dvě třetiny nákladů by měla zaplatit dotace z fondů Evropské unie. Stávající zařízení úpravny slouží od 60. let minulého století.
7.7.
V Kolíně by měla do konce listopadu skončit přestavba čistírny odpadních vod za přibližně 144 milionů korun. Původní termín dokončení byl v srpnu, bylo ale nutné provést práce navíc, což termín posunulo, řekl ČTK místostarosta Kolína Jan Pospíšil (TOP 09).
13.6.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín se chce letos po předchozích třech ztrátových letech vrátit do zisku na úrovni dvou milionů korun. Loni firma prohloubila ztrátu na 8,1 milionu korun z předloňského minusu jeden milion korun. V roce 2011 měla ztrátu 14 milionů Kč.
28.5.
Laguny zapáchajících splaškových vod v Jičíně ve čtvrtích Sedličky a Soudná by nakonec přece jen měly brzy zmizet. Místo Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín však potřebnou novou kanalizaci postaví samo město. Radnice zvolila úspornější projekt za 15 milionů korun, vodárny počítaly s investicí 58 milionů korun.
19.5.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové loni vytvořila zisk 46,6 milionu korun, což bylo na úrovni roku 2012. Podobně jako v minulých letech by měl jít zisk na financování investic, uvedla firma ve výroční zprávě. Rozdělení zisku bude definitivně schvalovat valná hromada na začátku června. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.
13.5.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 12 procent na 13 milionů korun. Tržby podniku vzrostly o pět procent na 127 milionů korun. Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude na konci května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů použije na investice.
5.5.
Během úterý 6.5.2014 začne postupně úpravna vody Hradec Králové - Orlice dodávat pitnou vodu do vodovodní sítě.
29.4.
Královéhradecký kraj hodlá letos dát malým obcím na stavbu či modernizaci vodovodů a kanalizací 40 milionů korun. Požadavky obcí na dotace jsou přitom čtyřikrát vyšší, letos se kraji sešlo 108 žádostí s požadovanou celkovou dotací 159,9 milionu korun. Loni kraj mezi 44 žadatelů rozdělil 44 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí kraje Eva Jouklová.
23.4.
Druhá část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí. Tentokrát jsme se ptali na přípravu nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020, jeho priority, nastavení kofinancování i míru administrativní zátěže.
16.4.
V přehledu naleznete 14 problémových projektů, při kterých se losovaly dodavatelé. Většina z nich spadá do Prioritní osy 1 určené pro vodohospodářské projekty. Celková hodnota projektů činí více než jednu miliardu korun. Žadatelům - tedy městům a obcím - hrozí, že v průběhu řízení budou muset vrátit dotace ve výši 169 milionů korun.
16.4.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes na tiskové konferenci oznámilo výsledky šetření, jehož cílem bylo prověřit, zda příjemci dotací při výběru dodavatelů postupovali v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. V přesném znění přinášíme vyjdření MŽP.
16.4.
U 14 projektů za více než jednu miliardu korun v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) se dodavatelé vybírali prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně. Zjistilo to nové vedení ministerstva životního prostředí (MŽP), které letos kontrolu provedlo u 88 projektů za více než pět miliard korun.
14.4.
O situaci ve třech mladoboleslavských vesničkách - Skorkov (515 obyvatel), Podbrahy (51 obyvatel) a Otradovice (100 obyvatel), kde se díky evropským dotacím vybudovala vodovodní síť v hodnotě 40 milionu, jsme již psali. Obyvatelé protestují, protože nárůst ceny vody spojený s přijetím dotace je obrovský. Bohužel se nejedná o ojedinělý problém.
14.4.
První část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí, který zodpovídá za Operační program Životního prostředí (OPŽP) v jeho stávajícím i novém programovém období. Tentokrát se věnujeme zejména stávajícímu období 2007–2013, problémům v administraci a možnostem řešení.
1.4.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR fázovací výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) v Prioritní ose 1. Žádosti o podporu se přijímají do 30. května 2014.
27.2.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zastavila projekt výstavby nové kanalizace v jičínských čtvrtích Sedličky a Soudná za 58 milionů korun. Zdůvodnila to tím, že by nestihla termín dokončení stavby, který vyplýval z podmínek evropské dotace. ČTK o tom informoval ředitel vodárenské firmy Richard Smutný.
21.1.
V Hradci Králové začaly zkoušky rekonstruované úpravny vody z řeky Orlice, která má stotisícovému městu zajistit dostatek kvalitní pitné vody. Rekonstrukce 50 let staré úpravny za 120 milionů korun začala předloni, vše by mělo být hotové do letošní zimy. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek Vodovodů a kanalizací Hradec Králové Pavel Loskot.
29.10.
Obyvatelé Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku chtějí i nadále zákaz výherních hracích automatů na území města. V majetku města by také měla zůstat vodovodní a kanalizační síť. Lidé o tom rozhodli v místním referendu, kterého se v pátek a v sobotu zúčastnilo 54,38 procenta voličů. ČTK to řekl místostarosta šestnáctitisícového Dvora Králové Jan Bém.
25.10.
Nezisková organizace známého rybáře a dobrodruha Jakuba Vágnera Sladkovodní giganti, o. s., ve spolupráci se společností Veolia Voda Česká Republika a Nadačním fondem Veolia pokračují i letos ve vysazování lososovitých druhů ryb, tentokrát do řeky Labe ve Vrchlabí.
22.10.
Ze dnešní prohlídky čistírny odpadních vod v Hradci Králové přinášíme také fotogalerii. Jelikož jsou prostory čitíren veřejnosti nepřístupné, máte tak unikátní možnost nahlédnout "pod pokličku". Pořadí fotografi je dle průchodu odpadní vody čistírnou - od vstupu po výstup.
22.10.
Hradec Králové byl posledním krajským městem, ve kterém se začalo se stavbou čistírny odpadních vod. Toto zpoždění však hradečtí velmi rychle dohnali. Dnes je Hradec prvním městem v České republice, které využívá unikátní technologii Biostyr.
15.10.
Trutnovský okresní soud předběžným opatřením zastavil připravovanou dražbu čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Dražba měla být 24. října. Čistírnu vlastní firma Evorado Import, se kterou dvorská radnice vede několik let spor o cenu za čištění splašků. ČTK to včera řekl dvorský místostarosta Jan Bém.
8.10.
Město Kopidlno na Jičínsku v minulých dnech otevřelo novou čistírnu odpadních vod, která výrazně zlepší čistotu vod v řece Mrlině. Investice činila přes 83 milionů korun, z nichž 53 milionů korun tvořila dotace z fondů Evropské unie. Pět milionů korun dal na stavbu kraj, zbytek zaplatila radnice.
7.10.
Petici proti záměru podniku Povodí Labe pokácet na hrázích Orlice v Hradci Králové stovky stromů podepsalo od začátku minulého týdne zhruba 8000 lidí. Povodí Labe tvrdí, že část stromů je ve špatném stavu a představují riziko, protože v důsledku jejich vyvracení hrozí i protržení hrází.
26.9.
S cílem srozumitelněji prezentovat dodavatele vodárenských služeb v Hradci králové a okolí se společnost Královéhradecká provozní, a.s. rozhodla používat nové logo. Dosud KHP používala logo svého akcionáře - společnosti Veolia Voda.
24.9.
Devítitisícová Nová Paka na Jičínsku včera oficiálně uvedla do provozu rekonstruovanou čistírnu odpadních vod. Investice činila přes 95 milionů korun. Přibližně 70 procent nákladů uhradila dotace z fondů Evropské unie. ČTK o tom informovala Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín, která čističku pro novopackou radnici provozuje.
16.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) dokončila investici téměř za čtvrt miliardy korun do rekonstrukce čističky odpadních vod v Náchodě a stavby nových kanalizací. Metuje díky tomu bude čistší než dosud, vypouštěné vody budou nyní splňovat nové přísnější normy. Stavba byla aktuálně největší vodárenskou investicí v hradeckém kraji.
16.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod loni investovala rekordních 183 milionů korun po 106 milionech korun investovaných v roce 2011. Hlavními stavbami byla loni generální rekonstrukce čistírny odpadních vod v Náchodě a stavba kanalizace v Horních Teplicích.
15.7.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín nebude žalobou u soudu vymáhat po stavební firmě Geosan uhrazení mnohasetmilionového penále za to, že údajně nezajistila zkušební provoz při výstavbě kanalizací a čistíren Čistá Cidlina.
11.7.
V rámci investičních projektů, které financuje společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s., momentálně dochází k velmi unikátní výměně vodovodního potrubí v Třebechovicích pod Orebem, v ulici Družstevní práce.
2.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK), která zásobuje vodou přes 35.000 obyvatel Trutnovska, chystá rozsáhlou investici do modernizace úpravny vody v Temném Dole za přibližně 120 milionů korun. Úpravna povrchové vody z řeky Úpy byla postavena v roce 1972 a slouží jako hlavní zdroj pitné vody pro jednatřicetitisícový Trutnov. ČTK to včera řekl ředitel firmy Josef Moravec.
13.6.
Tento týden jsme uveřejnili zajímavý rozhovor s P. Maštálkou z Ministerstva financí na téma přiměřeného zisku a efektivity vodárenských provozovatelů. Na stejné téma pokračujeme také dnes, tentokrát s Antonínem Raizlem z poradenské společnosti Ernst & Young.
12.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. (VAK HK) dosáhla loni čistého zisku ve výši 46,18 mil. Kč. Významný podíl na zisku tvoří dividenda od provozovatele společnosti Královéhradecká provozní, a.s. ve výši 15,98 mil. korun. Potvrdila to včerejší valná hromada společnosti.
5.6.
Voda bude stát 59,62 Kč za metr krychlový, což je stále pod českým průměrem cen vody. Město Litomyšl před časem odmítlo evropské dotace, které by jej zavazovaly k výrazně vyššímu nárůstu ceny, na stavební práce si proto raději vzalo úvěr.
27.5.
Po letech úpěnlivé snahy o vyčerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) je jasno - evropské dotace se nepodařilo vyčerpat... Vláda minulý týden schválila převod 3,7 miliard korun z OPŽP na podporu výstavby pražského metra. Uvidíme, zda se bude jednat pouze o jednorázovou akci či další převody budou následovat.
4.3.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín si v kauze údajné stomilionové škody vzniklé při stavbě Čistá Cidlina nechá udělat posouzení případu nezávislým expertem na obchodní právo. Rozhodla o tom tento týden dozorčí rada vodáren, informoval ČTK předseda dozorčí rady Miloš Starý.
26.2.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín hodlá vyzvat stavební firmu Geosan k uhrazení mnohasetmilionového penále za to, že údajně nezajistila zkušební provoz při výstavbě kanalizací a čistíren Čistá Cidlina. Penále prý vyplývá z asi rošního zpoždění zkušební doby. ČTK to dnes řekl předseda představenstva vodáren a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.
13.2.
Města Jičín a Hořice budou po bývalém představenstvu Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín vymáhat náhradu škody až kolem 200 milionů korun. Škoda prý vodárnám vznikla tím, že představenstvo v roce 2009 schválilo pro vodárny údajně nevýhodný dodatek ke smlouvě na stavbu čističek a kanalizací Čistá Cidlina.
29.1.
Město Jičín hodlá po bývalém představenstvu Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín vymáhat náhradu škody až kolem 200 milionů korun.
4.1.
Rada města České Skalice rozhodla ponechat cenu vodného a stočného bez DPH v loňské výši (vodné 25,20 Kč/m3, stočné 24,20 Kč/m3) s tím, že k uvedeným cenám bude účtována aktuální DPH 15 %.
11.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) zdraží od ledna 2013 vodné a stočné v průměru o 3,9 procenta na 78,94 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Uvedená cena počítá se zvýšením daně z přidané hodnoty ze 14 na 15 procent.
10.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2013 vodné a stočné v průměru o 4,1 procenta na celkových 68,07 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Uvedená cena platí pro daň z přidané hodnoty 15 procent. ČTK to řekl ředitel vodáren Dušan Tér.
3.12.
Výše pohyblivé složky vodného a stočného v roce 2013 v Hradci Králové a okolí bude bez DPH 71,94 Kč za m3. To je ve srovnání s letošním rokem nárůst 4,5%. Hlavními důvody pro nárůst ceny je kromě inflace potřeba financování obnovy sítí a technologií.
23.11.
Cena vodného a stočného se ve Dvoře Králové nad Labem zvyšovat nebude. Lidé tak dál zaplatí stejnou částku, a to 72,10 Kč za metr krychlový. Radnice cenu nezměnila ani poté, co město začalo spravovat vodovodní a kanalizační síť vlastní firmou. Město teď uzavírá s odběrateli nové smlouvy
23.11.
Od příštího roku si v Jičíně připlatí za vodu o zhruba tři koruny víc. Vodné a stočné se totiž navýší z letošních 75,95 Kč za kubík na 78,94 korun (cena je včetně DPH).
23.10.
Pokuty uložené krajským úřadem majiteli a provozovateli čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové za únorové nečištění městských splašků jsou pravomocné. Vlastník čističky, firma Evorado Import, i provozovatelská firma WWTP DKNL se proti pokutám odvolali k ministerstvu zemědělství, které obě rozhodnutí kraje potvrdilo a odvolání zamítlo.
16.10.
Dnes přinášíme vyjádření zástupce municipalit Ing. Otakara Divíška ke stavu českého vodárenství. Pan Divíšek zastával v letech 2006 – 2010 funkci primátora Hradce Králové, v předchozím volebním období byl radním za ODS. Opravdu doporučujeme - exprimátor velmi výstižně shrnuje vodárenskou realitu českých měst a obcí.
16.10.
Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín by o vymáhání třímiliardového penále po stavební společnosti Geosan měla rozhodnou v listopadu. Novinářům to dnes řekl člen představenstva firmy a jičínský radní Luděk Havel. Společnost Geosan údajně nesplnila termín stavby Čistá Cidlina a měla by platit pokutu.
14.9.
Zastupitelé Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku dnes souhlasili s tím, že firmě Litave, která provozuje čistírnu odpadních vod, vyplatí ze soudní úschovy 1,6 milionu korun. ČTK to dnes potvrdil místostarosta Dvora Králové nad Labem Jan Bém.
13.9.
Představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín v úterý odvolalo ředitele firmy Václava Matulu. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (STAN). Matula podle něj dlouhodobě neplnil úkoly uložené představenstvem.
7.9.
Evropská komise (EK) chce zastavit Česku proplácení dotací evropských fondů ve výši téměř 20 miliard korun z projektů v dopravě, životním prostředí a v Ústeckém kraji. Souvisí to se špatným spravováním evropských peněz, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).
6.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) dnes zahájila rekonstrukci úpravny vody z Orlice, která by měla stotisícovému městu dát jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou při jejím nedostatku z podzemních zdrojů.
18.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) chce letos investovat 174 milionů korun, což by bylo nejvíce v její dosavadní historii. Hlavní část investic půjde do projektu generální opravy náchodské čistírny odpadních vod a do stavby kanalizací. Loni podnik investoval 106 milionů korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.
9.7.
Město Dvůr Králové nad Labem by mělo od září opět provozovat své vodovodní a kanalizační sítě. Radnice se dohodla se soukromou firmou Vodovody a kanalizace Dvůr Králové na tom, že firma provozování sítí předčasně ukončí. Smlouva byla podepsána na konci června. Dohodou zároveň skončí dlouholeté spory mezi městem a firmou. ČTK to řekl místostarosta Jan Bém.
19.6.
Firma Evorado Import se odvolá proti pokutě 150.000 korun, kterou dostala za únorové nečištění městských splašků ve Dvoře Králové nad Labem. ČTK to dnes řekl majitel firmy Evorado Import Ivo Konejl. Jeho firma je majitelem čistírny a pokutu jí začátkem června za porušení zákona o vodovodech a kanalizacích uložil krajský úřad.
6.6.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) použije většinu z loňského zisku 13,9 milionu korun na investice. Dividendy podnik vyplácet nebude, rozhodla dnes valná hromada akcionářů. Hlavní investicí by mělo být zahájení stavby vodovodu a kanalizace do lokality Zlatá vyhlídka nedaleko Hoffmannových bud u Janských Lázní. ČTK to řekl ředitel firmy Josef Moravec.
22.5.
Hradecký kraj uložil bývalému provozovateli čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem, firmě WWTP DKNL, za nečištění městských splašků pokutu 250.000 korun. Kraj také pokračuje ve správním řízení s majitelem čistírny odpadních vod. ČTK to dnes potvrdil Jiří Hošna z tiskového oddělení kraje.
4.5.
Královéhradecký kraj hodlá letos dát malým obcím na stavbu či modernizaci vodovodů a kanalizací 45 milionů korun, což je o 20 milionů méně než loni. Dnes krajští zastupitelé z této sumy rozdělili 19 milionů korun na více než tři desítky projektů.
30.4.
Dlouholeté spory města Dvůr Králové nad Labem se soukromým provozovatelem městských vodovodů končí. Dvorští zastupitelé ve čtvrtek schválili dohodu o narovnání, podle níž privátní firma Vodovody a kanalizace Dvůr Králové (VAK) provozování městských sítí předčasně ukončí. Město si pak bude moci své sítě opět provozovat samo.
27.4.
Čistírnu odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem, která patří společnosti Evorado Import, by chtělo provozovat město. Vlastník čistírny ale požaduje měsíční nájemné 2,2 milionu korun, což je pro město neúnosně vysoké. ČTK to řekl místostarosta Jan Bém (ODS).
6.4.
Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem mění provozovatele. Dosavadní nemá peníze na nájem a dostal od majitele čističky výpověď. Opakování situace ze začátku února, kdy čistička nepracovala a městské splašky tekly přímo do Labe, prý nehrozí.
3.4.
Investicí do čističek odpadních vod a kanalizací Čistá Cidlina na Jičínsku za 650 milionů korun se bude zabývat policie. Osm jičínských zastupitelů pojalo podezření o transparentnosti tendru na dodavatele a podalo trestní oznámení na prošetření celé investice.
2.4.
Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.
8.3.
Co vše bude možné shlédnout v rámci Dnů otevřených dveří, které připravuje státní podnik Povodí Labe při příležitosti letošního Světového dne vody? Můžete se těšit na prohlídky vodohospodářských laboratoří, dispečinků nebo jednotlivých přehrad.
5.3.
Na konferenci Financování vodárenské infrastruktury vedl Ing. Jakub Kulíšek (1. náměstek Ministerstva životního prostředí) prezentaci na téma Součastnost a budoucnost dotací pro vodohospodářskou infrastrukturu. Přečtěte si, jaké závěry přineslo toto probírané téma.
5.3.
Ve východních Čechách se podařilo majiteli domu pustit omylem užitkovou vodu ze studny do obecního vodovodu. Podle zákona nesmí být v domě propojené rozvody vody - pitný z obecného vodovodu a užitkový z vlastní studny. Jednomu východočechovi se ale povedl tento zákon porušit.
23.2.
Splašky tekoucí začátkem února ze šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem přímo do Labe zvýšily v řece hodnoty amoniakálního dusíku téměř dvojnásobně nad normu. Hodnoty fosforu v řece se dostaly na hranici limitu. Ostatní z desítky sledovaných parametrů kvality vody v řece limity nepřekročily.
14.2.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje dnes v případu nečištění městských splašků ve Dvoře Králové nad Labem zahájil správní řízení s provozovatelem a majitelem čistírny odpadních vod. Provozovateli hrozí pokuta až milion korun, majiteli pokuta půl milionu korun.
10.2.
Vodárenské společnosti z Hradce Králové a Náchodu začaly chystat náročnou rekonstrukci 42 kilometrů dlouhého potrubí mezi Náchodem a Hradcem Králové. Náklady na postupnou opravu dožívajícího přivaděče vody do krajského města se odhadují na stovky milionů korun.
10.2.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje zahájí správní řízení v případu nečištění městských splašků ve Dvoře Králové nad Labem zřejmě až příští týden. Důvodem je středeční opětovné spuštění čističky, díky němuž splašky přestaly téct přímo do Labe.
8.2.
Splašky z kanalizace šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem i dnes tečou přímo do Labe. Děje se tak od pondělního dopoledne, kdy firma WWTP DKNL provozující místní čističku zastavila kvůli cenovému sporu s městem čistění městských odpadních vod.
2.2.
Znečištěná odpadní voda v Labi. Tak může za několik dní dopadnout spor Dvořa Králové a firmy WWTP Dvůr Králové, která je provozovatelem čistírny odpadních vod. Společnost na začátku ledna zaslala radnici dopis, v němž mimo jiné stojí, že v pondělí 6. února v 6:00 zastaví provoz.
31.1.
Modernizace vodohospodářské infrastruktury v ČR se bez evropského financování umí obejít. Ve většině českých měst a obcí už byl závazek EU vybudovat čistírny splněný nebo se tak v nejbližší době stane. V řadě případů tomu pomohly evropské dotace, ale už nyní je prokázané, že to naštěstí nebyla jediná schůdná cesta.
26.1.
Praha nezíská miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Na dnešním jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí se ukázalo, že hlavní město nemá na dotaci naději, proto už nebude v jednáních pokračovat.
20.1.
Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí, zdražila od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšení nájemného z vodárenských sítí, zvýšení DPH z 10 na 14 procent a růst cen energií.
16.1.
Spor mezi radnicí ve Dvoře Králové nad Labem a společností Vodovody a kanalizace (VaK) vstoupila do dalšího kola. Zástupitelé města požádali ministerstvo spravedlnosti o prověření přístupu soudců ke sporům, které město s firmou vede.
13.1.
Falešní odečítači spotřeby vody se v minulých dnech objevili v Hradci Králové. Informovala o tom tisková mluvčí Královéhradecké provozní Veronika Bergrová.
13.1.
Ceny vodného a stočného pro letošní rok, byly již dojednány. Oproti původnímu návrhu, který měl být 81 korun, byla konečná cena poněkud snížena. Města a obce se smířily s menším růstem nájmu za svá zařízení, výsledkem je tedy částka 39,50 Kč za vodné a 40,40 Kč za stočné jednoho kubíku vody.
9.1.
V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.
4.1.
Obecní úřad Mladějova se chystá vybudovat čistírnu odpadních vod a splaškovou kanalizaci. Obec totiž není doposud odkanalizována. Celý projekt je finančně velmi nákladný kvůli členitému terénu, bude stát bezmála 40 milionů korun. Radnice má již přes dva roky na stole projektovou dokumentaci.
4.1.
Obyvatelé Dvora králové stále nevědí, komu mají hradit vodné a stočné. Odběratelé, kteří mají podepsanou smlouvu s městem jako s majitelem vodovodní a kanalizační sítě zaplatí nově za stočné 26,95 Kč, za stočné pak 45,20 Kč za kubík. Celkem tedy 72,15 korun.
3.1.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku by pro letošní rok mohla stoupnout o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Domácnostem by to zvýšilo roční výdaje za vodu o stovky korun.
29.12.
Rok nestačil ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) na obnovení důvěryhodnosti Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Ve funkci vystřídal v polovině ledna svého stranického kolegu Pavla Drobila, který odstoupil kvůli údajné korupci na SFŽP.
20.12.
Zvýšení o 7,3 % od ledna 2012 v 27 městech a obcích na Sokolovsku odhlasovali radní. Kubík vody bude stát 79,55 Kč. K tomu je třeba připočítat ještě pevnou složku ceny, která také zdraží. Za nejmenší vodoměr lidé zaplatí 1460 Kč ročně.
16.12.
Na konci ledna má být jasné, které ze 44 problémových projektů modernizací čistíren odpadních vod dostanou podporu z operačního programu Životní prostředí. Platí to i pro několikamiliardový projekt pražské čističky, o němž vede ministerstvo životního prostředí (MŽP) s Evropskou komisí zvláštní jednání.
14.12.
Vodné a stočné na Trutnovsku od ledna zdraží jen o šest procent místo původně oznámených 8,9 procenta. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Trutnov odsunula původně plánovanou nákladnou investici do úpravny vody v Temném dole a peníze ze zvýšeného vodného a stočného tak nebude potřebovat.
8.12.
Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) zdraží od ledna 2012 vodné a stočné v průměru o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšené ceny elektřiny a materiálu na opravy a zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.
1.12.
Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí od ledna 2012 stoupne o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.
28.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2012 vodné a stočné v průměru o devět procent na celkových 65,36 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody.
1.11.
Půlmiliardovou zakázku na přestavbu úpravny pitné vody Mostiště na Žďársku získala pražská akciová společnost SMP CZ, která nabídla nejnižší cenu. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko dostal čtyři nabídky, jedna ale byla vyřazena, protože nevyhověla všem podmínkám.
21.10.
Doporučujeme zajímavý článek Parlamentních listů s názorem Petra Skokana, poslance VV na aktuální mediální kauzu o využití evropských dotací z OPŽP. Pan Skokan velmi věcně pojmenovává problém i možná řešení.
21.10.
Královéhradecký kraj dá letos malým obcím na projekty staveb a modernizací vodovodů a kanalizací téměř 79 milionů korun, což proti loňskému roku představuje nárůst o 18 procent. Krajskou podporu by si mělo celkem rozdělit zhruba 90 obcí. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Jiří Hošna.
14.10.
Téměř dvěma třetinám domácností ze Dvora Králové hrozí žaloba pro neplacení vodného a stočného. Zdejší radnice se totiž nedokázala domluvit se společností Vodovody a kanalizace na tom, kolik mají občané města za odběry platit. Radnice doporučuje neplatit a doporučeným dopisem vrátit obdržené faktury s tím, že sama zajistí právní pomoc.
22.9.
Vlastníník vodárenské infrastruktury - společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové letos do oprav, výstavby či rekonstrukcí vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod investuje téměř 420 milionů korun.
16.9.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) investuje 255 milionů korun do opravy náchodské čistírny odpadních vod a do výstavby nových kanalizací. Stavbu hlavních částí projektu firma již zahájila v minulých měsících.
13.9.
Tomáš Chalupa reaguje na kritiku Martina Bursíka v rozhovoru pro magazín MF Dnes. Jedním z témat je také Operační program Životní prostředí - Chalupa připomíná, že právě Martin Bursík je zodpovědný za nastavené podmínky a nízké čerpání evropských dotací. Reakci přinášíme v původním znění uveřejném na blogu T. Chalupy.
12.9.
Královéhradecký kraj dá letos malým obcím na projekty staveb a modernizací vodovodů a kanalizací zhruba 55 milionů korun, což je na úrovni loňského roku. Krajskou podporu by si mělo celkem rozdělit přes 30 obcí.
24.8.
V aktuálním čísle časpisu Priorita bylo uveřejněno shrnutí úspěšnosti OPŽP. Z článku vybírame relevantní pasáže týkající se priplácení finančních prostředků, realokací, pozastavené certifikace, oddělitelnosti a vyjímání vodohospodářské infrastruktury a ÚČOV Praha.
2.6.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové dá většinu z loňského zisku 42 milionů korun na investice. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti, v níž téměř 99 procent akcií vlastní obce. Hradecké vodárny chtějí letos do vodárenských sítí investovat asi 320 milionů korun.
23.5.
Deset procent obcí dosud nesplnilo požadavek Evropské unie na moderní čistírny odpadních vod a kanalizace. V Česku je měly mít všechny obce nad 2000 obyvatel do konce roku 2010. Celkem šlo o 630 sídel. ČTK to dnes řekl místopředseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miroslav Nováček.
26.4.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) loni vytvořila čistý zisk 28 milionů korun a zopakovala tak výsledek roku 2009. Výnosy firmy loni dosáhly 224 milionů korun a meziročně vzrostly asi o jeden milion korun. Výsledky společnost zveřejnila v pozvánce na červnovou valnou hromadu.
14.4.
Ministerstvo financí zastavilo ověřování (certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí, a Česko tudíž nemůže žádat o peníze už z pátého evropského fondu.
13.4.
A to i přesto, že si při vstupu do EU vyjednali téměř dvakrát tak dlouhé přechodné období jako my. Zatímco pro nás už výjimka týkající se kvality odpadních vod skončila koncem roku 2010, většina slovenských obcí má ještě z čistě formálního pohledu pět let čas.
11.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) prodloužil do 31. srpna táborské radnici termín na předložení protokolu o úspěšném výběrovém řízení na odbahnění rybníku Jordán. Město musí tento termín dodržet, aby SFŽP poskytl na projekt dotaci ve výši 372 milionů korun.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
23.3.
Na slavnostním shromáždění v pražském ÚKDŽ se u příležitosti Světového dne vody mnohokrát opakovalo slovo „dotace“. Jak v souvislosti s nesplněným závazkem v oblasti čištění odpadní vody ve 12 aglomeracích, který měl termín 31. 12. 2010, tak s nepružným čerpáním evropských peněz na již schválené projekty.
2.3.
Severočeská vodárenská společnost včera slavnostně zahájila další ze svých investičních akcí – rekonstrukci čistírny odpadních vod v Postoloprtech s rozpočtem téměř 55 milionů korun (vč. DPH).
21.2.
Stavba kanalizace v místní částí Kvíc ve Slaném na Kladensku se zřejmě městu prodraží kvůli špatně zpracovanému projektu o několik milionů korun. Starosta Ivo Rubík (ODS) dnes novinářům řekl, že projektant špatně navrhl gravitační kanalizaci, která vede do kopce.
21.2.
Dolní Roveň v Pardubickém kraji uspěla a získala evropské dotace z OPŽP a SFŽP. Dle výsledků ankety Vodarenstvi.cz si řada starostů stěžuje na pomalé proplácení získaných dotací. Příklad v Dolní Rožni to bohužel povrzuje.
16.2.
Limitům evropské směrnice na jakost odtoku vyhovuje 69 čistíren odpadních vod z 98, které v posledních měsících prověřilo Ministerstvo zemědělství. Výsledek prověrky 91 aglomerací, jež neplní požadavky stanovené příslušnými nařízeními, představilo dnes ministerstvo vládě.
4.2.
Domažlice pokračují v dosud největší investiční akci v historii města - projektu Čistá Berounka s náklady přes 557 milionů korun. Projekt začal loni a dokončený by měl být v roce 2012.
2.2.
Plánujete žádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí? Musíte počkat na výzvu, která je určená právě pro Váš projekt. V tomto roce bude vypsána jen jediná výzva pro Prioritní osu 1.
31.1.
Obce nad 2000 ekvivaletních obyvatel mají nově povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Zdrojem pro posuzování aktuálního stavu bude také Sčítání lidu, domů a bytů v březnu letošního roku. Na základě získaných údaje o počtu obyvatel se výpočtem získá počet tzv, ekvivalentních obyvatel.
26.1.
Vodarenstvi.cz připravilo anketu určenou starostům měst a obcí - vlastníkům vodárenské infrastruktury. Získané reakce použijeme v připravovaném seriálu o konkrétních příkladech konkrétních žadatelů. Úvodní díl bude zveřejněn zítra.
17.1.
Prezident republiky Václav Klaus dnes jmenoval do čela Ministerstva životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS). V čele resortu střídá Pavla Drobila (ODS), který na funkci rezignoval 15. prosince 2010.
12.1.
Aktuální rozhovor s Františkem Barákem, předsedou Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, na téma nízkého čerpání vodárenských dotací a možností, jak tuto situaci řešit.
11.1.
Příkladem může být středočeský Milín, kde rekonstrukci nové čistírny odpadních vod spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Ministr Ivan Fuksa včera čističku v Milíně navštívil.
23.12.
Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr odmítl tvrzení, že manipuloval se zakázkami fondu. Libora Michálka naopak obvinil z toho, že odmítl navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise tendru na přestavbu pražské čistírny.
22.12.
Pověřená ředitelka Státního fondu životního prostředí Radka Bučilová předala ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi první závěry situační zprávy k nejvíce diskutovaným zakázkám SFŽP. Zprávu přinášíme v původním znění.
15.12.
Oznámil to spolu s premiérem a šéfem občanských demokratů Petrem Nečasem na tiskovém briefingu. Rezignaci předcházelo jednání špiček koaličních stran.
2.12.
Cena vody v Hradci Králové a okolí podraží v příštím roce o 5,34%.
23.11.
V Trutnově zvyšují ceny vody na 54,69Kč za m3. Důvod je obdobný jako v dalších městech - obří investice do projektu Čistá horní Úpa vyžadovala dofinancování.
30.9.
V původním znění přinášíme rozhovor s Pavlou Finfrlovou, náměstkyní primátora Hradce Králové, uveřejněný tento týden v deníku Právo.
24.9.
Město Vrchlabí na Trutnovsku dokončilo investici za asi šest set milionů korun do výstavby a rekonstrukce kanalizací.
16.8.
Ministr Pavel Drobil jmenoval v první polovině srpna do funkce nového ředitele Státního fondu životního prostředí ČR pana Libora Michálka. Ve funkci vystřídal kontraverzního Petra Štěpánka.
12.8.
Směrnice EU jsou jasné, do konce letošního roku měly mít všechny aglomerace nad dva tisíce obyvatel moderní a ekologickou čistírnu odpadních vod a stejně tak i odpovídající kanalizaci. Dle dnešního prohlášení MZ u 11 aglomerací stále nebylo vydáno územní rozhodnutí a není požádáno o dotace.
4.8.
Náročná legislativa dále ztížená předpisy podmiňujícími čerpání evropských dotací vytváří překážku pro efektivní zlepšení vodovodní a kanalizační sítě zejména v menších obcích. Ty si zpravidla nemohou dovolit zaplatit drahé konzultanty. Nelíbí se to ani Svazu měst a obcí ČR (SMO).
29.7.
Ministr životního prostředí Pavel Drobil přestavil tento týden priority svého úřadu. Na co se chce ve své funkci zaměřit? Řada odborníků čekala se zájmem na tiskovou konferenci.
16.7.
Ještě v květnu jsme ho vídali spolu s Janou Černochovou jako "Novou tvář ODS" na obrovském plakátu v centru Prahy. Do parlamentu se však Ivo Hlaváč z 10. pozice na kandidátce ODS nedostal. Tento týden byl nově jmenován náměstkem technické ochrany životního prostředí a sekce zahraničních vztahů.
15.7.
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil byl v úterý uveden do funkce předsedou vlády Petrem Nečasem. Tento týden došlo v této souvislosti k dalším významamným změnám ve vedení resortu životního prostředí.
15.7.
Jaké jsou úspěchy bývalé ministryně životního prostředí Ruth Bízkové? Podařilo se jí prosadit alespoň částečné změny vedoucí je zlepšení čerpání evropských dotací pro vodárenství?
1.7.
Do Labe se díky nové technologii dostane z čistírny odpadních vod (ČOV) v Hradci Králové méně dusíku. Do zkušebního provozu je tu poprvé v ČR uvedena nová technologie na odstranění anorganického dusíku z odpadní vody.
1.7.
Projekt rekonstrukce čistírny odpadních vod (ČOV) v Hradci Králové za 140 milionů korun se podařilo financovat bez evropských dotací z OPŽP. Jedná se o výjimku potvrzující pravidlo nebo hradečtí našli řešení svízelné situace týající se řady měst a obcí?
25.6.
Více než sto milionů korun v letošním roce Královéhradecký kraj rozdělí prostřednictvím svých dotací. Peníze půjdou mimo jiné na opravy památek, podporu cyklostezek a turistického ruchu či výstavbu a modernizaci vodovodů a kanalizací.
22.6.
18.6.
Výstava věnovaná historii vodárenské věže a vodě bude zítra otevřena v Týništi nad Orlicí v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou. Doporučujeme jako tip na prázdninový výlet.
10.6.
Máme k dispozici evropské peníze na modernizaci vodohospodářské infrastruktury, ale podmínky čerpání jsou tak složité, že se nedaří proces nastartovat. Zlepšení je v nedohlednu.
10.6.
Ůvodní díl seriálu o vodárenských dotací z Operačního programu Životní prostředí a důvodech, proč je reálné čerpání v polovině období u Prioritní osy 1 na pouhých 3%.
17.5.
V původním znění a se svolením autorům přinášíme článek M. Kose a A. Muchy o problémech při čerpání dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).
29.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) aktuálně vypisuje výběrová řízení na řadu procesních a komunikačních projektů v hodnotě 31,9 milionu korun. Požádali jsme Lenku Brandtovou, tiskovou mluvčí SFŽP, o zodpovězení několika otázek.
26.4.
Paní Bízková je v úřadu teprve pár dní a už se zasazuje o řadu změn. Své priority uvedla na úvodní tiskové konferenci. Na chatu idnes.cz je minulý týden velmi věcně komentovala.
26.4.
Ivančice, Oslavany a Padochov připravují projekt za více než 600 milionů korun.
21.4.
Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková, která byla do funkce jmenována 15. dubna, plánuje do konce funkčního období vlády premiéra Jana Fischera zrychlit čerpání z fondů Evropské unie.
19.4.
Prezident České republiky Václav Klaus na návrh předsedy vlády Jana Fischera jmenoval Rut Bízkovou, dosavadní náměstkyni resortu, novou ministryní životního prostředí.
19.4.
Doba, po kterou je možné čerpat evropské finance vyčleněné v roce 2007 v rámci Operačního programu životní prostředí, se již nachýlila do své druhé poloviny. Kdo by se domníval, že to znamená, že polovina prostředků již našla své adresáty a v praxi posloužila tam, kde je jich zapotřebí, dočkal by se trpkého zklamání.
9.4.
Řada měst a obcí počítá při financování modernizace či stavby čistíren odpadních vod s dotací z Operačního programu Životní prostředí. Reálně bylo dosud ale proplaceno jen malé procento vyhrazeného rozpočtu!
8.4.
Ministerstvo životního prostředí zřejmě povede dosavadní náměstkyně Rut Bízková. Sdělila, že v úterý vystoupila z ODS. Nestranickost je podmínkou pro její účast ve vládě.
30.3.
Transparency International se dlouhá léta pasuje do role samozvaného mravokárce a zarytého bojovníka s korupcí a netransparentním chováním na té nejvyšší mezinárodní úrovni.
15.2.
Nesmyslná byrokracie. Tak by se dal nazvat postup Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má na starosti přivést do České republiky evropské miliardy v Operačním programu Životní prostředí (OPŽP). Starostové požadují po řediteli rychlou změnu.
10.2.
Za 3 roky provozu Operačního programu Životní prostředí 2007 - 2013 bylo vyplaceno 973 mil Kč z celkových alokovaných 55 miliard. Na další čtyři roky v rozpočtu stále zbývá 54 miliard.
8.2.
6.12.
Celková výše finančních prostředků určená na technickou pomoc spojenou s čerpáním dotací z Operačního programu Životní prostředí má dosáhnout až 3 mld. Kč. Jsou tyto prostředky vynaloženy skutečně účelně?
6.12.
Co je příčinou, že města a obce nečerpají podporu určenou na tolik potřebnou renovaci čistíren odpadních vod, úpraven vod či kanalizací?
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE